MIDDELBUÜG8CIIE C O N T. 6 Januarij. N\ 3. Donderdag 1842. ©pettïmirc fclctrfcoopittg BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Bcfccubm.tfiitig. MAATSCHAPPIJ tot Bevordering der Toonkunst. NIEUWSTIJDINGEN. (Svoot-iSrittanjc. JfVatifcrijfi. iSclgic. jflcbcciattben. De abonncments-prijs deier Couranl is z,y5, voor drie maanden, en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coraptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfdr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van dén tot zes regels is/i,3o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG; Gelet op de circulaire aanschrijving van den Heer Staats raad Gouverneur, van den j6 Augustus des vorigen jaars, Provinciaal Blad no. 62), houdende nadere aanwijzing om trent het opmaken der Certificaten van Oorsprong. Roepen bij deze op alle Fabrijkanten of Werkbazen, welke binnen deze Stad Goederen ter verzending naar Neêrlandsch Indie vervaardigenora vóór of op den eersten Februarij aanstaande, derzelver namen ter Stedelijke Griffie op te ge ven met vermelding der goederen welke door hen in der. zeiver alhier gevestigde etablissementen tot voorzeide bestem ming worden vervaardigd; zullende zoodanige Fabrijkanten ef Werkbazen welke op de daarvan bij het Stedelijk Be stuur aangelegde lijst niet zijn ingeschrevenbij eene even. tuele aflevering van derwaarts te verzenden goederen, zich de belemmeringen moeten getroosten welke dit verzuim, in het verkrijgen van een Certificaat van Oorsprongvoor hen ten gevolge zal hebben. En ten einde een iegelijk hiervan kennis dragezal deze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 4 Janu arij 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare A. M. BECIUS. De OPPERSTRANDVONDER Beoosten de Schelde, Brovincie Zeelandals daartoe behoorlijk geautoriseerd, zal in het openbaar verkoopen 1. Zestien Balen BOOMWOL en zeventig Vaten HAR- PUIS, waarvan de Merken onleesbaar zijn, en eene partij DUIGEN, hoogst waarschijnlijk afkomstig uit het Schip de CatharinaKapitein Melle M. Potvan Pekel-A.gekomen van Nieuw-York en bestemd naar Rotterdam en 2. De overblijfselen van gezegd SCHIP. Deze koopdag zal plaats hebben op Dingsdag en Woens dag den 18 en 19 Januarij 1842, in de Gemeenten van KerkwerveBurghHaamstedeRenesseEikerzee Dui vendijke en Brouwershavente beginnen aan Flauwersbij Hendrik Hendriksedes morgens om 8 ureen voorts in de bovenstaande Gemeenten naar de aangegevene volgorde. Wordende intusschen nog opgeroepen de Eigenaren van bovengemelde Goederenom dezelve in natura te recla meren. Zierikzee, den 3 Januarij 1842. De Opperstrandvonder voornoemd W. D. de JONGE. Afdeeling Middelburg. Het BESTUUR der Afdeeling voornoemd zal op heden ■(Donderdag 6 Januarij) des middags ten één uur overgaan tot de uitloting van vier Aandeelen in de Negotiatie voor den Bouw der Concertzaalen noodigt mitsdien alle Aan deelhouders in gezegde Negotiatie uit, om daarbijdes ver kiezende tegenwoordig te zijn. Middelburg, den 5 Januarij 1842. Andermaal maken DIAKENEN der Nederduitsche Her vormde Gemeente dankbare melding van eene extra-gift groot f 5°, gemerkt N. B., den 4 dezer bij den Praeses bezorgd. Diakenen voornoemd E. HENDRIKSE Praeses. N. VERHULST Wz., Scriba. De Predikant Snouck Hurgronjete Middelburg, heefc •ontvangen voor de Armen te Colijnsplaateene g'ift van ao, gemerkt D, E. B., op den 23 December 11.van 10,40, op den 24 daaropvolgende, en van ƒ25, op den 3 Januarij 1842. BATAVIA den 4 september. 'Uit Duitsche bladenUit Decima op Japan zijn zeer aangename berigten ontvangen. De keizer van Japan schijnt den Hollanderen uiterst gene- gen, want alzoo er, ten gevolge van het Britsch-Chinesche opium-geschil, sedert de laatste 12 of 14 maanden, in plaats van de twaalf daartoe geregcigde jonken, slechts vijf zooda nige vaartuigen uit Chinate Nangasaki zijn aangekomen en derhalve aldaar gebrek is aan Chinesche voortbrengselenzoo zullen voortaan, in plaats van de twee kleine daartoe ge- regtigde, twee groote Hollandsche koopvaardijschepen aldaar mogen binnenloopenen zelfs Chinesche voortbrengselen mogen aanbrengen. Voorts heeft de keizer van Japan de hem in april 11. door het Nederlandsch gouvernement te Jedo, toegezonden geschenken niet alleen zeer welwillend aangenomen, maar ook zelfs, wat in langen tijd niet gebeurd was, zeer rijke tegengeschenken voor deu gouverneur-gene raal te Batavia doen uitreiken. LONDEN den 1 januarij. Bij de nog steeds voortduren de spanning tusschen Engeland en deVereenigde