MIDDEEBURGSCHE 'A IV C OW N°. 141. Donderdag; 1841. 25 November. BESTUREN en administratief NIEUWSTIJDINGEN. «Duitecltlattb. (Stroot-firiUiutjc. ISelgie. Jfrankvijk. 2Hcbcviaudcii. '*K vtV De abonnements-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en (ranco per ost/3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en e eta ing geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advartentien behoort te geschieden des morgens vdo'r 10 ure, in ten men dezelve in het eerst nit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van ée'n tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. neder, die daarvan onmiddellijk aan de autoriceiten kennis gaf welke nu ijverig bezig zijn om de daders na te sporen, zon der dat het echter tot hiertoe gelukt is die te ontdekken. Ve len beginnen nu te gelooven dat de brand in den Tower het beteugelen der ongeregeldheden moge te werk gaan. Andere deputatien zijn naar Madrid gereisd, om de medewerking van den president minister tot dit doel in te roepenen door dezen zeer minzaam ontvangen. De COMMISSIE tot verevening en amortisatie van de ge- I nje[ aan 0nvoorzigtigheid of toevallige omstandigheden, maar In eenen brief trft Madrid van den 13 dezer leest men vestigde Schulden der Stad Middelburg brengt bij deze ter aan de kwaa<jwilligheid derzelfde boosdoeners moet toege- j De bijeeuroeping der cortes tegen den 20 december is nog kennis van de belanghebbenden, dat, ter voldoening aan het I gesct,reven worden, die thans weder gepoogd hebben twee niet officieel aangekondigd. Men begint te v Koninklijk besluit van' den 13 Februarij 1819, Lett. M3 ujCgestrekte en fraaije gebouwen der hoofdstad te vernielen, regering in de kamer hevigen tegenstand ontm waarbij is gearresteerd geworden een plan van verevening en ömen berdenkt hierbij ook nog aan de geheimzinnige bran- alhier teaenwoordiee afsevaardieden hebben van de achterstallige Interessen, op dezer Stads Obligacien J den op ]neer dan eene van 's rijks werven, verschuldigd, op den 26 November aanstaande, des middags 1 jyjen verzekert, dat Beaumont Smithde in hechtenis ten 12 ure, op het Raadhuis in het openbaar zal worden z;ttencje klerk op het bureau der exchequerbillsals getui- overgegaan tot de uitloting van Honderd stuks Kansbiljetten ge geboord zal worden in de zaak van het bewuste bedrog van de Stedelijke Rentelooze Schuld, te zamen een kapitaal in de ujtgifce van dit papier gepleegd, en wel ten gevolge van gewigtige ontdekkingen, die de medepligtigheid van ver scheiden andere, waaronder zeer aanzienlijke lieden, waar schijnlijk zouden hebben gemaakt. Rap allode medepligtige van Smith, is in de gevangenis van Newgate opgeslotenen voorzorgen zijn genomen dat hij mee Smithdie aldaar insgelijks gevangenzit, geene gemeen schap houden kan. Aan de beurs vreest mendat de directie der bank voorne mens is de interessen op 6 pet. te verhoogen. Kapitein Elliotdie dezer dagen uit China is terugge keerd heeft eene langdurige conferentie met den kanselier vau den exchequer gehad. De reusachtige onderneming van het graven van eenen onderaardschen gang of tunnel onder den Theems kan sedert den 18 dezer geacht worden volvoerd te zijn. Dien dag is nf5te"* OD den oever der rivier tegenover dien waar het doorgraven Den 7 dezer heef: te Weenen even als vorige jaren,) -s w 7nn^naamde schildwaaronder de arbei- opleverende van Vijftig Duizend Gulden Middelburg, den 14 October 1841. De Commissie voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE Ter ordonnantie van dezelve A. M. BECIUS. FRANKFORT den 19 november. Te Beyreuth is den 14 dezer plegtig ingewijd het standbeeld van Jean PaulFrie- drith Richterhetwelk