MIDDELBURGSCHE COERAN IP N°. 2. Diiigsdag 1842. 4 Jaiiuarij. Shtitsdtlrtufc. Jxaatferiffc. BESTUREN en ADMIN1STRATIEN. MIDDELBURGSCIIE SPAARBANK. NIEUWSTIJDINGEN. —1 e. Bclgtc. ilcbcrlandett. K*S8S*g^BSBSIsaMSESSBBB» fe iS^'idS ï6 A De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat, van af. Donderdaggen 6 dezer, ten zijnen Kantore zuilen worden uitbetaald alle V« Pensioe nen over het vierde kwartaal 1841. Middelburg, den 4 Januarij 1842. De Administrateur voornoemd P. P O U S. Het BESTUUR der SPAARBANK te Middelburg maakt bekend dat door haar zal worden gevaceerd tot uitbetaling der Intressen over de tweede helft van het jaar 1841 ge- durende de loopende maand Januarijop de gewone plaats en uuren zulks tegen aanteekening op de Inlegboekjes. Wordende bij deze de Deelhebbers herinnertdat deze uithaling van Intrest niet verpligtend iszullende de niet afgehaalde renteeerst 11a afloop van deze maandals Ka pitaal worden bijgeboekt. Middelburg, den 3 Januarij 1842. Namens gezegd Bestuur, H. J. van DEINSESecretaris. wl Middelburg, den 3 Januarij 1842. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Behoeftigen betuigt bij deze haren dank voor de vol gende giftenals Den 20 December 1841 van H. f 26 en van Q. 6 De kens den 1 dezer, van'H. 120, en uit *ie Kerk-Collecte van den 31 Dec. f 20, met het opschrift aan de Commis sie ter verzorging in den nood der Armen en den 3 dezer van X. 2 Coupons Rusland, No. 96475 en 96476, ad 50 ieder. Namens de Commissie voornoemd, F. Z. ERMERINS, Voorzitter. DIRK APPEL, Secretaris. De COMMISSIE LOON FOOR WERK heeft weder het genoegen dankbare melding te maken van eene ten behoeve harer Inrigting ontvangene gift van/30, gevonden in de collecte der Nieuwe Kerk van den 31 December jl.en aan haar ter hand gesteld. Middelburg, den 3 Januarij 1842. De Commissie voornoemd en uit derzelver naam A. M. CRAMER, Voorzitter. H. REKKER Secretaris. Middelburg, den 3 Januarij 1842. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente al hier vermelden met hartelijken dank aan den edelen gever of geefster, de ontvangst van een Nederlandsch Bankbiljet, van den 12 Maart 1835 No. 333, groot 200, voor extra bedeeling, gevonden in de collecte bij de Avond-godsdienst van Zondag a Januarij 1842. Diakenen voornoemd E. HENDRIKSE Praesis. N. VERHULST Wz., Scriba. Middelburg, den 2 Januarij 1842. DIAKENEN bij de Evangelisch-Luthersche Gemeente betuigen bij dezen hunnen welmeenenden dank voor eene ■gift van 20, onder de letter B., en vooreen Coupon Werkelijke Schuld, groot 5, onder de Ietter Z. ontvangen. Diakenen voornoemd J. M. BAUTZ, Praesis. F. M. BEUNKE. Arnemuiden, den 3 Januarij 1842. Het ARMBESTUUR maakt hartelijk dankbare melding van de ontvangst van vijf Zeeuwsche Rijksdaaldersdoor eenen menschlievendea gever of geefster uit Middelbar* in gezonden, onder de letter H.bij den Heer TV. van Schaïk Serlé, ten behoeve der talrijke Armen dezer arme Visschers Gemeente. Namens het voornoemd Bestuur, R. HOOGEZAND, Predikant. Domburg, den 2 Januarij 1842. Is de behoefte van vele onzer Ingezetenen in den winter door gebrek aan arbeidniet gering zeer werden daarom Armverzorgers in dezelve verblijd, door de ontvangst van 25, door N. N. uit Middelburg, aan A. M. Kesteloo ter iiand gesteld, om te strekken tot eene buitengewone uitdee- üng. De Heer die de weldadigheid aan Armen wil aan merken als ware zij hem bewezenvergelde den edehnoe- digen Gever i W. LEHMAN de LEHNSFELD. FRANKFORT den 28 december. Het besluit der