Jfranfetrijk. Dragees de Quiuobaumc. Schouwburg te Middelburg. £2ebevlaut>en. Beproeving van Regenwater Looddeelen. op ZEETIJDINGEN. AD VERTENTIEN. TWEEDE HARMONIE-CONCERT DE STOOMBOOT DE SCHELDE9 het algemeen veel heil uit zoodanige verbindtenis voorspellen. Dezer dagen zijn in verschillende graafschappen van Engeland onderscheidene hoog bejaarde lieden overleden van welke twee vrouwen bijzonder vermelding verdienende eene waarvan, te Lantwit-Majorin Glamorganshire, 103 jaren telde, terwijl de andere, te Rochescone woonachtig, den ouderdom van 104 jaren bereikt heeft. Van de eerste wordt bijgevoegd, dat zij, een jaar voor haren dood, nog zeer klein schrift, zonder bril, lezen kon. Te Exmouth in Devonshire is dezer dagen een oom van den minister Peel overledenwiens jaarlijksche inkom sten op ongeveer 60,000 p. st. werden berekend, terwijl men zegt, dat nagenoeg twee millioen p. st. in specie in zijne nalatenschap gevonden is. Op den Great-Western spoorweg is in den avond van 49 december eene helsche poging in het werk gesteld om andermaal een vreesselijk ongeluk te doen plaats hebben. De van Londen komende trein was Bath tot op drie mijlen ge naderd toen de machinist de wagens zoo snel mogelijk deed stilstaan. De reden van dit stil houden bleek spoedig. Men bevond namelijk, dat een boosaardig mensch aan beide zijden van het spoor eenen grooten steen had vastgemaaktteneinde de rijtuigen van de rails te doen storten. Ten gevolge van den schok vloog een dier steenen in stukken over machinist en stoker heenzonder hen te kwetsende andere werd -door den voor de wielen geplaatsten ijzeren wegruimer op zijde geschovenwaardoor dit ijzer uit deszelfs plaats ge rukt en sterk gebogen werd. PARIJS den 12 januarij. In de kamer der pairs zijn de discussien over het adres van antwoord op de troonrede gis teren aangevangen en heden voortgezet. Het ontwerp van dat adres, door den heer Merilhou gesteld is geheel in den geest der ministersen zwaait aan hunne jongste verrigtingen zoowel wat de buiten- als binnenlandsche politiek betreft, den grootsten lof toe. In den afgeloopen nacht zijn de veroordeelden Petittn Dufour, die uit hunne gevangenis teruggeroepen waren, ten gevolge der door QuènissetCo/ombier en Brazier gedane madere mededeelingenalhier aangekomen en naar de prefec tuur van policie overgebragt. Een nieuw werk van den beroemden Victor Hugoge titeld de Rijn, en in twee deelen vervat, zal eerstdaags het licht zien, en moet, naar verzekerd wordt, zeer belangrijke politieke en letterkundige beschouwingen behelzen. Uit Oran heeft men berigt tot den 21 december, vol gens hetwelk Abd-el-Kaderverbitterd over den afval, die zich onder zijne volgelingen openbaart, met al zijne beschik bare magt naar de rivier Tafna is getrokken, ten einde zoo mogelijk zijne vervallene zaken op te beuren. Een dagblad van Madrid wil in het zekere onderrigt zijn, dat de heer de Salvandy v an zijne regering bevel ontvan gen heeft die hoofdstad niet te verlaten voor dat hem de nadere order daartoe per telegraaf toegezonden zal wezen. In bijzondere brieven wordt gezegd, dat de Engeische .gezant Aston zich veel moeite gegeven zou hebben om het geschil wegens de overreiking der crediet-brieven van ge noemden gezant in der minne te vereffenen. Den 4 dezer heeft de Spaansche minister van finantien het budget van 1842 aan de kamer der gedeputeerden medege deeld, hetwelk, naar gezegd wordt, een te kort van meer dan 180 millioen realen oplevert. De moeijelijkheid schijnt niet zoo zeer in het verminderen der uitgaven, dan in het vinden der bronnen van nieuwe inkomsten te bestaan. *s GRAVENHAGE den 14 januarij'. Gisteren middag heeft Z. K. H. de Prins van Oranje, onder wiens bescher ming de te Delft op te rigten akademie ter opleiding van burgerlijke ingenieurs en kweekelingen vbor den handel volgens