MIDDELBÜIiGSCHE <C O 0 R A IV N°. 147. Donderdag 1841. 9 December. Bcfccubm.ikttig. Jfvanfccijfc. *•.1/ BESTUKEN Ex\ ADMIN1STRATIEN. NIEU WSTIJDINGEN. Sttilscitlaub. (Bttoot-ftrittauje. De abonncmcnts-prijs deier Couranl is f 2 yhvoor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De imending der Advertentien behoort te geschieden des morgens rótir 10 ure, indien me# dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnalzoo het regt van tegel wordt betaald. Van wege COMMISSARISSEN der Seis- en Noord- Straatwegen alsmede voor den Straatweg van Serooskerke naar Domburgwordt bij deze te kennen gegeven, dnt van af Donderdag den 2 December tot en met Donderdag den 16 December 1841 aan het lokaal der Centrale Directie van Walcheren in de Abdij alhier, telken Maandag en Don derdag van 10 tot 12 ure, zal gevaceerd worden ter afma king van het gebruik van genoemde Wegen gedurende het jaar 1842; zullende op genoemden 16 December de Staat der Afmakingen voor 1842 finaal worden gesloten. Wordende wijders de zoodanigen die voor het jaar 1841 afgemaakt hebben verzocht hun verschuldigde over dat jaar ter voormelde plaats en tijd te komen voldoen. Middelburg, den 25 November 1841. De Boekhouder der genoemde Straatwegen S. ROELS E. Van wege Geoctroijeerden der STRAATWEGEN van Middelburg naar Koudekerke en deszelfs Zijtakken naar den Abeele en der Boede wordt bij deze te kennen gegevendat van af Maandag den 13 December 1841 tot en met Donder dag den 23 December 1841, aan het Lokaal der Directie van Walcheren, in de Abdij alhier, telken Maandag en Don. derdag, van 10 tot 12 ure, zal gevaceerd worden ter afma king van het gebruik van genoemde Wegen gedurende het jaar 1842; zullende op genoemden 23 December den Staat der Afmakingen voor 1842 worden gesloten. Middelburg, den 8 December 1841. S. R O E LS E Opper-Commies van Walcheren. Uit het gisteren avond in de Nieuwe Kerk gecollecteerde is den otidergeteekendeheden morgen, ter hand gesteld een met rood lak gesloten briefje, ten opschrift hebbende: voor *t Bijbel-Genootschapbij welks opening hij, onder dankbe tuiging, een Fijfguldenstuk daarin verklaart te hebben ge vonden. Middelburg, den 8 December 1841. Namens het Bijbel-Genootschap, Af- deeling Middelburg, W. N. LAMBRECHTSEN, Thesaurier. Middelburg, den 8 December 1841. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Behoeftigenbetuigt bij deze haren dank voor de vol gende giften, als: Van onbekenden een Coupon RuslandNo. 30357ad 50per den Notaris van der Horst Serlévoor 62 Toe - gang-Kaartjes ter bezigtiging van het Huis op de Zuidzijde van den Dam, f 15,50; van onbekenden 200 Snuite De kens en een stuk Bruine Baai; van Q twee Coupons Rus land, No. 7139 en 15359, ieder ad f 50 van F. een Dito, No. 10728, ad f 50, en een Dito van G.No. 10730' ad ƒ50. Namens de Commissie voornoemd F. Z. ERMER1NSVoorzitte'r. DIRK APPEL Secretaris. De Nederlandsche Godsdienstige Israëlitische SCHOOL COMMISSIE, over het Ressort Middelburg, heeft de eer ter kennis van de Ingezetenen te brengen, dat, ingevolge van Hun Edel Achtb. de Heeren Burgemeester en Wethou ders dezer Stad bekomen magtiging, voor de inschrijving van vrijwillige bijdragen tot instandhouding, gedurende het aan staande jaar, van het alhier bestaande Instituut van Onder- wijs Chesld Negnurimdezer dagen de vereischte biljetten op de gewone wijze zullen worden rondgebragcvleijende ■de Commissie zich, dat zij wederom bij derzelver geachte Stadgenooten dezelfde blijken van welwillendheid