Oos- tenrijksche regeringomtrent het aanleggen der drie groote ijzeren wegen, heelt in Duitschland eenen hoogst aangetia- men indruk gemaakt. Het plan van het vervaardigen van den weg naar de Beijersche grenzen staat gewisselijk in ver band met een ontwerp om dien weg door Beijeren naar Frankfort voort te zetten waardoor Oostenrijk op eene be langrijke wijze den Rijn zal naderen. Dit is ook in een staatkundig opzigt van groot gewigt. Door den ijzeren weg, dien het Fransche bewind van Parijs naar den Rijn wil doen maken, wordt Oostenrijk ais het ware genoodzaakt, om wederkeerig een stap te doenwaardoor het nader bij die rivier komt. Voor het overige mag men verwachten, dat in eenige jaren geheel Duits fliland in alle rigtingen ijzeren wegen zal bezitten. Ook de groote ijzeren weg van Noord- Duitschland naar Zwitserland zal gewis binnen weinige jaren voltooid wezen en het gedeelte van dien weg van Frank fort naar Mannheim over Darmstad in het aanstaande voor jaar op staatskosten vervaardigd worden, indien, zoo als te verwachten is, de tot dus ver bestaan hebbende Hessen- Darmstadsche spoorweg-maatschappij welke heden te Darm stad daarover eene algemeene vergadering houdt, zich voor ontbonden verklaart. De heer Linde, apotheker te Melk in Neder-Oosten- rijk heeft zich verscheidene jaren bezig gehouden met de uitvinding van een middel tot het bedwingen der vlammen bij brand. Zijne pogingen werden met een goed gevolg be kroond en het resultaat is door hem bekend gemaakt. Deze beschutting tegen het verwoestende element bestaat in eene vervv uit goedkoope stoffen zamengesteldwelke de eigen schap bezitom de daarmede overtrokkene voorwerpen niet enkel voor wormsteken en het verweren te bewaren, maar ook bij brand, eenen geruimen tijd aan de werking der vlam men tegenstand te bieden. De bestanddeelen zijnin water verdunde thonaardefijn gestooten asbesgepulveriseerd spiesglas f antimonium crudum), salmoniak en wit geconcen treerd zwavelzuur. Mee een centenaar dezer verw, die op ruim 5 te staan komt, kan eene oppervlakte hout van on geveer 14 vierkante vademen bestreken worden. De uitvin der heeft de onfeilbaarheid van dit middel door onderschei dene proeven buiten twijfel gesteldproeven die onder op zigt der overheidin het bijzijn eener talrijke verzameling van getuigen, gedaan werden. Men schrijft van Schlestad het navolgende: Eene afschuwlijke wandaad heeft deze stad in onrust gebragcte weten de moord aan een Catholijk priester gepleegddie om zijne weldadigheid algemeen geacht werd. De pastoor Hamannnamelijk, was sedert lang gewoon zijne matige inkomsten met de behoeftigen te deelenzeg gende Ik heb ze van God ontvangen eu ben ze aan de armen schuldig." Hij verleende met dit oogmerk van tijd tot tijd nachtverblijf en voedsel aan behoeftige reizigers. Onlangs meldde zich tegen tien ure des avonds weder een zoodanige bij hem aan en werd opgenomen en aan den avond- disch toegelaten gedurende welke de geestelijkeniets kwaads vermoedende waarschijnlijk door zijn gast uitgehoord werd althans des morgens vond men den goeden pastoor op den vloer zijner kamer uitgestrekt liggen en met een scheermes den hals afgesneden. Vijftig krooneu en een zakhorlogie schijnen de voornaamste voorwerpen van waarde te zijn die tot dezen wreeden moord aanleiding hebben gegeveuwelke waarschijnlijk gepleegd is door hem die zoo liefderijk in de woning des vermoorden was ontvangenwant hij heeft zeer vroeg in den morgen en in groote stilte het huis verlaten." LONDEN den 29 