MIDDELBURGS C1IE c o u|r: a jv mme. N°. 144. Donderdag 1841. i 2 December. BESTUREN en ADMÏNISTRATIEN. (Öenccöïuntbc. GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND, NIEUWSTIJDINGEN. (Doöt-JubU. (ö*root-örttta«ic. 3ttrit0cirl«iub. ZSuitschlattD. /canktijfe. lrUi f-«t De abonnements-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bg het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdor jo ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. 1 De Advertentien worden berekend legen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van e'dn tot zes regels is 15o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Gelee op derzelver resolutie van heden, no. 22, waarbij, naar aanleiding van de bij Koninklijk besluit van den 31 Mei 1818 110 63 vastgestelde instructienvoor de onder scheidene Geneeskunst oefenarenis goedgekeurd een door de Provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toe- voorzigt in Zeelandopgemaakt en voorgedragen algemeen Ta rief voor de Genees-, Heel- en Verloskundige diensten en operatien, in deze Provincie; Hebben goedgevonden Het voorschreven Tarief, door plaatsing van hetzelve in het Provinciaal Blad, achter dit besluit, ter kennis.te bren gen van de Besturen der Steden en Gemeenten en wijders exemplaren van hetzelve te zenden aan de Plaatselijke Com- ïnissien van Geneeskundig Toevoorzigt, aan het Provinciaal Geregtshof, den Prokureur Generaal bij genoemd Geregts hof, en door diens BATAVIA den 4 augustus. Uit Buitenzorg schrijft men van 31 julij het volgende: „Gisteren namiddag trof deze plaats een ramp die de schromelijkste gevolgen had kunnen na zich slepen, en voor de geheele plaats noodlottig worden. Omstreeks half 2 ure ontstond er brand in het Chinesche kamp alhier, bij zekeren Tan Pengoanwelke in een oogen- blik zoodanig woedde, dat men groote vrees had, de ge heele Chinesche kampong, de Groote Passer en welligc vele huizen der Europesche ingezetenen een prooi der vlammen te zien worden. De huizen in het Chinesche kamp, zonder eenige tusschenruimte aan elkander gebouwd zijnde, waarvan verscheidene van planken en bamboes zamengesteld en met atap gedekt, gaven daartoe alle redenen; gelukkig echter zijn er slechts 20 k 25 huizen verbrand, doch hebben vele an dere schade geleden. Z. Exc. de vice-presidentwaame- was in persoon bij den brand te- rigt aan de regering worden ingeleverd, om daaruit op te maken, of zoodanige inrigting ook, algemeen ingevoerd, zou kunnen strekken tot vermeerdering der behoedmiddelen tegen het levend begraven worden. De regering van Beijeren heeft uit hoofde van het te groot aantal geneesheeren in dat koningrijk, aan de drie universiteiten des lands de order gezondendat zij alle jonge lieden het studeren in de medicijnen af te raden hebben. Behalve dat reeds alle aanstellingen in dat vak toereikend ge schied waren wachtten nog ten minste 700 tot geneesheer bevorderden op eetie aanstelling. LONDEN den 27 november. In de ziekte der koningin weduwe heefc eene onverwachte en gunstige wending plaats gegrepen, zoodatofschoon de lijderes tusschenbeide nog door hoest gekweld wordt, de benaauwdheden verminderen, de krachten toenemen eti de hoop op geheel herstel dagelijks ver meerdert, De koninklijke brevetten zijn nu uitgegeven, die de mend gouverneur-generaal chenkomst aan de Ambtenaren van I genwoordig zoomede bijna alle Europesche inwoners dezer geruchten omtrent eène groote promotie bij het leger, de zee- het Openbaar Ministerie bij de Arrondissements-Regtbanken en aan de Kanton-Regters in deze Provincie, met kennisge ving dat gedacht Tarief met den 1 Januarij 