I Tooneelberigt. STOOMJAGTEN, Middelburg en Rotterdam STOOMJAGT Gorinc/icm en Middelburg ilcbevlaitbcu. ADYERTENTIEN. ZEETIJDINGEN. De Nederduitscbe Tooneelistenonder directie van de Wed. A. C. KONING, zullen de eer hebben alhier eenige Voorstellingen te geven, bestaande in de meest uitgezochte TooneelstukkenMelodrama's en Vaudevilles: tot opening van het Tooneel, op Woensdag den 17 November 1841 ARTHUR, of Zestien jaren laterTooneelspel in 2 Be drijven, door Mr. .7. A. Burlage na hetzelve FROSINE of de LaatstaangekomeneBlijspel met Zang. Tusschen beide Stukken zal door den Heer Altink Tooneelspeler aan den Hollandschen Schouwburgworden voorgedragen DE DOOD VAN CLAESSENS, Declamatorium met Mu- zijk van den Heer de Beste, DE STOOMBOOT DE SCHELDE ter drukkerij van de gebroeders abrahams» voedsel zelfs wordt onderzocht en stuk gesneden, om zich te overtuigen dat daarin geene briefjes verborgen zijn. De brik Louise Marie is den 8 dezer uit Ostende naar Centraal-Amerika onder zeil gegaan. Dit schip heeft de commissie aan boord, die door de Belgische regering be noemd is ten einde pogingen tot hec vestigen eener Belgische kolonie te Vera-Paz te doen. De kolonel de Puydt staat aan het hoofd dezer commissie. Een toeval, waarvan de gevolgen schrikkelijk hadden kunnen zijn heeft in den schouwburg te Leuven de toe schouwers met schrik en ontsteltenis vervuld. De leeuwin van den heer Ponsolle brak de traliën van haar hok en sprong in het parket. De koelbloedige welberadenheid van den eigenaar wendde gelukkig het gevaar af. Hij greep het dier bij de klaauwen en bragt het door middel van een vuist slag tot gehoorzaamheid. 's GRAVENHAGE den u november. Men verneemt, dat Z. M. koning Willem Frederikgraaf van Nassau, aan de commissie tot inzameling van liefdegiften voor de nagelaten betrekkingen in hetgezigt van Scheveningen verongelukte vis- schers, eene som van f 300 heeft doen toekomen. Men ver neemt tevens, dat Hoogstdezelve de jaarlijksche ondersteuning gedurende den winter aan de armen dezer residentie voor dit jaar heeft toegekend. Tot kapiteins der infanterie, om bij het departement van oorlog werkzaam te zijn, zijn benoemd: de iste luite nant K, T. Schoutenthans reeds bij dat departement werk zaamen de iste luitenant P. P. van Gurkom van den generalen staf. De kapitein D. A. Staats, van het 9de regement infan terie is in zijnen rang en ancienneteit overgeplaatst bij het regement grenadiers. Bij koninklijk besluit van den 4 dezer zijn tot ode luite nants bij het bataillon jagers no. 27 dienst doende in de West-Indie, benoemd: de adjudant-onderofficier J. A. van der Muelen en de serjant .7. Schortenbergbeide bij gemeld bataillon dienende. Z. M. heeft nog aan de volgende officieren van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs het non-activiteits tracte- ment toegelegdalsaan de kapiteins F. J. H. Valckenaer J, FilterD. C. Hennequin en H. J. Wegsmitsgaders aan den isten luitenant-ingenieur Keer. Men verneemt dat Z. M. de bestaande bepaling, waar bij aan de bevelyoerende officieren van 's rijks schepen ver gund wordt het voeren in de rol van hunne kinderen als zijnde nadeelig voor 's rijks schatkist heeft ingetrokken. EINDHOVEN den ii november. Binnen de gemeente 'Waalre had gisteren middag het volgende ongeluk plaats. Ter gelegenheid dat dien dag het gilde van St. Martinus ver gaderde, zoude men in den namiddag volgens gebruik den -vogel schieten. Zekere van den Wildenbergsmid, wonen- <ide te Waalre, dien het twee opvolgende jaren had mogen gelukken den vogel af te schieten, stond er dit maal zeer op, dat hem zulks ten derden male weder mogt te beurt vallen. Ten dien einde had hij van elders een zoo hij dacht bijzonder goed geweer laten komen, en meende daarmede zich reeds op den middag, ter plaatse waar de vogel dien namiddag zoude geschoten worden te gaan oefenen. Dit doende legde hij aan, trok den haan over en weldra sprong het geweer aan stukken, hetgeen de noodlottige gevolgen had, dat hij zelf aan den hals verwond geraakte; terwijl de in zijne nabijheid zich bevindende persoon van TV. van Hoof, te Soerendonk woonachtig, een stuk van het geweer tegen de keel sprong en hem derwijze trof, dat hij ter aarde viel en weinige oogenblikken daarna'den geest gaf. MIDDELBURG den 15 november. