MIDDELËIIRGSCHË O U N°. 150. Donderdag 1841. 16 December. BESTUREN en ADMÏNISTRATIEN. ijcfccnbmnïmig. N1 EU W STIJ DING EN Sn jtöcitlauö. JjVrtufivijk. HebetianDen. Van wege het Provinciaal Gouvernement van Zeeland zal eene partij AMMUNITIE oude WAPENSTUKKEN met toebehooren en ander Materieel, aan den hoogsten In schrijver, ten genoege van den Staatsraad Gouverneur wor- j den verkocht; zijnde de voorwaarden deswege bij den Con ciërge van het Oost-Indisch-huis te lezen tot en niet den 29 December aanstaandeterwijl de goederen drie dager, voor de Verkooping, van des morgens 9 tot 12 ure, te be- zigtigen zullen zijn. Van wege Geoctroijeerden der STRAATWEGEN van Middelburg naar Koudekerke en deszeifs Zijtakken naar den Abeele en der Boede wordt bij deze te kennen gegeven dat van af Maandag den 13 December 1841 tot en met Donder dag den 23 December 1841, aan het Lokaal der Directie van Walcheren, in de Abdij alhier, telken Maandag en Don derdag, van 10 tot 12 ure, zal gevaceerd worden ter afma king van het gebruik van genoemde Wegen gedurende het jaar 1842; zullende op genoemden 23 December den Staat der Afmakingen voor 1842 worden gesloten. Middelburg, den 8 December 1841. S. ROELSE, Opper-Commies van Walcheren. Op voordragt van den Heer Kantonregter te Middelburg heeft de Arrondissements-Regtbank alhier, in hare Algemeene Vergadering van den 8 dezer, tot Deurwaarder bij het Kan- tongeregt te Middelburg benoemd, ADRIAAN MARINUS van HEUVEN, welke in de openbare teregtzitting van ge zegde Regtbank van den 15 dezer, den vereischten eed als zoodanig heeft afgelegd. FRANKFORT den 9 december. Uit Petersburg meldt men, van den 2 dezer, dat de winter aldaar op eene hoogst zeldzame wijze begonnen is. De siedebaan was spoedig daar geweest, I11 den nacht van den 15 op den 16 november had men 14 a ió° vorst, op den id sterk dooiweder, op den 17 volgde weder een zachte vorst, die echter zelden over de 30 steeg, tot dat, bij ééne graad vorst, het ijs op de Newa bleef vastzitten. Op den 23 november begon het te dooijen en had men meestal 2° warmte op den 25 had men een dikke nevel in de nachten tusschen den 25 en 27 re gende het en des niettegenstaande was het vrij dunne ijs op de Newa blijven zitten, doch kon men, wegen hethooge water, de Izaaksbrug niet leggen. Nog eene merkwaardige omstan digheid rekende men het, dat, zoolang de vorst duurde het des nachts warmer was als over dag. Opmerkelijk ook was gedurende dien tijd de thermometerstand op den 24 en 25 bijna onveranderlijk 20 warmte, den 26 en 27 iJ-°, op den 28 I 0 i °P ^en 29 daalde de thermometer tot op het vries punt. Die dag was bij uitstek schoondes avonds scheen de volle maan en stond de thermometer op il 0 koude. De vertegenwoordigende raad van Geneve heeftin zijne zitting van den 3 dezer, de wet op de zamenstelling eener constituerende vergadering en op de wijze van stem ming door de burgers eenparig aangenomen. Het vermeend plan van Oostenrijkom zich nader aan het Duitsche tolverbond te sluitenbaart in Zwitserland groote bezorgdheid. Uit Berlijn schrijft men dat de gevol- magtigden der staten van genoemd verbond bereids twee zit tingen gehouden hadden in welke de gevoelens over het al of niet begunstigen der beetwortel-suikerfabrijken zeer uit een geloopen hebben. Z. M. de koning van Zweden heeft zich bereid betoond tot eene aanzienlijke vermeerdering van het personeel der of ficieren bij de Noorweegsche marine. MUNCHEN den 7 december. Het gerucht van het ver dwijnen van een der beambten bij het amortisatie.fonds, met achterlating van een te kort van 100,000 florijnen in de kas, heeft zich maar al te zeer bevestigd. Het is de con troleur von Naumann die nog maar slechts een half jaar in die betrekking was geweest. Nabij Augsburg heeft hij zich welven van het leven beroofd. 