1842 in werking zal komen, en, behoudens de bij hetzelve gevoegde bepalin gen, speciaal die vervat in 12 en 3naar welke bij deze meer opzettelijk verwezen wordt, voor een ieder ver- bindend zal zijn en dat hetzelve bij den Gouvernements- Drukker U. F. Auerte Middelburg, afzonderlijk zal wor den verkrijgbaar gesteld. En zal dit besluit, door insertie in het Provinciaal Blad, worden gebragt ter kennis van de Districts-Commissarissen Burgemeesters en Wethouders der Steden en Burgemeesters en Wethouders of Assessoren der Steden en Gemeenten ten Platten Lande de Provinciale en Plaatselijke Geneeskundige Commissien het Provinciaal Geregtshof, de Arrondisse ments-Regtbanken mitsgaders worden medegedeeld aan den Procureur-Generaal bij het Provinciaal Geregrshof, en door diens tusschenkomst aan de Ambtenaren van het Openbaar Ministerie bij hetzelve en bij de Arrondissements-Regtban ken en aan de Kanton-Regters in deze Provincie, respecti- velijk tot informatie en narigten hetzelve wijders in de Middelburgse/ie Zierikzeesche en Goessche Couranten worden geïnsereerd. Middelburg, den November 1841. Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN VREDENBURCII. Ter ordonnantie van dezelve VAN DER HEIM. 25cftcnbw<ikitig. COMMISSARISSEN der Seis- en Noord- alsmede voor den Straatweg van Serooskerke naar Domburg, wordt bij deze te kennen gegeven, dac van af Donderdag den 2 December tot en met Donderdag den 16 December 1841 aan het lokaal der Centrale Directie van Walcheren in de Abdij alhier, telken Maandag en Don derdag van 10 tot 12 ure, zal gevaceerd worden ter afma king van het gebruik van genoemde Wegen gedurende het jaar 1842; zullende op genoemden 16 December de Staat der Afmakingen voor 1842 finaal worden gesloten. Wordende wijders de zoodanigendie voor bet jaar 1841 afgemaakt hebben, verzocht, hun verschuldigde over dat jaar ter voormelde plaats en tijd te komen voldoen. Middelburg, den 25 November 1841. De Boekhouder der eenoemde Straatwegen S. R O E L S E. Van wege Straatwegen 'De zoodanigen der In- en Opgezetenen dezer Stad en Am bachtwelke tot hiertoe in de voldoening van hun ver- •srhuldigdehet Stedelijk Middel der LANTAARN-GEL DEN enz. betreffende, zijn achterlijk gebleven, worden ibij de-ze ten ernstigste aangemaand, om zulks onverwijld ze voldoenter voorkoming der kosten van vervolging en «onaangenaamheden, welke omtrent de nalatigen dezes daaruit «roor hen staan voort te vloeijen. Middelburg, den 27 November 1841. DE TROIJE Nz.Collecteur. "De DIRECTEUREN der Middelburgsche Afdeeling van &et Nederlandse/ie BIJBEL -GENOOTSCHAP maken bij «leze bekend dac op Donderdag den 2 December des avonds aen zes ure, in de Nieuwe Kerk alhier, door den Wel-eerw. fleer 1Slotemakerverslag van den staat des Genootschaps juitgebragt en tevens eene toepasselijke redevoering zal ge houden wordeng zij noodigen dus alle hoogschatters van den dierbaren Bijbel vriendelijk uitom hunne belangstelling in deszelfs verspreiding aan den dag te leggen door bijwoning eenér Godsdienstige zamenkomstwaar men tevens den verde- ren zegen des Allerhoogste over deze heilige zaak zal inroepen. Middelburg., den 26 November 1841. DE SUPERVILLE, President. A. M. CRAMER, Secretaris. plaats, die alle pogingen hebben aangewend om de vlammen meester te worden, hetwelk dan ook ongeveer 4 ure gelukt is. De schade door dit onheil geleden wordt geschat op omstreeks f 30,000." Uit Cheribon wordt, onder dagteekening van 7 julij, geschreven: Heden middag had hier eene plegtigheid plaats, waarin de Christen bevolking dezer stad groot belang stelde Door onderlinge bijdragen der