koninklijk besluit van den 8 dezer, gesteld is, de alhier gevestigde fraaije Rijks-verzameling van modellen be- zigtigd en met de meeste belangstelling onderzocht. Naar men wil, zou er plan bestaan, om die verzameling, ter dien ste der genoemde akademie, naar Delft over te brengen. Zr. Ms. korvet Castor, onder bevel van den kapi tein luitenant-ter-zee F. A. Söhngenis op den 12 dezer van de reede van Texel naar zee gezeild, bestemd naar de West-Indien. Op den 9 dezer overleed op den huize Hazard, onder ^s Princenhagede heer Johan David Esaias Bode, in leven gepensioneerd luitenant-generaal der artillerie, ridder der militaire Willems-Orde3de klasse, kommandeur der Dan- nebrogs orde en ridder van het legioen van Eer, in den ou derdom van bijna 90 jaren. Eene verschrikkelijke gebeurtenis heeft den 11 dezer te Nijmegen plaats gehad. Een man tot den boeren dag loonerstand behoorendeongeveer 33 jaren oud, die in het vorige jaar gehuwd had eene weduwe met 6 kinderen, en met welke hij altijd van zijn huwelijk af in twist schijnt ge- leeft te hebben heeft dien middag waarschijnlijk ten ge volge van nieuwe oneenigheden haar met een broodmes, hetwelk pas gewet waseene wonde in den onderbuik toe- gebragtwaaraan zij binnen een uur is bezweken. In den nacht van den 13 dezer is gemelde persoon onder Ubbergen gearresteerd en onmiddellijk, onder een militair ge leidenaar de gevangenis te Nymegen gebragt. GOES den 12 januarij. Betrekkelijk het vonnis, waar bij op den 30 december jl. door de arrondissements-regtbank alhier uitspraak is gedaan in de zaak van het openbaar mi nisterie tegen H. BerkusD. GoedgebuurR. BurgsC. L. Hemelman en C. P. Soutendam wegens overtredingen der reglementen op het bereiden en den handel van meekrappen en muilen, vernemen wij, dat de heer C. P. Soutendam hooger beroep heeft aangeteekend tegen dat gedeelte van gemeld vonniswaarbij hij was schuldig verklaard aan me- depligtigheid in het bereiden van verstampte muilen boven de vijftien percent met aarddeelen bezwaarden dienvolgens is veroordeeld tot eene geldboete van 500 gulden met ver- j iieurtverklaring der 38 in beslag genomen vaten, en in dei kosten van den processe. Ook van de zijde van het open-j baar ministerie is, namens den heer procureur-generaal bij het provinciaal geregsthof in Zeeland tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. MIDDELBURG den 17 januarij. In eenen bijzonderen brief uit het 4tie district, van den 14 dezer, meldt men het volgende, hetgeen tot bewijs kan dienen, wélke verregaande onkunde en vooroordeelen er nog heerschen, en van hoeveel belang het is, de menigte op alle mogelijke wijze beter in te lichten Gisteren is zekere Pieter de Beert, wonende te Cad- zand daar hij in gezelschap van eenen slagtersknecht, van Oostburg naar Aardenburg, op schaatsen wilde rijden, in het water de Ligne ongelukkig verdronken. Den vorigen dag was er nog gereden maar het ijs wasdoor de zwakke vorst en den trek des watersverzwakt. De ongelukkige was nog eenigen tijd half boven het water; zijn reismakker wierp hem nog een touw het eenige dat hij bij zich had toe; de man worstelde nog om op het ijs te komen, maar hetzelve brak weder, en door den trek in het water schoot hij er onder. De makker stond radelooszich niet op het zwakke ijs durvende wagen. Een voorbijganger komt, maar deze zegt met veel wijsheid da: het niet geoorloofd is hier verder iets te doen voor dat de regering er is. Nu delibe reert men waar heen men zich begeven moet, want het wa ter is de scheiding tussclien de gemeênten St. Kruis en Wa- terlandkerkjetusschen het kanton van Sluis en van Oost burg. De man loopt echter naar Oostburg, als het naast bij getegenmaar ongelukkig is de kantonregter niet te huis; nu spoedt hij zich naar 't Kerkje, doch onderweg beduidt iemand hemdat hij beter doet terug te keeren en den