'LONDEN den 11 december. Gisteren heeft H, M. een rgeheimen raad gehoudenin welken besloten is het parle- ament verder te prorogeren van den 21 dezer tot donderdag 3 februarijom alsdan tot behandeling van zaken bijeen te .•komen. - Kort nadat Rapallo de medebeschuldigde inde bewus te zaak der exchequerbillsuit de gevangenis was ontslagen, is bevel ontvangen hem in bewaring te houden of derwaarts terug te voeren doch tot hiertoe schijnt men den ontslagene •niet te hebben kunnen opsporen, en is het publiek ook on kundig wat aanleiding tot dit tegenbevel kan hebben gegeven. Omtrent het genoemd bedrog wordt verzekerd, dat het, 'kort na de opening van het parlementaldaar een punt van jjaauwkeurig onderzoek zal uitmaken maar tevens dat er geen plan bestaat tot het benoemen eener commissie om we gens schadevergoeding aan de onschuldige houders der valsche exchequerbills te beslissen- aa al ingezetenen van Reading heeft den niéuwen bis' iruzalem met een prachtig stel kleederen tot de uitoef.zijner waardigheid verefscht, beschonken, waarvoor hij hun in een zeer vleijenden brief zijnen dank heeft betuigd. In eene onlangs gehouden vergadering der leden van het genootschap ter voortplanting van het Christendom onder de Joden, heeft de heer Grimshaweeen geestelijke van Bid- denhatn verslag uitgebragt wegens eene door hem gedane reis in het Oosten, die wel in de eerste plaats tot herstelling zijner gezondheid was ondernomen, maar bij welke hij zich tevens ten doel had gesteld van den staat der Christelijke ge meenten en van den geestelijken toestand der alom verspreide Israëliten kennis te nemen. Te Athene, Smyrna, Konstan- tinopel in Egypte en bijna overal elders meent de heer Grimshawe eene opmerkelijke zucht onder de leden dier natie te hebben bespeurdom de waarheden van het Christendom te onderzoeken, en reizigers hadden hem verzekerd, dat die zucht zich ook in Abyssinie openbaart, terwijl het hemzel- ven onderscheiden malen was voorgekomen dat de Israëliten in de Levant den tijd ophanden achten op welken zij naar het land hunner vaderen terug zullen keeren tot bereiking van welk doel echter nog talrijke zwarigheden zullen moeten overwonnen worden. Bladen der behoudende partij beklagen zich dat de rege ring gedurende de laatste jaren zoo weinig voor de godsdien stige opvoeding en vorming der lagere volksklassen verrigt heeft, zoodat thans bijna vier millioen inwoners buiten op- zigt der gevestigde kerk verkeeren. Zij willen derhalve dat in het parlement aanzienlijke sommen ter bevordering van dit doel gestemd zullen worden, zonder dat de ministers zich van de voordragt daartoe door de vele andere groote uitgaven la ten afschrikken, die het herstel der verliezen door den brand in den Towerde dotatie van den prins van l-Vallishet bouwen der koninklijke stallen te Witidsoren andere uitge strekte plannen, bereids gevorderd hebben of nader zullen vorderen. PARIJS den 11 december. Gisteren morgen is de voort- vlugtige beschuldigde Dufour gevat geworden. Onmiddellijk door den kanselier ondervraagd heeft hij verklaard bereid te zijn, dadelijk voor het hof te regt te staan. Werkelijk zag men hem dan ook gisteren onder de beschuldigden. Hij heeft alle medepligtigheid aan den aanslag van Quénisset ont kend gezegd, dat hij nimmer tot eenig geheim genootschap behoord heeft, en dat hij ook geen republikein is. Hij ver klaarde dit ten aanhoore van geheel Frankrijk. De verkla ringen van andere beschuldigden waren hiermede echter in strijd. Een derzelve verhaalde zelfs twee patronen van Dufour ontvangen te hebben. De ondervraging van dezen afgeloopen zijnde is het woord gegeven aan den verdediger van Quénissetden heer Paillet Deze verklaarde, in den aanhef zijner rede, geene moeite te zullen doen om de onschuld van