MIDDELBURGSCHE 0 O IJ Si A T N°. 155. Dingsdag 1841. 28 December. 'jg. 'j&i BESTUREN en ADMINISTRATIEF. SLUITING der GROOTE JAGT. ÜXotificatie. N 12 UW STIJ DIN GEN. SSuitsdtlAnb, Ifr/suifcrijk 33dgic. 2/zcocrlaabcn.' ZEETIJDINGEN. De abonncments-prijs dezer Couranl is 2,75, voor drie maanden, en franco per Post 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr loure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Gents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/t.So en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze tei kennis van de belanghebben den, dat door het Departement der Opper-Houtvesterijmet overleg van Hun Ed. Gr. Aclitb. de Gedeputeerde Staten de zer Provincie de siuidng der Groote Jagt in dezelve is be paald op den 31 dezer maand met Zons-ondergangzullende die van de Jagt op Ganzen, Eenden en Watersnippen nader worden vastgesteld. En ten einde niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks te geschieden gebruikelijk ismitsgaders in het Provinciaal Blad geplaatst. Middelburg, den 24 December 1841. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. FRANKFORT den 21 december. Den 14 dezer zijnde verkiezingen te Geneve zeer ordelijk en rustig afgeloopen, en grootendeels in den zin der behoudende partij uitgeval len daar deze 60 of 70 harer aanhangers onder de 115 le den van den constitutioneten raad benoemd heeft, terwijl de zoogenaamde club van 3 maart niet meer dan 24 der haren daarin heeft kunnen brengen. De abt Muhradsecretaris van den patriarch der Ma- roniten is den 18 november, aanboord eener Fransche oor- logs- stoombootuit Beyruth te Smyrna aangekomen en zou naar Konstantinopel voortreizen 0111 van de Porte meer krach- tigen bijstand voor zijne geloofsgenooten tegen de Drusen in __te roepen, die voortdurend groote wreedheden jegens de Christenen in het gebergte pleegden. LONDEN den 22 december. Gisteren hebben de Fran- sch.e ambassadeur en de Russische, Pruissische en Oosten- rijksche ministers eene bijeenkomst op het bureau van bui- tenlandsche zaken gehouden, en wel, naar men verneemt, om gezamenlijk met den Engelschen secretaris van staat voor buitenlandsche zaken eene overeenkomst te teekenen, tot meer krachtige wering van den slavenhandel, die bij deze overeen komst als zeerooverij en op gelijke wijze strafbaar wordt verklaard terwij! het wederkeerig regt van doorzoeking te vens aanmerkelijk wordt uitgebreid. Ofschoon het loffelijk oogmerk van dit verdrag algemeen erkend wordt, en men in de medewerking van Frankrijk een nieuw bewijs opmerkt, dat de staat van afzondering in welken die mogendheid se- dert eenigen tijd verkeerd heeftgeheel heeft opgehouden ■vindt men echter velen die het doel niet bereikt achten, zoolang Spanje, Portugal, Brazilië en de Vereenigde Staten, wier onderdanen den grootsten slavenhandel drijven, dezelfde be ginselen niet aannemen en daarmede overeenkomstig hande len. Men vermoedt dan ook, dat de regeringen dier landen en wel eerstelijk die der Vereenigde Staten, door de vijf groote Europesche mogendheden daartoe uitgenoodigd zullen worden. Ongeveer 200 schepengrootendeels met Engelsche manufacturen bevrachten naar verschillende oorden der wereld bestemd hebben zaturdag de haven van Liverpool kunnen verlaten, waar zij sedert geruimen tijd door tegen wind teruggehouden waren. De berigten uit de fabrijksteden blijven voortdurend zeer verontrustend luiden, overat gaat de productie de vraag ver te boven en de fabrijlten zien zich genoodzaakt stil te staan om zich niet aan een zeker verlies