Staten, heeft het berigt een zeer gunstigen indruk gemaakt, dat de heer Alexander Baringthans onder den titel van lord Ashburton beltend, mee eene speciale zending naar Washington belast is, die ten doel heeft om zoo mogelijk op eene vriendschappelij ke wijze, de moeijelijkheden wegens dedrie voorname geschil punten, de zaak der stoomboot Carolinede grensscheiding en het regt tot doorzoeking van schepen te vereffenen. Zijn vroeger verblijf te Philadelphia de uitgebreide commerciële kennis, later door hem als hoofd van het huis van Baring alhier verkregen en zijne veelvuldige bemoeijingen met han delszaken als volksvertegenwoordigerdoen deze keus alge meen billijken en een gunstigen uitslag daarvan voorspellen. Het zenden van troepen, tot versterking der expeditie tegen China duurt onafgebroken voort. Het aantal armen, zoo volwassenen als kinderen, in de onderscheiden werkhuizen van Londen, bedraagt thans ruim 40,000, en alzoo bijna 1600 meer dan op het einde van 1840. In den Times vindt men een bijzonderen brief uit Ma drid van 23 december, waarin ernstige vrees wordt uitge drukt, dat Spanje op nieuw door eene revolutionuaire bewe ging zal worden geteisterd. De republikeinsche partijdie bij de laatste verkiezingen van de leden der stedelijke raden getoond heeft wel niet overwegend te zijn, zou daarvoor aan de gematigden of aanhangers van Maria Christina de hand reiken. Zelfs onder het gepeupel te Madrid vertoonden zich kenteekenen eener naderende beweging. De briefschrijver noemt deze plannen ijlhoofdig, vooral ook nadat, zoo als hij zegt, Grooc-Brictanje te voorschijn is getreden, om de grondwettige rust van het schier-eiland te helpen handhaven. Hij meent, dat, zoo lang het leger in deszelfs tegenwoor dige stemming ten aanzien van den regent Espartero vol hardt, elke oproerige beweging gemakkelijk zal worden on derdrukt, en voorspelt nu reeds aan de deelnemers eene ge duchte kastijding. Men zal, zegt hij, zoo menschelijk niet omtrent hen zijn, als omtrent de deelgenooten aan den op stand van october 11.waarvan slechts weinigen met den dood gestraft zijnterwijl duizenden schuldig waren, PARIJS den 1 januarij. De zitting van de kamer der gedeputeerden van gisteren heeft niets merkwaardig opgele verd. Maandag moet de commissie tot 'de redactie van het adres in antwoord op de troonrede benoemd worden, en ver scheiden dagen zullen verloopen eer zij daarmede gereed kan zijn. De abt de Lamennais heeft gisteren de gevangenis van St. Pelagie verlaten na aldaar den tijd doorgebragc te heb ben die door het hof van assises der Seine bepaald was. Zij ne vrienden zijn voornemens hem eerstdaags een maaltijd te geven. Bij naauwkeurige opmaking is bevonden, dat het aantal dergenen, die sedert julij 1830 tot het einde van 1841 om politieke redenen in Frankrijk gevangen gezet zijn, meer dan 14,000 bedraagt. - De legitimisten alhier willen berigt hebben dat de her tog van Bordeaux genoegzaam hersteld is om zich nog in den loop dezer maand op reis te begeven, en dat hij niet al leen verscheiden Duitsche hoven maar ook dat van Peters burg zal bezoeken. Zelfs spreken zij van nieuwe onderhan delingen om dien jongen vorst met eene Russische prinses te verbinden. Men wil dat aan prins Louis Bonaparte amnestie en ontslag uit zijne gevangenisschap te Ham toegezegd zou zijn, bijaldien hij beloven wildevan zijne aanspraken afstand te doen en nimmer weder, zonder goedkeuring der Fransche regering, den voet in Frankrijk te zullen zetten; doch niet tegenstaande de onderhandelingen daartoe tot driewerf toe hervat zijn, en men hem zelfs aangeboden beeft, al zijne met hemsedert het gebeurde te Boulognegevangen zit tende voorstanders te zullen ontslaanheeftzegt mende prins steeds geweigerd in deze voorwaarden te stemmen. De laatste poging dagteekentnaar men meent te weten, van de maand november II. De Engelsche diplomatie zou in zonderheid veel belangstelling in den gevangene toonenen verscheidene stappen te zijnen behoeve bij onze regering ge daan hebben. Men verzekert echter dat de boven vermelde voorslagen nimmer uit naam van het ministerie bij hem ge schied zijn. In een der morgenbladen leest men dat het getal der nieuw beschuldigden in den aanslag van september, 11 be draagt, De meeste dezer lieden hadden een voegzamer voor komen dan de vroegere om dergelijke staatkundige redenen gearresteerde personen, en droegen blijken, dat zij tot eene meer welvarende klasse van de maatschappij behooren waar om zij dan ook voor hoofden van geheime genootschappen