MIDDELBURGS CUE C N°. 8. 1842. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. oproeping voet be Aationale Rlilitie. 35cfecnbmakittg. NIEUWSTIJDINGEN. ©voot-Brittatijc. 18 JantRtfij Diiigsdag BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG krengen bij deze ter kennisse van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat, ter voldoening aan de bepalingen, voorgeschreven bij Re Wetten van 8 Januarij 1817 en van 27 April 1820, betreffende de Nationale Militie, op den 3 Januarij aanstaande zal worden ge opend het Register van Inschrijving tot de loting voor dezelve Militie. Dat dit Register dagelijks (uitgenomen des Zondags) des namiddags van 12 tot 3 uren, op de Secretarie zal gereed liggen tot en met o derzellde maand dat hetzelve alsdan opgemaakt en door het d'V,,, Lv vvlCestuur onderteekend zal worden en dat de zoodani- welke daarna worden bevonden in hunne verpligting nalatig te zijn gebleven, tot en met den 28 Januarij nog op het Register zullen en gebragt, doch met eenc boete van S tot 100 Gulden gestraft 11 e ten worden, en dat de nalatigendie eerst na den 28 Januarij worden ontdekt, dadelijk gearresteerd moeten worden, om tot enst te worden ingclijld, zonder tot het aanvoeren van eenige j en van vrijstelling te kunnen worden toegelaten. En worden mitsdien alle Jongelingen, hun domicilium of vaste nplaats binnen deze Stad of dcrzelver Ambachten hebbende welke op den x Januarij i842 hun negentiende jaar zullen zijn ingetreden en hetzelve niet hebben volbragt, en dus alle die in het jaar 1823 ge- joren zijn, bij deze opgeroepen en aangemaand om zich op voor schreven plaats en uren vddr den 20 der maand Januarij aanstaan deter inschrijving in het Register aan te dienen, met overlegging van een extract tot opgave van den datum hunner geboorte; gelijk de Ouders, Voogden, Curators of Gemagtigden van afwezigen worden opgeroepenom hunne Kinderen of Pupillen binnen den bepaalden tijd ter inschrijving aan te geven en alsdan aan het Plaatselijk Bestuur zoodanige onderrigtingen te verschaffen of te doen verschaffen als van de Lotclingen zeiven zouden kunnen worden verlangd; wordende voorts aan alle de Jongelingen die hun negentiende jaar zijn ingetre den bij deze te kennen gegeven, dat zij zich na den 1 Januarij iS42 noch voor den 1 Junij daaraanvolgende tot geene vrijwillige Militaire Dienst bij de Armee te Land of ter Zee kunnen of mogen verbinden, naar aanleiding der bepalingen dienaangaande vervat in Art. g4 Litt. gg der Wet van den 8 Januarij 1817; terwijl al verder, tot voorko ming van alle misvatting, welke zoude kunnen ontstaan met betrek king tot de verpligtingen die bij de bestaande Wetten worden voor geschreven aan de belanghebbende Ingezetenen dezer Stad en Am- Lacht, bij deze, wordt onder het oog gebragt: Dat alle Jongelingen, in den jare 1823 alhier geboren, en alhier hunne woonplaats hebbende, moeten worden ingeschreven, zon- der onderscheid ol voor hen al dan niet eenige reden van vrijstelling kan worden bijgebragt. 2.) Dal gehuwden en afwezenden ook in de inschrijving moeten worden begrepen, cn dat de gehuwden hunne bewijsstukken bij den Militie-Raad moeten overleggen, op hetzelfde tijdstip, hetwelk tot overlegging van andere bewijzen van vrijstelling bepaald wordt. 3.) Dat de Ouders Voogden en Regenten verpligt zijn hunne Kin deren ol Pupillen in persoon, of door iemand daartoe gemagligd, te doen inschrijven, en daarin nalatig blijvende, verbeuren zullen de boeten bij de bestaande wetten bepaald, 4.) Dat de straffen op het niet voldoen aan de verpligtingen be trekkelijk de inschrijving, zijn vermeld in de Artikelen 53, 65, 64 65, 66 67, 68 cn 166 der Wet van den 8 Januarij 1817 en in Art. 10 en 11 der Wet van den 27 April 1820. _5.) Dat nopens de woonplaats ol het domicilium van inschrijving bij Art. 56 der Wet van den 8 Januarij xSi7 het volgende is bepaald; n De wettige woonplaats ol domicilie, voor de inschrijving hier- boven vermeld, wordt gehoudenvoor hen die ongehuwd zijn de woonplaats der