zal onder winden als waarvan zij wegens een tijdvak van drie-en- twintig jaren bij deze loffelijke melding kan maken. Middelburg, den 9 December 1841. De School-Commissie voornoemd, Van wege dezelve V. van LISSALid en Secretaris. FRANKFORT deu g december. Uic Berlijn schrijft men, dat de gevolmagtigden van het tolverbond eerlang hunne zit' tingen aldaar zullen hervatten, en dat aldan over de toetre ding van Breinen en Hanoveralsmede over de Luxemburg- sche questie, beraadslaagd worden zal. Onder dagteekening van den 29 november deelt een onzer bladen het navolgende berigt uit Berlijn mede. Over den keer, welke onze betrekkingen tot de Neder- landen nemen zullen, zijn de uiteenloopendste geruchten in omloop. Volgens sommigen zal het handelsverdrag met dat koningrijk in het geheel niet vernieuwd worden doch meer geloofwaardig schijnt het gevoelen, dat de Staten van het j Duitsche tolverbond, door de ondervinding der laatste drie I jaren geleerd, alleen zich zulicn beijveren om die bepalingen uit het verdrag te verwijderendie nadeelig op den Duitschen handel gewerkt hebbenen hec dan aan de andere contrahe- r rende partij zullen overlaten om op dezen nieuwen grond slag een traktaat te sluiten." Behalve in de hoofdstadzijn de verkiezingen in Ha nover bereids zoo goed als geëindigd, en kan de regering op niet minder dan tusschen de 55 en 60 stemmen rekenen. Het nieuwe beursgebouw te Hamburg is den 2 dezer met groote plegtigheid ingewijd. De groote raad van Freiburg heeft het verlangen der Jezuiten ingewilligd, om zes nieuwe professorale leerstoelen bij het athenaeum te verordenen, welke allen door leden der genoemde orde bekleed zullen worden die ook in het kanton Schwijz haren invloed en gezag meer en meer uitbreidt waar zij zich onder anderen, bij voorraad, van den nieuw op te rigten bisschopszetel heeft verzekerd. Het dagblad van Genève, van 25 november, meldt, dat alle gisting in dat kanton heeft opgehouden en de rust weder geheel hersteld is. Het verbond van den 3 maart had bepaald te zullen blijven bestaan, tot dat deszelfs doel, de herziening der staatsregeling van Genève, zou bereikt zijn. Volgens een door de Augsburgsche AUgemeine Zeitung medegedeeld berigt uit Rome van 23 novemberzijn bij een dekreet der Pauselijke inquisitie van 15 november, weder eene reeks van 16 verschillende boekwerken voor de Katholijke Christenheid verboden, of, zoo het heet, op den Index geplaatst. Naast eenige hart- en zedebedervende voortbrengselen der nieuwe Fransche roman-literatuur, vindt men daaronder ook het beroemde werk van den Berlijnschen hoogleeraar Leopold Rankeover de geschiedenis der Pau sen in de 16de en 17de eeuw. Indien men deswege de berigten uit Athene gelooven mag, kan de vrees vooroorlog, ten gevolge der geschillen tusschen de Porte en Griekenland, als veel verminderd wor den beschouwd. LONDEN den 5 december. De gezondheidstoestand der koningin-weduwe is zoo zeer verbeterd dat de geneeshee- ren den 2 december hebben kunnen aankondigen dac geene verdere bulletins deswege zullen worden uitgegeven. Men vleit zich thans dat deze vorstin geheel zal herstellen. 