MIDDELBURGS CUE C O U II A IV N°. 154. Zaturdag 1841. W 'v, 25 December. 4franfcrt)fc. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. ffUt^Iattb. «Duitdcblanb. (&root~15trittanjc. öclgic. üebevUtnïictt.. -n— •AA*V V De abonnements-prijs d»er Couranl is f a -jb voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdór io ure, indien men dezelve in bet eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen aa Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks, Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van éen tot zes regels is j 50 en voor iederen regel daarboven aa Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zqn, alzoo het regt van zegel wordt betaald Middelburg, den 23 December 1841. DIAKENEN der Evangelisch-Luthersche Gemeente heb. ben ontvangen de volgende giften als door tusschenkomst van Boeder B. C. Heeroldt f 30, en van E. A. f 25. Zij danken daarvoor hem of haar, die met er daad den nood der arme Broeders en Zusters dier Gemeente gedenkt. Dat deze blijken van Christelijke liefde navolging mogen vinden! Diakenen voornoemd, L. H. CADET, Praeses. J. M. BAUTZ. PETERSBURG den 11 december. Nadat Z. M. de keizer het beroemde slagveld van Borodino met een gedenk- teeken versierd hadis, op hoogstdeszelfs bevel, ook te Smolensko een gedenkzuil opgerigt, op dat ook bij het na geslacht die plaatsen in aandenken blijven, alwaar in het ge denkwaardig jaar 1812 de eer en den roem des vaderlands bevochten werden. Het monumentte Smolensko opgerigt is uit gegoten ijzer in den Byzantisch-Gothischen smaak en staat op de paradeplaats, tegenover het bastion des ko- ningswelke het hoofdpunt van den slag van 5 augustus 1812 was. Het gedenkteeken gelijkt aan dat te Borodino, alleen met dat onderscheid dat hetzelve door een adelaar met uitgestrekte vleugels versierd is. De plegcige inwijding heefc den 17 november plaats ge had, op den verjaardag, toen de geslagene en vernietigde Franschen door Smolensko vlugteden. De troepen die in Smolensko waren, waren op de parade-plaats verzameld. Degenen die aan den oorlog .van 1812 deel hadden genomen, waren bij het gedenkteeken geschaard. FRANKFORT den 19 december. De persoon, welke den geheimraad von Lutkenop de straat te Hanover, verrade- lijk aangerand en met een' steen gewond heeftisnaar men verzekert ontdekt en gearresteerd. Het is een handwerks gezel die voor eenigen tijd bij den heer von Lutken gearbeid had. Omtrent de redenen welke hem tot het misdrijf be wogen hebben schijnt men nog in het onzekere te ver- keeren. Naar luid van bijzondere berigten uit Keulen, zou de vereffening van de kerkelijke geschillen nog geenszins haar volledig beslag hebben bekomen. -Volgens eene opgave in de Pruissische staats-courant was bij de volkstelling aan het einde van 1840 gebleken, dat de bevolking van den Pruissischen Staat alstoen ten aan zien der verschillende geloofsbelijdenissen aldus verdeeld was: Evangelischen 9,084,481; Roomsch-Katholijken 5,612,556 tot de Grieksche kerk behoorende 1,257 Mennoniten 14,474 5 Joden 194,323, te zamen 14,907,091. Men schrijft uit Bamberg van den 16 dezer, dat den vorigen dagtot overgroote vreugde der ingezetenen aldaar de eerste stoomboot was aangekomen, die den Main en de Regnitzwaaraan genoemde stad ligt, bevaren heeft. Aan deze gebeurtenis hechteden zich de schoonste verwachtin gen voor den bloei der stad ten gevolge van hare ligging aan den mond van het groote Lodewijks-kanaalhetwelk den Donau met de Regnitz en door deze met den Main en den Rijn verbinden zal. De Sraaf Fulconidie als aanstoker der troebelen te Aquila door de Napelsche regering vervolgd