Ouderen en bij overlijden van beide die van den s cerstbenoemden Voogd voor de gehuwden de plaats alwaar zij hun n bestaan hebben; in twijfelachtige gevallen omtrent gehuwden, zal n voor dc wettige woonplaats gehouden worden die plaats, alwaar zij op den t Jannarij van elk jaartot de uitoelening van eenig beroep s Patent hebben bekomen, of wel voor het middel van het Personeel 9 en Mobilair, ot «lat hetwelk in de plaats daarvan zoude mogen worden geïntroduceerd, beschreven zijn, en voor zoo verre zij daar in niet beschreven zijn, noch Patent hebben bekomen, de plaats «waar zij zich bevinden; met deze verdere bepalingen, dat zijdie in een vreemd Land, uit Ouders, ter oorzake van 'sLands dienst afwezend of anderzins op reis zijnde, buiten het Rijk zijn geboren, zullen worden ingeschreven binnen de plaats alwaar zij hunne wettige «woonplaats hebben; dat Jonge Lieden, door hun Vader, Moeder, Voogd of Curator achtergelaten, en geen bestaan hebbende, op de lijsten van die Gemeente zullen worden gebragt, alwaar hunne Ou- n derseerst in rang benoemden Voogd of Curator, het laatst hunne woonplaats hebben gehad en wanneer deze woonplaats niet bekend mogt zijn, ol dat dezelve huiten het Rijk is gelegen, op die van de a plaats alwaar zij ziclh bevinden. Zij, die geene Ouders, Voogden of eigen bestaan hebben, zullen s worden ingeschreven op dc plaats alwaar zij zich bevinden. De Gealimenteerden cn Kinderen in Godshuizen en liefdadige Ge- a stichten zullen worden ingeschreven in de plaatsen, alwaar de Gods- s huizen zijn gelegen of de alimentatie geschiedt. n Ten °Pz'Sle van de Gevangenen, welke in de jaren der loting val- len, zullen de Regenten der Gevangenissen verpligt zijn, voor den 9 10 Januari; aanstaande, aan het Bestuur van de Gemeente, alwaar dm Gevangenen hunne vaste woonplaats hebben, eene naauwkeurige opgave te doen van alles wat hetzelve voor de opschrijving noodlij heeft te weten, met bijvoeging der misdaad, waarvan zij beschul- a digd of om welke zij veroordeeld zijn geworden, en van den tijd voor a denwelken zij zijn geconhncerd." 6.) Dat bij het laatste lid van Art. 5g van evengemclde Wet nog jvordt bepaald: 0 Tot de Gemeente, in welke iemand, bij het intreden van des- a zelfs ïgde jaar, voor de eerste klasse zal zijn ingschreven hij a met betrekking tot de Nationale Militie, zal blijven werwaards' hij zijn domicilie, gedurende den tijd dat hij in dc jaren der Mili- 3 Ge valt moge overbrengen." En eindelijk, 7.) Dat Buitenlanders, welke zich als Ingezetenen van het Rijk binnen deze Gemeente met der woon hebben gevestigd overeenkomstig Art 6 der Wet van den 27 April 1820, zich, voor «onverre zij nog in de jaren der Militie vallen, insgelijks binnen den bepaalden tijd moeten aangeven tot inschrijving in dat Register waartoe zij volgens hunnen ouderdom bchooren. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze worden ge drukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan tenRaadhuize der Stad Middelburgden 17 December i84i. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Iiun Ed. Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der belanghebben den dat door Hun Edel Achtbare bij het Collegie van ITee- ren Wijkmeesterster vervulling der ontstane vacature door het verleend eervol ontslag, op deszelfs verzoek, aan den Heer D. H. van de Kamer Wijkmeester van de Wijk D. ingevolge gedane voordragezijn benoemdtot Wijkmeester van de Wijk D.de Heer Bernhardus Albrecht Sprenger wonende in de Bogaardstraactot dus verre Buurtmecster van gemelde Wijk, en in deszelfs plaats tot Buurtmeester de Heer Johan Jacob Frederik Grauss, wonende in de Wa- genaarstraat. En willen een iegelijk bij deze hebben uitgenoodigdom gemelden Wijk- en Buurtmeester in derzelver betrekkingen te erkennen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden i4Janua- rij 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare A. M. BECIUS. