MIDDELBÜRGSCHE COIJRA JVHÉ N°. 138. Donderdag 18 Noyembcr. 1841. WjSÊ* BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. ÖuitöchlAub. Jfranfcrijk. (Sroot-Iacittanjc. De Post van SCHOOLHOUDER, KOSTER en VOOR ZANGER, in de Gemeente ARNEMUIDEN, wegens het verleenen van een eervol ontslag en pensioen aan den Onder- ne vermeende uitvinding om van het electro-magnetismus als beweegkracht gebruik te makeneene aanzienlijke belooning is verzekerd in geval de bruikbaarheid zijner uitvinding bij eene in het groot genomene proeve gebleken wasis dezer dagen te Frankfort terug gekomen van het landgoed des vors ten van Furstenberg, waar hem door dien bevorderaar der wijzer H. W. Hogerheijdevacant geworden zijnde, zoo ten v-u rui»wn«rg, wwr nern uoor o,«. uCvu,„eraaj •worden sollicitanten, den derden of hoogeren rang bezitten- wetenschappen de gelegenheid gegeven was, om de ver langde proeve in het groot te nemen. Naar men verneemt was de door hem vervaardigde groote machine in zoover voltooiddat daarmede proeven konden genomen worden -de, welke genegen mogten zijn naar deze betrekking te staan, uitgenoodigdzich, met hunne bewijzen van bekwaamheid en goed zedelijk gedrag aan te melden vóór of op den 26 November dezes jaarsbij den Burgemeester dezer Gemeen te wordende zij wie tevens admissie hebben om les in de Fransche Taal te verleenen, verzocht hunne bewijzen daarvan gelijktijdig over te leggen terwijl de voordeelen aan deze betrekking verbondenvermeld staan in de Bijdrage voor het Lager-Onderwijs over de maand October dezes jaars. Het vergelijkend examen is bepaald op Zaturdag den n December 1841 des voormiddags ten 9 ure, op het Stad huis aldaar. Arnemuiden den 8 November 1841. De Burgemeester der Stad Arnemuiden CORN. DAN. BAARS. De Post van VROEDVROUW in de Gemeente GROEDE, waaraan eene Jaarwedde van Honderd Gulden is verbonden, vakant zijnde, worden de genen welke mogten verlangen daar toe te worden benoemd, uitgenoodigd zich, met overlegging der noodige bewijzen Van gedrag en bekwaamheidvoor den 10 December 1841, met franco Brieven, aan te melden bij den Heer Burgemeester dier Gemeente. De COMMISSIE tot uitdeeling van Spijs aan Minvermo genden, te Middelburgzal, op Maandag den 22 November aanstaande, des voormiddags om 11 ure precies, in het ge woon Lokaal vaceren tot aanbesteding van het voor dezen Winter benoodigde VLEESCH. Zullende op geene bil jetten van inschrijving worden acht gegeven waarvan de Inschrijvers niet in Persoon tegenwoordig zijn. De conditiën dezer aanbesteding liggen van heden af, ter bezigtiging in voorschreven Lokaal. Middelburg, den 17 November 1841. H. du BUISSON BECIUSSecretaris. De COMMISSIE LOON VOOR fVERK wederten be hoeve harer Inrigtingontvangen hebbende eene gift van f 100, maakt daarvan bij deze dankbare melding, onder be tuiging ook van haren opregten dank voor dezelve, aan den edelen gever. Middelburg, De Commissie voornoemd, den 17 November 1841. A. M. CRAMER, President. H. REKKER, Secretaris. FRANKFORT den 12 november. Z. M. de koning van Pruissen is den 8 dezer van Berlijn naar Munchen vertrok ken otn aldaar eenigen tijd door te brengen. Bij eene proclamatie des konings van Hanover van den 5 dezer is in de plaats der op 30 junij ontbonden alge- meene stenden-vergaderingeene nieuwe zoodanige vergade ring bijeengeroepen zullende het tijdstip van derzelver bij. eenkomst nader bepaald worden. Tevens is bij eene konink lijke verordening de inhoud vastgesteld eener verklaring welke de tot leden der stenden-vergadering verkorenen zul len moeten onderteekenen en waarbij zij zich verbindenom alle de pligcenaan die betrekking verknocht, getrouwelijk :te zullen vervullen en met name geen deel te zullen nemen raan eenige poging om eene der beide kamers in hare werk zaamheid te belemmerengelijk