MIIÏÖELHUIIGSCME f«8 COüRANf W X®/ N°. 5. Diussdag 11 Januari;. BESTUREN en AD MINISTRAT1 EN. publicatie. ÏBcfeenbmaïuug. illaatscïiapptj tot $lut «att 't CUtjcmccn. NIEUWSTIJDINGEN. <Sm»ot-23iritiatïjc. Jwaïikrijfi. De abonnements-prijs dezer Courant is/2,75, voor drie maanden, en franco per Post f 5, De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdör 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/i 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Derelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van tegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der belanghebben den, dat de Raad dezer Stad, bij aanvulling van het Re- glemenc van Algemeene Plaatselijke Policie, in het belang der publieke veiligheid de navolgende bepalingen heeft vastgesteld Art. 1. Elk stuk Rundvee, hetwelk naar of van de Stedelijke Waag wordt vervoerd, zal minstens door één volwassen Per soon moeten worden geleid en op eene behoorlijke wijze vastgehouden, ten einde hetzelve niet langs de straat los- loope. Art. 2. Wanneer zoodanig Vee losloopend gevonden wordt zal hetzelve worden aangehouden en onder bewaring gesteld, en onverminderd de verantwoordelijkheid van den Vervoer dertot het vergoeden der aangebragte schade, niet anders worden terug gegeven, dan tegen consignatie van het maxi mum der verbeurde boete. Art. 3. Elke overtreding dezer bepalingen zal worden gestraft met cene boete van drie tot vijftien gulden en met betrekking tot het constateren en vervolgen derzelve wor den nageleefd het verordende bij het Reglement van Alge meene Plaatselijke Policie. Eti opdat niemand hiervan eenige onwetendheid voorwen de, zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, deniojanu- arij 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRJJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare A. M. BECIUS. De ONTVANGER der Stad Middelburgdaartoe door Iieeren Burgemeester en Wethouders geautoriseerd, zal op Vrijdag den 4 Februari] 5842, en vervolgens alle Dingsdagen en Vrijdagen in de maanden Februarij Maart en Apriltot en met den 3 Mei 184a ingesloten, des voormiddags van tien tot twaalf ure, ten zijnen Kantore, op het Raadhuis, va ceren tot de overneming der Obligatien ten laste dezer Stad, en de uitbetaling van de daarop verschuldigde Intressen verschenen met den 31 December 1841. Middelburg, den 4 Januarij 1842. De Ontvanger voornoemd A. J. CANTER de MUNCK. 'VERGADERING op Woensdag den 12 Januarij 1842, •des avonds ten zes ure. Foorlezing. Namens Bestuurders P. de MARET TAK Secretaris. Middelburg, den 10 Januarij 1842. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Behoeftigen betuigt bij deze haren dank voor de vol gende giften als Den 9 dezeruit de Kerk-collectemee het opschrift Commissie R. .5. f 100, en heden van A., acht coupons Werk. Schuld Noj 128681 en 82 129327 132937 722, 18096 en 97, en 22255, k ƒ12,375, 'eder I en •van een' onbekende f 400, en 25 Dekens. Namens de Commissie voornoemd, F. Z. ERMERINS, Voorzitter. DIRK APPEL, Secretaris. De COMMISSIE LOON FOOR. WERK betuigt bij de- aten haren welmeenenden dank voor de gift van f 40 ten behoeve harer Inrigting, onder de letters V. Z. en D.', bij baar medelid den Heer J. ,7. de Kanter ontvangen. Middelburg, den 10 Jauuarij 1842. De Commissie voornoemd en uit derzeiver naam A. M. CRAMER, Voorziccer. H. REKKER, Secretaris. Met harteli.fken dank aan de milddadige gevers of geef sters .zij hiermede berigt, dat voor de Diaconie der Neder- duitsche Hervormde Gemeente is ontvangen, bij den Heer M. .7. Boonevan A. acht coupons Werk. Schuld, Nos 46038, 46039, 46040, 46041, 46042, 46043, 108687 en 114974, 'ec^er van f 12 375 en van W. bij de morgen godsdienst in de Nieuwe Kerk, op gisteren,/" 20. Middelburg, den 10 Januarij 1S42.. Diakenen voornoemd E. HENDRIKSE, Praeses. N. VERHULST Wz., Scriba. Middelburg, den 8 Januarij 1842. DIAKENEN bij de Evangelisch-Luthersche Gemeente ontvangen hebbende de navolgende giften van 1 25 van D. van f 30 van V, Z. en D. en van f 26, de laatste door de hand van Broeder BC. Heeröldt danken daarvoor die edele Menschenvrienden welke deze weldadigheid aan de onder hunne zorgen staande Armen hebben bewezen. Diakenen voornoemd J. M. BAUTZ, Praeses. F. M. BEUNKE. De COMMISSIE ter voorziening in de buitengewone Behoeften der Armen maakt bij deze dankbare melding van de bij den Heer S. Roelsete Middelburgontvangene na volgende giften Den 2 dezer, van H. ƒ20,80; den 5, van D. A. f 26; den 8 van V. Z. D. f 20heden van S 52en van A., 4 coupons W. S., ieder f 12,375, No» 51117, 114979. 