MIDMLBURGSCHE c o üi i N°. 4. Zaturdag 1842. 8 Januarij. öcïgtc. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. iaekcttbmafiing. MIDDELBURGSCHE SPAARBANK. NIEUWSTIJDINGEN. {öroot-JjriDaujc. AVaufiïijfï. Jlcbcirlau&cn. De abonncments-p-rijs dexer Courant is f 2 yS voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens védr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Gents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/i 50 en voor iederen regel da.irboven 22 Cents» Dezelve moeten niet op zegel geschreven zqn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien de Staten van ten achteren zijnde Belastingschul digen, nopens de vervallene termijnen der Grondlastenover het afgeloopen jaar, alsmede van de Personele Belasting over het Dienstjaar i8|b, opgemaakt door den Heer Ont vanger der Directe Belastingen binnen deze Stad; Verwittigen mits deze de belanghebbenden, dat de Dwang bevelen tegen de ten achteren zijnde Belastingschuldigen bereids worden opgemaakt en binnen kort aan hen zullen worden beteekend, onder aanmaning, om als nog, tot voor koming van vervolging, ten spoedigste hun verschuldigde te voldoen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 6Janua rij 1842. Burgemeester en Wethouders der Stad Middelburg, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. Het BESTUUR der SPAARBANK te Middelburg maakt bekenddat door haar zal worden gevaceerd t-ot uitbetaling der Intressen over de tweede helft van het jaar 1841 ge durende de loopende maand Januarijop de gewone plaats en uur, en zulks tegen aanteekening op de Inlegboekjes. Wordende bij deze de Deelhebbers herinnert, dat deze uithaling van Intrest niet verpligtend iszullende de niet afgehaalde rente, eerst na afloop van deze maand, als Ka pitaal worden bijgeboekt. Middelburg, den 3 Januarij 1842. Namens gezegd Bestuur, H. J. van DEINSE, Secretaris. Middelburg, den 7 Januarij 1842. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Behoefcigen betuigt bij deze haren dank voor de vol gende giftenals Den 4 dezer, van N. B./100, en van een onbekenden, ■een stuk Grijze Baai, Namens de Commissie voornoemd, F. Z. ERMERINS, Voorzitter. DIRK APPEL, Secretaris. Arnemuiden, den 6 Januarij 1842. Het ARMBESTUUR maakt met blijdschap dankbare mél ding der twee volgende giften, zijnde 25 Smiite Dekens, ingezonden zonder merk den 5 dezer, en tien Zeeuwsche Rijksdaalders, gemerkt D. A., ingezonden den 6 dezer, beide bij den Heer IV. van Schalk Serlèdoor onbekende menschlievende gevers uit Middelburgten behoeve der tal rijke noodlijdenden dezer arme Gemeente. Namens het Armbestuur voornoemd R. HOOGEZANDPredikant. LONDEN den 1 januarij. De koningin zou aan de be voegde autoriteiten bereids haar voornemen te kennen ge geven hebben, om de aanstaande zitting van het parlement in persoon te openen terwijl uit de verfraaijingen en ver beteringen, welke in het huis der lords worden daargesteld vrij algemeen wordt opgemaakt, dat hoogstdezelve, bij die gewigtige gelegenheid door al de vorstelijke vreemdelingen zal vergezeld worden die tot bijwoning der doopplegtigheid van den prins van Wallis uicgenoodigd zijn. Aan den spoorweg tusschen Bristol en Gloucester heeft een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. In eene loods had amen op eene plaats, die men als zeker beschouwde, een vat met een half kwartaal buskruidtot het doen springen van rotsen aan de opening van den tunnelgeborgen en voorts de onvoorzigtigheid gehad, den slijpsteen tot het scherpen vsn het gereedschap in diezelfde loods te plaatsen. Ter- Avijl nu de smid met het slijpen van zijn gereedschap bezig was, is eene vonk op het vat gevallen en heeft het buskruid daardoor vuur gevat. De uitbarsting is zoo geweldig ge weest, dat men dezelve twee mijlen in den omtrek gehoord I-.eefc. De loods is vernieldde werken van den tunnel zijn beschadigd en van onder de puinen heeft men drie lijken en vijf andere zwaarder of ligter gebrande en gekwetste werk lieden opgedolven, PARIJS den 2 januarij. De Moniteur behelst de aan spraken waarmede de koning, als naar gewoonte, ter gele genheid van den nieuwejaarsdagdoor de hooge ligchameu van staat is begroet alsmede de daarop door Z. M. gege- vene antwoorden. De marquis de Brigole Saledie in naam van het corps-diplomatique het woord voerde, heeft, even als ai de volgende sprekers, den koning geluk gewenscht met het bijzonder bewijs van de bescherming der Voorzie nigheid, dat Z. M. gedurende het afgeloopen jaar in zijne zonen had ondervondenen tevens zijne vreugde betuigd over het naauwe toehalen der vriendschapsbanden tusschen de kabinetten. De koning heeft in gelijken geest geantwoord. Na het betuigen zijner erkentelijkheid aan God