dit in de vorige stenden-ver gadering het geval was geweest. Inmiddels hebben overal ün Hanover de verkiezingen reeds eenen aanvang genomen. De Pruissische Staats-Courant deelt eene statistieke •opgave mede der Fransche strijdkrachten, sedert de XVIde eeuw tot op onzen tijd. Dit cijfer bewijst, dat Frankrijks Uegermagt steeds in sterkte heeft toegenomen, daarbij tevens wel in aanmerking gebragt zijnde de trapsgewijze stijgende bevolking var. het rijk. Overigens moet men opmerken dat, -Turkije alleen uitgezonderddit zelfde verschijnsel bij alle sm ogend heden van Europa plaats vindt. De Pauselijke regering heeft nu officieel aan het korps ..diplomatiek medegedeelddat hare vriendschappelijke betrek kingen met het hof van Lissabon hersteld zijn. Don Miguel woont bij afwisseling te Rome of te Albano, zonder dat bijna iemand meer acht op hem slaat, sedert al de pogingen, fdoor het Ooscenrijksch gouvernement en den Paus zeiven aan gewend om hem van zijn vermeend kroonregt te doen af zien, vruchteloos zijn gebleven. De berigten uit Rome maken gewag van een alleront- xetëcndscen -s.ormwelke in de laatste dagen aldaar gewoed had. Donder en bliksem doorkliefden de lucht; de regen wiel met stroomen nederterwijl de -storm groote verwoes tingen aanrigtte. De klokken werden daardoor in beweging ■gebragtvenstersdaken en schoorsteeuen waren in zeer grooten getale ingestort. De bekende Frankforter werktuigkundige J. P. Wag- aeraau wien door de Duitsche bondsvergadering voor zij- welke dan ook de juistheid zijner theorie hadden doen zien. Echter hadden zichbij de toepassing van het electro-mag netismus in het groottwee nieuwe hinderpalen opgedaan waarvan IVagner zoo gelukkig was', den eene reeds te over winnen terwijl bet te hopen isdat het hem door verder nadenken, door zijne scherpzinnigheid en door volharding, gelukken zal, ook den tweede uit den weg te ruimen. Van Christiania den 20 october, wordt gemeld: In de nabijheid van Tönsberg had den 20 september een zeldzaam verschijnsel plaats, namelijk eene instorting van grond, waarbij 60 morgen lands, met graan e'n aardappelen bedekt, benevens 2 woningen en schuren, in eene diepte van 30 40 voeten verzonken. Alles stortte in eene rivier, die ónder den grond liep en die daardoor zoo opzwoldat hij een molen omruktezonder dat daarbij echter eenig mensch is omgekomen.- Uit de zwavellucht, welke men daarbij be merkte besloot men dat er eene aardbeving plaats had. Sedert eenigen tijd stroomt geheel Stokholm naar het kerkhof der Marienkerk op Siidermalm om den wonderlijken hond te zien, die daar langer dan 15 jaren op eenen half in- gezonkenen grasheuvel ligt en zijnendaaronder rustenden meesterbetreurt. Reeds voor jaren verwekte deze zaak groot opzien; langzamerhand ging dë opmerkzaamheid verlo ren, tot dat zij onlangs weder door een opstel in een perio diek blad verlevendigd werd. De teekening van den belang rijken hond is thans bij alle boek- en kunsthandelaars te ver krijgen. Hij is van een vreemdin Zweden niet voorkomend ras, hetgeen voor het vermoeden, beneden te melden, pleit. Altijd ligt hij daar op het kerkhof, stom, bewegingloos, dood voor alles, steeds in dezelfde houdingbij dag en nacht des zomers en des winters, ook in de strengste koude, en des winters maakt hij zich een bed in de sneeuw. In het jaar 1825 moet hij het eerst opgemerkt zijn; later onderzocht men eerst, wie daar begraven zijn konde, en herinnerde zich, dat omtrent dien tijd eene begrafenis had plaats gehad, die meer dan eene gewone in het oog vieldewijl de baar door zeelieden gedragen werd. Vermoedelijk was dus de overledene een scheepskapitein of koopvaarder. In het eer ste jaar was het dier gewoon zich dagelijks eenige oogenblik- ken te verwijderenom in een naburig slagthuis een sober voedsel te