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft den 12 dezer aangenomen de voordragt ■behelzende de begrooting van buitenlandsche zaken voor 1842 en 1843. Den 11 dezer is in de door de Nederl. handel-maat- schappij te Rotterdam gehoudene veiling van Java-Thee alles verkocht tot de volgende prijzen: De Java Congo Boeij van 150 tot 151 cent; de Java Congo van 157 tot 177 cent; de Java Kempoeij van 158 tot 178 cent; de Java Souchon van 157 rot 171 cent; de Java Soepoeij Pecco van 165101 166 cent; de Java Pecco van 325 tot 370 cent; de Java Thunkaij van 155 tot 172 cent; de Java Schin van 131 tot 175 cent; de Java Hijsant van 165 tot 231 cent; de Java Uxim van 169 tot 178 cent; de Java Joosjes G. B.) van 230101257 centde Java Joosjes F. B.van 204 tot 250 ct. Inde op den vorigen dag door de Nederlandsche handel maatschappij te Rotterdam gehouden veiling van 45,231 kranjangs en kannassers658 kisten en 1386 zakken Java- Suiker, is insgelijks alles verkocht van 18 50 tot f 33 25. In de koloniën der maatschappij van weldadigheid zijn dit jaar op 643 bunders gewonnen 7113 mud rogge, dat is van het bunder 11,06 mud het vorige jaar werd er 7,43 mud meer van het bunder gewonnenen in het geheel 5467 mud rogge meer, zoo dat dit jaar een half gewas beeft opgeleverd. In de koloniën is dit jaar gemiddeld van het bunder gewon, nen 9,70 mud rogge; te Ommerschans 17,15 opliet iste ge sticht te Veenhuizen 8,30; op het ode gesticht 10,80; te Wateren 15,40. Op I september jl. bestond de bevolking der koloniën uit 9598 zielen in augustus stierven er 24 zijn opgenomen 218, ontslagen 75, weggeloopen 18. De katoenspinnerij te Veenhuizen leverde in september 's weeks reeds aooo pond garen, en voldeed geheel aan de verwach ting; het garen is, alles naar het getuigenis van den direc teur der koloniën den heer .7. van Konijnenburg Cz.even goed als het beste, dat hij ooit uit Engeland ontving. De zakkemveverij te Ommerschans en Veenhuizen gaf in septem ber wekelijks 12000 stuks. Te Ommerschans werden door her- en aanbouw nog 4 zalenieder voor 60 personen daargesteid en in de gewone koloniën nog 7 woningen ge bouwd. In den nacht van woensdag op donderdag is er brand ontstaan in de papier.fabrijk van den heer van Gerrevink onder lieerde, nabij Hattem. Een gedeelte der fabrijk, daar liet stoomwerktuig is, heeft weinig geleden maar dat waarin Ihet papier opgelegd was is vernield geworden. De brand, /vermoedt men, is ontstaan in een vertrek, waarin zich eene j hoeveelheid drooge stoffen bevonden. Door eene barst in den j schoorsteen mogen deze welligt vuur gevat hebben en ter- wijl de manschap in een ander gedeelte des gebouws werk zaam was kan het vuur lang gesmeuld hebben alvorens het ontdekt werd. Den 8 dezer is te Maastricht de stoombootdienst van de heeren Orban en Petrytusschen die stad en Luik be gonnen. Uit IJzendijke wordt ons het volgend belangrijk voor val gemeld Bij den landman Jacobus Wijffels alhier woont zekere Desiré de Boever, als koewachteroud 25 jaren, die opzijn tiende jaar plotseling stom werdtoen hij van de dorpschool van Waterland-Oudeman hniswaards keerde, en aldus, tot hunne groote verbazing en droefheid, bij zijne ouders kwam. De destijds hem toegebragte geneeskundige hulp bleef geheel vruchteloos. Het ontbrak dezen jongeling, die zich lang zamerhand aan zijn ongelukkig lot gewende, overigens noch aan moed noch aap ijveren hij ging zich ter ontlasting zijner armoedige ouders bij de boeren als koewachter ver huren hij hoorde zeer goeden verstond volkomen de be velen welke men hem gaf, die hij vlijtig en behoorlijk vol- bragten wegens zijne naarstigheid was hij zeer gezocht. In den nacht van den 10 op den 11 dezer ontwaakt hij even voor den klokslag van 12 ure; toen hij de klok hoorde slaan begon hij te tellen, zoo hij vermeende in zichzelven maar ziec hoe verbaasd was hij niet, toen hij meende geluid uit zijne keel te hooren hij kon van blijdschap