ingezetenen was een fonds daargesteld, tot opbouwing eener kerk voor de openbare eeredienst, en heden werd door den resident Smissaert de eerste steen van dat gebouw gelegd. Na eene korte aan spraak van genoemden heerwaarin hij de aanwezigen zij nen dank betuigde voor hunne onbekrompen medewerking in dezenwerd dat werk door hem volbragt. Daarna smeekte de heer TV. R. van Hoe veil, theoi. doet. en predikant te Ba tavia, den Goddelijken zegen af over de verdere voltooijing van dezen Christen-tempel. De meeste ingezetenen dezer plaats de meeste Javaansche hoofden en een groot gedeelte der inlandsche bevolking woonde deze plegtigheid bij GENEVE den 24 november. De dag van gisteren is vrij woelig geweest, maar evenwel afgeloopen zonder die nood lottige gevolgen na zich te slependie men er eenige oogen- blikken van te duchten heeft gehad. De raadsvergaderingen, bijeengekorhen om over gewigtige constitutionele voorstellen te beraadslagen hebben besloten tot het herzien der staats regeling, doormiddel eener constituerende vergadering, waar van de wijze van verkiezing en van werking eerstdaags door de bestaande niagten geregeld zal worden. De openbare rust is wel door eenige volksbewegingen bedreigd geworden maar de vereenigde pogingen van de rustige burgers en van een deel der ouder de wapenen gekomen militie zijn er in geslaagd om alle wanorde te voorkomen de avond en de nacht zijn volkomen rustig geweest, en heden morgen ziet men geene sporen meer van die woeling. Overigens hebben de eigendommen niet de minste schade geleden en zijn de zelve niet eens een oogenblik bedreigd geworden, FRANKFORT den 25 november. De Allgemeine Zeitung, hetzelfde dagblad hetwelk onlangs medegedeeld heeft de nota van het Luxemburgsche bestuur omtrent de nlet-ratifi- catie van het traktaat van den 8 augustusbehelst thans een breedvoerig betoog omtrent deze aangelegenheid het welk eene soort van half-officieel stuk schijnt te zijn. Het zelve heeft bijzonder de strekking, om te wederleggen eene redenering van het Journal de la Haye, waarin de niet-rati fi c n t i e is verdedigd geworden. De bovenvermelde nota wordt in dit betoog nog niet opzettelijk behandeld. Uit Rome worden eenige bijzonderheden medegedeeld uit de jongste Pauselijke breve, betreffende de thans geschik te kerkelijke aangelegenheden met Pruissen. Daaruit blijkt dat aan den aartsbischoponder erkenning zijner verdiens ten doch dewijl hij in ziekelijken toestand verkeert en hem daarom het bestuur van zijn bisdom tegenwoordig moeije- lijk valt, een coadjutor wordt toegevoegd. Tot die waar digheid wordt, met toestemming van den aartsbisschop, de bisschop van Spiers benoemd, zoodanig echter, dat de heer von Droste aartsbisschop blijft. MUNCHEN den i<S november. Ter verhoeding van het levend begraven worden mag ingevolge een koninklijk be vel zoowel in de civile als in de militaire gasthuizen geen lijk meer geopend of begraven worden, alvorens, na eene tweede bezigtiging door eenen heelkundige, eene snede in de voetzool te hebben gekregen en dat her gevolg afge wacht zal zijn. Naar men weet, zou een schrjndoode, door zoodanige eenvoudige operatie, weder in liet leven kunnen geroepen worden. Overeenkomstig deze koninklijke bepa ling, moet omtrent elk, bij dergelijke operatie welligt voor komend verschijnsel terstond en na verloop van een jaar betrekkelijk alle dienaangaande ingewonnen ervaring, een be- magt en het leger in Oost-Indie bevestigen. Drie en-dertig luitenant-generaals worden daarbij tot den rang van generaal, 48 generaal-majoors tot dien van luitenant-generaal verheven, en zoo vervolgens. Bij de