MIDDEJLBUIiGSCHE e o vwnr X". 151. Zaturdag 1841. 18 December. BESTUREN en ADMÏN1STRATIEN. publicatie. Publieke Qanbcötebtng. ianbbouw. MIDDELBURGSCHE-SPAARBANK. NI EU W STIJDINGEN. 13ui$gchlanï». iaclgtc. ilcbctlauöcn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de In- en Op gezetenen dat bij Hun Edel Achtb. zijn ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering verzon den, de Suppleroire Kohieren No. 7 en 8voljaars en jaars van de Persone'e Belastingen, voor het Dienstjaar i8||, met uitnoodiging aan een iegelijk wiet» zulks aangaatom, na bekomene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedig ste het door hem verschuldigde te kwijten onder herinne ring tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mogten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze wor den afgekondigdmitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 17 De cember 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S. De CENTRALE DIRECTIE van WALCHEREN brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden, die daarbij zouden willen tegenwoordig zijn, dat op Donderdag den 23 Decem ber 1841 des voormiddags ten 11 ure, in haar Lokaal ln de Abdijde jaarlijksche uitloting zal plaats hebben voor de Negotiatie ten laste van den Straatweg van Seraoskerke naar Domburg. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van IJEINKENS- ZAND zullen op Woensdag den 22 December 1841, des voormiddags ten 11 ure, ten Herberge van de Wed. M.lVest- strate, onder nadere goedkeuring van hooger Bestuur, bij inschrijving en opbod trachten aan te besteden: Het bijbouwen van een nieuw gedeelte ter vergrooting van het bestaande SCHOOL LOKAALbenevens eenige Reparatien aan het oude Lokaalalsmede het benoo- digde Ameublement en Schilder werk. Alles bij de conditiën in het breede omschreven dewelke ten voornoemde Herberge voor een ieder ter lezing liggen zullende één uur vóór de Aanbesteding de noodige aanwij zing in loco geschieden. Gedaan te Heinkenszandden 8 December 1841. Burgemeester en Assessoren voornoemd, VERMANDE d'CLEEUWERSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve, B O S D IJ K. De COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND, noodigt de Landlieden in deze Provincie uit, om, van he den af, aan het Lid der Commissie in derzelver District een gevolge van het door haar uitgegeven Programma, aan! gifte te doen van hunne deelneming in de voorstellen met uitloving van Premien, ter bevordering van den practicalen Landbouw. Middelburg, den 16 December 1841. Uit naam der Commissie J. H. LIEBERT, Secretaris. De Plaatselijke SCHOOL-COMMISSIE brengt ter ken nis van de belanghebbenden dat de Jongelingen welke ver langen met den, in de eerstkomende maand Januarij begin, tienden Cursus, tot de Latijnsche Scholen te worden toege laten, daarvan in Persoon zullen moeten kennis geven aan den ondergeteekendeVoorzitter der Commissievóór of uiterlijk op den 27 December eerstkomende; zullende hun de dag van het te houden examen alsdan nader worden op gegeven. Middelburg, den 18 December 1841. D. BORKING Gz. Uit hoofde der aanstaande Feestdagen zal de laatste zit ting van het Bestuur der Spaarbank in dit jaar worden ge houden op Vrijdag den 24 dezer maanden de eerste in het volgende jaar op Zaturdag den 8 Januarij 1842. Middelburg, den 17 December 1841. De Secretaris van gezegd Bestuur, tl. J. van DEINSE. FRANKFORT den 12 december. In de zitting der te Berlijn vergaderde vertegenwoordigers derstateu van het Duit- sche tolverbond zou besloten zijn dat het tolregt op lom pensuiker, van t januarij 1842 af, met 10 rijksdalers per centenaar zal verhoogd worden, maar dat op ruwe Indische suiker op 5 rijksdalers per centenaar bepaald blijven. De af gevaardigden van Nassau en Keurhessen hebben echter nog nadere instructien van hunne regeringen gevraagd alvorens hunne toestemming aan dit besluit te kunnen hechten. I ARIJS den 13 decemberVolgens een der dagbladen, ie,ben de heeren Thiers en de Lamartin» gisteren een lang durig onderhoud met graaf Molt gehad. ^eer Olozaga gezant van Spanje bij het Fransche nof, heeft deze hoofdstad verlaten, om zich naar Madrid te begeven en aldaar de opening der cortès bij te wonen. Hij laat den heer Hernandezzijnen eersten gezantschaps-.secreta- riste Parijs achter. Thans zijn drie stukken officieel medegedeeldwier hoofdzakelijke inhoud echter reeds sedert eenigen tijd bekend of althans vermoed was. Het eerste is een rapport van den minister van oorlog aan den koning, in hetwelk de noodzake lijkheid tot vermindering der uitgaven voor den militairen stand betoogd en het geschiktste stelsel tot bereiking van dat doel aangewezen wordt. Het tweede is eene koninklijke ordon nantie, waarbij