zijn' cliënt te betoogen. Zijne schuld was daarvoor te zeer bewezen. Hij zou ech ter eenige gunstige omstandigheden doen uitkomen, ten ein de Quénisset in de zachtmoedigheid van het hof aan te be velen. De verdediger toonde dan ook aanhoe Quénisset aan de verleiding had bloot gestaan en zonder eigenlijke kennis tot den verfoeijelijken aanslag was gekomen. Op den dag zeiven der uitvoering was hij buiten staat geweest te weten wat hij deed. De verdediger had nagegaan, dat hij dien dag 30 glazen wijn en 7 glaasjes brandewijn had,ge- dronken. De redenaar wees ook op het berouwdat de misdadiger betoonde, en op de verpligtingenwelke de ju stitie aan hem had door zijne belangrijke bekentenissen waardoor zij achter het bestaan van vele gevaarlijke genoot schappen en zamenzweringen was gekomen. Na dezen re denaar voerde de verdediger van Boucheron de heer Chaix d'Angehet woord, en daarna de advokaat Baroche voor den herbergier Colombier. De heer Henri de Bonaldde zoon van den beroem den legitimist van dien naam heeft dezer dagen een merk waardig geschrift in het licht gezonden tegen de bladen zij ner partij, zoo als de Gazette de Francedie thans met re volutionairen en republikeinen heulen, in de dwaze verwach ting, dat uit de overmaat van wanorde de orde zal voort spruiten. Hij spreekt daarin ook van de gedurige aanslagen tot moord tegen koning Lodewijk Philips en zijn gezinen zegt dat er voor dezen vorst eenige roem in gelegen is om eeuwigdurend het doelwit van alle vijanden der maatschap pelijke orde te zijn. Er is," gaat hij voortom slechts het zachtste woord te gebruiken, iets bovennatuurlijks in die volhardende, ja wonderdadige bescherming van Hein, zon der wiens wil geen haar van ons hoofd valt, desgenen, die aan zooveel haat en hoon is blootgesteld. Die gedurige po gingen tot moord, die ons voor Europa moeten doeu blozen, moesten voor ons eene groote les zijn. Zij waarschuwen alle regtschapene lieden die ongetwijfeld zulke pogingen ver- foeijenvan een einde te maken aan die bittere beleedigende taal, waarin de daders van zulke aanslagen een voorwendsel en eene aanleiding zoeken. De hoon van hen die men wil vermoorden vormt eene zedelijke medepligtigheid aan zulk eenen moord. Door voort te gaan op den thans bewandelden weg zou men alle gezag, alle regering in Frankrijk onmoge lijk maken en aan de hoop op de eindelijke zegepraal eener edele zaak den bodem inslaan. Om het regt te hebben van op de Voorzienigheid te hopen moet men niet beginnen met haar te trotseren." De heer de Lamartine heeft nu in sommige dagbladen een artikel over de geruchten doen plaatsen die wegens zijne voordragt tot president van de kamer der gedeputeerden verspreid zijn. De verklaring komt hierop neder, dat hij, ofschoon die eer door hem niet verlangd wasnu door den gang der zaken verpligt zal zijn den wil der kamer stilzwij gend af te wachten. Men zegt dat 20,000 exemplaren ter teekening rond gezonden zijn van een protest tegen de voltooijing der kas teden welke rondom deze hoofdstad worden opgerigt, en dat reeds den eersten dag meer dan 3000 handteekeningen daarop zijn geplaatst. Er is te Havre voor den tuin des konings uit Indie aangekomen, een zwarte tijger van een zeer bijzonder soort voorts twee gazellen en een hond van het eiland Java. De berigcen uit Madrid tot den 4 dezer luiden vrij gunstig. De rust en het vertrouwen scheen in de hoofdstad weder te keeren. Men verwachtte dat de staat van beleg van Bilbao even als die van Barcelona weldra zou opgehe ven worden. *s GRAVENIIAGE den r 2 december. Naar de voorschrif ten van het deswege genomen koninklijk besluit, is heden in de kerken der verschillende christelijke gezindheden de geboor tedag des Konings godsdienstig gevierd. HH. MM. de Ko ning en de Koningin, benevens de Prinsen en