werd, is te Ci- vua Vecchia ontdekt en onder sterk geleide te Rome binnen- gebragt. Hoewel het Pauselijk bewind zijne uitlevering niet kan weigerenmeende men echter dat het pogingen zou aan wenden om vrijspraak van de doodstraf voor hem te verwer ven. Naardien zich sedert eenigen tijd in Macedonië weder verscheidene vreemden hadden vertoond die men als zende lingen dergenen meende te moeten aanmerken, welke de Chris ten onderdanen der Porte in opstand trachten te brengen zijn door de autoriteiten strenge maatregelen genomen 0111 het kwaad in de beginselen te stuiten. LONDEN den 19 december. Volgens uit Canada ontvan gen berigtenzijn groote verbeteringen in de stoombootvaart in de binnenwateren dier kolonie voorgenomen zoodat in den volgenden zomer een groot deel van den vervoer der koop mansgoederen over de meren zonder ontscheping door mid del van stoombooten geschieden zal die zoodanig gebouwd moeten worden, dat zij evenzeer voor de vaart op de meren als voor die op de rivieren geschikt zullen zijn. Den 6 october is in het Indische fort Allahabad een kruidmagazijn gesprongen, op eene wijs, welke weder toont welke uiterste mate van voorzigtigheid met zulk eene ge vaarlijke brandstof in acht genomen moet worden. Het ma gazijn was schijnbaar ledig en men werkte er in om het tot de ontvangst van eenen nieuwen voorraad buskruid gereed te maken. Ondertusschen moet, al van jaren her, in en door de reten van den vloer kruid gestort geweest zijn, in genoeg zame hoeveelheid om, daar het, waarschijnlijk door vuur uit de pijp van een der arbeiders vlam vatte, het gebouw te doen springen. Vijftien zoo dooden als doodelijk ge kwetsten zijn van onder het puin opgedolven, sommige van welken door de muren heen geslagen waren. PARIJS den 20 december. Het hof der pairs heeft giste ren zijne beraadslagingen over het uit te spreken vonnis in de zaak van Quénisset en zijne medepligtigen tot zes ure na den middag voortgezet, zonder deswege tot een besluit ge komen te zijn. Heden zijn de beraadslagingen hervat, doch men twijfelde of niet nog een of twee zittingen zouden moeten plaats hebben, eer de uitslag bekend werd. In het dagblad Ie Siècle, van 17 dezer, treft men het volgende aan: „Sinds eenigen tijd heeft men geenc uitleg ging kunnen geven aan den hevigen strijd, die er ontstaan is tusschen Duitschland en de Nederlanden ten aanzien van de weigering van koning Willem II, om voor het groothertog dom Luxemburg tot het Duitscbe tolverbond toe te treden. Doch de toon der pers Van den Duitschen Bond blijft bij 1 voortduring zoo hevig, en dezelve ligt intusschen zoo wei nig in de gebruiken van dat land dat men in dezen strijd wel iets anders zien moet dan een bloot verschil over han delsbelangen. Welligt ontleent deze verbittering haren oor sprong in de toenadering, welke er tusschen Frankrijk en de Nederlanden heeft plaats gehad, juist op het oogenblik dat geheel Europa zich nogmaals tegen Frankrijk vereenigde. Indien dit werkelijk het geval mogt zijn, zou dit voor ons eene reden te meer wezen, om een volk, dat zich in de nabijheid onzer grenzen bevindtin zijne wettige vorde ring om in zijn land eigen meester te blijvente onder steunen. Wij merken reeds eene daadzaak op, die de aandacht overwaardig is; dat is de eenstemmige en aanhoudende goed keuringwelke de Hóllandsche drukpers aan den tegenstand sc enkt, dien koning Willem aan de vorderingen van het bui ten and biedt. Die innige overeenstemming van een vrij vo met zijne regering, is in onze dagen een zoo edel en zoo zeldzaam schouwspel, dat wij het ons ten pligt reke nen deze te doen uitkomen." RUSSEL den 21 