MIDDELBURGSCHE IJ M M 1' - i IV. 145. Zalurtlag 1841. 4 December. AS*-:"*"" JVanfcrtjfc. BESTUREN ex ADMIN1STRATIEN. Uckcntmt.ifumj. ^Departement tuut jfittanetett. NIEU W STIJ DINGEN. 5Duit0cïtlanï>. België. Ülcbcrtaubcn. i; 'A r i BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, gelet op 2 van art. 32 van het Reglement van Algemeene Plaatselijke Policie, houdende: Bij Publieke Feesten zullen geene Vuurwerken mogen worden afgestoken, dan op de uren en plaatsen door Hee- ren Burgemeesteren bepaald." Brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Stad, dat op den 6 December aanstaande, zijnde de Jaardag van Neêrlands geëerbiedigden KONING, op geene andere plaatsen Voetzoekers of andere Vuurwerken mogen worden afgestoken, dan op de opene Pleinen binnen deze Stad, en zulks niet voor ten acht ure des avonds. En zalopdat niemand hiervan onwetendheid voorwende deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Cou- rant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 30 No vember 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve, A. M. B E C I U S. De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigtin ZEELAND residerende te Middelburg verwittigt bij deze de belanghebbenden dat zij hare ge^ wone Vergadering houden zal op Donderdag den Zesden Januarij 1842; en verzoekt tevens allen, welke dan verlangen toegelaten te worden tot het Heel-, Verlos- of Artsenijmengkundig Examenof tot dat van Oog-of Tandmeester of Drogistom hun daartoe strekkend request onder overlegging van de noodige bewijzenvóór den 20 dezer maand te doen toekomen aan Professor B. de Jonge Voorzitter derzelve Commissie. Middelburg, den 3 December 1841. De Provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in Zeeland, Namens dezelve Js. de MAN Jz., Secretaris. Administratie der Domeinen. Agentschap te Sas- van-Gent. De AGENT van het DOMEIN te Sas-van-Gent zal op Maandag den 13 December 1841, en zoo noodig de volgende dagen, des voormiddags om 10 ure, ten overstaan van den Notaris Mr. F. van Deinsein het Logement ge naamd het IVapen van Zeelandte HULST, in het open baar verkoopen DOMANIALE GOEDEREN, ERFPACHTEN, REN- TEN CIJNSEN enz.tot deszelfs Agentschap be- lioorendein het breede omschreven in den Catalo. gusdie daarvan voor den prijs van 30 Cents te be korten is aan zijn Kantooren bij de Agenten van het Domein in de Hoofdplaatsen der Provinciën. De algemeene en speciale voorwaarden van verkoop lig. gen ter lezing in het Hotel van het Provinciaal Gouverne ment te Middelburg, ten Raadhuize te Hulst en re Sas-van- Gent en ten Kantore van. den Agent aldaar; terwijl ten laatstgemelden Kantore, ter inzage van de gegadigden berus tende zijn Staten, houdende omschrijving van de Erfpach ten, Renten, Cijnser. enz., waaruit elke Kavel van den ■Catalogus is zametigesteld. De Agent voornoemd T. W. van ZUYLEN van NIEVELT. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minver mogenden, te Middelburgzal op Dingsdag en Woensdag ■den 7 en 8 December aanstaande, van elf tot édn uur, in baar gewoon Lokaalvaceren tot afgifte der Kaarten aan de lnteekenaren. Middelburg, den 3 December 1841. Namens de Commissie voornoemd H. du BUISSON BECIUS Secretaris. TRANKFORT den 26 november. Op den 10 dezer is in Stockholm met groote plegtigheid gevierd het 3ooiarige ju belfeest der uitgave van den eersten in het Zweedsch vertaal den Bijbel. De kroonprins en zijne zonen, alsook eene groote menigte uit alle standen, waren daarbij tegenwoordig. :'Ook in Upsala werd het feest met groote plegtigheid ge. vierd. ïti de overige plaatsen des rijks, waar bisschoppe lijke zetels zijn., was zulks reeds eene