MIDDELBURGSCHE C O U ft, A N T, W. 7. Zaturda 15 Januarij. 1842. BESTUREN en ADl\IïNISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. üXc&crlatsbcw. <r -M i De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat, van heden af, ten zijnen Kan tore zullen worden uitbetaald de Interenen der Borgtogten van 's Rijks comptabele Ambtenaren over het tweede half jaar 1841. Middelburg, den 15 Januarij 1842, De Administrateur voornoemd P. P O u s. Met vriendelijke dankzegging maakt de Commissie LOON VOOR fVERK weder melding van eene gift van negen Gul den, op Maandag II. aan haren Voorzitter ter hand" gesteld. Middelburg, den 12 Januarij 1842. De Commissie voornoemd, Namens dezelve, A. M. CRAMER, Voorzitter, H. REKKER, Secretaris. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente betuigen hunnen opregten dank voor eene gift, ten behoeve hunner Armen van V. Z. D.groot j 50, bij den eerst- ondergeteekende op gisteren ontvangen. Middelburg, den 14 Januarij 1842. E. HENDRIKSEPraeses. N. VERHULST Wz.Scriba. LOTERIJ TAN VROUWELIJKE HANDWERKEN, ten behoeve van de Armen dezer Stad. Aan de belanghebbenden in de bovenstaande Loterij wordt ie kennen gegeven 1. Dat de Tentoonstelling derzelve bepaald is op den 22 en 24 dezer maand in de Abdij in het Huis Letter A. No. 52, alwaar dezelve van des voormiddags ten 11 ure, tot des namiddags ten drie ure, zal te zien zijn, ■2. Dat de uitloting op den 25 dezer maand plaats zal hebben, en men derhalve beleefdelijk verzoekt, dat de nog ontbrekende voorwerpen ingezonden worden uiter lijk vóór of op den 18 dezer maand. 3. Dat de lijst der uitgecrokltene prijzen op den 25 dezer maand, des namiddags van 3 tot 5 ure, en den vol genden dag des voormiddags van 9 tot 12 ure, ter be- zigtiging zal liggen bij den Heer N. Verhuistop de Smallekade, bij de Kuiperspoort Letter G. No. 78. 4. Dat de getrokkene voorwerpen moeten afgehaald worden tegen overgave van het lotdes anderendaags en dus op Woensdag den 26 dezer maand, van n tot 4 ure in het huis der Abdij, alwaar de Tentoonstelling plaats lieeft gehad en 5. Dat de loten dezer Loterij, a T elkden 22 en 24 dezer maand, alsnog verkrijgbaar zullen zijn in den Boekwinkel van de Gebroeders Abrahams en op de Tentoonstelling in de Abdij. Door tusschenkomst van den Heer Notaris IV. M. Snijder zijn alhier uit Middelburg ontvangen van A. vier coupons Werk. Schuld, ad 12, 37* ieder, te zamen 49,50 Nummeris 114975 h 114978 ingesloten, en van N. B. 18 met bepaling van deze twee giften te besteden f 30 plus' minus aan de meest behoeftigen aan Hemden, Baaijen Rok ken en Deksel en het overige aan Brandstoffen. Door de alhier dankbaar ingezamelde gelden bekwaam ge maakt om drie malen 's weeks eene gezonde en voedende Soep aan de Behoeftigen gedurende het loopende Wintersai- zoen te kunnen verschaffen bezaten wij verder geene mid- ■delen om aan al het bovenvermeldehoe behoevende ook te -kunnen voldoen, en wij danken dan ook alzoo den edelen ge'ver -of geefster, voor deze ons zoo zeer te stade komende giften, Vere den 10 Januarij 1842. Namens de Commissie uit de Armbesturen J. GEBUWET, wegens Kleeding en Deksel. T. van der BENT, voor Brandstoffen. J. C. ©UTIIScriba. A1 nemuidenden 10 Fshk,nï n n H=, ARMBESTUUR maakt ma, btijdkcta/p da.kb ''m.l- «3mg der twee volgende giften, bedragende de eene vier «coupons Werk. Schuld, verschenen den 1 dezer genom- unerd 33688, 36473, 3<>572 en 41916, ieder groot/12 e^5 *e zamen ƒ49,50, ingezonden van A. bij den Heer de Blaecke de Ligny de andere 25 in Goud ingezonden on der de letters W. bij den Heer TV. van Schaïk Serlé ieide ter