MIDDELBÜRGSCHE O U R A 18411 W°. 142. Zaturdag 9 27 November. BESTUREN en ADMINISTRATIEF ^Departement trait ^financiën. NIEU W STIJDINGEN. eDuiteciUanö. JfcAMkrijk. De abonnements-jirijs deier Courant is ƒ2,75, voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, ol bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdtfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is t5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in Zeeland adverteert, dat van af Maandag den 29 dezer, zooi ten zijnen Kantore als bij de Ontvangers hunner woonplaat- j sen, zullen worden uitbetaald d e Ridder-Soldij enover het i derde kwartaal 184.1. Middelburg, den 27 November 1841. De Administrateur voornoemd P. P O U S. De In- en Opgezetenen welke verlangen mogten deel te nemen aan de levering der gewone benoodigdheden voor de Stedelijke Fabricage, of in te schrijven op het ten dienste derzelve te vervaardigen IJZER- en SMIDSWERK, gedu rende het jaar 1842, kunnen zich deswege, mits vóór den 4 December aanstaande, vervoegen bij den Stads-Architect. Middelburg, den 26 November 1841. Administratie der Domeinen. Agentschap te Sas-van-Gent. De AGENT van het DOMEIN te Sas-van-Gent zal op Maandag den 13 December 1841, en zoo noodig de volgende dagen, des voormiddags 0111 10 ure, ten overstaan van den Notaris Mr. F. van Deinsein het Logement ge naamd het Wapen van Zeeland, te MULST, in 'het open baar verkoopen DOMANIALE GOEDERENERFPACHTEN, REN TEN, CIJNSEN enz., tot deszelfs Agentschap be- hoorendein het breede omschreven in den Catalo gus die daarvan voor den prijs van 30 Cents te be komen is aan zijn Kantoor en bij de Agenten van het Domein in de Hoofdplaatsen der Provinciën. De algemeene en speciale voorwaarden van verkoop lig gen ter lezing - in het Hotel van het Provinciaal Gouverne ment te Middelburg, ten Raadhuize te Hulst en re Sas-van- Genc en ten Kantore van den Agent aldaar; terwijl ten laatstgemelden Kantore ter inzage van de gegadigden berus tende zijn Statenhoudende omschrijving van de Erfpach ten Renten, Cijnsen enz., waaruit elke Kavel vat: den Catalogus is zamengesteld. De Agent voornoemd T. W. van ZUYLEN van NIEVELT. De zoodanigen der In- en Opgezetenen dezer Stad en Am bacht, welke tot hiertoe in de voldoening van hun ver schuldigde het Stedelijk Middel der LANTAARN-GEL DEN enz. betreffende, zijn achterlijk gebleven, worden bij deze ten ernstigste aangemaandom zulks onverwijld ce voldoenter voorkoming der kosten van vervolging en onaangenaamhedenwelke omtrent de nalatigen dezes daaruit voor hen staan voort te vloeijen. Middelburg, den 27 November 1841. DE TROIJE Nz., Collecteur. De DIRECTEUREN der Middelburgsche Afdeeling van het Nederlandsche BIJBEL-GENOOTSCHAPmaken bij <leze bekenddat op Donderdag den 2 Decemberdes avonds ten zes ure, door den Wel-eerw. Heer A. Slotemakerverslag van den staat des Genootschaps uitgebragt en tevens eene toepasselijke redevoering zal gehouden worden; zij noodigen dus alle hoogschatters van den dierbaren Bijbel vriendelijk uitom hunne belangstelling in deszelfs verspreiding aan den dag te leggen door bijwoning eener Godsdienstige za- menkomstwaar men tevens den verderen zegen des Aller hoogste over deze heilige zaak zal inroepen. Middelburg, den 26 November 1841. DE SUPERVILLE, President. A. M. CIIAMER, Secretaris. TRANKFORT den 21 novemberTeWeenen houdt men het er voor, dat de zaken van Spanje tot een staat van cri sis gekomen xijn, die de groote mogendheden niet langer toe laat werkelooze aanschouwers der gebeurtenissen te blijven. De Oostenrijksche regering zou de opmerkzaamheid der ove rige kabinetten hierop gevestigd en het openen van onderhan delingen uitgelokt hebben door welke de toestand van Spanje op zoodanige wijze kan geregeld worden dat dit land ophoudt «en brandpunt te vormen, hetwelk de geheele wereld met de rampen des oorlogs dreigt. In de Pruissische Staats-courant wordt een breedvoerig betoog gevonden over het belangrijke der vestiging van een Evangelisch bisdom te Jerusalemwaartoe het kabinet van Berlijn de eerste aanleiding gegeven en tot de volvoering van welk plat! het bij de Engelsche regering de grootste bereid willigheid gevonden heeft. Aan het slot van dit stuk wordt gezegd Door eene eendragtige zamenwerking in dezen geestis nu een afzonderlijk bisdom in Jerusalem gesticht geworden, waarin alle Evangelische Christenen, tegenover de Turksche regeringeen middelpunt en eenen steun kunnen vinden waarbij echter, met name ten behoeve der Duitsche Protes tanten voor de handhaving van de zelfstandigheid hunner kerk ten aanzien van derzelver bijzondere geloofsbelijdenis en liturgie gezorgd is. De helft