MIDDELBURGSCHE COÜEA Diügsda 23 November. W°. 140. 1841. BESTUREN en ADMINISTRATIEF dbuctieuttc. N1E U WSTIJDINGEN. ïösutöcïtlanb. 1 ilcbciriaudcn. (@r00t~i3rittattje. Jfcftu fetrifk. De abonncments-prijs dexer Couranl is 2 76, voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. :De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr xo ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Gents de regel, met uitzondering van Huwelijks Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van e'dn tot zes regels isƒ1,50 en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG verwittigen bij deze een iegelijk dien zulks sotide mogen aangaan dat op Donderdag den 2 December aanstaande, des middags ten twaalf lire, ten Raadhuize, zal worden overgegaan tot de Verpachting van den TAUX op de SLAGBOOMEN, staande op den Straatweg tusschen de Steden Flissingen en Middelburg zullende de conditiën dier Verpachting, van heden af, op de Griffie dezer Stad, voor een iegelijk ter lezing liggen. Gedaan ten Raadhuize der Scad Middelburg, den 19 No vember 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve, A. M. BECIUS. Belgie anders te onderhandelen dan met toestemming van dat Eindelijk heeft men, bij telegrafische depeche eenig geheele verbond Voorts wordt gezegd dat het eene dwaling is te beweren berigt van de divisie ontvangen, die den 13 september van Oran vertrokken was. Zij is den 5 november te Mostaganem dat alleen eene zekere partij in Luxemburg van de tolver- teruggekeerd na verscheiden gelukkige gevechten geleverd eeniging af keerig is naardien integendeel slechts zekere par- j het fort Saïda vernield en met 6 stammen der woestijn ver. tij die gewild heefcterwijl de groote meerderheid des lands bonden gesloten te hebben BERLIJN den 16 november. Van regeringswege is thans afgekondigd het zoogenaamde landdags-afscheid voor de pro vinciale stenden der Rijnprovinciën. In den aanvang van dit stuk, 't welk de dagteekening van den 7 dezer voert, ver klaart Z. M. de koning het volgende: De vaderlandsgezinde geest, welke onze getrouwe Rijn provinciën gedurende de staatkundige verwikkelingen van het eerste jaar onzer regering bezielde, en het vertrouwen, het welk zij ons in de moeijelijke kerkelijke aangelegenheden be wezen hebben heefc bij ons de steeds levendige en ons hart streelende overtuiging gesterkt, dat de band, welke haar met onze monarchie en daardoor met het overige Duitschland ver bindt, met elk jaar vaster wordt, en dat de trouwe gehecht heid, welke zij aan onzen in God ontslapenen vader betoond hebben, als een kostbaar erfdeel ook op ons is overgegaan. Wij hebben in de door de getrouwe stenden aan ons medege deelde geschriften en in de verhandeliegen van den landdag het verblijdende bewijs van dien geest en van de naauwge- zette zorgvuldigheid aangetroffenwaarmede dezelve hare taak beschouwd en ten beste des lands volbragt hebben en wij zijn op de aangenaamste wijze vastelijk bevestigd in de overtuiging, dat hare in zoodanigen geest betoonde werk zaamheid altijd zegenrijk zal blijven, en dat wij in hare lief de en trouw, in tijden van voor- en tegenspoed, een vasten steun zullen hebben. Tot bijzonder genoegen strekt het ons onze getrouwe stenden te kunnen verkondigen, dat de onze kerheid omtrent het vaststellen van het bisdoms-bescuur in Keulen en Trier, welke de gemoederen in onze Rijnprovincie in spanning en onrust heeft gehoudenthans heeft opgehou denen dac de daaromtrent met het hof van Rome gevoerde onderhandelingen tot een geheel voldoenden uitslag hebben geleid." FRANKFORT den 16 november. Verscheiden Duitsche dagbladen behelzen thans de nota der Nederlandsche regering wegens de weigering- der