zeemagt zijn, onder anderen9 admiraals van de witte tot admiraals van deroode vlag bevor derd. Sir Ck. Hamilton en sir C. Cockburn behooren tot die getal. De uitgestrekte katoenspinnerij der heeren J. Bartholomew Co. te Barrowfieldbij Glasgow, is dingsdag grootendeels afgebranden daardoor eene schade van omtrent 40,000 pon den sterling veroorzaakt, terwijl bijna 500 personen door de ze ramp zonder werk zijn geraakt. Een Etigelsch ridder der orde van St. Jan van Jeru- salem maaktdoor middel der dagbladen zijne medeleden dier ordein alle Christenlanden, op den tegenwoordigeu staat van Palestina en op de laatste gewigtige gebeurenissen opmerkzaam, door welke dac gewescvan de Middellandsche Zee tot aan de oevers der Jordaan als mede geheel Syrië binnen een jaar tijdsdoor de wapenen van Engeland en zij ne bondgenooten onderworpen zijn geworden, terwijl zij nu de eindelijke beslissing van hun lot afwachten. Het doel des briefschrijvers isdat pogingen aangewend worden om de mogendheden te bewegen, dat zij genoemde landen onder bet toezigt en de bescherming der genoemde aloude orde stellen, die mannen van alle erkende Christelijke geloofsbelijdenissen onder bare ridders telt en opneemt, waardoor, naar zijnoor- deel, de gedurige moeijeiijkheden en onderlinge twisten voor gekomen konden wordendie aan het opdragen der kroon van Syrië aan eeti Europeesch prins onafscheidbaar verbonden zouden wezen. Gezamenlijke directeuren van, en enkele van de oor spronkelijke deelnemers in den gang onder den Theems heb ben woensdag eenen eersten to'gt door dien gang bewerkstel ligd, daar zij denzetven te Rotliershitte den eenen oever van den Theems ingestoomd en weinige oogenblikken later, te Wapping, den anderen oever dier rivier, uitgestoomd zijn. Incusschen zal er nog drie weken tijds verloopen, alvorens deze onderaardsche gemeenschap tusschen de beide oevers van de rivier den Theems finaal zal afgewerkt zijn. Uit Syrië zijn er tijdingen tot den 29 der vorige maand ontvangen. Dezelve melden dat dit land op nieuw het tooneel van geweld en bloedstorting geworden is. De Drusen waren op het onverwacbcs de Christenen op het lijf gevallenen hadden onverschillig grijsaards, vrouwen en kinderen over de kling gejaagd. Beyruth was opgevuld met vlugcelingen. PARIJS den 27 november. Gisteren heeft de koning,een uitstap naar St. Cloud en Versailles gedaan. De raad van 1 ministers is onder voorzitting van den maarschalk S-ou/t ver gaderd geweest. Eergisteren heefc de hertog van Orleans een groot diner ge geven 1 ter gelegenheid van den 32Sten verjaardag van het huwelijk des konings en der koningin. j)e Temps verzekert, dat de raad van ministers de be raadslagingen ten einde gebragt heeft over het aanstaande aan te bieden budgetwaarmede men zich een geruiinen tijd be zig hield. Alle punten betrekkelijk de zaken van oorlog, marine en openbare werken waren beslechr. Gisteren morgen hebben weder talrijke zamenrottingeit van misnoegde werklieden op verschillende punten dezer hoofd stad plaats gegrepen, ten gevolge waarvan strenge maatrege len van voorzorg door de autoriteiten zijn genomen. Er staan binnen eetiigen tijd in deze hoofdstad twee nieuwe Protestantsche kerken ie worden geopend. De artesiaansche put van Grenelle van welken men zich niets dan goeds had voorgesteld begint nu redenen tot vrees in te boezemen, uithoofde der groote hoeveelheid aarde die zij dagelijks opwerptten gevolge waarvan men berekent dat geheel Parijs na verloop van slechts 20 jaren niets dan een afgrond onder zich zou hebben. Aan eene wetenschap-

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1