7.ij heeft gedurende hare ziekte menigvuldige bewijzen van de genegenheid des volks ontvangen. Als een bewijs daarvan vermelden de bladen, dat in den laatscen tijd uit onderschei dene deelen des koningrijks bezendingen van geneesmidde len op haar kasteel Sudbury-hall zijn aangekomen, alle af komstig van goede, trouwhartige lieden, die in het bezit van een onfeilbaar middel tegen de borstkwaalwaardoor II. M. was aangetast, meenden te zijn. Wij zijn overtuigd, zegt eene der Londensche dagbladen, dat ook deze vrijgevi ge personen in de algemeene vreugde over de beterschap der koningin zullen deelen, al vernemen zij dat hunne potjes en flesschen geheel onaangeroerd zijn gebleven. Gisteren heeft de zaak van E. Beaumont Smithaan geklaagd wegens de uitgifte van valsche exchequerbillsvoor ec centraal crimineel geregtshof alhier gedienden nadat de aangeklaagde zijne schuld onbewimpeld beleden maar tevens verklaard had nooit eenig voordeel uic zijn schandelijk be drog getrokken te hebben in het plegen waarvan anderen hem hadden voortgeholpenterwijl hij 'tevens op eene roerende wijze den gewetensangst en de vrees voor ontdekking afmaal de, die hem sederc jaren gekweld hebben, is hij tot trans- porcatie over zee en levenslange verbanning uit Engeland veroordeeld. Men zegt dat Rapallo vrijgesproken zal wor den, maar kon den wensch niet onderdrukken, dat de schul digen, welke Smith in het verderf hebben gesleept, en wier 111 de geheime verhooren zijn medege- 'M "e JerdleDde straf insgelijks niet zullen ontgaan. rl<» vinrreiVre u"!. een der daSb,a<1en het voorstel aan, 0111 .Wh r Va" het r'ik' door middel van vrijwillige jving, aanmerkelijk te verminderen. De ontwerper van inQohrfi"'Z0U we"sc'ien dac H. M. zich aan het hoofd dezer rS Sfe e" 01:11 dic 'laar vo°rbeeId door de leden der beide parlementshuizen wierd gevolgd, waarna het, vol gens zijn oordeel, met missen kan 0f de deelneming zal al gemeen worden. Sommige bladen willen de zekerheid hebben dac de graa van Aberdeen binnen weinige maanden de rigtige uit voering van het traktaat van 1824 aan de Nederlandsche re gering vragen zal. Zij koinen daarbij terug op de reeds meer malen aangeheven en wederlegde klagten wegens het heffen van te hooge inkomende regten op Engelsche goederen die op Java worden ingevoerd en op de herhaalde veroveringen der Nedeilatiders op Sumatra die voor de Engelschen als hoogst nadeelig in de gevolgen worden afgeschilderd. Den 2 december zijn twee oorlogschepen uit Ports- mouth naar Plymouth gezeild, met naar China bestemde troepen aan boord. Zij zullen daar de Belleisle vinden, die mede zulke troepen heeft ingescheepten dan gezamenlijk de reis naar Chiua aannemen. De geheele magc, die zich op deze drie schepen bevindt, bedraagt 2000 man meestal jeugdig en krachtig volk, van 't welk men tot het beoor logen van hec Hemelsche keizerrijk veel nut kan trekken. PARIJS den 4 december. De openbare regtspleging in de zaak van den aanslag van Quénisset. tegen het leven der prin sen, is gisteren voor het hof der pairs begonnen. Met de gewone plegtigheid hebben de leden van het hof, nadat de zestien beschuldigden waren binnengebragt, zitting genomen. Onder die pairs behoorde ook de zeven-en-cachtigjarige maar schalk Monceydie zich in lange niet in de vergadering had laten zien. De voorlezing der acte van beschuldiging heefc plaats gehad en twee uren geduurd. Daarop zijn de verhoo- ren begonnen. Bij het ondervragen van Quénisset heefc hij even als vroeger bekend, dat toen hij den 13 september II. het pistool op s konings zonen afschoot, hij niet uic eigene beweging of persoonlijke wraakzucht handelde, maar als werktuig van het geheime genootschap van werklieden, waar van hij lid was, en dat tot eiken prijs, eene omwenteling wilde tot stand brengen. Op dien dag hadden de oproerlin gen, zoo hij zeide, met name hec plan, om te midden der verwarringdie