toetreding van Luxemburg tot het tolverbond die den 29 october aan het korps diplomatiek te *s Gravenhageen aan de regeringen der staten tot dat ver bond behoorendemedegedeeld en door den heer Stifttoen nog geheimraad voor de zaken van het groothertogdom Lu xemburg geteekend is. In den aanvang van dit stuk wordt gezegd, dat het den koning-groothertog zeer leed is te zien, hoe men voortdurend den geest misduidt in welken hoogst dezelve handelt, en die toch alleen in den wensch voor de ■wezenlijke welvaart van het groothertogdom bestaat, naar dien men aan het niet ratificeren van het verdrag van den 8 augustus een politiek doel toeschrijft, dat het geenszins heeft. Europa verkeert in een staat van vrede, en niets duidt aan dat deze vrede spoedig verstoord zal worden. Ieder souve rein kan dus onverhinderd handeiverdragen sluitenzonder zich dienaangaande naar anderen te schikken. Luxemburg heeft drie naburen. Treedt het toe tot het tolverbond, dan 'is het niet meer vrij om naar zijne verkiezing handelsbetrek kingen met Belgie of Frankrijk aan te knoopen. Toen het gebleken was dat de Pruissische commissarissen het voorstel -van de hand gewezen hadden om aan Luxemburg door de -uitbreiding van de verligting der tollen, ten opzigte van Bel- igie., de voordeelen te verzekerendie het door de wet van s6 junij 1839 verkregen had, ontving de heer von Scherf be- wel van zijnen souvereinom te verklaren dat het verdrag met geratificeerd zou worden zich daartegen verzette; de waarheid waarvan Z. M. op hoogst- deszelfs reis is gebleken en door de nog dagelijks inkomende dankadressen bevestigd wordt. De koning verklaart dus op nieuw het verdrag van 8 au gustus niet te kunnen ratificeren maar gelooft daardoor geens zins tegen het volkenregt te handelenhetwelk niet verlangen kan dat, als een souverein de overtuiging erlangd heeft dat een verdragdoor zijnen gevolmagtigde onderteekendstrij dig is met de belangen dergenen voor welke men onderhandelt zijne onderteekening slechts als eene bloote formaliteit daarbij gevoegd moet worden. Hoogstdezelve verklaart zich ook bereid om met Pruissenof ook met het tolverbond, even zeer een handelverdrag te sluitenals hij zulks met Belgie en welligt ook met Frankrijk voornemens is maarwanneer hij zijne handelbelangen met Belgie en Frankrijk regeltdenkt hij geene tolvereeniging te sluiten, die de onafhankelijke stelling van Luxemburg veranderen en de verbintenis in ge vaar zou kunnen brengen, welke dat land aan het Duitsche bondgenootschap hecht. 1 Eindelijk blijkt van eene persoonlijke briefwisseling tus schen den koning-groothertogen Z. M. den koning van Pruis sen over deze zaak gevoerd. Niet dan na het ontvangen van den eersten brief van laatscgemelden vorstwaarin deze de wetischen van den koning-groothertog scheen te billijken werd tot het niet ratificeren besloten. Eerst eenige weken later en nadat de niet ratificatie het hof van Berlijn officieel bekend was gemaakt, ontving Z. M. een tweeden brief van Zijne Pruissische Majesteit, die tot opheldering van den eer sten dienen moest en de strekking had om den inhoud daar van te verzwakken. Brieven uit Berlijn zeggen dat de onderhandelingen met het Nederlandsch hof, wegens Luxemburg en de stoomvaart langs den Rijn tot aan zee, in volle werking zijn. Sommige dier brieven voeren jegens Nederland een zeer hoogen toon. De hoop dat te Madrid geen burgerbloed meer geplengd zou worden is verijdeld. Don José Gobernado en don Manucl Boria, beide luitenants bij het regement van de lijfwacht der koningin, hebben den 9 dezer hun doodvonnis aldaar onder gaan, en daarbij eene indrukwekkende onverschrokkenheid aan den dag gelegd. Gelijk lot moest twee