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteertdat, van heden af, ten zijnen Kantore zullen worden uitbetaald de Kinder-, School- en Akademie- gelden over den jare 1841. Middelburg, den 17 Januarij 1842. De Administrateur voornoemd P. POUS. De ONTVANGER der Stad Vlissingen daartoe door Hee- ren Burgemeester en Wethouders geautoriseerd zal op Woens dag den 19 Januarij 1842, en vervolgens telken Woensdag in de maanden Januarij, Februari} en Maart daaraanvolgende, des voormiddags van 9 tot 12 ure, ten zijnen Kantore uit betalen de Interessen op de Obligatien ten laste van gemelde Stad, verschenen den 31 December 1841. De Ontvanger voornoemd A. R. JONGERHELD BOONE. Ten Kantore van VAN DER LEIJÉ Co., te Middel burg, worden overgenomen de OBLIGATIEN laste de Stad VLISSINGEN, ter ontvangst der Interessen. LOTERIJ TAN VROUWELIJKE HANDWERKEN, ten behoeve van de Armen dezer Stad. Aan de belanghebbenden in de bovenstaande Loterij wordt te kennen gegeven 1. Dat de Tentoonstelling derzelve bepaald is op den 22 en 24 dezer maand in de Abdij in het Huis Letter A. No. 52, alwaar dezelve van des voormiddags ten 11 uretot des namiddags ten drie urezal te zien zijn, 2. Dat de uitloting op den 25 dezer maand plaats zal hebben, en men derhalve beleefdelijk verzoekt, dac de nog ontbrekende voorwerpen ingezonden worden uiter lijk vóór of op den 18 dezer maand. 3. Dat de lijst der uitgetrokkene prijzen op den 25 dezer maand, des namiddags van 3 tot 5 ure, en den vol genden dag des voormiddags van 9 tot 12 ure, ter be- zigtiging zal liggen bij den Heer N. Verhulstop de Sinallekade, bij de Kuiperspoort, Le.tter G. No. 78. 4. Dat de getrokkene voorwerpen moeten afgehaald worden tegen overgave van het lot, des anderendaags, en dus op Woensdag den 26 dezer maand, van 11 tot 4 ure, in het huis der Abdij, alwaar de Tentoonstelling plaats heeft gehad en 5. Dat de loten dezer Loterij, 1 1 elk, den 22 en 24 dezer maandalsnog verkrijgbaar zullen zijn in den Boekwinkel vati de Gebroedersl Abrahams en op de Tentoonstelling in de Abdij. Middelburg, den 17 Januarij 1842. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Behoeftigen betuigt bij deze haren dank voor de vol gende giften, als: den 10 dezer, van onbekenden, met het opschrift: voor den Algemeenen Armen ƒ60; den 12 dito, van een onbekende, ƒ200; den 13 dito, van V. Z. D., f 5°; ^en 14 dito, van L. N.f 60, en het aandeel in de .opbrengst van het Concert, gegeven in de Waalsche Kerk den 12 dezer, door de Heeren Belcke en Botgorschek ad f 5° >40; den 16 dito, uit de kerk collectevan D. V., f 2. Terwijl de Commissie mede dankbare melding maakt voor de gift van 1300 portien Soep, den 12 dezer aan de onderscheidene Armen en Behoeftigen bedeeld. Namens de Commissie voornoemd, F. Z. ERMERINS, Voorzitter. DIRK APPEL, Secretaris. De COMMISSIE uit Armbesturen te dezer plaats, maakt dankbare melding der ontvangst van eene gift uit Middel burg, groot 20, onder de letters V. Z. D., op den 13 dezer door den Heer Notaris IV, M, Snijder alhier aan haar ter hand gesteld om die op de doeimatigste wijze te be steden. Vere, den 15 Januarij 1842. Namens dezelve Wit, LANGEBEEKE, Pracses. J. C. BUTH, Scriba. Arnemuiden, den 17 Januarij 1842. Het ARMBESTUUR maakt met blijdschap dankbare mel ding van de ontvangst eener Banknoot, groot 25, door eenen onbekenden Heer uit Middelburg ter hand gesteld aan Adr. Adriaansen alhier woonachtig tot voorziening in den nood der menigvuldige Armen dezer Gemeente. Namens hec Armbestuur, R. HOOGEZAND, Predikant. BERLIJN den 10 januarij. De onderhandelingen, welke de Pruissische regering reeds sedert geruimen tijd met den Pausselijken Stoel had aangeknoopt, betreffende de aangele genheid van den aartsbisschop van Keulen, vrijheer Droste von Vischering, hebben eindelijk tot eenen gunstigen uitslag geleid. Genoemde aartsbisschop zal in zijne waardigheid worden hersteldnogtans wordt hem met zijne bewilliging eenen coadjutor toegevoegd, die de zaken van het aartsbis dom zal besturen en het regt van opvolging geniet. De zwakke gezondheid van den heer Droste wordt in de pausse- lijke breve