voorziening in den nood der talrijke Armen alhier! Namens het Armbestuur R. HOOGEZAND, Predikant. Bij den ondergeteekende van A. uit Middelburgter -voorziening in den nood der Armen te Domburg, ontvangen zijnde vier coupons Werk. Schuld, ieder van .12,375 Numniens 125643, 123147 114980 en 114981 zoo wordt daaivan bij deze met hartelijke dankbetuiging melding ge- ju aakt. Domburg, den u Januarij 1842. W. L. WOUTERSEN, Notaris. DIAKENEN van den Vrouwenpolder maken bij dezen dankbare melding van de ontvangst van vier coupons Werk. Schuld, van A., h i2 375 ieder, zijnde Numeris I05374^ I05375 I05376 en 128073, ontvangen door het intermediair van het Edel Achtbare Gemeente-Bestuur. O. L. V. Polder, den 13 Januarij 1842. Diakenen voornoemd, J. GELDOF Pr. N. MELIS. sGRAVENHAGE den 10 januarij. Bij de toezending van het koninklijk besluit van den 2 dezerbetrekkelijk de lagere scholen aan de gedeputeerde Staten der provinciën [zie ons vorig No.~) zijn dienaangaande, bij eene circulaire van Z. Exc. den minister van binuenlandsche zaken, de volgende toelichtingen gegeven Het besluit is genomen nadat bij het gouvernement alle de ingekomen bezwaren en de daarop ingewonnen zeer uit- eenloopende consideratien en adviezen met de meeste oplet tendheid en liaanwgezetheid waren overwogen en het alzoo was geblekendatofschoon de wijze van toepassing der bestaande verordeningen op het lager onderwijswaarover men vermeende zich te moeten beklagen de aanleiding tot het ontrusten der gemoederen had gegeven, de adressanten echter niet slechts bedoelden om daaromtrent voor het ver volg genoegzame waarborgen te verkrijgen, maar dat hun ver langen zich uitstrekte tot eene afscheiding der gemengde scholen in verschillende scholen van bepaalde godsdienstige gezindten, of wel tot het verkrijgen van vrijheid om zooda nige scholen zonder eetiige voorafgaande autorisatie te mo gen oprigten door welk een of ander eene geheele verande ring in de bij de wet vastgestelde grondbeginselen, waarop thans het lager onderwijs hier te lande is gevestigdzou worden te weeg gebragtterwijl het verder was gebleken dathoewel dat verlangen door velen werd gedeeld echter verreweg de meerderheid zoo van hen die hunne wenschen te dezer zake aan het gouvernement hadden kenbaar gemaakt, als van degenen die door hetzelve waren geraadpleegdvan gevoelen was, dat van gezegde grondbeginselen niet behoort te worden afgeweken. Het gouvernement daarbij in aanmerking genomen heb bende den graad van ontwikkeling en bloeiwaartoe het la ger onderwijs gekomen is, gedurende de 34 jaren, dat het ze ve volgens die grondbeginselen bestuurd is geworden heeft an ooi begrepen, dat er geene termen waren om thans van dezelve af te wijken, doch dat er maacregelen dienden te wor den genomen, om de misbruiken, die in derzelver toepassing konden zijn ingeslopen, te doen ophouden, en om daardoor en dooi iet geven van waarborgen tegen zoodanige misbrui ken voor het vervolg al te doen, wat mogelijk was, om aan de ontruste gemoederen het noodig vertrouwen in te boeze men zonder door hoogst moeijelijke en gevaarlijke proefne mingen het openbaar lager onderwijs hier te lande weliigt aan teruggang en verval bloot te stellen, en zoo doende we derom van de andere zijde groote bezorgdheid te verwekken bij de hiervoren bedoelde meerderheid. Intusschen stelt het gouvernement er mede den hoog- scen prijs op dat aan de schoolkinderen ieder naar de begrip pen der kerk waartoe zij behooren grondig leerstellig gods dienstig onderwijs worde gegeven en bet is dan ook om hetzelve zoo veel mogelijk te bevorderen, dat, volgens art. 11 