dagen later den luitenant-kolonel bij hetzelfde regement, don D. Fttlgosio treffen. Door de provinciale deputatie van Cadix is een verzoek schrift bij den regent ingediend, strekkende om hem van de Engelsche regering te doen verzoeken dat aan den generaal Narvaez den baron de Solar en verscheiden andere aan hangers van Maria Christina het verblijf te Gibraltar, wcr- waarts zij gevlugt zijnontzegd moge worden. De generaal van Halen was den 11 nog altijd te Soria en had op de uitnoodiging der provinciale deputatie, om met zijne troepen te Barcelona binnen te rukken, een wei gerend antwoord gegeven om de vreemd luidende reden dat hij voor de volkswoede beducht was. Een aide-de-camp van Espartero had te Barcelona het berigt aangebragt dat deze zich, met zijn te Saragossa vereenigd leger, derwaarts be geven en denkelijk den 15 of 16 aankomen zou. De meening won meer en meer veld, dat de regent voornemens was de voorregten en vrijdommen van Catalonie af te schaffenhet welk de ontevredenheid en gisting nog meer zou doen toe nemen. Te Valencia heerschte, volgens de laatste berigten ook nog groote wanorde. Don Pedro Beltran de voormalige gou verneur van Morella, die in den toren van Luarte gevangen zat, was aan de nationale garde Overgeleverd en in het open baar doodgeschoten. Zoowel te St. Sebastiaan als te Saragossa is Espartero met veel geestdrift ontvangen. De infant Francesco de Paule is nog altijd te Burgos, waar hij op zijne gemalin wacht, om gezamenlijk de reis voort te zetten. Vermoedelijk zal hij zich naar Madrid begeven, naardien hij zich openlijk voor den regent heeft verklaard. MIDDELBURG den 22 november. Bij besluit van Z. M. van den 18 dezer is tot wethouder der stad Vlissingen be noemd, de heer .7. IV. Cal/enfels, in plaats van wijlen den heer A. M. P. Rochollen tot secretaris der gemeente Bom- meuede en Bloois, de heer A. van den Boutin plaats van den heer .7. .7. Moens, eervol uit die betrekking ontslagen. Bij het. hooge bestuur is bepaald geworden dat de leeraren der verschillende godsdienstige gezindheden zullen worden uitgenoodigdom de godsdienstige viering van 's Ko- nings verjaardag, invallende op den 6 december, jaarlijks te doen plaats hebben op den eerstvolgenden zondag na dien dag, zullende alzoo dit jaar de godsdienstige viering van dien heugelijken dag op zondag den 12 december aanstaan de gehouden worden. Van Leeuwarden den 16 schrijft men: Heden heeft ons provinciaal geregtshof uitspraak gedaan in de zaak van den heer Rienksen denzelven als schrijver van het stukje Iets enz.tot cwee jaren gevangenis veroordeeld." Men verneemt, dat de kapitein-luitenant van Franck tot directeur van 's Rijks stoommachinerie is benoemd en de luitenant-ter zee iste klasse, Baars, in zijne plaats toe kommandant van Zr. Ms. stoomschip Etna is aangesteld alsmede, dat bet etat-major van Zr. Ms. brik de Arend, bestemd voor de Oost, volgenderwijze is zamengesteld kommandant-luitenant ter zee 1 ste klasse Hooft, isteofficier luitenant ter zee Pietersede luitenants ter zes van der Ca- KLEEF den 18 november. Koekkoek, dien wij reeds sinds lang den onzen noemenheeft hier eene akademie voor de schilderkunst opgerigt, die reeds vijftien medeleden telt, en aanstaanden woensdag hare werkzaamheden zal beginnen. Deze instelling welker spoedige opbloeibij den roem van haren stichter niet te miskennen iszet aan onze stad eene hooge belangrijkheid bijhetgeen ook door ons stedelijk bestuur niet mbkend wordt, vermits hetzelve voor de jeugdige aka demie een lokaal in het raadhuis heeft beschikt. De ove rige kosten worden door de medeleden bestreden. LONDEN den 17 november. H. M. en de jonge prins blijven den volmaaktsten