otige- lukkigen, ware het mogelijk, te redden. Ter plaatse ko mende was men echter verlegen hoe zulks aan te vangen daar het ijs te zwak was om iemand te dragen en er geen spoor des drenkelings was. Hét was nu reeds na den mid dag, en het ongeluk was voor den middag, omstreeks 10 ure, gebeurd. Eindelijk, daar er zich meer en meer menschen vergaderengaat men naar de naastbijgelegene hofstede 0111 planken, haken enz. te halen; maar de boer weigert stellig iets te geven ten zij er schriftelijk consent van de regering is, om er hem uit te halen. Zoo wordt het bijna half vier als wanneer de gezworene Bonte, uit het eiland, wel een half uur van de plaats wonende, eenen ladder zond. De po gingen waren echter vruchteloos en de werktuigen niet ge noegzaam. Heden heeft men het lijk des mans digt bij de plaats waar hij verongelukte, gevonden. Had men dadelijk aldus te werk gegaan, de man ware denkelijk nog gered ge worden." Dat het regenwater, hier ter stede in gebruik, dikwijls met looddeelen beladen, in een gevaarlijk vergift wordt ver keerd is onlangs weder op eene treurige wijze gebleken. Het is echter niet algemeen bekend dat ieder met geringe moeite zelf de zuiverheid van het regenwater ten opzigte der looddeelen beproeven kan. Het proefvochtdat in de wettige lands apotheek QPharmacoptea Belgica zijnde eene verzameling van voorschriften welke in het bezit is van eiken apotheker en cheinist,) genoemd wordt hydrosulphure- tum ammoniac kan daartoe in de hand van eiken oplettende dienstbaar zijn. Men schaife zich daarvan eene halve medi cinale once aan, bij een chemist. Hetzelve is goudgeel, riekt zeer onaangenaam en kan, in een welgekurkt fleschje, op eene donkere plaats bewaard jaren lang goed blijven. De geringste hoeveelheid van hetzelve één druppel of min der is voldoende om een geheel bierglas met loodhoudend water bruin te kleuren. Men verrigte de beproeving liefst op die wijze, dat men de punt van het van vederen ontblootte einde eener schrijfpen in het proefvocht indompele, en met die punt het verdachte water in een bierglas omroere. Ter betere onderscheiding plaatse men, naast hetzelve, een ander bierglas met hetzelfde waterwaarbij men geen proefvocht voegt, en onder de beide glazen een vel wit papier of een wit tafelbord. Als het proefvocht opgehouden heeft kwa lijk te rieken en de zwavel heeft afgescheiden is het niet meer dienstig. Het opgenoemde proefvocht blijft veel langer goed dan de overigen, die mede in gebruik zijn, en is dus voor hen, die zichzelven op den duur willen beveiligen, meer aan te bevelen. Het is daarom, dat herinnerd werd, dat bedoeld wordt het in de Pharmacopcea genoemde hydrosulphuretum ammoniacen niet het hydrosulphuretum ammoniac hydroge- natumnoch het aqua hipatica noch het proefvocht van Hahnemann. Amsterdam, 14 januarij 1842. wster 'O MIDDELBURG den 17 januarij. Heden is ter reede gearriveerd het schip de Ondernemingkapitein J. A. van Boven, van Bantam voor deze stad. Door hetzelve zijn gepraaid: Den 9 dezer Zr. Ms. bark schip de Merwede, op 48 gr. 35 min. N. breedte en 6 gr. 14 min. W. lengeen den 10 dezer, op 49 gr. N. breedte en 5 gr. 50 min. W. lengte, het kofschip Prinses Marian- ne, kapitein J. J. Prins, van Amsterdam naar Bilbao. Den 5 october 11. is in goeden staat te Batavia gearri-1 veerd het schip Pauline, kapitein J. J. Brouwer, van Mid- j delburg. VLISSINGEN den 17 januarij. Alhier zijn ter reede ge komenCatharinaH. Hansen van Londen naar Antwer pen, met suiker; Alidalkina, W. C. de Jonge, van Havre- de Grace naar Brussel, met mahoniehout; the PatriotJ. I Newbyvan Huil naar Oscende met lijnzaad; de IVind. hond, E. Langhethee, van Buenos-Ayresmet drooge hui- den; HenrietteJ. Luchies, van Liverpool, en la Belle AllianeeA. van den Bus.schevan Duinkerken, beide met zout, alle drie naar Antwerpen gedestineerd. Heden verloste