132555 en 130706 Westkapelle den 10 Januarij 1842. De Commissie voornoemd W. VERHULST Nz.Voorzitter. W. ROELSE Lz.Secretaris. FRANKFORT den 3 januarij. Het dagblad van Augs- btirg meldt het volgende uit Berlijn, van den 27 december: I11 den loop dezer maand heeft de commissie, belast met de uitgave der werken van Frederik den II, de van Peters burg verzochte afschriften der gedachten brieven en gedich ten des konings, door het Russisch gezantschap alhier ont vangen, in het geheel 35 stukken van groot belang, waar onder inzonderheid de droom des konings over de verschil lende vormen van godsdienst, waarvan dikwijls gewag ge maakt wordt. Voor de uitgave zelve is, in zooverre, eene verdere schrede gedaan als thans het generale rapport over de bijzonderheden der uitgave aan Z. M. ingediend is. De onkosten der prachtuitgave in quarto met koperen platen worden op 60,000 rthr. berekendde kleinere uitgave in octavo is nog aan geen boekhandelaar toegezegd." De Hongaarsche rijksdag heeft een besluit genomen om de doodstraf, en ook de stokslagen-straf, afteschaffen. Den 23 december heeft de constituerende vergadering van het kanton Genève besloten dat de zittingen in het openbaar gehouden, de tribunes vergroot, en de tot nu toe gevorderd wordende entree-biljetten afgeschaft zullen wor- den. Lang en hevig waren de beraadslagingen over het al dan niet toelaten van vrouwen op de tribune. Het eerste werd bij staking der stemmen door de beslissende stem van den voorzitter bepaald. De Engelsche stoomboot Nile heeft den heer de Pahlen naar Alexandria overgebragtdie met eene bijzondere zen. ding aan Mehetned-Alibe\zst is, en wel betrekkelijk het ver langen van dezen, om de vrijheid van handel eerst na ver loop van drie jasen in te voerenwaarop hij een weigerend antwoord bekomen zou hebben. Het Journal de Smyrne geeft de volgende berigten uit Beyrut van 1 december: De krachtige maatregelen die de Ottomannische rege ring genomen heeft, hebben een einde gemaakt aan de bloe dige tooneelen waarvan Syrië gedurende eenige weken het tooneel geweest ismaar de verbittering der gemoederen duurt nog voort. Men hoopt echter, dat het aan de krach tige tusschenkomst der Turksche krijgsbenden moge geluk ken de beide partijen tot de volledige staking der vijan delijkheden te dwingen, en allengs te bewerken dat men zich omtrent de punten versta, welke tot die beklagenswaar dige tweedragt geleid hebben. De pacha van Damascus heeft afdoende maatregelen ge nomenom de Christenen in Damascus te beschermen; tal rijke patrouilles doorkruisten dag en nacht de stad om voor de veiligheid der ingezetenen te waken. Eenige Turken die twee Grieksche kerken in brand gestoken hadden waren tot de galeijen en het betalen der kosten van den wederop bouw der vermelde kerken veroordeeld. Eene den 23 november uit Malta alhier (te Beyrut) aan gekomen Engelsche stoomboot heeft het bevel aangebragt dat de weinige Engelschen, die zich nog hier bevonden Sy rië moeten verlaten. Alle officieren die zich hier en daar verstrooid bevondenzijn dadelijk opgeroepen om den 4 ja nuarij te vertrekken. Met de inscheping van het nog hier aanwezige materieel is reeds een begin gemaakt." Te Kranluken een dorp in het Weimarsche Oberland, is den 21 december een bijzonder ongelukkig geval gebeurd. Straatjongensdie eenen nog onervaren nachtwachts-knaap zijn horen hielpen blazen, hadden een paar avonden zulk een rumoer veroorzaakt, dat de geestelijke der plaats Follcnius daardoor geërgerd, verklaard had, hun, door middel van zijn mee zoogenaamd musschenstof geladen geweer, die kuren wel te zullen verdrijven. Toen nu op den bedoelden avond het straatgerucht weder begon, treedt werkelijk de geestelij ke met zijn geweer in de hand, de deur uit. Hij ziet iemand op hem toekomen, roept: „halt! van waar komt gij? en eer de aangeroepene nog voluit kan antwoorden, heeft hij, op vijf schreden afstands, geheel het schot in het onderlijf! De getroffene was een 3Ójarig manJokan Richter geheeten de zoon eener oude weduwe, welke