december. De koning en koningin wor en ïeden van Mons terugverwacht, alwaar zij de pleg- tige opening van het spoorweggedeelte van Tubise naar die stad hebben bijgewoond. Uit Rijssel verneemt men, dat gisteren morgen de ge- ouwen dei Douane aldaar door een geweldigen brand ver nield zijn geworden. GRONINGEN den 20 december. De zware en aanhou- ende regens, welke zonder voorbeeld geweest zijn, dik wijls vergezeld van hevige stormwinden, moesten ook inde- ze provincie veel vrees en zorg verwekken voor doorbraak en overstrooming. Die vrees is dan ook niet ongegrond ge weest. Van alle kanten komen berigten in van inundatien en van en nood en de ellende, waarin een groot aantal inge zetenen verkeert. Eenige huisgezinnen hebben hunne woningen moeten ver aten terwijl anderen op de zolders der huizen hun verblijf jou en. Te Harkstede is de publieke weg, niet verre van Nieuwe Schans de kade van de Moersloot en bij Bourtange de keerkade bij het zoogenaamde Abeltjeshuis doorgebroken. Beide laatstgemeide doorbraken weder gedigt zijnde, ver neemt men op nieuw eene doorbraak bij Bourtange, groo- ter en dieper dan de vorige. Vele hoofd- en bijwegen zijn op onderscheidene punten overstroomd, waardoor de gemeen schap zeer moeijeliik wordt. Uitgestrekte landen en tuinen staan onder water, en eene aanzienlijke hoeveelheid ingektiil- e aardappelen en andere eetwaren, waarvan de inwoners nog een deel zoeken te reddenmoet als bedorven worden beschouwd; terwijl ook de wintergranen op vele landen als ver oren moeten aangemerkt worden. Op sommige plaatsen stroomt het waterover weg en voetpad, en het binnenland schijnt eene bare zee. Voor het overige lijden bijna alle ook de hoogste kieilanden in dit gewest, grooten overlast van het water, hetwelk, vooral bij vroeg invallende vorst met grond doet vreezen dat het koolzaad en andere winter granen zullen verloren gaan. Hetgeen onder deze rampen, welke alleen een gevolg zijn van het zoo buitengewoon regenachtig saizoen en ook el- j ders nog in grootere mate plaats hebben, bemoedigt en/ stoffe tot dankbaarheid oplevertis de voortdurende gunstige gesteldheid van onze zeedijken en verdere zeewaterkeeren- j de werken waaraantot dus verre geene schade van be- 1 lang is geleden. J ASSEN den 16 december. Jan Smitbeurtman van hier op Arasterdam, ontdekte den 9 dezer, des morgens te 6^ ure op de hoogte van Schokland een vaartuig dat in nood scheen. Terwijl hij in de duisternis nog onzeker was hoorde hij om hulp roepen. Hij zette koers derwaarts tegen den wind in en bereikte na circa een half uur zeilens het in nood zijnde schiphij vond den mast omgeslagen het voordek vernield en het schip door den storm zoo geha vend dat het zonder hulp het land niet kon bereiken. Op hetzelve bevond zich de turfschipper Maarten Blankvoort, van Meppelbenevens zijn knecht, welke laatste schier al leen het schip besturen moest, daar de schipper eene rib ge broken had. J. Smit nam het gehavende schip op sleeptouw en had het genoegen schip en manschap behouden te Zwart sluis binnen te brengen. DORDRECHT den 22 december. Omtrent den brand, welke te 's Gravendeel in den avond van den 16 dezer beeft plaats gehad, verneemt men nader, dat dezelve te half 10 ure ontstaan is in de schuur van het huls, toebehoorende aan Mels Barendrecht thans woonachtig te Rotterdam, hetwelk werd bewoond door drie huisgezinnen. Zonder dat men daarvan iets had bemerkt, was de brand uit de schuur naar genoemd huis overgeslagen en al spoedig deelde dezelve zich ook aan het daaraan belendende huis mede, het welk bewoond werd door twee huisgezinnen. In diepen slaap gedompeld ontdekten