MID D E L ft tJ RG'S CIIE C O Cf 11 A ?wm 3 Kltt x N°. 146. ftiügsdag 1841. omber. BESTUREN en AD AI IN1STR ATI EN Publicatie. EefccuSmtaïuutj. Tt CUgcinccu, ftlaatecltapptj tat illit wau NI EU VVS TIJ DINGEN «9uits;clilattï». (öroot-isrittauje. Bölgic. i iJO vA - Si De abonncments-prijs dezer Courant is 2 j5 voor drie maanden, en franco per Post 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, ot' bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdór xo ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendinakingenwaarvan de prijs van e'e'n tot zes regels is f 15o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zege! wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de In- en Qp- gezecenen dat bij Hun Edel Achtb. is ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering verzon den, het Suppletoir Kohier van het regt van Patentvoor het Dienstjaar i8||, eerste Kwartaal, met uitnoodiging aaneen iegelijk wien zulks aangaat, om, na bekomene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschul digde te kwijten onder herinnering tevensdat de bezwa renwelke dienaangaande mogten bestaan, binnen drie maan den na heden behooren te worden ingediend. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze wor den afgekondigdmitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 3 De- 141. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. Gedaan cember tl BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, I11 aanmerking 'nemende dat de Rekening dezer Stad over bet jaar 1840, door Ileeren Gedeputeerde Staten, bij reso lutie van den 19 November jl. No. 18 is gearresteerd. Gelet op art. 4 van liet Koninklijk besluit van den 1 Maart 1831 No. 14; Brengen hiermede ter kennis van de In- en Opgezetenen dat gemelde Sads-Rekening en de daartoe betrekking heb bende Begrooting, op de Woensdagen en Zaturdagen, gedu rende deze en de volgende maand van des voormiddags tien tot des namiddags ten twee ure, ter Stedelijke Secretarie ter visie zullen liggen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 3 De cember 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve, A. M. B EC I U S. jVillcin Frederikgraaf van Nassau van het Looaldaar zijn teruggekeerd. I11 de kanselarijen van de gezanten der groote mogendheden werd in die residentie bijzondere drukte opgemerkt, en de courier-wissel was ongemeen levendig. In de westelijke kreitsen van het koningrijk Polen ver- zamelen zich sedert eenigen tijd weder meer Russische troe pen, zoodat tussclien Kaiisch en Czenstochau hun getal op ongeveer 20,000 man werd berekend. Men meende echter dat zulks alleen aan de gewone najaarsverplaatsingen en niet aan politieke redenen was toe te schrijven. Volgens brieven van Alexandriabegint Mehemed-Ali weder meer en meer eeiie krijgszuchtige houding aan te ne men en staac zijn leger op een zeer krachtigen voet. Onder de nalatenschap van eenen onlangs in hec ko ningrijk Wurtemberg overleden geacht geleerde zijn hoogst- gewigtige papieren gevonden welke nopens zekere verschijn selen en gebeurtenissen van den laacsten tijd de verrassend ste ophelderingen geven. Vooral blijkt daaruit het bestaan eener wijduitgestrekte geheime ultramontaansche maatschap pij welke hoofdzakelijk over het zuiden van Duitschland verspreid is en aldaar haren meesten en sterksten aanhang telt. De strekking dezer maatschappij is om de belangen der Roomsch-Kathoiijke kerk, in eenen ukramootaanscben geest, op elke wijze te bevorderen, bovenal het onderwijs in handen der geestelijkheid, inzonderheid in die der Jezui- zen te brengen de Duitsche taal uic het rituaal te bannen en door de Latijnsche wederom te vervangen en alsdan de scherpe afscheiding tusschen Katholicisinus en Protestantis- mus te handhaven en geenerlei toenadering te gedoogen. Tot deze maatschappij behooren vele hoogstaande mannenzoo wel geestelijken als wereldlijken. Zij beschikt over zeer aanzienlijke geldmiddelen, en daardoor is zij in staat onder scheidene dagbladen met niet geringe opofferingen in hare dienst te houden. De papieren waarnic deze en andere daadzaken blijken, zijn, naar men verneemtin goede han den gekomen en zullen ter zijner tijd gebruikt wordenom ook hec grootere publiek toe te lichten en te onderrigten nopens vele punten, die thans nog niet algemeen bekend zijn. In het Pruissisch dorp Röhe, gemeente Eschweiler, heeft een noodlottig voorval plaats gehad. In den avond van den 28 november vond men een inwoner-van dit dorp, zijnde een jonge bakker, met zijne vrouw, kind en dienstmaagd in het slaapvertrek doorkolendamp