gehouden worden. Bij twee dier lieden heefc men volgens de Gazette desTribunaux een groot getal papieren in be slag genomen. Naar gezegd wordt, zullen QuénissetColombier en .lust in de gevangenis van Luxemburg vooreersc verblijven om in het nieuwe proces als getuigen op te treden. De gouverneur-gene raai Bugeaud heefc den 10 decem ber uit Algiers eenen brief aan de bevelhebbers der korpsen in die Fransche bezitting gerigcwaarin eene aanlokkelijke beschrijving van de nieuwe dorpen welke in den omtrek der stad Algiersbinnen den doorloopenden buitenwai worden ge bouwd, gegeven wordt en tevens te kennen gegeven, dat de soldaten die hunnen tijd hebben uitgediend de voorkeur zullen hebben, om zich als koloniscen in die dorpen te vestigen. De voorwaarden, die aan deze uitgediende krijgslie den worden aangeboden, schijnen zeer aannemelijk. Sommi ge hunner zullen voor het wachthouden soldij blijven genie ten. Ook zullen zijna zich verbonden te hebben eenen uitstap naar Frankrijk mogen doen, om daar hunne bloedver wanten te zien of een huwelijk te sluiten. In de berigten uit Madrid, van den 24 wordt gemeld -dat de Fransche gezant de heer de Salvandy zich voor eenige dagen naar Aranjeuz zal begeven en terug zal keeren na de opening der cortesnaardien hij bij deze plegtigheid niet wel tegenwoordig kan zijn zoolang de geschillen om trent de etiquette bij het overhandigen der geloofsbrieven iu acht te nemen, nog blijven hangen. BRUSSEL den 2 januarij. Koning Leopold heeft bij twee besluiten, van den 29 december gedagteekendden luitenanc- generaal Dainethans commandant in de 4de territoriale divisie en van de 4de divisie infanterieop non-activiteit gesteld; en den geneesheer E. L. G. Feigneauxals lid der geneeskundige commissie in Braband ontslagen. Beide die personen zijn betrokken geweesc in de regtsvervolging ter za ke van de onlangs in Belgie ontdekte zamenspanningdoch de kamer van radë der Brusselsche regtbank heeftbij de onlangs bekend geworden uitspraak, verklaard, dar er geene genoegzame termen bestonden om hen te vervolgen. Twee personen, die zich in de jongste tien jaren nog al befaamd gemaakt hebben de heer Ferdinand Rodcnbach discricts commissaris te Iperenen de heer Spitaels zijn de zer dagen overleden. De Nederlandsche gezant, de heer Falck heefc gisteren avond eene soirée gegeven, waarop de leden van het korps diplomatiekde ministersbeambten van 's konings huis cn alle senaceurs en gedeputeerden tegenwoordig waren. 's GRAVENHAGE den 2 januarij. Z. M. de Koningen de Prinsen en Prinsessen van het koninklijk geslacht heb ben 11. vrijdag avond, bij gelegenheid van het sluiten des jaars, de godsdiestoefening in de groote Kerk bijgewoond onder het gehoor van den weleerw. zeergel. heer I. J. Der- mouten gisteren morgen zijn HH. MM.de Koning en Ko ningin, benevens de Prinsen en Prinsessen, met hec nieuwe jaarin de Klooster-Kerk tegenwoordig geweesc onder het gehoor van den weleerw. zeergel. heer Timmers Verhoeven die beiden, met hunne gewone welsprekendheid, de Vorsce- lijke Personen toepasselijk aangesproken hebben. Gisteren middag ten één ure is er, bij gelegenheid van hec nieuwe jaar, eene luisterrijke parade gehouden, waarbij Z. M. cie Koning, vergezeld door de Prinsen van het Ko ninklijke huis, en gevolgd door eenen luisterrijken staf, de troepen van het garnizoen, welke Z. M. luide toejuichten, in oogenschoitw heefc genomen. Men merkte bij die para de op, dat de lanciers in hunne nieuwe montering gekleed waren. Des middags was er gala-diner van 112 couverts op het paleis in het Noordeinde, waarbij, behalve de Prin! sen en Prinsessen van het Koninklijk Huistegenwoordi" waren de leden van het corps diplomatique 's Konings mi nisters, de president van den Hoogen Raad, de leden van den Staatsraad en andere aanzienlijke personen. Het feest der zak- en turfdragerstot 'welks viering en tot ondersteuning van derzelver huisgezinnen Z M de Koning zulk eene aanzienlijke gift geschonken heeft, is in de beste orde afgeloopen. 1 Na het eindigen van de godsdienstoefening begaven de ge zamenlijke zak- en turfdragers allen gecoscnmeerd en som mige te paard gezetenmet trommen en muzijk aan het hoofd, onder hec vrolijk gejuich der zamengevloeide menig te en het wapperen aer oranje- en nationale vlaggenwel ke door eenige hunner gedragen werdenII. vrijdag avond ten 8 ure van de vergaderplaats bij den kastelein Goud, in de Bagijnestraaczich in optogt met fakkellicht naar het

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1