MIDDELBURGS CUE C O U R Ti'. 153. Donderdag 1841. 23 December. BESTUREN en administratief NIEUWSTIJDINGEN. SJuitsdilanb. Jfcaufcvtjk. Belgie. ïlcbctiauöcH. De abonncments-piijs deier Couranl is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coinptant, of bij bet einde van ieder vierendeel jaars De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfdr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van e'én tot zes regels is f 15o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Van wege het Provinciaal Gouvernement van Zeeland zal eene partij AMMUNITIE, oude WAPENSTUKKEN toebehooren en ander Materieel, aan den hoogsten In den Staatsraad Gouverneur wor- met schrijver, ten genoege van den verkocht; zijnde de voorwaarden deswege bij den Con ciërge van het Oost-Indisch-huis te lezen tot en met den 29 December aanstaandeterwijl de goederen drie dagen voor de Verkooping, van des morgens 9 tot 12 ure, te be- zigtigen zullen zijn. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat, van af Maandag den 27 dezer, zoo ten zijnen Kantore als bij de respective Ontvangers hun ner Woonplaatsen zullen worden uitbetaald de Traktemen ten en Toelagen aan 's Rijks Ambtenaren over het vierde Kwartaal 1841 Middelburg, den 23 December 1841. De Administrateur voornoemd P. P O U S. ■Caubbomv. De COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND, noodigt de Landlieden in deze Provincie uit, om, van he. den af, aan het Lid der Commissie in derzelver District, ten gevolge van het door haar uitgegeven Programma, aan gifte te doen van hunne deelneming in de voorstellen met uitloving van Premien, ter bevordering van den practicalen Landbouw. Middelburg, den 16 December 1841. Uit naam der Commissie J. H. LIEBERT, Secretaris. Colijnsplaat den 21 December 1841. Met hartelijke dankzegging aan de onbekende gevers of geefsters maakt de ondergeteekende melding van twee gif ten elk van 10, ten behoeve der Armen zijner Gemeen te uit Middelburg ontvangen. Mogt hij het voorleden jaar het genoegen smaken, door de giften van Middelburgs Ingezetenen, veler armoede eenig- zins te verzachten, hij neemt de vrijheid ook thans de alle beschrijving te bovengaande ellende in zijne Gemeente, aan hunne bekende liefdadigheid ten dringendste aan te bevelen. Door gebrek aan werkgedurende den besten tijd van het Zomer-saizoen zijn de behoeften nog grooter dan ten voor leden jare, en de gelden, welke ter beschikking van het Armbestuur (dat van alle Fondsen ontbloot is) kunnen toe gestaan worden, zijn op verre na niet toereikende om zelfs in de noodwendigste behoeften te voorzien. Elke gift, hoe gering ook, zal met dankbaarheid ontvan gen en overeenkomstig het doel der gevers besteed worden. J. J. SNOUCK HURGRONJE Predikant. De Predikant Snouck Hurgronjete Middelburgzal zich gaarne belasten met het ontvangen en overmaken der giften voor bovengemelde Gemeente bestemd. BERLIJN den 16 decemberZoo als uit Petersburg, van den 9 dezer, gemeld wordt, waren zoowel de reede van Kronstadt, als de rivieren de Newa en de Dwina bijna ge heel vrij van ijs, ten gevolge van het warme weder, het welk men sedert eenige dagen aldaar en in den onurek van Riga bad. De Izaaksbrng was weder gelegd. Te Warschou waar op St. Barbaradag welke men daar den 4 december viert, gewoonlijk de sledevaart begint, was in dit jaar op dien dag aan dezelve niet alleen niet te den ken maar nam veelmeer het weder met eiken dag in mild heid en zachtheid toe. FRANKFORT den 15 december. Volgens brieven uit AVeenen die van eene goed onderrigte zijde afkomstig moe ten zijn is de toetreding van Oostenrijk tot het Pruissische lolverbond die door sommige bladen als reeds op handen :zijnde wordt voorgedragen nog verre verwijderd. Er zijn tiog geene onderhandelingen daarover geopend maar het vraagstuk moet te Weenen voorloopig reeds in overweging ogenomen zijnen men beweertdat de staatsmanwelke a©p de besluiten van het Weener kabinet zulk een' magtigen tnvloed heeftgeneigd zou wezen om in den avond van zijn Jeven ook nog dit groote werk, hetwelk voor Oostenrijk en voor geheel Duitschland van groot staatkundig belang is tot ■stand te helpen brengen, of ten minste te bevorderen. Door de toetreding van Oostenrijk zal de tegenwoordige overwe gende invloed van Pruissen op het tolverbond ophouden en ook om deze reden is het te verwachten dat nog aan merkelijke bezwaren aan het tot stand brengeu der zaak ver knocht zullen zijn. Het berigt, dat het ultraraontaafijcha dagblad van Wurzburg niet meer wordt uitgegeven, baart veel opzien. De partij, waarvan dat blad de tolk is, heeft daardooreene opmerkelijke nederlaag geleden. Voor 't overige is het be kend dat in Beijeren zelf de woeling