Z. M. de koning van Beijeren aldaar ter nagedachtenis van dien beroemden dichter heeft doen oprigten. een muzijkfeest van meer dan 1000 zangers en instrumen talisten in de groote winter-rijbaan plaats gehad. De ge- heele keizerlijke familie was daarbij tegenwoordig en de toeloop zoodanigdat men besloot het concert op den 11 te herhalen. Op hetzelve werden uitgevoerd de 5de symphonie van Beethovenhet koor uit het oratorium die Ruckkehr des Tobios van Haydn vocaal-koor Vor dir0 Evviger van Schultz het koor Halleluiah uit den Messias van Handel, de overture der Euryanthe van FVeberhet koor Siehe wir preisen Selig uit de oratorium Paulus van Mendelssohn Bar- tholdy eu het koor Anbctung dir van Moxart. - De bevolking van het koningrijk Beijeren is sedert het einde van 1R37 tot dat van 1840, met ruim 55,000 zielen vermeerderd en bedroeg op laatstgemeld tijdstip 4,370,977 zielente zamen 900,099 huisgezinnen uitmakende Men geloofde te Rome, volgens brieven uit die hoofd stad, dat monsignore Capaccini zich van 's Gravenhage ook met eene zending naar Londen zou begevenalvorens naar Lissabon te gaan Het dagblad van Moscou meldtdat in het departe ment Kostrowa in den afgeloopen zomer eene zoo buiten- het zoogenaamde schild waaronder de arbei ders werktenom voor eene doorbraak beveiligd te zijn naar boven gehaald en de gang was dus toen geheel door geboord. Er blijft nu alleen nog over0111 op den oever waar de tunnel uitkomtzoodanige werken te voltooijen als daar het afdalen in den gang gemakkelijk moeten maken. De Fransche ingenieur Brunei, wien de eer van dit werk toekomt, had in 1825 den arbeid daaraan doen beginnen. In mei 1827 was de gang reeds voor van den geheelen afstand, die omstreeks 1300 voeten bedraagt, gevorderd, toen eene doorbraak allen arbeid vergeefs scheen te maken. Men is echter die ramp, welke zich nog meer dan eens heeft herhaald, te boven gekomen. Gebrek aan geld heeft van tijd tot tijd onder de redenen behoord, die aan de voltooijiug van het werk in den weg stonden. Volgens onlangs uit Noord Amerika ontvangen berigten, hebben de Vereenigde-Staten van de Sioux-Indianen de ge- heele door dezen bewoonde landstreek gekochtdie om streeks 25 millioenen morgen lands bevat en aan den zuide lijken oever van de St. Peters-rivier ligt. Het zuid-ooste lijke gedeelte daarvan ligt nog binnen de grenzen van den \hL nrT A A eene f°° °l fowa en dit «edeeïte zal door de Vereenigde-Staten gewone hitte geheerscht heeft, dat daardoor onderscheidene 1 scaat J0H;a en oeueeuc belangrijke woudbranden ontstaan zijn, die nog tot op het I aan blanken verkocht wordeng s J - - - - 0 v 1 naamd Indiaansch gebied uitmakenen hier zijn aan de einde van september hadden voortgeduurd en eerst ophielden na dat de eerste sneeuw gevallen was. Zekere Russische professor in Dorpatmet name Schmalz, heeft, even als de heer van IVeschniakoweene brandstof uitgevonden die in een groot gedeelte van Rusland goedkooper dan de steenkolen aan te schaffen isen meer specifieke brandstof bevat dan deze. Hij heeft tweederlei «oorten vervaardigd, die hij Carbolëin en Humolëln noemt. LONDEN den 21 november. De herstelling van koningin Victoria is zoo ver gevorderddat geene bulletins wegens haren toestand en dien van den iongen prins zullen uitgege ven worden. Zoodra de geneesheeren zulks raadzaam achtenzal H. M. naar Windsor vertrekkenen de doopplegtigheid van den prins aldaar met buitengewonen luister, in de groote zaal van ist. Georgeplaats hebben. Ofschoon de koningin weduwe nog door bijna aanhouden den hoest gekweld wordtschijnen hoogstderzelver krachten echter eerder toe dan af te nemen waardoor de hoop op herstel eenigermate