het personeel van al de leger-korpsen vermin derd, maar geen dier korpsen geheel ontbonden wordt, en zulks door ieder bataillon infanterie met ééne kompagnie en ieder regement kavallerie met één eskadron te verminderen terwijl het vierde bataillon der infanterie-regementen insgelijks wordt ingetrokken. Het derde dier stukken eindelijk behelst een algemeen overzigt van de nieuwe zamenstelling der kaders van de verschillende leger-korpsen. Velen verwachten eerstdaags een soortgelijk rapport en besluit wegens de gedeeltelijke ontwapening der zeemagt be kend te zien gemaakt, Men begint zich over den buitengewoon sterken was der Seine zeer te verontrusten. De Oostelijke en Westelij ke omstreken van Parijs zijn geheel overstroomdde weg van Sèvres naar St.-Clotid staat gedeeltelijk onder water, en de naburige departementen worden met eene geheele overstroo ming bedreigd. Op den spoorweg tusschen Alais en Nimes is den 3 dezerdes morgens ten 6 ure een treffend ongeluk gebeurd. Door eene aardstorting werd de weg verstopt juist tegen de aankomst van de steenkolen aanbrengende treindie naar Beaucaire op weg was en uit 43 waggons bestond, zijnde de wachter buiten staat geweest tijdig het sein te geven. Door dit voorval zijn de locomotief en 15 kolen-waggons geheel verbrijzeld en wordt htt verlies op 30,000 fr. be groot. Er is echter maar een m?nschen-leven te betreuren en wel dat van den chef des treins. ^ic ^et zuiden van Frankrijk wordt gemeld dat terwijl bijna alom over de weersgesteldheid geklaagd wordt, dezel- ve echter eenen zeer gunstigen invloed schijnt gehad te heb- en op de olijfboomen, waarvan de oogst als dubbel kan gerekend worden. In den Moniteur vindt men een uitvoerig artikel over e olonisatie in Algeria hetwelk de strekking heeft om aan te toonen van hoeveel belang het is dat door de wetge vende kamers aanzienlijker geldsommen dan tot nu toe voor ocze zaak worden toegestaan. Daarin wordt verder aange wezen hoe ver men gevorderd is met den wal en de gracht tie van de zeekust nabij Coleah tot aan Belidah gegraven wordt, om de vlakte van Metidjah tegen strooptogten der ten westen daarvan wonende Arabieren te beveiligen. Langs dien wal zullen doornenhagen worden geplant, terwiji men ook voornemens is, aldaar opgaand geboomte te plaatsen. Men vleit zich, dat die doorloopende afstuiting binnen twee maanden gereed zal zijn. Daarachter zullen zich dan op de vruchtbare, doch geheel onbebouwde vlakten volkplanters kunnen vestigen. Vervolgens treed de Moniteur in verschil lende bijzonderheden omtrent de wijs van kolonisatie, en ein digtten slotte, aldus: De Europesche bevolking in Al- geiia vermeerdert tegenwoordig op eene opmerkelijke wijs. Zij stroomt niet enkel uit Frankrijkmaar ook uit de aan dat rijk grenzende landen toe. Het zijn niet meer enkele personen die daar heen komen maar geheele gezinnen die daar lan den om te bebouwen, arbeid en welvaart komen zoeken. De 32,000 Europeanen, die thans buiten de krijgsmagtin weerwil van den oorlog en moeijelijkheden van allerlei aard in Algeria gevestigd zijn, vormen reeds eene indrukwekken- e massa, die echter nog zeer zwak is, wanneer men ze met de onmetelijke woestenijen, met de uitgestrekte en vrucht- nare terreinen vergelijkt, die naar onzen handenarbeid, naar de verlevendiging door onze nijverheid wachten." december. De kamer der vertegenwoor- UP|leL m 0,°* le.c budget van financien na korte discussie, zoowel aitikelsgewijs als in geheel aangenomen. s GRAVENHAGE den 14 'december, Bij een koninklijk es uit van en 10 dezer is de rigting vastgesteld die de ijzeren spoorweg van deze residentie naar Rotterdam hebben zal. van het station-gebouw hetwelk nabij 's Hage, in de rigting van de derde Wagenstraat, zal worden gevestigd, zal eze weg angs Delft en Schiedam nabij beide welke steden insgelijks stations-gebouwen zullen worden opgerigt, naar Rotterdam loopenen aldaar aan de Schie, nabij de Delftsche poort, uitkomen. Men verneemt met genoegen dat de in het voorjaar genomen maatregel, om ter voorziening in de op Java steeds bestaande behoefte aan middelen van vervoer te landka- meelen naar die kolonie te zenden, in zoo verre met eenen gunstigen uitslag is bekroond geworden, dat een veertigtal dezer lastdieren, in april 11. van Teneriffe afgehaald met de schepen Rhoon en Pendrecht, Stad Utrecht en Anna Catha- rina, in goeden welstand te Batavia is aangekomen. Men had aldaar reeds proeven genomen met de belading dezerka- meelen, en bevonden dat zij met gemak 650 h 750 ponden konden dragen. De van Teneriffe medegenomen geleiders verzekerden intnsschen datwanneer de kameelen geheel weder op hun verhaal zouden zijn gekomen zij eenen last van 1000 ponden zouden kunnen vervoeren. Ook