door den dood van een of meer der konink lijke prinsen zou ontstaan, de soldaten van het 17de rege- ment, aan welks hoofd zij optrokken, aan de zijde des volks te brengen of wel te ontwapenen. Eenige beweging verwekte hec in de vergaderingtoen men Quénisset hoorde verklaren, dac een zijner medepligcigen kort voor den aanslag hem gezegd had dat de leden van het geheime genootschap de adressen van al de Parijsche commissarissen van politie, mairesgeneraals en ministers bezaten, en dat als men met dezen een Barcholomeus-nachc had gemaakc, het volk mees ter zou zijn. De verhooren in de zaak van Quénisset zijn heden voort- gezec. Sommige der personen, die als medepligtigen aan zij nen aanslag gevat zijn ontkennen alles. Anderen daaren tegen zoo als zekere Petiterkennen dat zij leden zijn geweest van geheime genootschappen van werklieden waar toe ook Quénisset behoorde en in welker vergaderingen over de middelen tot omverwerping van het bestuur is gehandeld. Zij erkennen verder, dat op den dag, toen het 17de rege- mentmet den hertog van Aumale aan hec hoofd, de s.al Parijs binnentrok er eene beweging beraamd was waarvan dan het pistoolschot van Quénisset een uitvloeisel is geweest. Ook de genoemde Petit echter heefc geen der eigenlijke hoof den van de zamenspanning waarin hij en de andere werk lieden slechts eene ondergeschikte rol hebben gespeeld wil len noemen. Hij zeide dac er deftige lieden onder wa ren maar dat een plegtig gezworen eed hem verbood die te noemen. Hij wilde liever zijn hoofd op hec spel zetten dan een aanbrenger zoo als Quénisset zijn. Deze laatste heefc voor het hof der pairs reeds hevige uitvallen gedaan waarin hij zijne makkers op zijne beurt van lafhartigheid beschuldigde, omdat zij hem in den steek hebben gelaten. Bij het afzenden der berigten was de schrijver van een re- volucionnair blad, Dupotyin het verhoor. Hij is in de zaak betrokken geworden omdat men brieven door een der gevangene medepligtigen van Quénisset aan hein afgezonden onderschept heefc. Hij ontkent desniettemin, dat hij ooit met een der beschuldigden in betrekking heeft gesuasi. De revolucionnaire National geeft zich steeds veel moeite, om deze geheele zaak als van weinig aanbelang en eene dolzin nige zamenspanning van eenige beschonkene werklieden te doen voorkomen.. Het gerucht wil dac gedurende den verloopen naclu talrijke arrestatien en huiszoekingen gedaan zijn, en dat zulks met het bij de politie ingekomen berigc in verband zou staan, dac de geheime republikeinsche genootschappen zich perma nent hebben verklaard. Van Avignon den 4 schrijft men, dac deRhóne, wel ke sedert eenige dagen zeer gezwollen was, dien nacht bui ten hare oevers was getredenen de lage kwartieren had onder water gezet. Men heeft berigten uit Algiers van den 23 november, waai uit blijktdat er onder de inlandsche volkstammen in de provincie Oran die toe 1111 toe de zijde van Abd el-Kader hieldeneen aanmerkelijke afval heeft plaats gehad. De jongste voordeelen der Franschen in die streken schijnen de hoofden der stammen bewogen te hebbenom zich onder de Fransche vanen te scharen. God beschermt den over winnaar;" zeide een dezer Arabieren; en wij moeten ons onderwerpen aan dengenewien Hij de overwinning geeft." 5 De infante dona Carlotta, gemalin van den infant don Francesco de Pauleheeft Bordeaux verlaten, 0111 zich over Baijonne naar Spanje te begeven. De krijgsraad te Madrid heefc den generaal don .Juan

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1