van die partij meer en meer wordt afgekeurd en dat de groote meerderheid van de bevolking afkeerig is van ei pogingen, om ter zakevan de kerkelijke aangelegenheden twist en tweedragc onder de burgers aan te stoken. DUSSELDORP den 13 december. De arrestatie van twee post-beainbten maakt alhier veel opziens. Zij hadden eene som van 40,000 th.die onze regering naar Berlijn zond zich toegeëigenden wilden daarmede naar Amerika vlugten. Met hunne vlugt maakten zij eenen derde bekend, en zoo doende werd de diefstal ontdekt. Men vond het geld in de secretaire van een der schuldigen. LONDEN den 18 december. Volgens de Times hebben dr. Reid en de heer Sounders eene naauwkeurige inspectie gehouden van de kapel van St. Georgesin het paleis van Windsor, en zulks wel ten einde aldaar voor de plegtigheid van den doop van den jongen hertog van (Vallis een toestel tot algemeene verwarming van het gebouw door middel van pijpen met verwarmde lucht aan te brengende Times be schouwt zulks als eene verregaande onvoorzigtigheidher innert hoe het brengen van kagchels in de wapenzalen van den Tower de verwoesting van dit gedenkteeken der oudheid heeft veroorzaakt, en geeft de vrees te kennen dat het, zoo men het plan laat doorgaanniet beter met de Sc. Georges- kapel zal afloopen. De verwarmingszucht van een geleerd doctor, dus besluit de Timesheeft ons den Tower gekost, zal nu de verwarmingszucht van een, voorzeker niet minder geleerd doctorons ook het paleis van Windsor moeten kosten Buitenlandsche inzonderheid Fransche bladen hebben het sedert eenigen tijd doen voorkomen, als of in de Engel- sche zeehavens eene buitengewoon sterke uitrusting van oor logschepen plaats had, en wegens het doel daarvan allerlei gissingen verspreid. Tot wederlegging van verkeerde ge volgtrekkingen, wordt uit Porcsmouch opgegeven, dat ge durende de laatste 5 maanden niec minder dan 7 linieschepen fregacten en 6 sloepschepen te zamen 892 stukken voe rende, afbetaald zijn, terwijl in dienzelfden tijd niet meer dan 4 linieschepen, 12 fregacten en 7 sloepschepen, te za men met 896 scukkenin commissie gesteld zijnvan wel ke bovendien slechts 4 naar de Middellandsche Zee en de meesten der overigen naar China zijn bestemd, om aldaar een oorlog te helpen voeren die met de Europesche politiek in geene de minste betrekking staat. De op China handelende kooplieden die door het vernielen van verscheidene millioenen schacs aan opium te Cancon aanzienlijke verliezen hebben geledenhadden zich gevleid van uit de brandschatting, welke de Engelschen al daar voor eenige maanden hebben verworven, eenige scha deloosstelling te zullen erlangen. Zij hebben zich deswege aan den minister van buitenlandsche zaken, lord Aberdeen gewend, doch het volgende antwoord ontvangen: Mijne heeren. In antwoord op uwen brief van den 1 november het verzoek om inlichtingen van het bestuur Hr. M. inhoudende, met opzigc tot de verdeeling van het geld, van de Chinesche overheden verkregen, ten gevolge der schikkingen den 7 mei 11. door kapitein E'.liot mee die overheden getroffen ben ik door den graaf Aberdeen gelast, u te verwictigendat de lords-commissarissen der schatkist van H. M. verklaard hebben, dat zij zich niet bevoegd ach ten om de in uwen brief uitgedrukte vraag te behandelen. Het geldwaarvan gij spreektis van de Chinesche over heden voor het sparen der stad met opzigt tot vijandige maatregelen verworven. De kroon heeft regt op dit geld, en als zoodanig moet hec, na het betalen van datgene, het welk H. M. goed zal vinden aan de te Canton gebruikte strijdkrachten toe te staan, in de kas van het geconsolideer de fonds worden gestorc." De laatste brieven uit Nieuw-York behelzen een om standig verslag wegens het luisterrijk bal, te Boston aan den prins van Joinville gegevenen wegens de eerbewijzingen welke in verscheidene steden der Vereenigde-Scaten aan lord Morpeth ten deel zijn gevallen. Zijn lordschap zou denke lijk te Washington de opening van het congres bijwonen die op den 8 dezer bepaald was. PARIJS den 18 december. De Gazette de France geeft heden, zonder er eenige aanmerking bij te voegen, een arti kel uit de Gazette du Dauphinéluidens hetwelk Z. H. de Paus den 10 dezer, ten 8 ure des morgens, door eene be roerte aangetast zou zijn en vier uren later nog geen teelten van leven gegeven had. De tijding was vervac in eenen brief van den heer de Boricelli, kamerling van 's Pausen kamer, en met de paketboot Pkcenix te Marseille aangebragc. Een gewezen Parijsche geneesheer, de heer Matei, was bij Z. H. Gisteren zeide men dat Dufoureenigzins van zijne ongesteldheid bekomen, ook tot de vorige hardnekkigheid te ruggekeerd was en volstrekt in geene verdere bekentenis of