maand vroeger ge. schied. Den 8 dezer is zoo men gist ten gevolge van de aanhoudende plasregens, eene boven het Tyroler gehucht Pecol aan de helling van den zoogenaamdeti Faloriaberg, Langende steenmassa .losgegaan en naar beneden gestortwaar door 12 huizen en even zoo vele schuren van de 19, uit welke dit gehucht bestaat, vernield zijn, terwijl het, door den aandrag van de daarin gevallen brokken puin en aarde buiten deszelfs oevers gejaagde meertje Bigontinanog aan merkelijke schade aan velden en gebouwen aanrigte. In Russische slagbladen wordt beweerddat de vriend schapsbetrekkingen tusschen Rusland en China merkelijk le vendiger zijn geworden sedert den aanvang der geschillen tus schen de Engelschen en Chinezen. Onder anderen blijkt zulks uit de goede ontvangst, die aan de geestelijke zendelingen, welke in den vorigen winter naar Peking gereisd zijn, te beurt is gevallen. Onder de Christenen in het Turksche rijk wint de vrees meer en meer veld, dat de krijgstoerustingen der Porte tegen hen gerigt zijn en dat het plan bestaat om hun de voorreg- ten weder te ontroowen welke hun bij den hattisheriff van Gulhane verzekerd waren. Volgens brieven uit Alexandria heerscht thans groote oneenigheid tusschen Mehemed-Ali en zijnen zoon Ibrahim- pacha. Hij bevindt zich tegenwoordig te Caürowerwaarts al de Europesche consuls zich insgelijks begeven hebben, en is vooral met den Engelschen consul in bestendigen twist. De onderkoning heeft ten oogmerk een gedeelte van het le ger tot daarstelling van openbare werken aan te wenden, die strekken moeten om in het vervolg de gedurige verwoestingen voor te komen welke van tijd tot tijd en thans weder op nieuw, door den Nijl worden aangerigt. PARIJS den 29 november. Bij het naderen van het tijd stip der opening van onze wetgevende kamers beginnen de dagbladen dezer hoofdstad zich reeds met de vraag bezig te houdenwie bij de afgevaardigden het voorzitterschap zal bekleeden. Meer en meer uit men het vermoeden dat de beroemde de Lamartine van de zijde der ministerielet! als zoo danig zal worden voorgedragen. Uit de stad Algiers schrijft men van den 15 november: De kolontie Fransche troependie uit onzen omtrek was afgezonden, om een nieuw couvooi levensmiddelen en andere behoeften naar Medeah te geleidenis reeds weder te Blidah teruggekeerd. Zij heeft nergens van de zijde der Arabieren tegenstand ontmoet. Dezen schijnen voor het oogenblik zeer ontmoedigd. Abd-el-KadeFs magt heeft door het verlies van verscheidene zijner voornaamste sterkten en door den afval van onderscheidene magtige volksstam men een gevoeligen 'slag erlangd. Er is geen twijfel aan dat, indien men hem gedurende het volgende jaar op dezelf de wijze beoorloogtzijn invloed voor goed gefnuikt zal zijn. Wij zien hier thans gedurig van dezen togt terugge keerde troepen binnenrukken. De soldaten zijn in geenen deele vermoeid. Zij betreuren hetdat men hen niet te Medeah gelaten heeft, om, even als de legerafdeeiing van Oran eenen winterveldtogt te beproeven. Eene overgroote be zending levensmiddelen en andere behoeften is van hier naar Blidah vertrokken. Men zal de teruggekeerde soldaten ge durende eenige dagen rust gunnenals wanneer de gouver neur.generaal hen aan het graven van het kanaal en het aan leggen van den wal rondom de vlakte nabij onze stad zal la ten arbeiden." Het dagblad le Phare de la Manche bevat een zeer be langrijk verhaal van eenein den loop van dezen zomer voorgevallen schipbreuk. Het schip Ville du Havrebe mand met 63 koppen, verliet den 13 mei 11. de haven van Paimpol, om ter vischvangst naar Terre-Neuve te stevenen. De vaart was aanvankelijk voorspoedig, maar