van bet besluit, de schoollokalen, te dien einde dage lijks beschikbaar zullen zijn terwijl daarenboven de kerke lijke autoriteiten der verschillende gezindheden van gouverne- ments wege zullen worden opgewekt en uitgenoodigd om te zorgen dat voor de schoolkinderen de weg tot het'ont- vangen van het bedoeld onderwijs al meer en meer worde geopend. Maar is bet van de eene zijde wenschetijk, dat hetgeen der kinderen aan leerstellig godsdienstig onderwijs ontbreke van den anderen kant kan er niet te veel worden gezorgd dat hetzelve niets anders dan buiten den schooltijd en geheel afgezonderd aan de kinderen naar de verschillende kerkge nootschappen waartoe zij behooren, worde gegeven ten einde er geen de minst-e inbreuk worde gemaakt op den aard der gemengde scholen. w De geest van het besluit is dan ook dezedat de bestaan de wettelijke bepalingen omtrent het openbaar lager onder wijs gehandhaafd wordende, hetzelve zal blijven een belang van louter burgerlijk-maatschappelijke» aard, buiten invloed van het leerstellige van eenig kerkgenootschap en waarbij alle uitsluitende of eenzijdige rigting moet worden vermeden zoodat de met hetzelve in verband staande betrekkingen door ieder Nederlander, zonder onderscheid van godsdienst, kun ne woiden bekleed doch dat men hun, die bezorgdheid hebben wegens de strikt onpartijdige handhaving dezer begin selen zooveel mogelijk waarborgen wil geven onder an. deren door uitdrukkelijk te bepalen, dat bij de benoeming tot gezegde betrekkingen acht geslagen zal moeten worden op bet daarstellen zoo veel mogelijk, eener billijke evenre digheid tusschen de leden der verschillende kerkgenootschap pen. Dit oogmerk blijkt meer bepaaldelijk uit art. 2,4, 57 en 8 van het besluit. Het beginsel gehandhaafd wordende dat het openbaar lager onderwijs buiten den invloed van het leerstellige van eenig kerkgenootschap moet blijven, heeft men tevens waar. borgen willen geven dat op de scholen niets worde geleerd dat met eenige-godsdienstleer in strijd zoude zijn en ofschoon aan de geestelijkheid der onderscheidene gezindten geene auto riteit met betrekking tot het openbaar iager onderwijs raogt worden toegestaan, heeft men echter begrepen, dat de gees telijken uit den aard der zaak het meest bevoegd zijn, om te dien opzigte een wakend oog te houden en dat hun dus de gelegem eid moest worden verschaft 0111 zich bekend temaken met hetgene op de scholen geleerd wordt, ten einde zij daarin iets vindende dat zij vermeenen als strüdig met de leer hunner kerk beschouwd te moeten worden, zulks zouden kun nen aanduiden, en daaromtrent hunne bezwaren zouden kun nen inbrengen. Dit punt, hetwelk vele moeijelijkheden opleverde, is thans geregeld geworden bij art. 10 van het besluit. De goede werking dezer bepaling, met hoe veel zorg ook gesteld zal evenwel grootendeels afhangen van de wel willende medewerking van allen, die er bij betrokken zijn, en van hun ernstig voornemen om met inachtneming der nood zakelijkheid dat er steeds voor alle vakken van het onder wijs eene genoegzame keus van goede en doelmatige boeken enz. blijve bestaan, echter alles wat aanstoot zou kunnen geven te doen ophouden of te vermijdenmaar tevens ora geene meerdere zwarigheid in den weg te leggen, dan waar toe men zich in getnoede verpligt zal achten. Dit een en ander zal, zoo ik vertrouw, voldoende zijn om U Ed. Groot Aclub. nader bekend te maken met het oog punt, waaruit het tegenwoordig besluit moet beschouwd worden en om U Ed. Groot Achtb. in staat te stellen te dien opzigte de noodige inlichtingen en aanbevelingen te doen geworden aan allen, die in U