aangifte wilde komen. Heden zijn de berigcen van geheel verschillenden aard; onder anderen meldt men: Het is stellig dat Dufour en Colombier gisteren den heer Pasquier bij hen hebben doen roepen, en hem zaken van hec hoogste gewigt geopenbaard hebben. Ten gevolge dier aangiften zijn ©ogenblikkelijk verschei dene policie-agenten naar de woonplaatsen van drie personen gezonden, welke de beschuldigden genoemd hadden; twee derzelve zijn gevat en oogenblikkelijk naar de gevangenissen van het Luxemburg gebragt, waar zij nog dienzelfden avond in het verhoor genomen zijn. Men zegt, dat in de woning dier beide personen, die door hunnen stand tot eene hoogere klasse der maatschappij dan Quéniset en deszelfs medepligtigenbehooreu, gewigtige stukken gevonden zijn. PS. Ten gevolge van Dufour's mededeelingen zijn, naar men zegt, 6 militairen van het Parijsche garnizoen, welke hij verklaard had hem patroonen verschaft te hebben, gevat. Een doctor is mede gearresteerd. Colombier van zijnen kanc zou eindelijk verscheidene adressen van invloed hebbende le den eener volks-societeit geleverd hebben. Dienvolgens heb ben verscheidene arrestatien vooral onder de lagere klasse der bevolking, plaats gehad. Men verzekert, dat de poli- cie nog iemand naspoortdie Colombier onder den naam vati Clement aanduidt, en die integendeel, volgens hetgeen de aangever zegt, van eenen veel hoogeren stand moet zijn." Ten gevolge dier ontdekking schijnt bet, dat men bij het hof der pairs een oogenblik getwijfeld heeft, of men het bij na ten einde geloopen geding behoorde voort te zetten dan wel hetzelve op nieuw beginnen. Ten gevolge eener depeche van den gouverneur van Senegal, blijkens welke die kolonie geweldig door overstroo mingen heeft geleden, is door den koning, op voordrage van den minister van marineeen buitengewoon crediet van 180,000 francs ten behoeve der gemelde volkplanting toe gestaan. Men wil hier in het zekere onderrigt wezen dat de sultan zijne toestemming aan het stichten van een Protestantsch kerkgebouw te Jeruzalem heeft geweigerd. Het komt echter niet zeer waarschijnlijk voor dac de Engelscbe en Pruissische regeringen de noodige schikkingen tot dat einde gemaakt en den nieuwen bisschop derwaarts gezonden hebben alvorens van die toestemming ten volle verzekerd te wezen. De Officiële Gazette van Madrid, van den 11 dezer, heden ontvangenbehelst een decreet van den regentwaar bij aan alle militairen, officieren en soldaten, die deel heb ben genomen aan den opstand van october, vergiffenis wordt verleend. BRUSSEL den 19 december. De koning en koningin van Belgie zijn gisteren morgen, met talrijk gevolg, naar Bergen in Henegouwen vertrokken en bij hunne aankomst aldaar feestelijk ontvangen. Door de politie te Brussel zijn brieven uit eene Pruis sische grensstad onderschept, die met het bewust komplot in verband schijnen te staan. Vrijdag is zekere Hagenberg een Pruis van oorsprong, op last der administratie van open bare veiligheid uit Belgie verbannen en naar de Fransche gren zen gevoerd. Met de beraadslagingen over het budget van birvnen- landsche zaken zijn de personele en scherpe woordenwisse lingen tusschen de partijen weder terug gekeerd zoo dat de zittingen van eergisteren en gisteren alleen met algemeene beraadslagingen over dat budget zijn doorgebragt. 's GRAVENHAGE den 19 december. Het heeft Z. M. behaagd 111 hoedanigheid van vice-superior der Hollandsche zending, te erkennen mgr. Innocentius Ferriera, kanselier van Z. Heil. Paus Gregorius XVIen zaakgelastigde van den Heiligen Stoel bij het hof der Nederlandenen zulks ter vervanging van mgr. Franciscus Cappaccinitot andere be trekking geroepen. De directeur-generaal van oorlog zal, op woensdag den IQ januarij aanstaande, in het openbaar, de leverantie van 760 rijpaarden, gedurende de jaren 1842 en 1843 be- r.oodigd per regement aanbesteden. Door den raad der stad Amsterdam is het beginsel aan genomen der verlenging van den spoorweg naar Haarlem tot binnen Amsterdam. Heeren burgemeester en wethouderen zij" daarbij gemagtigd, 0111 tot dat einde met de directie van de Hollandsche spoorweg-maatschappij te onderhandelen en eene overeenkomst tot stand te brengen, behoudens de befinitive lijk daaraan te hechten bekrachtiging van den raad. Uit eene opgave in den Utrechtschen Volks-Almanak voor 1842 blijkt, dat aan de hoogeschool aldaar zijn inge schreven 469 studenten, als: 84 in de godgeleerdheid, 105 ln de regtsgeleerdheid70 in de geneeskunde, 150 in de let. teren en do in de wis- en natuurkunde. De Groningschc hoogeschool telde dit jaar 287 studen ten, en wel in dc godgeleerdheid 45, iti de wis- en natuur-

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1