van de kosten tot onderhoud van dit bisdom bestrijdt Z. M. de koning, waartegen hij ook het regt tot de benoeming des bisschops met de Engelsche kroon deelt. In de kerkelijke behoefte van het nieuwe bis- dQin zou op die wijze vooreerst voorzien zijn. Daar echter eene kerkelijke gemeenschap alleen in verband met het onder wijs der jeugd en de verzorging van zieken en behoeftigen heilrijke vruchten kan dragen, zoo heeft men, tot bereiking van dit oogmerknog eene grootere ondersteuning van de vrome belangstelling en milddadigheid der Evangelische Chris tenen in Pruissen en andere Duitsche landen te verwachten. Van groot gewigt is bovenal de stichting van een hospitaal, waarin de reizigers, die steeds talrijker voor wetenschappe lijke nasporingenkerkelijke belangen of andere oogmerken naar Jerusalem zullen komen, opgenomen kunnen worden, ingeval zij hulp behoeven. Tot dat einde is in de Evange lische kerken der monarchie eene algemeene collecte ver ordend." Het instituut der Jezuiten te Freyburg breidt zich meer en meer uit. Onlangs zijn aldaar vele jongelieden van de aanzienlijkste familien uit Duitschland Frankrijk, Italië en Belgie, ja zelfs enkele uit Engeland, als leerlingen'aangeko men. Eergisteren heeft te Munchenonder den toevloed van bijna geheelde bevolking dier hoofdstad, de teraardebe stelling plaats gehad van wijlen H. M. de koningin-weduwe vau Beijeren. Onder degenen die den lijkwagen volgden bevonden zich onder anderen HH. MM. de koningen van Pruissen en van Beijeren, de kroonprins en prins Karei van Beijeren en de erfgroothertog van Hessen en bij Rijn, be nevens het geheele corps diplomatiqne. Op den 10 dezer, zijnde de geboortedag van doctor Martin Lutheris te Erfurt de eerste steen gelegd voor het, op last des konings van Pruissen, nieuw te bouwen zoogenaamd Luthershuis, In een berigt uit Napels van den 6 dezer leest men De koning en koningin (die zich nog op het eiland Si cilië bevinden) begaven zich onlangs over zee van Trapani naar Palermo. De koninklijke rijtuigen en pakwagens die gelijktijdig over land naar Palermo vervoerd werden, werden onder weg door eene rooverbende aangetast en geplunderd, niettegenstaande eene militaire bedekking daarbij wasdie echter voor de overmagt der roovers moest onderdoen. Ten gevolge van dit voorval, zijn door de regering de gestreng- ste maatregelen genomenom voor de veiligheid des lands en der openbare wegen te zorgen; maar hoe wil men aan de algemeene ellende door maatregelen van geweld een einde ma ken De koning reist het geheele eiland door, en overal vindt hij feesten van allerlei aard, vreugde, pracht en ge lukkige tevredene tronienmaar naauwelijks is hij voorbijge togen of armoede en ellende doen haar regt weder gelden en geen spoor van al den glans dien hij aanschouwde is meer te vinden." Volgens berigten uit Rome, van den 11 dezer ver wacht men daar uit Turin over Genua de beide zonen van don Carlosde infanten Johann Karei en Ferdinand ver gezeld van hunnen leermeester, een Jezuitprofessor'in de mathesis. Met al de aan hunnen rang' verschuldigde onder scheiding zouden deze aldaar ontvangen eu behandeld worden. De over Triest uit Athene ontvangen berigten loo- pende tot den 26 octoberluiden zeer gunstig nopens den finaiitielen toestand van Griekenland. Niet alleen was het noodige voor de interessen van de door de drie mogendheden gewaarborgde leening van 60 miliioen drachmen en voor de interessen van de van Beijeren opgenomen 4 miliioen aan wezigmaar hoopte men zelfs nog een batig saldo te zullen 111 kas houden. PARIJS den 22 november. De ontwapening wordt, hoe wel op eene langzame en weinig gerucht makende wijzeop alle puileen van Frankrijk voortgezet. I11 de westelijke de partementen ontwapent men de forten langs de kusten zendt de soldaten, die de bezetting daarvan uitmaakten, naar el ders, terwijl bet geschut en de ammunitie in de arsenalen wordt geborgen. Bijna de helft der bemanning van de vloot heeft reeds verlof bekomenen men wil dat in het voorjaar •ook een gedeelte van het leger ontslagen zal worden. In het dagblad van Rijssel van den 20 dezer leest men: Een bevel van den minister van oorlog schrijft de ont binding voor van de leger-afdeeling van 20,000 man die tusschen Rijssel en Valèuciennes aan de Belgische grenzen begon zamen te trekken. Dien ten gevolge hebben de reeds rondom Rijssel gekantonneerde troepen en degenen die on der weg waren den last ontvangen om naar hunne garni zoensplaatsen terug te keeren." Intusschen beweert men, dat de beweging dezer troepen die naar de noordelijke grenzen moesten trekken, der schackist op de uitgave van een miliioen tweemaal-honderd-duizend