bloot te stellen. In alle steden is dan ook minst genomen de helft der arbei dende klasse zonder werk en dien ten gevolge zonder brood terwijl de onderstand der parochiën naauwelijks voldoende is om een tiende gedeelte van die ongelukkigen te verzorgen. Te Bethnal-Green loopen meer dan 19,000 wevers zonder •werk, en de ondersteuning der parochiën aldaar strekt zich tot slechts nagenoeg 2500 dier arbeiders uit. Overal onder teekend men adressen aan de koningin en verzoekschriften aan bet parlementom van het gouvernement te verkrijgen de beraming van maatregelen om in deze onheilen zoo spoedig mogelijk te voorzien en middelen aan te wenden om dezelve te lenigen. PARIJS den 23 december. Heden is in het geregtsliof der pairs, onder een grooten toevloed van nieuwsgierigen, het arrest uitgesproken ten aanzien van de aangeklaagden wegens den aanslag van den 13 september. Quénisset, Co. lombier en Brazier zijn ter dood veroordeeld Dufour en een paar anderen tot deportatie; vier anderen tot eene gevange nisstraf van 10 tot 15 jaren; Dupoty, en nog eeti der aange klaagden, tot eene gevangenis van vijf jaren, en vier hun- ner zijn vrijgesproken. Ten aanzien der tot gevangenisstraf veroordeelden, is verder bepaald, dat zij hun leven lang on der het toezigt der hooge politie zullen verblijven. De menigte isna het aanhooren van deze uitspraak rustig uit een gegaan. De pairs zijn, in geheime zitting, vergaderd gebleven. Het zegg;»i was ,d«« zonde worden) beraadslaagd over de vraag, of niet een der bladen van de! partij der legitimisten, la Mode, ter zake van een betoog,! hetwelk als honend voor de kamer der pairs wordt beschouwd behoorde te worden vervolgd. Het is alzoo bevestigddat de dagbladschrijver Dupoty schuldig is verklaard en veroordeeld, ter zake van den zijde- lingschen invloed van zijn geschrijf, op de personendie werkelijk aan den aanslag hebben deelgenomen. Men be schouwt dit als een begin van maatregelen ter verdere brei deling der onbelemmerde drukpers, welke op het kasteel der Tuilerien zoo wel, ais bij de tegenwoordige ministers, ve le en magtige vijanden begint te tellen. Men spreekt ver der van het in massa vervolgen van de schrijvers van al de bladen welke het rapport van den heer Bastard hebben gehekeld. Dit laatste is nu wel niet waarschijnlijk doch niettemin komen de hoofdredacteuren van de bladen der op positie heden bijeen, ten einde onderling te beraadslagen over hetgeen hun te doen staat. Sommigen willen eene zeer ern stige petitie bij de kamer der gedeputeerden indienen. De brieven uit Madrid van den 16 maken gewag van erustige onlusten, die in Alicante zijn uitgebroken, bij ge legenheid van de verkiezingen en bij welke de heftige con- stitutionelen met ontbloote ponjaarden de stem-opnemers zijn aangevallen en hen hebben verjaagd en waarbij alleen door de standvastigheid van het burgerlijke opperhoofd buiten sporigheden van een meer bedenkelijken aard zijn verhinderd. De regent eischt, even als zijn bewind, veranderingen inde bestaande verordeningen op de verkiezing, en zal desnoods de kamer der gedeputeerden ontbinden, indien dezelve op dat of andere punten, het hoogbestuur betreffende, tegen, stand mogt bieden. De gewone Parijsche correspondentie bevat het vol gende opmerkelijke artikel: „Men herinnert zich, dat eene commissie van geleerden in de laatste jaren van de 18de eeuw belast is geweest met het doen eener naauwkeurige opme ting van een vierde van den Meridiaan. Deze commissie nam het tien-millioenste gedeelte van het vierde van dezen boog en bepaalde