wordt versterkt. Het kan geenszins verwonderen, dat zich eene zoo buiten gewoon sterke en algemeene belangstelling in het lot dezer doorluchtige lijderes vertoont, als men hare uitgestrekte en techtkoninklijke weldadigheid kenten weet dat zij, behalve talrijke inschrijvingen ten behoeve van liefdadige instellingen jaarlijks ongeveer 30,000 ponden sterling afzondert tot be vordering van den opbouw van kerkende opvoeding van kinderen -in de openbare scholen en de ondersteuning van aiooddruftige huisgezinnen. Woensdag morgen is alhier iets gebeurd dat wel ge lukkig geene treurige gevolgen na zich sleept, maar echter groot opzien gebaard en tot ernstige vermoedens aanleiding gegeven heeft. Bijna gelijktijdig is namelijk in het gebouw der gardes te paard en in de barakken achter de nationale galerij, in Charing-crosseen kogel geworpenmet ligt ont vlambare stoffen opgevuld. In het gebouw der gardes viel de kogel aan de voeten vau den op post «taanden schildwacht Sioux zeiven 3 k 400,000 morgen aangewezen, waar zij zich op vaste woonplaatsen moeten vestigen en waar zij in den landbouw onderwezen en door de regering van de noodige werktuigen voorzien zullen worden. Voorts zullen alle Indiaansche stammendie zich thans nog ten oosten van den Missisippi ophouden, genoodzaakt worden om van daar naar het nieuwe gebied te verhuizen waar hun insge lijks landerijen zullen worden afgestaan. De gouverneur van het gebied zal door den president benoemd worden de In diaansche stammen zullen afgevaardigden voor eenen raad van bestuur benoemen, die de noodige wetten voor hen moet vaststellen en er zullen drie forten op het gebied worden aangelegdwaarvan de Amerikaansche bezettingen den vrede tusschen de verschillende stammen moeten bewaren. reezen dat de ontmoeten zal. De alhier tegenwoordige afgevaardigden hebben reeds verschei dene voorloopige bijeenkomsten gehoudenwaarin vijandige gevoelens tegen de regering zijn geuit. Het gedrag van het kabinet omtrent Barcelona zal op de gezindheid der wetge ving grooten invloed uitoefenen. Als eene bijdrage tot de noodlottige gevolgen onzer bur ger-oorlogen mag men wel aanmerken dat thans alle vier de gebroeders Fulgioso, die tot een aanzienlijk geslacht behoo- ren, voor de maatschappij verloren zijn. De kolonel van dien naam isals medepligtig aan den aanslag op het konink lijk paleis, den 11 dezer doodgeschoten; een andere broeder is, om dezelfde reden, naar de Mariana-eitanden verbannen; een derde broeder zit te Cadixals medepligtige aan de be weging onder Narvaez, gevangen; een vierde eindelijk is vroeger, onder de vanen van don Carlos strijdende, gevallen. Tot nu toe zijn al de pogingen van den Belgischen zaakgelastigdeen van den directeur der Brusselsche banlt, om eenige verandering in het toltarief, vooral ook met opzigt der linnenste verwervenvruchteloos geweest." BRUSSEL den ao november. In de Commerce Beige leest men Men verzekert, dat de laatste finantiele questien tus schen Belgie en Holland, uit het vredestraktaat van 29 april voortspruitende de beslechting nabij zijn. Vele der gewig- tigste punten zijn bepaald geregeld; van wederzijden uiaakt men een ontwerp van eindschikking opdat naar men zegt voor beide landen over belangrijke voorwerpen loopt, buiten den kring der zuivere finantiele regeling." Gisteren heeft de kamer van vertegenwoordigers in eene korte zitting de beide dezer dagen door den minister van finan. tien aangeboden crediet-ontwerpenvoor de betaling der in teressen van de geslotene leeningenaangenomen. In de afdeelingen der kamer houdt men zich bezig met het onderzoek der begrootingen voor het volgende jaar. Dat over het budget der middelen is reeds