welstand naargelang der omstandig heden genieten. De toestand der koningin weduwe is wel niet verergerdechter wordt zij nog gedurig door zvvaren hoest afgemat. Een krankzinnige, Charles Mann genaamd, heeft zaturdag avond het paleis van Buckingham willen binnendringen, on der voorwendsel dat hij der koningin een- allerkostbaarst ge schenk moest overreiken hetwelk haar het altijddurend be zit der drie koningrijken zou verzekeren. Hij is spoedig ge vat en in verzekerde bewaring genomen. PARIJS den 17 november. Uit hetgeen door de dagbla den van het verslag wegens het geregtelijk onderzoek omtrent den aanslag van Quenissethetwelk den 15 en 1 <5 dezer aan het hof der pairs is voorgelezen, medegedeeld wordt, blijkt, dat behalve Quenisset zelf, zestien personen wegens deze zaak worden aangeklaagd waarvan er slechts édn zich niet in handen van het geregt bevindt. Al deze aangeklaagden. 1 1 1 j ii- I veile en Gobiusschrijver en vicuialiemeester Bourié. Voorts zijn handwerkslieden of herbergiers. Geheel de strekking j A'a karifrfli„.,„i,ononr „i T. van het verslag' is, om te betoogendat de moorddadige aanslag van Quenisset tegen het leven van de koninklijke prinsen, op den 13 september 1841 ten uitvoer gebragtop een oogenblikdat de prins van Aumaleaan het hoofd van een uit Afrika terugkeerend regement zegevierend Pa rijs binnen trad, niet is een op zich zelf staand feit, door den een of anderen zinnelooze gepleegdmaar het gevolg van eene zamenspanningin de geheime genootschappen ge smeed, die sedert tien jaren in Frankrijk telkens de rust ver storen. De stellers van liet verslag zeggen zelfs met zoo bijaldien Z. M. niet de noo- i vele woordendat al de aanslagen tegen het leven van ko- Bige verzekeringen ontving wegens de bepalingen der voort-1 ning Lodev/ijk Filipswelke in dat tijdperk zijn gepleegd, -during van genoemde wet. Het antwoord der Pruissische' uit die verderfelijke genootschappen zijn voortgekomen, .commissarissen op deze verklaring was: ratificeer eerst en i Eenige dagbladen durvende opregtheid van het Engelsch daarna zullen wij onderhandelen." Maar had de koning-groot-kabinetten aanzien der ontruiming van Syrië betwijfelen hertog dezen weg ingeslagen, dan zou hij., om over eene levensvraag voor zijn land te onderhandelen, zijne stelling als onafhankelijk souverein met die van een medelid des tolver- bouds verwisseld en zich buiten staat gesteld hebben om met niettegenstaande den bekenden brief van den minister Abber- deendie haar buiten alle bedenkingen seheen te stellen. Van goederhand zeggen die bladen ünderrigt te zijn, dat Sint- Jean-d'Acre althans dezen winter nog niet ontruimd zal worden. verneemc men, dat de kapitein^luitenant ter zee Jo/iy als 1 ste officier op Zr. Ms. fregat de Sambre is benoemd in de plaats van den kapitein-luitenant ter zee Songhen, aan vvien het bevel over de in dienst gestelde korvet Castor is opgedragen. Uit Goes den 17 worde gemeld Alhier heeft een droevig ongeluk plaats gehad 't welk alweder ter aanbeveling van meerder voorzigtigheid strekt. Een kind van 3 jaren bij eene noodzakelijke afwezigheid der moeder, zonder toezigt zijnde, is in eene mee zeepwater ge vulde tobbe gevallen en hoewelkort daarop door de moe der gevonden zijnde was alle zelfs dadelijk aangewende hulp vruchteloos. Het had het leven verloren. De behoefte aan bewaarscholen wordt bij dergelijke ongelukken krachtig ge voeld." Door den horlogiemaker .7. van Loonte Tilburg is eene schrandere uitvinding gedaan, en welke zijn vernuft de grootste eer aandoet namelijk het vervaardigen eener machine om te kernen, welke, 11a alvorens opgewonden te zijn, door

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1