den Meterdie sedert beschouwd is ge worden ais den grondslag van ons decimaal stelsel. Dezelf de bewerking moest steeds diezelfde grond-maat opleveren maar zie daar, na verloop van dertig jaren, nu dat hec stel sel wel gevestigd is en dat men hetzelve met groote kosten in onze gebruiken en maten heeft ingevoerd zoo ontdekt een geleerde eene vergissing van 300 Fransche roeden (joisesj in de opmeting van den boog des Meridiaans, of beter ge zegd in de berekeningen volgens welke men de maat daar van bepaald heeft. Het is de heer Despretz die de ontdekking gedaan heeft van deze vergissing, welke het onderwerp uitmaakt van een aan de akadamie van wetenschappen gerigt rapport." BRUSSEL den 24 december. De gedeputeerden hebben na eene veranderde redactie, 100,000 fr. verleend voor de bevordering van eene geregelde dienst voor stoombooten tusschen Belgische en andere havens in Europa. Men zal beginnen met eene Belgische dienst tusschen Ostende en Londen. Men zal ook eene dienst van Antwerpen naar Ham burg en terug, inrigtenvan welke laatste echter het nut door sommigen en onder anderen door den abt de Foere zeer in twijfel is getrokken. De gedeputeerden hebben de begrooting voor de bin- nenlandsche zakenalweder met eene groote meerderheid, aangenomeneven als de wettenwaarbij het bestand van het leger (verlofgangers daaronder begrepen) op 80,000 man, en de ligting voor 1842 op 10,000 man wordt be paald en waarbij aan den minister van oorlog weder een crediet van twee millioenen voor januarij wordt geopend. De verdere bijeenkomsten zijn tot januarij uitgesteld Men schijnt het Belgische ministerie nog al te willen aandrijvenom zich eene inhouding te veroorloven op het halfjarig bedrag van het aandeel van Belgie in de Nederland- sche schuld ter zake van de gegronde of ongegronde mee ningalsof in Nederland een sequester op de bezittingen der Brusselsche maatschappij zoude zijn gelegd. Uit Kortrijk en uit Luik worden twee ongelukken me- rijtuig vermeld van welke her eene tot les kan verstrekken dat bjj de spoorweg-inrigtingen niet te veel voorzigtigbeid gebiuikt kan worden vooral bij het drukke oogenblik dat de passagiers hunne plaatsen in de wagens gaan bezettenbij welke gelegenheid een reiziger door den stoomsleper is ver plet geworden. Het andere ongeluk kan tot waarschuwing strekken om geene met paarden bespannen rijtuigen te be klimmen voor dat de koetsier behoorlijk gezeten en meester der teugels is. De diligence Pasquet-Briard uit Mons komende, was te Jemeppe blijven stilhouden, eene dame met twee kinderen inhebbendetoen de aan zichzelven ove gelatene paarden zijn doorgegaan, den weg naar Luik ne mende. Het rijtuig is, onder groot gevaar van om te slaan, in de stad aangekomen zijnde de dame en de kinderen er gelukkig onbezeerd met den schrik afgekomen. 's GRAVENHAGE den 24 december. Bij besluit van Z, M. is tot gouverneur van Luxemburg benoemd de heer de la Fontaine, Z. M. heeft benoemd, tot ridders der militaire Willems orde 4de klasse, den adjudant-onderofficier P. Hoogstraten, schrijver der iste klasse bij het departement van oorlogden opper-wachtmeester C. Balckvan het 4de regement ligte dragonders, en den wachtmeester J. C. ter Beek, van het 2de regement zware dragondersde beide eerstgenoemden wegens het door hen, gedurende den tiendaagschen veldtogt en den laatste ter zake van het door hem in 1830 te Brussel gehouden gedrag. Bij besluit van den 16 dezer is de majoor der artillerie .7. M. Engelberts, op zijn verzoek, uit Suriname terugge roepen en vervangen door den bij