den 17 junij, ten 3 ure des morgenshoorden de wachthebbende matro zen een vreesselijk kraken, het schip had geweldig tegen het ijs gestooten. I11 een oogenblik was de geheele equipagie op het dek, er werd uit alle magt gepompt, maar te vergeefs. Het schip was gespleten en het water liep er bij stroomen in. Wilde men zich redden, zoo was er geene minuut te verlie zen. Maar wat te doen Er waren slechts twee sloepen voorhanden, in welke men ter uaauwernoöd twintig man met eenigen voorraad konde bergen. De nacht was donker, de sneeuw viel bij dikke vlokken men wist noch in welke rig- ting men land zou kunnen vindennoch hoe ver af het wel konde zijn. Niet twijfelende of het laatste uur was voor allen geslagen, deed de gezamenlijke equipagie een kort ge bed; waarna de kapitein in allerijl de beide sloepen deed af laten en door zijne koelbloedigheid alle wanorde voorkomen de al zijn volk op twee groote ijsschotsen deed afklimmen. Reeds 33 minuten daarna was het geheele schip gezonken. Maar hoe akelig is nu de toestand van die 63 ongelukki- gen die zich in het holst van den nacht op twee vlottende ijsschotsen aan al de woedde eener onstuimige zee ten prooi zien gegeven. Iedere golfslag kon een of meerderen van hen met zich slepen; de minste stoot de ijsschots, die thans hun schip geworden is, in stukken doen spatten. In deze angsten verloopt de nacht; het aanbreken van den dag brengt toch een flaauwen straal van hoop niet zich in de verte ziet men land. Nu doet de zucht tot zelfbehoud enkelen eene min edele daad bestaan eenige weinige mannen springen in de grootste sloep, onder voorwendsel van eenén sterkeren ijs schots te gaan zoeken maar verwijderen zich uit alle magt van roeijen de overigen aan derzelver vertwijfeling overla tende. Dezen verwachten ieder oogenblik den doodmaar op eene wonderdadige wijze blijven de beide schotsen, op welke zij zich bevinden, steeds landwaarts drijven, terwijl al de andere de tegenovergestelde rigting volgen. In den namiddag bevonden zij zich op slechts drie mijlen van het strand, en nu gelukt het aan een gedeelte, om met de klei nere hun overgebleven sloep hetzelve te bereiken; maar een 20tal moest zich getroosten nog eenen tweeden nacht op de ijsschotsen door te brengenen eerst in den morgen van den 18 junij, 37 uren na de schipbreuk, werden allen gered. BRUSSEL den 30 november. In de laatstvorige zitting der kamer van vertegenwoordigers heeft de minister van oorlog een ontwerp van wet ingediend, waarbij de ligting voor liet leger voor 1842 op 10,000 man bepaald wordt. De minis ter voor de openbare werken heeft eene wet ter tafel gebragt, strekkende tot liet verleenen van een supplementair crediec van 817,000 fr.voor de exploitatie van den ijzeren spoor weg in 1841. ANTWERPEN den 29 november. IJzeren spoorwegen, ijzeren bruggen, ijzeren sluizen, ijzeren koepels, ijzeren stoombooten al deze ijzeren werken moeten, ook zelfs den ongeloovigsten reeds voor lang hebben overtuigddat wij in den vollen bouw van de ijzeren eeuw verkeeren; maar hetgene men tot dusverre nog niet beleefd heeft, en hetgene thans door een bouwmeester te Bergen in Henegouwen on dernomen zal worden, is het bouwen van eene groote ijzeren kerk, geheel in den stijl der groote steenen kerken. Oin denzelven geheel daar te stellen vraagt hij geenen langeren tijd dan dien van twee jaren. 