december. Voor de luisterrijke ont vangst van den koning van Pruissen worden zoowel hier als te Doveralwaar Z. M. aan wal zal stappen reeds ver scheidene toebereidselen gemaakt. Naar men verneemt, zal ook het stedelijk bestuur dezer hoofdstad den genoemden monarch prachtig onthalen, en wel gelijk men in de be- rigten der dagbladen er bijvoegt op eene den grootsten Pro- testantschen vorst van het vasteland waardige wijze." Te Witney is onlangs zekere Blanket Hall in den hoo- gen ouderdom van 120 jaren gestorven. Hij heeft onder de regering van zeven opvolgende souvereinen geleefd. Volgens officiële staten bedraagt het getal dergenen die in de eerste helft van dit jaar, uit Engeland, Schotland en Ierland naar andere werelddeelen verhuisd zijn niet ver van de 80,000 zielen. De boodschap die de president der Vereenigde Sta- tanden heer Tyler, den 7 december aan het congres der republiek, bij het openen van deszelfs zitting, heeft toegezondenbehandelt in de eerste plaatsna de gewone zinsneden over de zegeningen die dat land genietde aan- hangige geschillen met Groot-Brittanje. De voorzitter ont veinst zijne tevredenheid over de vrijspraak van Mac-Leod niet, en geeft bij die gelegenheid den wensch te kennen, dat het uitvoerend gezag in Noord-Amerika de magt moge verkrijgen om zoodanige regtsgedingen waarin het betrek kingen met vreemde staten geldt, te stuiten. Tevens stelt hij de zaak van het vernielen der stoomboot Caroline door de Engelschen voor, als voortdurend tot onderhandelingen tusschen de beide regeringen over de daardoor gepleegde schending van grondgebied aanleiding gevende. Hij beklaagt zich dat het geschilstuk over de grensbepaling weinig ge vorderd is. In de zinsneden over den slavenhandel beklaagt hij zich sterk over het voortduren van dien met de wetten strijdigen handel onder Amerikaansche vlagdoch verklaart te gelijker tijd het onderzoek van verdachte schepen door de Engelschen strijdig met de beginselen in de republiek we gens de scheepvaart aangenomen. In het overzigt der be trekkingen met andere vreemde mogendheden wordt met eenige betuiging van leedwezen van de omstandigheid gewag ge maakt, dat de republiek reeds tweemaal een verdrag van han del en scheepvaart met Belgie heeft gesloten hetwelk tel kens aan de zijde dier mogendheid niet bekrachtigd is. De bijzonderhedendie in deze boodschap over de geldêïijke aangelegenheden voorkomen zijn natuurlijk minder gunstig dan in vroegere jaren. Er zal op het einde des jaars een kleiu te kort ir> de bondgenootschappelijke kas bestaanen de leening van 12 miilioen dollars, ten behoeve dier kas uitge schreven, is slechts gedeeltelijk geplaatst kunnen worden. De voorzitter zegtdat de schulden der afzonderlijke staten van het bondgenootschap thans 200 miilioen dollars (500 miilioen gulden) bedragen, doch voegt bij die opgave eenige zinsneden die de strekking schijnen te hebbenom de bui- tenlandsche schuldeischers dier staten gerust te stellen. Ein delijk wordt nog in dit stuk de opmerkelijke bijzonderheid vermeld dat de bevolking vaii de geheele republiekvol gens de laatste telling 17,069,453 zielen bedroeg, hetgeen, vergeleken met de telling van 1830, eene vermeerdering van 4,202,646 zielen, of van 32J ten honderd in tien jaren, aanduidt. PARIJS den 29 december. De heer Sauzet is gisteren met de groote meerderheid van 193 van de 309 stemmen, tot voorzitter van de kamer der gedeputeerden herkozenter wijl de heer de Lamartine slechts 64, en de heer Odilott Barrot niet meer