gestikt, hetwelk weder een treffend voorbeeld ter waarschuwing is. voorkomenbij de ophanden zijnde verkiezing van eenen nieuwen voorzitter op die van den heer van Ruien de bo venhand behouden zullen. Blijkens deze zelfde berigten bevond zich de prins van Joinville op den 29 october te Buffalo, en dacht Z. K. H. vervolgens de rivieren de Mis- sissippi en Ohio tot aan Louisvilla af te zakken. PARIJS den t decemberVolgens een der bladen zouden de ministers reeds in verscheidene bijeenkomsten beraadslaagd hebben over eene wet betrekkelijk liet regentschapwelke gewigtige kwestie bij het charter niet is voorzien. De berigten uit Madrid van den 23 geven hoog op van den luister, waarmede de intogt van den regent te Ma drid dien dag heeft plaats gehad. Van het paleis stonden de troepen en de nationale garde geschaard tot aan de poort van Alcala, en daar was een triumphboog opgerigr, welke aan de eene zijde ten opschrift had: Aan'den pnverwinnelijken De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minver mogenden, te Middelburg, zal op Dingsdag en Woensdag den 7 en 8 December aanstaande, van elf tot één uur, in haar gewoon Lokaalvaceren toe afgifce der Kaarten aan de Inteekenaren. Middelburg, den 3 December 1841. Namens de Commissie voornoemd H. du BUISSON BECIUS Secretaris. Het BIJBEL-GENOOTSCHAP, Afdeeling Middelburg 'door erkentelijkheid gedreven, maakt bij deze aan een iege lijk bekenddac hetzelve 11. Donderdag avond ontvangen heeft de alscoen in de Nieuwe Kerk gecollecteerde gelden ten bedrage van 151 50^, waaronder voor het Zendeling- Genootschap tien Gulden onder de letter' X weshalve de ten voordeele van het eestgenoemde Genootschap plaats gehad hebbende Collecte beloopen hééft de aanzienlijke som van honderd een-en-veertig Gulden vijftig en een halve Cent. Middelburg, den 2 December 1841 Namens hetzelve, W. N. LAMBRECHTSEN, Thesaurier. 8 December 1841 VERGADERING op Woensdag den kies avonds ten zes ure. Herinnering aan den Jaardag des jDepartcmentsVoorlezing en Bijdrage. Namens Bestuurders P. de MARET TAK Secretaris. BERLIJN den 30 november. Uit Kroonstad meldt men dat den 13 dezer de stoomboot van Petersburg uit hoofde van het drijfijs niet meer aldaar kon aankomen. In den daar-opvolgenden nacht vertoonde zich reeds veel ijs langs den oever en zelfs in het vaarwater. Den 14 was de gemeen schap met den overkant geheel gestremd; den 15 was het vaarwater geheel met ijs bezet, zoodac de schepen, die naar zee gaan wilden, niet meer konden uitloopen. Men meldt uit Berlijn FRANKFORT den 30 november. LONDEN den 1 december. Waarschijnlijk zal het pleg- tig leggen van den eersten steen aan de nieuwe beurs dezer hoofdstad in de eerste helft van januarij geschieden en wel door prins Alberttoe wiens eere vervolgens door den lord- maire een prachtige maaltijd op het raadhuis zal worden aan- gerigt. Uit oude oorkonden blijkt, dat de eerste steen aan het nieu we gedeelte der vorige beurs den 23 occober 1667 door Karei II gelegd is; dat die vorst te dezer gelegenheid van stads wege op vleesch haingedroogde tongenansjovis en kaviaar onthaald werd en 20 ponden sterling aan hec werk volk vereerde terwijl nog oudere bescheiden leeren, dat ko ningin Elizabethin januarij 1570, het eerst houden bijnaam van koninklijke aan het oudste beursgebouw 1 te Londen heeft geschonken. Het uitgebreid rapport der commissie van onderzoek naar de oorzaken van den brand in den Tower maakt het hoogsc waarschijnlijk'dat dit onheil door hec vallen van eenige brandende stof tusschen de dubbele vloer uic een kag- chel in een bovenvertrek is ontstaan. De commissie is ver der van oordeeldac de bluschmiddelen in een zeer slech ten staat verkeerden. I>e Lissabonsche brieven melden, dat de zitting der cor- tes den 18 dezer, door de koningin in persoon is geslocen, in wier aanspraak haar leedwezen wordt uicgedrtikc dat het opleggen van nieuwe belastingen noodig is geweest, maar te vens de overtuiging, dat hare onderdanen die, ter handhaving van het nationaal krediet, gewillig zullen dragen. Verder wenscht zij zich geluk met de vermeerderde openbare veilig heid inde provinciën door de beteugeling der Miguellistische tienden. De Porcugesche regering zag zich in nieuwe moeijelijkheden inec die van Spanje gewikkeld, door eene vordering dezer iaatsten tot uitlevering van naar Portugal uitgeweken Carlis- ceti aan welken eisch men aarzelde te voldoen, en zélfs plan scheen te hebben om die liedenonder een of ander voor wendsel niettegenstaande bij een traktaat van 1823 de wederzijdsche uitlevering van vlugtelingen stellig