voor de reeds zoo dikwijls ondervondene bewaring van hem en zijne kin deren, heeft hij gezegd „Naast deze pijnlijke herinneringen, heeft het jaar 1841 ons gelukkige vruchten opgeleverd. Het heeft de kabinetten, door hunne overeenstemming, een nieuw onderpand aan den algemeenen vrede zien geven en ik koester het vertrouwen dat wij voort zullen gaan met dien voor elke aanranding te bewaren." De rede van den voorzitter der kamer van afgevaardigdenden heer Sauzet onderscheidde zich door «enige sterke zinsneden tegen de vijanden der maatschappelijke orde, die de beschaving zelve trachten te treffen, nu eens in bet koningschap, dan in de dierbaarste hoop van het regerend stamhuis." Hij telde te vens de verbeteringen op, die binnen de laatste jaren in den toestand van Frankrijk hadden plaats gehad, en noemde het opvolgen van de heilige lessen der godsdienst 111 de eerste plaats onder de middelen, die het volk gelukkig en arbeid, zaarn konden maken, Men heeft op den nieuwejaarsdag een 2otal rijtuigen van voorname legitimisten op het plein der tuilerien opge merkt hetwelk ten bewijs der toenadering van vele dezer familien tot de thans regerende dynastie strekt. Men wil reeds alhier weten, dat de nieuwe ambassa deur in Spanje, de heer Se Salv-andyreeds werkelijk terug geroepen is, De twee personen die ten gevolge der ontdekkingen van Colomhier en Just Brazier in hechtenis genomen zijn, zijn een makelaar, Boulet genaamden een werktuigkundige Ronsselotzij zijn gevat op last van den kanselier en naar de gevangenis van het Luxemburg overgebragt waar zij ter- stond een verhoor hebben ondergaan. Een derde persoon die insgelijks zou moeten gevat zijn, is niet gevonden. De vrouw van Colomhier is mede verboord. Het koninklijk geregtshof heeft het correctionele von nis bevestigd, waarbij zekere Mignottieen schoenmakers, gezel van ambachttot eene gevangenisstraf vati 13 maati- den, 50 franken boete en 3000 franken schade en interessen veroordeeld is als door regiementen en andere bij hem ge vonden papieren overtuigd, dat hij deelgenoot was van de maatschappij der communisten en als te hebben in zijn be zit gehad kogels, hagel en kruid, op eene geheime wijs ver vaardigd. De advokaat-getieraal Bresson heeftbij de behan deling dezer zaak, herinnerd, dat Mignotti de onderteeke naar was van eenen brief, door hem aan Dupoty redacteur van het Journal du Peuple gezondenwaarbij hij verklaarde, dat de communisten zich afscheidden van de te weinig libe rale gevoelens van dat blad. Verder is uit de instructie ge bleken dat Mignotti een lui werksman wasdie zijnen ar beid verwaarloosde, om bij alle gelegenheden de gemeenschap der eigendommen te verkondigen en dat hij talrijke bezoeken kreeg niet slechts van met blouses gekleede lieden maar ook van fatsoenlijk gekleede heerendie, na hunne rijtuigen of cabriolets voor zijne deur te hebben doen ophouden naar het door hem bewoonde vertrek op de vijfde verdieping klommen. De zitriug van de S.paansche conés is den 26 der af geloopen maand geopend. Na door deputatien uit de beide kamers binnengeleid te zijn, heeft de koningin op den troon en de infante nevens haar, aan de linkerzijde, plaats geno men terwijl de regent Espartero aan de regterzijde der ko ningin maar eenige treden lager, stond. De voorzitter van den ministerraad stelde de troonrede aan H. M. ter hand die haar weder aan Espartero overreikte waarop zij door dezen met luider stem voorgelezen werd. Al de vreemde diplomaten, met uitzondering van den Fran- schen gezant de Salvandywoonden de plegtigheid bij. De troonrede is zeer uitvoerig en op naam van Espartero zeiven gesteld. Hij verzekert daarin zonder vaa de inoei- jelijkheden met Frankrijk een woord te reppen, dat de be trekkingen met de bevriende mogendheden voortdurend door de banden dier een scemmigheid en goede verstandhouding be vestigd worden die eene opregte vriendschap steeds naauwer doet zijn. De andere volken, zegt hij verder, welke onze doorluchtige koningin erkend hebben bewaren die gevoelens van regtvaardigheidwelke hen tot hare erkenning hebben bewogen. De regeringen die dezen stap nog niet dedenbe schouwen ons zonder vijandigheid, doen zorgvuldig onder zoek naar onzen politieken toestanden daar deze meer ge regeld wordt, is, naar mijn gevoelen, de dag niet ver meer afop welken de rede zegepralen en ons nationaal hof zijne volkomen overwinning behalen zal." Vervolgens wordt over de traktaten, met verschillende re geringen gesloten en over de btnnenlandsche aangelegenhe den inzonderheid over de zamenzwering van octobe-r en de troebelen te Barcelona uitgeweid. De zinsnede wegens de ze beide laatste voorvallen is in een zeer verzoenenden <>eest gesteld. Wat de finantien