de bewoners de hun overkomen ramp eerst, toen er aan niets meer te denken viel dan aan eigen lijfsbehoud. In de verwarring intusschen was een kind van zekeren Dirk Wildschut in eene der woningen achtergebleven. Men be merkte dit eerst toen de woning, waarin hetzelve zich be vond, reeds geheel en al in brand stond. Op het geschrei van het ongelukkige wicht snelde dadelijk zekere David de (li ooteen schipperin de brandende woning en had bet geluk, hetzelve uit deszelfs reeds in vlam staande slaapplaats te redden en aan de bedroefde ouders weder te geven. Naauwelijks was bij met zijne beschermeling in veiligheid, toen de woning in een stortte. MIDDELBURG den 24 decemberWij zijn in staat ge steld, de volgende bijzonderheden mede te deelen uit een zesjarig overzigtdoor den directeur der alhier gevestigde Nederlandsche Maatschappij van Vee-Verzekeringaan com missarissen dier maatschappij gegeven. I11 dat tijdvak zijn verzekerd geworden 98512 runderen, tegen gewone verliezenen 73642 tegen besmettende zieken', zamen 172154. Verloren waren er, aan gewone ziekten 2012 en aan de longziekte 3268 te zamen 5280. Aan vergoeding was uitbetaald voor verliezen aan gewone ziekten f 116,272 02J en voor die aan de longziekte 147,174: 24, te zamen f 263,446: 26*. Dit overzigt toonde dus aan, dat, ongeacht het vooroor deel, hetwelk tegen dergelijke maatschappijen vroeger bij den veehouder bestond bijzonder ten gevolge der verkregene resultaten van soortgelijke vroeger bestaan hebbende maat schappijen het er nogtans verre af is, dat het nut van zulk eene instelling, mits op goede grondslagen gevestigd, niet nog steeds door vele veehouders hier te lande zou wor! den ingezien en op prijs gesteld, evenzeer als door de ver pachters van of hypotheek houders op landerijen welker inkomsten van die bezittingen door deze wijze van verze kering eenen veel grooteren waarborg moeten erlangen dan bij gemis derzelve. Het kunnen in stand blijven dezer maatschappijonder de gevvigtige rampen welke in het laatste vijftal jaren de Nederlandsche landlieden en daaronder een groot aantal ver zekerden hebben getroffen, moest, volgens het gegevene verslag, hoofdzakelijk worden toegeschreven aan hec bezit van een kapitaal tot waarborg bij deze maatschappij waar uit nu en dan ontstaande te korten konden worden aange- vuld, zonder de veehouders al te veel te bezwaren ben waardoor tijd en gelegenheid werd geboren, om het vertrou wen der landlieden meer en meer op deze instelling te vesti gen. Over het loopende jaar was dan ook weder voor een getal van 27757 stuks deelgenomen en bedroeg de vergoe ding over dat jaar, op den dag van dit verslag (20 decem ber), gezamenlijk 60,465 66. Donderdag den 13 januarij aanstaande, voormiddag MiHHpil>Ure ,aan het iokaal va" bet gouvernement te fa de kusgt vóór de aanbeSteCd d8 aa 11 va 11 keIijke defentie kUSt vóór de vesting van Neuzen, bestaande in zink steenst0I'tlngen op den onderzeeschen Oever, en het herste 11 en"van"h6 h°.°fden boven laa" water alsmede in men alles met 1 rlJsbeslaS °P de koppen der havendam- p' de daarcoe benoodigde materialen. Het volgende wordt ons uit IJzendijke gemeld d! sedert verscheidene jaren was bij de Hervormde vanhenttekerkn bM:e gevoeid tot Plafonnering van het kerkgebouw, toen in het begin dezes jaars eene i„- ST,nf geopend om bii middel van renteloos voo- scnotde daartoe vereischte fondsen te vinden. Deze nó ging had het gewenschte gevolg, wijl op die wijze al srL d.g eene som van ƒ2100 werd bijeen gebragt, waarvan da' gebrmk werd «™aakt> zoo dat bet kerkgebouw

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1