Prinsessen, hoogst- derzelver Zonen en Dochters woonden dezen morgen de gods dienstoefening in de Kloosterkerk bij onder het gehoor van den weleerw. heer predikant Molldie vurige dankzeggingen en gebeden voor de bewaring en het welzijn des Konings ten Hemel zond en eene uitmuntende leerrede hield naar aan leiding der woorden uit het gebed en den lofzang des Ko nings Hizjtiavoorkomende bij den profeet Jesaiahoofd stuk XXXVIII, v. 19 en 20. In de Roomsch-Katholijke kerk op het binnenhof heeft eene plegtige militaire muzijkmis plaatsgehad. Deze muzijk onder directie van den talentvollen heer Js Sardagna ka pelmeester van het corps lancierswas uitmuntend. Het Te Deum en het Domine Salvum fac Regemnieuwe kunst vrucht van dienzelfden heer werd met geestdrift gehoord. Z. Exc. de hoogeerw. heer Innocentius Ferrieriafgezant van den H. Stoel en vice-superior ad interim der Holland- sche zending hief het Te Deum aan bijgestaan door de geestelijken dier kerk. De toeloop was dermate groot, dat, hoe ruim de kerk ook zij, het voor een groot aantal on mogelijk was, er plaats te vinden. De luitenant-kolonel jonkhr. van Spengler kommandant der afdeeüng grenadiers, is door Z. M. Koning Willem Fre- derik, graaf van Nassau, tot hoogstdeszelfs adjudant be noemd onder genot van levenslang een aanzienlijk jaargeld. Tot directeur der koninklijke Nederlandsche loterij in plaats van wijlen den heer de Brauw is door Z. M. be noemd de heer van Meurshoofd-ambtenaar bij het provin ciaal gouvernement van Noord-Braband. VLISSINGEN den 15 december. Gisteren morgen, ruim 8 ure, is, in de Kaaskaai alhier, door een I3jarig jonge ling ontdekt het Tikje van een pas geboren kind, gewikkeld in een gedeelte van een jak. Op de daarvan door dien jon geling gedane aangifte heeft de heer kantonregter, gead- sisteerd door den griffier, en vergezeld van den commissaris van policie zich te dier plaatse begeven, en is dat lijkje, na uit de kaai gehaald en bevonden van het vrouwelijk ge slacht te zijn, op last van Z. Ed. Achtbare dadelijk naar het stads gasthuis overgebragt, alwaar aan hetzelve door de heeren geneeskundigen Callerifels en Friesen eene kapitale schouwing is verrigt. Het is der justitie, ondanks alle gedaan wordende naspo- ringen, tot nu toe nog niet mogen gelukken, om den dader of daderes van deze misdaad te ontdekken; doch het is te hopen dat degene die zich op zulk eene schrikkelijke wijze zoo jegens de menschelijke- als natuurwetten heeft vergre pen, de welverdiende straf niet ontgaan mag. hlIDDEI.BURG den 15 december. De minister van ma rine en koloniën heeft ter kennis van alle autoriteiten en be langhebbenden gebragtdat, vermits het bestuur van het de partement van marine van dat van koloniën met den eersten januarij aanstaande zal worden afgescheiden en aan een af zonderlijk hoofd opgedragen, alle brieven of stukken, de zaken van marine betreffende, van dien dag af, zullen moe ten worden geadresseerd aan den directeur-generaal van marine, en die betrekkelijk de zaken van koloniën aan den minister van koloniën. Dezelve minister heeft nog ter kennis van alle scheep- varenden gebragt, dat, ten gevolge van het ontstaan eener punt aan den Oostkant bij den Oostelijken uitioop van het onlangs betonde vaarwater, leidende uit het Volkenrak van Ooltgensplaat over de vlakte van de Willemstad naar het Hol- landsch-Diepdaar ter plaatse eene witte met rood en zwart geverwde ton is gelegen op de merkende molen en de to ren van de Willemstad in elkander, en de R. K. kerk van Prinsland tusschen de Hervormde kerk en den toren aldaar in 240 duimen met laag waterdat wijders de eerst daar aan volgende witte ton, in het genoemde vaarwater liggende een weinig meer Zuidwaarts is verplaatst geworden en thans

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1