hij onderhield. Toen hij zijn einde voelde naderen, begeerde hij dat hem het avondmaal toegediend zou worden, en daar men hem tusschen verscheidene katholijke geestelijken van den omtrek de keus gaf, weigerde hij allen, behalve dien zijner woonplaats welke hem de wond had toegebragt, zeggende: de heer (zoo noemen de boeren aldaar hunnen zielzorger) "heefc mij niets gedaan tegen hem heb ik nietswat Follenius aan mij misdaan heeft doet daartoe niets, dat mag hij met de over- verheid afmaken. Dit gedrag heeft op den geestelijke zulk eenen indruk gemaaktdat hij zijne daad noch ontkend noch ver ontschuldigd heeftais oorzaak derzelve geeft hij eene on weerstaanbare driftsvervoering op welke hem van alle be radenheid beroofd had. Waarlijkeene vreesselijke les voor allen die zich hetzelfde gebrek bewust zijn en het niet te keer gaan, LONDEN den 5 januarij. De doopplegtigheid van den prins van Wallis is nu op den 25 dezer bepaald. De stoom boot Firebrand moet het eskader helpen uitmaken, dat den koning van Pruissen en hoogstdeszelfs gevolg van Osrende herwaarts zal overbrengen, en is vermoedelijk bestemd om de Warspiteaan boord waarvan de koninklijke gast denke lijk ontvangen zal worden, bij stil weder of tegenwind, te slepen, ten einde de overtogt niet nutteloos vertraagd zou worden. Ook zegt men dat prins Albert zich naar Wool- wich begeven zalom den koning bij zijne aankomst te ver welkomen. De Times komt tegen de beweringen van sommige bla den op, als of het bezoek des konings van Pruissen groote veranderingen in het handelstelsel van ons bewind zou maken. Het bewind heeft besloten, eene stoomboot-linie tus schen de Zuid-Zee-kust van Zuid-Amerika en Nieuw-Zeeland en de Australische koloniën daar te stellen. De overheden te Panama hebben een' Engelsch ingenieur uitgenoodigd hetop- zigt te hebben over eenen stoomweg die over de landengte zou worden aangelegd. De uitvoering van dat plan zou aan eene Engelsche maatschappij worden opgedragen. Te Portsmouth zijn gisteren, door Hr. Ms. schip Conway, twee millioen dollars aangebragt, uitmakende een gedeelte van den losprijs, voor welken nieuwelings door de Chinesche overheid, te Canton, de verdere vijandelijkheden tegen die handelplaats van den kant der Britsch-Indische expeditie, afgekocht zijn, De hoeveelheid thee welkeer met primo januarij 1R40 te Londen voorhanden was, beliep op 38,331,000 ponden, en de met den eersten dezes jaars voorhandene hoeveelheid daarentegen slechts op 29,762,751 ponden. Den 27 december is graaf van Munster (natuurlijke zoon van Willem IFjvan eene 4jarige reis naar bet Oos ten alhier teruggekeerd. Hij heefc een schat van Arabische Turksche en Perzische handschriften (men beweert ruim 4000) medegebragtmeestal handelende over de krijgskunsten waarin veie keurige teekeningen voorkomenvoorstellende oude en nieuwe wapenen, oorlogstuig, evolutien gevech ten legerkampen, belegeringen, versterkingen enz. De graaf van Munster is een der eerste Oriëntalisten, en en stelt zich voor deze handschriften te gebruiken bij bet schrijven van eeu werk over de krijgskunst bij de Mahome- daansche volken. Hij zal daartoe een plan vormen, hetwelk hij aan verschillende hoogescholen en de beroemdste Oriën talisten zal onderwerpen. PARIJS den 5 januarij. De commissie uit het hof der pairs, die zich met het nader onderzoek omtrent den aanslag van Quénisset bezig houdt, heeft thans gevorderd dat vier der veroordeelden uit hunne gevangenis op Monc Saint Mi- chel naar Parijs werden teruggevoerd, om nader omtrent de ze zaak gehoord te worden. De prins de Joinville is met het fregat la Belle Poule waarmede hij laatstelijk eene reis naar de Vereenigde S'aten heeft gedaan, den 23 december voor Lissabon aangekomen en aan het Portugesche hof uitstekend goed ontvangen Volgens bijzondere berigten uit Madrid van den 29 december, had toen de kamer der afgevaardigden zich be paald geconstitueerd. De heer Acuna blijft voorzittermaar de ondervoorzitters en secretarissen behooren niet zoo regtscreeks tot de partij der exaitadts of beethoofdenals die van het voorloopig bureau. Ofschoon dus de gemat.g- den veld winnen, blijk men eene zeer onstuimige zitting verwachten. De Spaartsche minister van fiuuntteu heeft eeue de-

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1