aangaat, wordt gezegd, dat de^bin- nen- en buitenlandsche schuldeischers van den staat vernemen zullen, hoede goede trouw heilig bewaard wordt, die (vol gens Espartero althans) den Spaanschen naam ten allen tijde heeft doen uitblinken. Men vei wachtdat de zitting der cortós zeer onstuimig zijn zalen wel reeds dadelijk bij de verkiezing van den voorzitter en bij de dfscussien over het adres van antwoord op de troonrede. De oppositie schijnt kans te hebben van daarbij te zegevieren, te meer daar die harer leden, welke zich, na de benoeming van den regent, alleen op d'e beza digde invoering van verbeteringen hadden toegelegd, de min derheid hebben. De bcweginspartij is echter onderling ver deeld en in die der wettige oppositie, der revolutionairen en der republikeinen gescheiden. Zal zij eenige kracht uitoefenen, dan moeten deze verschillende bestanddeelen zich eerst weder tot een geheel vereenigen. BRUSSEL den 3 januarij. Men zegt dat de koningin zich weder in gezegende omstandigheden bevindt. De koning en de koningin hebben eergisteren de ge- lukwenschen van burgerlijke militaire en kerkelijke overhe den ontvangen. De vice-presidenc van den senaat en de voorzitter van de kamer der gedeputeerden hebben HII. MM. zeer vieiiende aanspraken gedaan, en daarbij gewaagd van den bloeijenden toestand van de geldmiddelen ondanks de plaats gehad hebbende aanzienlijke uitgaven en het luisterrijk vooruitzigt't welk aan Belgie geopend is. Aan den op non-activiteit gesteldeu generaal Daine is Ath tot verblijf aangewezen. De majoor Kesselsdaarente gen tegen wien bij de instructie van het kompiot niets ten las te is bevonden keert, op bevel van den oorlogsminister, in zijne betrekking als kommnndant van de artillerienaar Luik terug. Men rekentdat de aangeklaagden ter zake van het complot, tegen het laatst van de maand januarij voor het hof van assises zullen worden gebragt. Van der Meercn van der Smissen en Parijs ontkennen volstrekt daar eenig deel aan te hebben genomen. De Crehen daarentegen moet vrij volledige verklaringen hebben gegeven. Zoo gemeld wordt, is een in de zaak betrokken generaal gehoord op de volgen de zinsnede welke in een' onderschepten brief van hem is gevonden: Reken op mij ik sta met mijngeheele troep (r»e«/e) gereed." De generaal heeft beweerd, dat hij in de meening is geweestdat er van niets is gehandeld geworden dan van eene jagtpartij. In den stal van den heer Meeuws-Bryon is hier tegen woordig te zien een rijtuig met zoogena-amde stomme of zwij gende wielen roues muettesjdat is waarvan het rijden, ook zebs op steenen straten of wegen, niet het minst ge raas veroorzaaktdeze nieuwe uitvinding wordt zeer gepre zen wegens het aangename, hetwelk zulks voor hen, die in het rijtuig zitten, oplevert, van elkander, zouder ook zelfs bijzonder luid te behoeven te spreken, gemakkelijk te kunnen verstaanmaar zou het van den anderen kant niet eene ern stige overweging verdienen, of zulke rijtuigen, om de onge lukken die er voor voetgangers van te wachten zijn niet veel eer in drukke steden verboden zouden behooren te worden. 's GRAVENHAGE den 4 januarij. Naar men verneemt heeft Z. M. eene nieuwe ridderorde ingesteld voor Luxem burg de orde van de Eiken Kroon. Men verneemt, dat ter kennisse van het leger gebragt is, dat Z. M., opgemerkt hebbende, dat aan hoogstdeszelfs verbod opzigtelijk het dragen van burgerkleederen door de officieren van het leger niet naauwkeurig worde voldaan, den directeur-generaal dienvolgens uitdrukkelijk heeft gelast, den officieren in het algemeen dat verbod te herinneren. In voldoening hieraan zijn al de bevelvoerende generaais en ver dere autoriteiten uitgenoodigdaan ieder officier onder ben ressorterende, van welken rang hij ook zijn moge, de ver- pligting op te leggen, om wanneer zij een inferieur, van welk wapen ook, in burgerkleeding mogten aantreffen, hem alsdan voorloopig arrest aan te zeggen; zullende die oflicier vervolgens, door de daartoe bevoegde autoriteit, steeds met provoost worden gestraft. Bij besluit van Z. M. van den 30 december II. zijn eenige bepalingen gemaakt, ten einde de tafelgelden de'r offi cieren onzer zeemagt, welke elders buitengaats en in onze West-Indische bezittingen dienenmeer in evenredigheid te brengen tot de erkende behoefte. Van vvege Z. Lxc. den minister van binnenlandsche zaken worden pogingen in het werk gesteld, om den achter lijken staatwaarin de bouwkunst in ons Vaderland, in ver gelijking met andere landen zich bevindtdoor gepaste mid delen weder op te beuren, en, naar men verneemt, is tot dat einde het gevoelen van de verschillende collegien van heeren gedeputeerde Staten reeds gevraagd.

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1