bepaald is. Berigten uit Nieuw-York, gedagteekend van den 9 no vember, houden in, dat de opperbevelhebber van bet leger der Vereenigde Staten, de generaal Scvttzich thans als kan didaat heeft hertog der overwinning'" en aan de andere zijde De stad Madrid aan den bevrediger van Spanje." De woningen, waar de stoet langs trok waren versierd met bloemen en festoe nen en uit alle vensters strooiden de vrouwen bloemen in het opene rijtuig, waarin de regent gezeten was. Eenige schoonendie geene bloemen haddenwierpen hem hunne fijn geborduurde zakdoeken toe. Aan het paleis gekomen is F,spurtero afgescegenom de koningin geluk te wenschen en vervolgens heeft hij zich met H-. M. aan zijne hand op het balkon vertoond. Wederom vielen toen de uitbundigste toejuichingen den regent ten deel; terwijl zich slecbs wei nige stemmen voor de koningin hooren lieten. De ongeluk kige vorstin is dan ook al spoedig weder met betraande oogen naar binnen gegaan. Er was bepaald, dac de nationale garde voor liet balkon van hec paleis zoude defilerendoch uit hoofde van het vochtige en koude weder is tegenbevel gegeven. De meeste huizen van Madrid zijn, gelijk de eereboogdes avonds ge- illumineerd geweest. Van den 24 wordt gemeld dat de regent nog voortdurend omringd wordt met de gelukwenscbingeu van alle standen. De gansche bevolking legt er zich op toe om hem op de screelendste wijze hare hulde toe. te brengen. In de hoogste mate heeft hij die ingeoogst bij de voorstelling in den schouw burg welke hij den vorigen avond had bijgewoond. Men heeft hem daar, bij zijne intrede niet uitbundige toejuichin gen en de kreten leve de regent! leve Esparteroontvangen. Vervolgens heeft het orchest afgewisseld de hijinne van Riego en de hijrnne van Espartero uitgevoerd en in de loge der stedelijke regering, waarin hij gezeten was, regende hec on ophoudelijk bloem- en lanerkransen. Te midden van deze geestdrift blijft in de Spaansche hoofd stad de openbare orde ongestoord bewaard. De Echo de la Nièvre verhaalt het navolgende: Een wolf, die reeds twee menschen heeft verscheurd is tot nu toe aan de talrijke Itlopjagten, op last der regering in hec werk gesteld, ontsnapt, en verspreidt aanhoudend schrik en ontsteltenis in de omstreken van Preméry, door zijne geregelde verschijning aldaar. Laatstelijk heeft hij twee kinderen, het een van 14 en het andere, van 6 jaren, bezig eene kudde schapen te hoeden in eene weide die aan een den"iedere be- j bosch grensde, bedreigd. Het jongste, de wolf uic het bosch 1 ziende te voorschijn komen vlngtte geheel ontsteld hij zijnen ouderen en sterkeren kameraad, hem van het gevaar onder- rigtende. Onmiddellijk daarop liep de wolf regefregt op de kinderen aan, zich niet verwaardigende de kudde schapen aan te doen, waar hij midden door liep, verkiezende, naai den bekenden trek van alle verscheurend gedierte dac nien- schenvleescb geproefd heeft, een dezer kinderen te besprin gen. Het oudste greep echter moeden had de tegenwoor digheid van geest om den scevigen stok waarmede hij gewa pend was te zwaaijen' en er behendig eri krachtig mede op den grond te slaan, ten einde den wolf ontzag in te boeze men en te verschrikken. Die poging bereikte baar doelde wolf trok langzaam terug; doch om zich voor dat gemis schadeloos testellen, wierp hij zich op de kudde, maakte zien van bosch." een schaap meester en verdween er mede in het BRUSSEL den 3 december. Dte voormalige gezant bij het Nederlandsche kabinet, prins de Chimayis alhier aange komen. Men verzekert, dat genoemde staatsman naar 's Gra- venhage zal terugkeeren en aldaar verblijven tot dat de nog hangende verschillen met Nederland zullen zijn vereffend. Alhier hoopt men, dat die belangrijke aangelegenheid binnen eene veilige schuilplaats in Engeland te verschaffen, twee maanden haar beslag zal kunnen hebben erlangd. 1- 1 - -i-i-üj..!.. Dezer dagen zijn weder twee gewezene militairen aan gehouden beschuldigd van eenen aanslag tegen den persoon des koningste weten de gewezen kapitein Gobert en de ge wezen onder-officier van' Pottelsberge. Ook in Belgisch-Luxemburg zijn eenige personen gevat, naar het presidentschap dier republiek opgeworpen j eer zake van het komploc, hetwelk mede aldaar eene zekere en liet-zeer waarschijnlijk is, dat diens staatkundige uitbreiding moet hebben erlangd, en, bij eene uitbarsting, dat Z. M. de koning van Pruissen uit Munclien, - -V- 1 J en Z. M. grondbeginselen, welke nu in alle Amcnkaausche bladen1 zich naar allen schijn 'een tijd lang zoude hebben kunnen

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1