dan 45 stemmen op zich vereenigd heeft. Om de nederlaag te bemantelen welke de vrienden van den heer de Lamartine hierdoor ondergaan hebben wenden zij voor dat hijtoen hij voorzag de meerderheid niet te zullen verwerven velen van hen verzocht heeft hunne steramen op den heer Sauzet te vereenigen. Wat hiervan wezen moge, het ministerie heeft door de herkiezing van dezen laatsten eene nieuwe zegepraal behaald. Terwijl sommigen reeds verzekerden dat de straf der drie ter dood veroordeelden in die van deportatie was ver anderd leest men hen aangaande in de ministeriele bladen alleen, dat Just en Colombier verzocht hebben den kanselier Pasquier te spreken en dat zij hem, behalve de volle be kentenis van het hun te laste gelegde, gewigtige ontdekkin gen hebben gedaan ten gevolge waarvan verscheiden nieuwe arrestatien zijn verordend. Op het verzoek om gratie van hen en Quénisset was nog geen besluit genomen. Bij een besluit van den regent Espartero dat den 20 december openbaar is gemaakt, is de krijgsraad, die aldaar sedert de laatste gebeurtenissen zitting had ontbonden. Ook te Barcelona was den 20 alles tot den vorigen toestand te ruggekeerd. De nieuw verkozen stedelijke raad aldaar was voor den regent gunstig gestemden de gevlugte leden der junta keerden naar hunne haardsteden terug. BRUSSEL den 30 december. De senaat beraadslaagd thans over de onderscheidene begrootings-wetten. In de zitting van eergisteren heefc dezelve met eenparigheid het budget der middelen aangenomen. In die zitting heeft onder ande ren een der leden, de baron Macarde ministers onderhou den over een handels-traktaat met Nederland. De minister van binnenlandsche zaken heeft daarop geantwoord, dat men alvorens zich daarmede bezig te houden, wachten moest tot alle nog hangende vraagstukken met dat land waren opgelost. AMSTERDAM den 31 december. Blijkens een deswege uitgegeven berigtis alhier eene vereeniging van kapitalen 2J pet. werk. schuld met oploopende rente daargesteld, on der directie der heeren Kerkhoven en Co., onder toevoorzigc der heeren jhr. mr. F. L. H. J. Bosch van DrakesteinH. Croockewlt en F. Rendorp. Die vereeniging is goedgekeurd bij koninklijk besluit van 24 december jl. Haar doel is om ter gemoetkoming van hen welke zich voor de vervroegde verwisseling der uitgestelde schuld teleurgesteld zien in- hunne verwachting van eenmaal hun nominaal kapitaal uitgest. schuld in een gelijk kapitaal werk. schuld te zien overgaan aan de daaraan deelnemende de gelegenheid aan te bieden om door middel van oploopende rente welke alleen bij aanzien lijke kapitalen doenlijk isin den kortst mogelijken tijd van elk kansbiljet en 1000 uitgest. schuld terug te ontvangen 1000 werk. schuld. MIDDELBURG den 3 januarij. Z. M. heeft met de tijdelijke waarneming der betrekkingen van equipagemeester der marine te Vlissingen en Rotterdam belast: te Viissiiigen den kapt.-ter-zee van de Velde en te Rotterdam den kapt-luit-ter-zee 6. R. van Franckonverminderd het thans reeds aan hem opgedragen toezigt over den bouw en de za- mensteiling der in constructie zijnde Rijks stoomschepen en hunne werktuigen. De gouverneur der provincie Overijssel heeft dadelijk na het verschrikkelijk ongelukhetwelk den 23 dezer op de brug bij de Kamperpoort te Zwolle heeft plaats gehad aan den hoofd-ingenieur van den waterstaat last gegeven, om den staat der brug op te nemenen is er tevens een regter- lijk onderzoek omtrent de zaak aangevangen.

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1