als reden van dezen maatregel opgegeven. Op bijzondere aanbeveling der Pruissische regering is de heer Johannes von Geisselbisschop van Spiers door den Paus tot coadjutor benoemd. Z. M. de koning van Pruissen heeft bij de regeling dezer aangelegenheid eenen brief aan den vrijheer Droste von Vi- schering gezonden waarin Z. M. hem dank zegt voor de bereidwilligheidwaarmede zijn hoogeerwaarde tot dit ge- gelukkig einde heefc medewerkt; hem tevens de verzekering 'gevende, dat Z. M. steeds vreemd is gebleven aan het denk beeld als of de bisschop zich aan revolutionaire woelingen zou hebben schuldig gemaakt. De nieuw benoemde coadju tor zal zich in den loop der maand februari] naar Keulen begeven, om het bestuur van het aartsbisdom over te nemen. Men mag zich vleijen dat door dezen maatregelen de gis ting der gemoederen weldra bedaard zal zijn. FRANKFORT den 11 januarij. De Turksche minister van binnenlandsche zaken, Rifaat-pachsiis den 21 decem ber van zijn ambt ontslagen en door den voornialigen minis ter van koophandelMehemed-Sarim-<zKtxi&\vervangen ge worden. Men zag nog meerdere wijzigingen in het personeel der hooge staatsbeambten en tevens groote bezuinigingen in hunne bezoldiging te gemoet. Geene middelen werden on beproefd gelaten oir. het hervormingstelseldoor Reschid- pacha ingevoerd en dat tot hiertoe ook niet aan de daarvan gekoesterde verwachting beantwoord schijnt te hebbenbij de natie gehaat te maken. De Pruissische Staats-Zcitung behelst het volgende uit Batavia van den 11 september: Uit Macasser verneemt men dat de raja van Ternette (een op de zuidwestkust van Celebes gelegen zeer moerassig land) zich andermaal aan de Hollanders heeft onderworpen en den daar residerenden Hollandschen provincialen gouver neur vergiffenis heeft afgesmeekt. De raja vair Ternette had namelijk in de maand april dezes jaars de Hollandsche re gering van Macasser de gehoorzaamheid opgezegd en on dernam nog in diezelfde maand eenige strooptogten te water en te land tegen de Nederlaudsche onderdanen in de dis tricten van Macasser op Celebes en Nieuw-Brussel op de zuidwestkust van Borneo." LONDLN den 12 januarij. Maandag is in de kapel van St. George de eerste repetitie der gewijde muzijk gehouden, die aldaar bij gelegenheid van den doop moet worden uitge voerd. De keus der stukken is door prins Albcrt geschied en uitsluitend op compositien van den beroemden Handel ge vallen. Niet mir.der dan 60 muzijkanten en ruim 70 zangers zullen tot de uitvoering worden gebezigd. Behalve de vroeger reeds genoemde schepen, zal ook de Formidablevan 84 stukken, naar Ostende zeilen, om den koning van Pruissen herwaarts te begeleiden. De koning van Pruissen wordt den 20 of 21 dezer in En geland te gemoet gezien, en zal denkelijk twee of drie dagen te Londen blijvenalvorens de reis naar Windsor voort te zetten. De 26 wordt nu als de dag voor de doopplegcig- heid bepaald genoemd. Op het kasteel en in eenige nabu rige gebouwen zijn slaapvertrekken voor ongeveer 160 vreem de bezoekers in gereedheid gebragt. Gedurende de week in welke de plegtigheid plaats heefc, zal in het park te Windsor eene groote revue, in tegenwoordigheid der doorluchtige vreemdelingen, gehouden worden. Vervolgens zullen zij zich met het hof naar deze hoofdstad begeven, waar een reeks van feesten hen toefc, terwijl ook in de schouwburgen van Drurylane en Coventgarden gala-representatien moeten wor den gegeven. II. M. denkt ook onderscheidene levés op het paleis van St. James te houden. liet aanstaand bezoek van den Pruissischen monarch blijft het hoofdonderwerp van de politieke redeneringen der conser- vative bladen uitmaken, die zich van eene naauwere ver- bindtenis tusschen Engeland en Pruissen de wensclielijkste vruchten voor het behoud van den Europeschen vredeof, bij onverhoopte verstoring daarvan het opwerpen van een magtig bolwerk tegen de veroveringsplannen van Frankrijk of Rusland beloven terwijl zij tevens hec Protcstantismus in

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1