zoekenlater trok eene vrouw in de nabijheid der kerk zich den verlatene aanen hij verkrijgt nog zijn dage- lijksch onderhoud van haar. Men heeft hem den naam van Fidele gegevenhetgeen in den mond des volks tot Fille gewordeu is." het door de officiëren en manschappen aldaar gehouden ge drag te betuigen. Hierdoor vervallen dus al de geruchten wegens den last die aan den nieuwen Engelschen gezant te Konstantinopel gegeven zou zijn, om de ontruiming van Syrië door de Engelsche troepen met al zijn vermogen te verhin deren. De generaal-majoor Saltoundie in vroegere oorlogen veel roem heeft verworvenzal binnen eene maand naar China vertrekkenom daaronmiddelijk onder den opper bevelhebber, sir Hugh Goughover de Britsche troepen bevel te voeren. Hij zal het 98ste regement, hetwelk thans te Dublin in bezetting ligten eene compagnie artillerie mede nemen, en onder weg op de schepen, die met hem naar de Chinesche kust staan te vertrekken ook het 50ste regement dat thans op het eiland Mauritius zich bevindt, doen in schepen. De geheele sterkte der magt die door dezen gene raal naar China zal worden gevoerd, zal 1500 man beloo- pen. Een en ander bevestigt het door de Britsche bladen geuit vermoedendat de Chinesche oorlog nog niet zoo spoedig een einde zal nemen. De lord bisschop van Jeruzalem, de heer Alexander die dezer dagen tot die waardigheid gewijd werd, is uit den stam van Juda voortgesproten was ongeveer 18 jaren gele den rabijn bij de synagoge te Plymouthwerd later aldaar gedoopt en door den aartsbisschop van Tuam in Ierland ge ordend. Hij zal den titel voeren van lord bisschop der ver- eenigde kerk van Engeland en Ierland, inde landen van Syrië, Chaldea, Egypte en Abyssinië. PARIJS den 13 november. De oppositie rust zich toe tot een hevigen parlementairen strijd, na de opening der kamers. Hoofdzakelijk wil zij het kiesregt op die wijze uitbreiden dat allen die thans regt hebben om leden eener jury te zijn ook tot de benoeming van gedeputeerden kunnen medewerken. De meest overdrevenen gaan nog verderen willen dit regt tot alle leden der nationale garde uitgestrekt hebben. Een der dagbladen beschuldigt den heer Thiers van mede- pligtigheid aan den laatsten aanslag, door prins Louis Bona parte gesmeeden verklaart zich bereid om het gegronde de zer aanklagt te bewijzen. Volgens een dagblad van Rijssel, zal tusschen diescad en Valenciennes een observatie-corps van 20,000 man ge vormd worden, zamengesteld uit voetvolk, ruiterij en artil lerie. De generaal Corbineau zal over hetzelve het bevel voeren. Wat aanleiding tot het vereenigen van dat corps in dit jaargetijde gegeven heeft, wordt niet gemeld. Sommigen denken dat zulks met de zamenzwering in Belgie in ver band kan staan. De correctionele regtbank heeft heden haar vonnis uit gesproken in de zaak der republikeinsche club, onder den naam van Communistes humanitains. Onderscheiden per sonen zijn tot zwaardere of ligtere geldboeten en gevange nisstraf voor langer of korter tijd veroordeeld. Het hof van cassatie heeft het beroep in cassatie van de weduwe Lafjarge verworpen aangezien uit de aanteeke- ningen der teregtzittingen van het hof van assises door den griffier gebleken is, dat alle getuigen den eed behoorlijk heb ben afgelegd. Uit Tulle wordt gemeld dat genoemde weduwe uit1 de stads gevangenis aldaar, naar het centrale gevangenhuis te Montpellier vervoerd is. Deze maatregel schijnt haar bijzon zonder getroffen te hebben. Alvorens Tulle te verlaten heeft zij onderscheiden brieven geschreven. Hare laatste woorden bij haar vertrek, tegen de omstanders gerigtstrek ten op nieuw om hare onschuld te betuigen. De dag zal aanbreken (heeft zij gezegd), dat mijne onschuld, tot be schaming mijner beulen in aller oog zal openbaar worden." Zij heeft aan haren advocaat het manuscript