francs te staan zal komen. Heden verspreidt zich het gerucht, dat de hertog van Bordeaux op nieuw ernstig ziek is geworden, zoodat zijne geueesheeren in groote ongerustheid verkeerden. Daar men den invloed der legitimistische partij nog altijd, in meerdere of mindere mate, vreest, heeft dit gerucht een gunstigen in vloed op de prijzen der fondsen uitgeoefend. Gelijke gunstige beweging wordt in de Spaansche fondsen opgemerkt, en deze aan het vertrouwen toegeschreven, het welk de jóngste krachtige maatregelen van Espartero tegen de revolutionaire partij inboezemt, door welke men hoopt dat de diplomatieke betrekkingen tusschen de beide rijken vriend- schappelijker en de finantiele plannen der regering van Span je in de uitvoering bevorderd zullen worden. Hierbij laat men niet onopgemerktdat de Fransche minis teriele bladen eenigzins gunstiger toon omtrent Espartero voe ren en hem nu alleen nog verwijten dat hij dezelfde geest kracht, die hij thans aan den dag legt, niet vroeger heefc betoond toen hij daardoor de belangen zijner weldoenster Maria Christinahad kunnen bevorderenen het leven van velen harer getrouwe en dappere aanhangers sparen die nu als landverraders ter dood zijn gebragt. Ook de opgeworpen junta's van TarragossaGorona en ecnige andereplaatsen hebben zich ontbonden, op het ont vangen van het daartoe strekkend manifest van F.spartero. Een Fransch eskader, uit de linieschepen Kille de Marseille en le Ginèreux en het fregat la Médée bestaande, is den 12 dezer voor Barcelona ten anker gekomen tot groote gerust stelling niet alleen der zich aldaar bevindende Franschen maar ook van vele Spanjaarden die nu in geval van nood van eene veilige toevlugt zeker zijn. Verscheidene regementen welke reeds naar de Pyreneënop marsch waren hebben naar verzekerd wordttegenbevel ontvangen. Het observatie-korps op de Spaansche grenzen waarvan de sterkte aanvankelijk op tusschen de 36 en 40,000 man bepaald waszou thans niet grooter worden dan tus schen de 15 en 20,000 man. Sommigen willen de verandering in het besluit deswege aan de vertogen der Engelsche regering toegeschreven hebben, terwijl anderen meenendat het een natuurlijk gevolg is der verminderde vrees voor de woelingen in Katalonie nadat deze door Espartero beteugeld zijn. Volgens berigten uit Gibraltar, heeft de uitgeweken gene raai Narvaez die stad, aan boord cener naar Malta bestem de Engelsche stoomboot, den 9 dezer verlaten. In den nacht van den 20 heeft te Amiens een zware brand plaats gehad in het huis van een bakker, waarbij deze, alsmede zijne vrouw en een kind in de vlammen zijn om gekomen. De knecht en meid benevens drie andere kinde ren zijn, door het springen van de tweede verdieping op de straat, het behoud van hun leven verschuldigd. De militaire organisatie der provincie Oran is nu door den gouverneur.generaal Bugeaud geregeld, Het hoofdkwar tier zal naar Mascara worden overgebragtalwaar de gene raal de Lamoricière, onder den titel van opperbevelhebber der provincie resideren en 6000 man troepen van alle wa penen onder zijne bevelen hebben zal. De generaal Bedeau zal te Mostaganem eene divisie kommanderen en de kolonel Tampoure met het opperbevel te Oran belast zijn. Volgens berigten uit Perpignan van den 17, zijn zeven leden der gewezene junta van Barcelona, en vijf anderezeer in hunne maatregelen betrokkene personen aldaar den vorigen avond aangekomen. Na door eene kleine poort der citadel de stad ontvlugt te zijn hebben zij een visscliersvaartuig weten te bereiken, hetwelk hen nabij Rosas heeft aan wal gezet. Daar hebben zij eene diligence gevonden, welks conducteur zij met geweld gedwongen hebben hen naar Frankrijk te brengen. Zij waren van passen van den Franschen consul te Barcelona voorzien, strekkende om zich door Frankrijk heen naar Londen te begeven. Bij hunne aankomst te Perpignan hebben zij in eene herberg aldaar een koopman gevonden, die dooi de junta, als tot de zoogenaamde verdachten behooren- detot eene geldboete was veroordeeld. Deze koopman, een dezer kleine dwingelanden herkennende, heeft hem bij den kiaag gevat en hem van eenen trap naar beneden geworpen. Moniteur bevat het volgendeaan telegrafische depeches ontleende berigt z n Den 16 was de arbeid aan het slechten der citadel te Valencia gestaakt. De aankondiging der aankomst van den regent heeft de drift der woelgeesten aanmerkelijk doen be- boelen. De gewestelijke raad, die in 1841 was benoemd, is afgezet en door dien van 1837 vervangen. Te Barcelona en in den omtrek dier stad bevonden zich 10,000 man troepen, Barcelona verkeerde altijd in staat van beleg.''

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1