Ed. Groot Achtb. provincie in eenige betrekking tot het openbaar lager onderwijs staan. Het gouvernement, dat het besluit heeft genomen met het doel, om zoo als in de prsemissen is gezegd, zoo veel mogelijk aan de geopperde bezwaren te gernoet te komen, voor zoo veel zulks behoudens de bestaande wettelijke bepa lingen kan geschieden, vermeent dan ook, door hetzelve al het mogelijke gedaan te hebben orn het vertrouwen te doen terug keerenen verwacht tevensdat ook zij, die, in eeni ge betrekking tot het lager onderwijs staande, de bepalingen van het besluit weliigt zouden beschouwen als minder noodig en als aanleiding kunnende geven tot verschillende moeije lijkheden, desniettegenstaande, uit aanmerking van hetgene men aan eens ieders gevoelen verschuldigd is, met de meeste welwillendheid steeds zullen medewerken om die moeijelijk heden te vermijden, en om het besluit, door eene bedaarde en onpartijdige toepassinginderdaad te doen strekken ter bevordering der belangen van het onderwijs. Mogt echter deze verwachting onverhoopt niet worden verwezenlijkt, en mogt de ondervinding doen zien dat de op volging der bepalingen van het tegenwoordig besluit niet vol doende waren om bet voorgestelde doel te bereiken en dat dit van den anderen kant niet mogelijk is, zonder inbreuk te ma ken op de thans bescaande wetgeving, alsdan zoude er niets anders overblijven dan te overwegen, in hoeverre er termen zouden zijn om de zaak te maken tot een punt van beraad slaging bij de wetgevende magt." MIDDELBURG den 14 januarij. De directeur-generaal van marine heeft ter kennis van alle zeevarenden en daarbij belanghebbenden gebragt, dat, aangezien de vaarweg, loo pende tusschen den wal van Walcheren en de bank de Schots man in net zeegat van Vere, in diepte is toegenomen en het, onder eenige omstandigheden van wind of getijveiliger kan worden geacnt langs dien vaarweg naar binnen.te zeilen dan wel langs den vaarweg tusschen den Schotsman en On rust mitsdien tot aanduiding van den Schotsman zijn ge plaatst twee zwarte joonen, met zwarte zeildoeksche vanen aan den top van den koning op de volgende merken De buitenste, voorzien met het no. 2, tegen de noord westvlakte van den Schotsman; de molen de Koe te Vere, even beoosten een buis met roodpaunen dak, onder Vere, en een klein huisje op Kamperland tusschen twee boeren woningen in 22 palmen diepte; De binnenste, voorzien met het no. 1 almede tegen den Schotsman de voorschreven molen de Koe eene scheepsleng te beoosten het wachthuisen een Kroonboom tegen den Zuidhoek van het Witte Duin van de Schans, in 68 palmen diepte. Welke beide zwarte joonen bij liet binnenzeilen aan bakboord moeten worden gehouden. Men verzekert, dat het Z. M. den Koning behaagd heeft, boogstdeszelfs twee oudste Zonen, HH. KK. HH de Prins van Oranje en Prins Alexander der Nederlanden te' benoemen tot grootkruis der nieuwe orde van de' Eiken Kroon van Luxemburg. Bij besluit van den 10 dezer heeft Z. M de Koning tot staatsraad in buitengewone dienst benoemd denbeer/» T F. baron de Crombrugghelaatstelijk Zr.'Ms gezant en '«'e- volmagtigd minister aan het hof van Zweden en Noorwegen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal den 9 fe- bruarij weder bijeenkomen. Naai wij ve,nemen, heeft onder de gemeente Koude- kerke het treurig voorval Plaats ge!laddat hec J(jk va„ een tu,„mans-knecht ontdekt is, die bij het schaatsenrijden door het zwakke ijs is heen geschoten, eu alzoo, daar hij alleen was, zijn leven heeft verloren. Ter voorkoming van verdere ongelukken mee tien wij dc

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1