's GRAVENHAGE den 30 november. Hunne Excellen- tien, de ministers van finantien en binnenlandsche zaken, zijn 11. zondag avond uit Maastricht alhier teruggekeerd Z. M.de Koning-Groothertog heeft bepaald dat voor taan alle stukken het algemeen bestuur van het groother togdom Luxemburg betreffende, in de Fransche taal zullen behooren geschreven te worden alleen met uitzondering van de zoodanige, welke betrekking hebben tot den Duitschen bond en het bestuur der vesting Luxemburg. De minister van marine en koloniën heeft ter kennis van de zeevarenden gebragt, dat, te beginnen met den 15 decem ber aanstaande, op den vuurtoren van Livorno, voor het eerst zal worden ontstokene en draaijend lenticulair lamplicht van de tweede grootte, waardoor bij tusschenpozen van 40 seconden beurtelings zal vertoond worden een helder wie en een rood licht, afgewisseld door verduisteringen. Dit licht, gelegen op de noorderbreedte van 43 graden 32 minuten 41 seconden en 10 graden 17 minuten 47 seconden lengte be oosten Greenwich, is ter hoogte van 47 Nederlandsche ellen verheven boven de oppervlakte der zee, en bij helder weder op 5^ Duitsche mijlen afstand zigtbaar. Het flaauwe licht, gedurende de verduisteringen vertoond, zal tot op den afstand ,van 2j Duitsche mijlen zigtbaar zijn waardoor dan ook die verduisteringen slechts op eenen grooteren dan den evenge- melden afstand als volkomen zijn aan te merken. Bij het algemeen verslag van den staat van landbouw in Nederland, in 1840 uitgegeven op last van de Nederland sche maatschappij ter bevordering van nijverheid is gevoegd een verslag nopens den toestahd van het eiland Ci'.ra<;ao ge durende genoemd jaar. Daarin komt voor, dat groot gebrek aan regen den toestand dezer kolonie, door den loop der om standigheden verarmd voor het oogenblik wel weder heefc verergerd, maar dat de toekomst bemoedigend is, vooreerst, uit hoofde de nopal-cultuur waarop het kostbaar cochenille insect tiert, allezins schijnt te zullen gelukken, daar de af- zetsels van de 60 ontvangen nopal-bladen eene ontzaggelijke aanwinst van planten hebben geleverd, en dit gewas geene betere dan de drooge luchtsgesteldheid des eilands schijnt te vereischenanderdeels, omdat de aloë, waaruit de bekende bittere harstsoort wordt getrokken den planter rijkelijk schijnt te zullen beloonen. Ook de zout-productie neemt steeds toe, en heeft in 1840 bedragen 45,000 vaten, een beloop dat men eerlang op 200,000 vaten hoopt te brengen. Aruba bevat gewisselijk nog goud, en er wordt nog veel van dat metaal, hetwelk in den aliuvialen grond verspreid ligt, op gedolven. Oin echer de goudvoerende kwartsaders die tus schen de lagen groensteen liggennaar eisch en met voor deel te bewerkenzouden meerdere kennis en middelen wor den vereischt, dan tot dusverre daar te lande kunnen wor- den aangewend. Van Bonaire zijn in 1840 uitgevoerd 51,942 vaten zout, welk beloop men tot 1,00,000 hoopt te brengen, en ook aldaar schijnt de aloë-cultunr bij ui,stek wel te slagen. MIDDELBURG den 3 december. Bij besluit van den 20 november jl.«0. 62, heeft Z. M. tot vasten voorzitter van de Algemeene Rekenkamerovereenkomstig art 1 der wet, houdende instructie voor die kamer, benoemd den heer mr. A. R. de Wendt. Den 28 november is te 's Gravenhage overleden jhr. mr. IV. M. de Bratiwdirecteur der koninklijke Nederland sche loterij. Ook overleed den 1 dezer in de residentie, na eene lang durige ziekte, de heer mr. C. L. G. J. baron van Keverber" van Kessellid van den Raad van State. Men meldt uit Breda van den 1 dezer: I11 den vroegen morgen van heden is alhier brand ont staan in het magazijn van lompen enz. van den koopman in lompen en oud-ijzer, J. van Keekenin de Karrestraat, en is een gedeelte van het magazijn eene prooi der vlammen ge worden. Aan de toegebragte hulp, en vooral aan de wind stilte, die des te treffender was na het stormachtige weder

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1