van het 3de en laatste deel harer gedenkschriften ter hand gesteld. In een bijzonderen brief uit Madrid van den 6 novem ber leest men: Den 1 dezer maand heeft de stad Valen- EMBDEN den 6 november. Een droevig voorval heeft dezer dagen alhier plaats gehad. Vier personen van het op de Eerns liggende eere-wachtschipde kommandeur fVallen steineen matroos met name Romaunde tolbeambte Mul ler en de tol-opziener Meijerbegaven zich vrijdag den 29 october, des namiddags, in een bootje, naar het een uur van hier gelegen dorp Petkum om aldaar eenige bijzondere belangen waar te nemen. Toen zij des avonds naar het wachtschip terug keerden, woei het eenen hevigen storm uit het Oosten, zoo dat de boot reeds spoedig na het afva ren geweldig heen en weder slingerde. Daar men hen niet ter bestemde tijd aan het wachtschip zag terug komen begon men beducht te worden dat hun eenig ongeluk weder varen zou zijn, en dit vermoeden is maar al te zeer bewaar heid geworden. Het bootje schijnt omgeslagen of gezonken te zijn en de vier zich daarin bevonden hebbende menschen hebben hunnen dood in de golven gevonden. Het aange- j cia het voorbeeld van Barcelona gevolgd en eene junta van spoelde lijk van den tol-beainbte Muller laat deswege geen' twijfel meer over. LONDEN den 13 november. De toestand der koningin en van den jonggeboren prins laat niets te wenschen over. Da gelijks worden talrijke bezoeken van gelukwensching ten hove afgelegd. De hertogin van Kent begeeft zich gedurig der waarts, om hare beminde dochter te zien. Prins Albert ver- laat zeldzaam het paleis en houdt somtijds uren achtereen zijne gemalin gezelschap. Bijaldien de gezondheid van H. M. zulks toelaat, zal het hof tegen de helft der volgende maand naar Windsor terug- keeren. Het schijnt nog ten eenemale onbekend te zijn welke na men de jonge prins zal dragen. Sommigen vermoeden dat hij fVillem Albert heeten zal. Van alle kanten ook reeds uit Ierland komen berigten in wegens de algemeene vreugdedoor het berigt der geboor te van een mannelijken troonopvolger verwekt. De secretaris van Staat voor buitenlandsche zaken lord Aberdeenheeft aan den opperbevelhebber der landmagt, on der dagteekening van den 3 dezer, geschreven, dat de be doeling van Hr. Ms. regering is de Engelsche militaire de tachementen onverwijld uit Syrië terug te roepen, welke ge legenheid. hij waarneemt oui de tevredenheid dier regering over waakzaamheid, onder het voorzitterschap van don Manuel Beltran de Lis ingesteld. Haar eerste daad is geweestom het slechten van de wallen der citadel aan de stadszijde te bevelenmet welken arbeid reeds den 2 een begin is ge maakt. Dienzelfden dag echter is het bevel tot het ont binden der junta te Valencia aangekomen. In weerwil van den levendigen tegenstand van de zijde des volks, is de na tionale garde den 3 in allerijl bijeengekomen en is het slech ten van de wallen der citadel voortgezet." In eenen naderen brief uit Madrid van dezelfde dagteeking komt het volgende voor: Men heeft goede tijdingen ont vangen. De doodstraf, door den krijgsraad tegen den luite nant Boria uitgesproken, is door den regent Espartero ver zacht. Men vleit zich, dat het bloedvergieten hier voortaan een einde zal nemen. De moeder der gebroeders Fulgioso isbij het vernemen van het over hare beide zonen uitge sproken doodvonnisdoor eene heete koorts aangetastdie voor haar leven doet 'vreezen. Men meent, dat de regent niet voor den 15 in deze hoofdstad teruggekeerd zal zijn. Het gerucht loopt alge meen, dat de bijeenkomst der cortes op den 15 der volgen de maand bepaald is.1' In sommige berigten van de Spaansche grenzen worden sterke klagten over de wreedheden aangeheven die de ge neraal1 Zurbano te Bilbao tegen de overwonnene partij pleegt.

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1