zeer voorspoedig van een' welgeschapen ZOON, Izabella Kouion, geliefde Echtgenoot van Middelburg den 14 Januarij 1842. A. KUYPERS, Langeville. Eenige en algemeene kennisgeving. Vlissingen, den 16 Januarij 1842. Bevallen van eene DOCHTER, T. J. WINKELMAN geb. MOERDIJK. Eenige kennisgeving. Heden overleed alhier mijn geliefde EchtgenootA. COR- NELISSE in leven Burgemeester der Gemeente Fort Bath en Bath, in den ouderdom van ruim 40 jaren. Fort Batii en Bath A. JANSSEN, den 12 Januarij 1842. Wed. A. Cornelisse. Door het overlijden van den Heer WILLEM ROSIER, wordt de tot deszelfs Boedel behoorende UITSPANNING', genaamd HET BURGERHOUTstaande en gelegen tegen-over de Langeville Poort der Stad Middelburg onder {ie Gemeente Koudekerke, met annexe overdekte Kolfbaan en al het'Ameu- blement daarbij aanwezig en toebehoorende uit de hand te koop gepresenteerd te bevragen bij den Notaris Abraham van den Broecke Az.te Middelburg. PUBLIEKE VERKOOPING op Dingsdag den 1 Fe- bruarij 1842, des avonds ten 7 ure, binnen de Stad GOES in hec Logement de Oude Aoutkoetbij C. de Jongeten overstaan van den Notaris L. dc Fnuw Jz. te Goes- ten verzoeke van Monsieur Nicolaas Vertregtvan een WOON HUIS ERVE en gevolgen zünde eene KOEK- en BROOD BAKKERIJ en WINKELHUIS, staande en gelegen in de Ganzepoortstraat binnen de Stad Goes, Wijk C. No. 171 Kadaster Sectie D. No. 26, bewoond door den Heer A. C. Breker. H't aangename, door de Koninklijke Geneeskundige Aka demie van Frankrijk goedgekeurd middel (waarvan het Pfo- spectus, bevattende de wijze van gebruik en de ziekre waartoe men het bezigt, kosteloos wordt afgegeven) is bij de volgende Heeren Depothouders te bekomen Meinsma te Amsterdam; .7. .7. Verlinden, te Bergen-op Zoom .7. H. Kuilenhergte Groningen; IV. C. van Dort, te 's Hage O. A. van Tricht, te Leyden Blaecke de Lignyte Mid delburg; F. E. van Santen Kolf, te Rotterdam; A. P. Miliuste Utrecht. Xe koop een vijfjarig bruin MERRIE-PAARD; adres bij de Stadsdrukkers .7. C. IV. Altorffer. pen extra goed BILJARD uit de hand te koop; adres bij de Uitgevers dezer Courant. £en TUINMAN benoodigd, met Paarden, Broeijerij en Bloe men kunnende omgaan; adres op Mon Cassel, te OOSTBURG. |7ene bekwame WERKMEID tegen Mei benoodigd, bij Mejufvrouw Doodenhuisin den Bremertonop het Zand. Xerstond eene MEID benoodigd; adres bij den Boekver- kooper Hendrikse. JT en BOODSCHAPS-M EISJE noodig 1. Noordstr. L. 124» ]Ven BOODSCHAPS-M EISJE terstond benoodigd, bij- va/) der Sluis, Langeville. Woensdag 19 Januarij 1842, des avonds ten half-zeven ure, in de Concertzaal. PROGRAMMA. 1. Ouverture uit de Opera Vampyr van Lindpaintner. 2. Potpourri uit de Opera Robert le Diable van Meyerbeer. 3. Cavatine uit de Opera le Cheval de Bronzevan Auber. 4. Duo concertante, voor twee Violen, van Kaliiwoda. 5. Adagio voor Clarinet en Alegretto, van IVarstadttnMohr 6. Marsch van F. Belcke. 7. Ouverture: le Lac des Fées, van D. F. Auber. 8. Andante en Rondo Trio voor Piano, Viool en Violoncel van Reissiger op 56. 9. Air varié voor Fluit, van Boom. 10. Potpourri uit de Opera le Pré aux Clercsvan Herold. 11. Koorzangen uit Preciosa van C. M. von IVeber. 12. Das Leben eiti TanzWals, van Strauss. De Intree-Kaartjes zijn te bekomen bij den Conciërge en bij den ondergetekendeHoogstraat, I. 128. H. SMEDING. U't hoofde van het Concert zal er aanstaanden Woens dag geen Spektakel zijn. Van VLISSINGEN en RRESKENS vertrekt in de maand Januari/ op de volgende uren; van Breskens Dingsdag I 8 niet varen. Woeusd. 19, niet varen. Donderd. 20, niet varen. vat) Vlissingen Dingsdag 18, niet varen. Woensd. 19, niet varen. Donderd. 20, niet varen. Vrijdag 21 voorm. 8 ur. Zaturdag 22, 8 Vrijdag 21, voorm. 9 ur. Zaturdag 22, 9 TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABBAHAHSi

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 2