den staf der artillerie hier te lande tevens overgeplaatst wordenden majoor J. L. de Ca- sembrootthans dienende bij het regement rijdende artillerie. In de algemeene en openbare zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden op heden gehouden heeft de pleg- tige installatie plaats gehad van den heer tnr. P. N. Arnt- zenius tot advokaat-generaal en van jonkhr. mr. N. deGy- selaar, tot substituut-griffier bij den Raad door Z. M. be noemd de eerst ten gevolge van het vermeerderd getal ad- vokaten-generaalen de tweede door het eervol ontslag aan den heer mr. A. C. Burgerhoudttot dusverre substituut- griffier bij dien Raad, op het daartoe door hem gedane ver zoek verleend. Men verneemt, dat de zeildag voor Zr. Ms. brik de Zwaluw, kapt. luit.-ter zee IV. F.nslie, is bepaald op den 20 dezer, die voor de brikken de Arend, luit-ter-zee van de iste klasse 't Hooften de Windhond, luit.-ter-zee van de iste klasse Fruchtop 25 dezer, en die van Zr. Ms. korvet Castor kapt.-luit.-ter-zee F. A. Söhngen, op 8 ja nuarij aanstaande; zijnde de drie eerstgenoemde schepen be stemd naar de Oost-Indien en de Castor naar de West-Indien. AMSTERDAM den 24 december. Als een nieuw blijk van de zucht onzer geëerbiedigde Koningin, om daar, waar de gelegenheid gegeven is wel te doen kunnen wij vermel den dat bij schrijven van Hr. Ms. secretaris, dato ió dezer maand aan het dames-bestuur eener te dezer stede sedert eenigen tijd opgerigte vereeniging, onder den naam van: Hulpbetoon aan eerlijke en vlijtige armoedeis te kennen gegeven, dat H. M., altijd genegen zijnde om heilzame stichtingen zoo als deze te beschermen en 1.0 ondersteunen de verzekering geeft van hare hartelijke belangstelling en te vens heeft goedgevonden om, ter bevordering dezer nuttige inrigting eene jaarlljksche bijdrage van ƒ300 te bestemmen. Wij vernemen tevens, dat ook Z. M. Koning Willem Fre. dcrik graaf van Nassau, eene gift van f 200, ten behoe ve dezer vereeniging, heeft gelieven te verstrekken. HAARLEM den 23 december. Naar men verneemt is gisteren op den middag, in de katoen-fabrijk de Phcenix.da stoomketel gesprongenen zijn daardoor drie personen meer of minder belangrijk gekwetst geworden. MIDDELBURG den 27 december. Bij besluit van den 19 dezer heeft Z. M. benoemd tot burgemeester der gemeen te Kteverskerke in plaats van den heer P. Goudswaard, eervol ontslagen, den heer C. D. Baarsburgemeester der stad Arne- mnidenom héiile die betrekkingen gelijktijdig waar te nemen; zijnde tevens aan genoemden heer C. D. Baars, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als secretaris der gemeente Kle- verskerkevoorts is benoemd, tot secretaris der gemeente Kleverskerke de heer C. J. Baars, secretaris der stad Ar- nemnidën, ten einde beide die betrekkingen gelijktijdig te bekleeden. Bedroevend is het om te melden, dat gisteren morgen te Vlissingen weder een lijkje van een pasgeboren kind in de kaaskaai is gebonden, hetwelk, naar wij vernemen gebleken is te zijn liet kind van eene 2oiarige jonge dochter, waar van zij den avond te voren ontijdig was verlost. VLISSINGEN den 27 december. Voor Antwerpen be stemd zijn alhier terreede gekomen: Iiispassion A. G. Green van Batavia met suiker; Twende Brodern N. Backer, van Cowes, en theJaneM. Woodahl, van Londen, beide met stukgoederen. Nog zijn ter reede gekomen Voor Leuven: Ie Sans Repos, A.Sahlfeldt, en Mathilda M. Michaelsen, beide van Liverpool, met klipzout. Voor Brussel: AlbertJ. A. van Bosken van Memel, met houtwaren.

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1