afgeloopen en de cen trale commissie voor het rapport benoemd. De broeder van den generaal van der Smisseneen koopman, en deszelfs dienstmaagd, zijn door den regter van instructien ondervraagd en wel tegenover twee gieters uit Antwerpen die de beide stukken geschut zouden gegoten hebben. In den afgeloopen nacht is in het midden der stad eene daad van roof met ongehoorde stoutheid gepleegd. Eenige boosdoeners welke zich waarschijnlijk boven in de kerk van St. Jacques-sur-Caudenberg verscholen hadden zijn des nachts langs het koor, waarvan zij de deur hadden opengebroken, naar beneden gekomen en braken de afge- slotene zitplaats der koningin open, toen de koster, welke digt bij de sacristy woont, gedruisch hoorde en zich in de PARIJS den 20 november. De kamer der pairs en die der gedeputeerden zijn tegen maandag den 27 dezer bijeenge- roepen. De troepenwelke op de noordelijke grenzen moesten zamentrekken hebben thans bevel ontvangen naar hunne gar nizoensplaatsen terug te keeren. In de ministeriele bladen wordt de eerste dezer maatregelen aan de ontdekking der za- menzwering te Brussel de laatste aan het wijken van alle vrees voor de gevolgen daarvan toegeschreven. Een dezer bladen voegt er bijdat de beweging dier troepen op aanzoek van koning Leopold was geschiedmaar hiertegen steekt de bekende verklaring van den Belgischen minister van buiten- landsche zaken zonderling af, dat deze beweging ook hem nog een raadsel was. Het schijnt Espartero te zullen gelukken de woelingen der ultraliberalen in Spanje te breidelen. Nadat te Sarragossa eene proclamatie door hem is uitgevaardigd, waarin hij het sloopen der citadel van Barcelona als eene hatelijke daad van geweld afschildert, en de verdere willekeurige verrigtiu- gen der aldaar en elders opgeworpen junta's geenszins spaart heeft hij afgevaardigden uit Barcelona, Valencia en Alicante ontvangen om hem te verzoeken dat hij met gematigdheid In kerk begaf. Doch hier werd hij door twee kerels gegrepen die hem mishandelden, blinddoekten, den mond stopten en op de wreedste wijze handen en voeten bonden. Dit schijnt tusschen 2 en 3 ure des nachts te hebben plaats gehad, doch eerst ten 5 ure werd de koster door den stoelenzetter in de kerk liggende gevonden. De roovers hebben zich den tijd intusschen niet gegeven om iets te stelen; althans tot op dit oogenblik wordt niets gemist. De justitie spoort de boosdoeners op eenige personen staan reeds in verdenking, In eene kolenmijn bij Mons heeft den i<5 dezer een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Door eene geweldige losbarsting van gaz is een deel der mijngroeven ingestort en zijn 29 werklieden in de diepte van den grond begraven. Van 7 hunnerwelke men tot heden toe opgedolven heeft zijn er slechts 2 in het leven teruggebragt kunnen worden. Reeds vroeger waren uit het niet ingestorte gedeelte 4 lijken en 5 gekwetsten naar boven gebragt. MIDDELBURG den 24 november. Z. M. heeft den 20 dezer het volgende besluit genomen Overwegende de noodzakelijkheid om de wetten en ver ordeningen betrekkelijk de geneeskundige politic, en de uit oefening der onderscheidene geneeskundige vakkenzoo als die thans voor dit rijk vau kracht zijn, te doen herzien, en dezelveu in een beter verband te brengen met het belang van den Staat en met da: der bijzondere personen Gelet almede op de noodzakelijkheid om een einde te maken aan de onzekerheid waaraan de tegenwoordige onvol ledige en min voldoende regeling aanleiding geeft Op het rapport van onzen minister van binncnlandsche zaken van den 20 november 1841 litt. K., 2de afdecling Hebben goedgevonden en verstaan

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1