verneemt men dat de Nederl. Handei-maatschappij aan de heeren Dixon Co. te Amsterdam heeft opgedragen de vervaardiging in hunne fabriek de Atlas van eenige ijzeren karren of wagens om in Indien te worden gebruikt tot ge makkelijk vervoer der producten, uit de biunenlanden naar de kusten. AMSTERDAM den 14 decemberSedert eenige dagen is, ten gevolge van de onophoudelijke regens en westelijke winden, een gedeelte onzer stad onder water geloopen zoo dat men bijv. op het Rokin met schuitjes vaart. In an dere straten of grachten zijn insgelijks alle kelders vol wa ter geloopen tot groote schade voor velen onzer handel drijvende stadgenooten. De berigten van omliggende plaat sen zijn allerbedroevendst. Overal ligt het land overstroomd en alles gelijkt eene opene zee. ROTTERDAM den 13 december. Den !o dezer had in de manége alhier de luisterrijke voorstelling plaats van een jagtmet de daarbij te pas komende exercitien evolutien enz., van het werpen met den ba! en het steken naar den ring en meerdere soortgelijke manoeuvres. De deelnemers aan deze vermakelijkheid waren uitmuntend ge- costumeerd en hunne paarden zeer schoon getuigd. De da mes der gewone leden woonden deze spelen bij. Alles is in de beste orde en ten meesten genoege der toeschouwers en deelnemers afgeloopen. Hier is een vreemdsoortig dier aangebragt, hetwelk dezer dagen op de duinen van Rockanje, nabij Briellele vend is gevangenhetzelve zou veel gelijkenis hebben met het dier, hetwelk Bufon (Tom. VII, pag. 60) bestempelt met den naam van le Kinkajou. Deze vangst op onze kus ten wordt als eene groote zeldzaamheid aangemerkt. MAASTRICHT den 11 december. In den afgeloopen nacht is een hevig onweder boven onze stad losgebarsten. Een zware storm van hagel en donderslagen vergezeld heeft gedurende eenige uren gewoed en zoo men zegt veel schade veroorzaakt. Men berigt ons, dat aan de zijde van Maas- brée een dijk is doorgebroken en dat een groot gedeelte der landerijen dier gemeente onder water staan. Sedert eenige dagen heeft in de Maas eene- schrikwekkende rijzing plaats. Het is te vreezen dat wijindien de regens niet ophouden grootere rampen te betreuren zullen hebben. Vele weilanden en lage gronden in den omtrek dezer stad zijn reeds over stroomd. MIDDELBURG den 17 december. Naar men verneemt is door Z. M. aan Z. Exc. den vice-admiraal O. W. Gobius verleend de rang van luitenant-admiraal, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, en behoudens zijne tegenwoordige betrek king van directeur en kommandant der marine te Viissingen. Bij gelegenheid der viering van 's Konings verjaardag te Diekirch groothertogdom Luxemburg, heeft aldaar een zeer noodlottig toeval plaats gehad, als hebbende een ambtenaar, te midden van het feest, een der gasten met een mes zoo danig gewonddat deze een uur daarna den geest heefc gegeven. De dader is onmiddelqk gevat, en de justitie houdt zich bezig met het onderzoek. De aanleiding tot het ple gen dezer misdaad was nog niet met zekerheid bekend. De 53 Scheveningsche pinken, die ter steurharing-vis- scherij waren uitgevaren zijn thans alle behouden terugge keerd zijnde de visscherij redetijk gunstig afgeloopen. Niet een enkel van de 450 visschers is omgekomen, of zelfs door ziekte aangetast geworden. Aan het strand tusschen Scheveningen en Katwijk is den 9 dezer een visch van buitengewone groote aangespoeld welke 13 Nederl. ellen lang is, en naar men wil, tot het geslacht der Walvisschen behoort. In een der Londensche bladen leest men onder het op schrift: De over alles zegevierende stoom: „liet stoom schip Grcat-lFestern vuurde den 6 december, des avonds ten half elf ure de salutschoten af, die zijne aankomst in Kingroad tien Eng. mijlen van Bristo!aan den mond der rivier, aankondigden. Dat stoomschip was in niet meer dan dertien dagen van Nieuw-York daarheen gestevend. Een der reporters (berigtgevers) van het Londensche dagblad the Ti- mes begaf zich dadelijk aan boord van het stoomschip en ver liet het met de medegebragre brieven, vóór elf ure, in eene opene boot, te midden van een harden storm. Hij begaf zich daarop langs den ijzeren spoorweg met den brievenmaals- trein van Bristol naar Londen en bereikte de laatste stad ten half zes ure des morgens van den 7 dezer. De docr hem medegebragte tijdingen werden dadelijk in het ter perse lig gend nommer van de Times opgenomen, en afdrukken van dat nommer werden met een der gewone wagentreinen weder naar Bristol verzonden. Zoo kwam hetdat men in de ka juit van the Great-TVesterndie nu naoer bij Bristol las ten een ure nademiddng van den 7, de door dat schip uic Noord-A-aren ka «ngobragte -tijdingen in de Times las Zie

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1