en aandoening niet meer slapen, en stond reeds ten halfs ure op, om zijne huisgenooten bekend te maken met het wonder dat door Gods hand aan hem geschied was. Hij ontmoet het eerst de dienstmeid, die reeds aan haar werk was, en sprak haar toe Wantjeverschrik niethet is Desirédie dezen nacht ten 12 ure sprekend is geworden." De dienstmeid was zoo hevig verschrokken en ontsteld dat zij hem in het eerst niet kon antwoorden maar daarna wilde heenloopen om het huisgezin te wekken hetwelk De siré echter verzocht nog niet te doenmaar hij begaf zich naar de slaapplaats der knechtswelke hii mede aansprak dezen hem echter niet herkennende, hielden hem voor een dief of landlooper, grepen hem, en waren, niettegenstaande hij hun zeide wie hij was, niet gerust voor zij zich door het opsteken van licht overtuigd hadden, dat indedaad de stomme Desiré, zijne spraak had terug bekomen. Eindelijk verscheen ook baas Wijffels, zijne vrouw en de verdere huis genootendie allen met groote verwondering vernamen het geen gebeurd was, en allen tranen stortten van blijdschap. Maar hoe beschrijft men de aandoening van demoeder, broe-' ders en zusters van dezen jongman, tpen die, op een half uur afstands van de gemeente wonende werden ontboden 1 Treffend was deze ontmoeting, toen zij den geliefden zoon en broeder, die vijftien jaren van de spraak was beroofd ge weest, hun weder hoordèn toespreken." Bij gelegenheid dat onlangs de spoorweg van Straats burg naar Bazel is ingewijd, zag men te Straatsburg eene vergelijkende tafel loopende van Bet jaar 1500 tot en met den jare 1900 eerstkomende, en ten doel hebbende om aan te toonen, hoezeer de reismiddelen zijn verbeterd en daar door het heen- en weertrekken voor het reizend publiek ver eenvoudigd en bespoedigd. Bij voorbeeld: in 1500 wandelde de eerlijke Straatsburger, langzaam aan, naar Bazel, onze ker of en wanneer hij er wel komen zonde; in 1550 begon er een karreman te rijden, die zijn volkje in acht dagen van Bazel naar Straatsburg bragt; ten jare 1600 werd er eene diligence ingevoerd die haar personeel iu zes dagen tijds dien weg langs schommelde; deze diligence-dienst werd langza merhand mee'r volmaakt, zoo dat men ten jare 1700 den togt reeds in vier dagen volbrengen konde. Met het begin dezer eeuw tot en met den jare 1840 was er toch altijd nog der dehalve dag met de reis gemoeid doch thans in het won derjaar 1841 stroomt men met den gonzenden spoortrein, net in twee uren van Straatsburg naar Bazelen weer in 120 minuten van Bazel naar Straatsburg terug. Men rekent ten jare 1900 dezelfde reis in het tijdsbestek van anderhalve minuut te zullen kunnen doen, door middel van een gevleu- gelden luchtbol met een roer er aan. Heden verloste zeer voorspoedig van een' welgeschapen ZOON, A. KlaverEchtgenoot van Middelburg J. van PUFFELEN den 12 November 1841. Koorkerkhof. Algemeene en bijzondere kennisgeving. ï^doüelsurg, den io November 1841, Heden overleed na een langdurig en smartelijk lijden in den ouderdom van 45 jaren Mejufvrouw ANNA JACO- BA van der HUCHT. Eenige kennisgeving. PUBLIEKE VERKOOPING te ZOUTELANDE, op Vrijdag den ipNovember 1841, des voormiddags ten 11 ure van eene partij SCHEEPS-AFBRAAK bestaande in Grei! nen en Eiken Balken, Planken en Brandhout, afkomstig van het aldaar gesloopt wordend Brikschip Mathilda. j\/[en zal op Maandag den 22 November 1841 en volgende dagen, te Middelburg, op de Rouaansche Kaai, G. 151 ten overstaan van den Notaris Abm. van den Broecke Az en getuigen, verkoopen een'aanzienlijken INBOEDEL, be staande in differente Kabinetten, eene Secretaire, eene Hoek kas, eene Buffetkas, Schuif-, Speel-, Lade- en andere Ta fels, Stoelen met zwarte Zaten, Spiegels, Ledikanten met Behangsel, Bedden, Kussens, Dekens, Mans-en Vrotwve- Kleerengemaakt Linnengoed, eene Pendule, Verlaktwerk, Koper, Tin, Blik en Ijzerwerk, Porselein, Roomkleur^ Glas- en Aardewerk, een Mangeleene Pers drie Franklins, een staande Klok, een Ganglantaren, VloerkleedenKarpet ten Matten alsmede eene partij gemaakt Goud en Zilver en dat meer zal worden geveild. Al deze Goederen zijn op Zaturdag den 20 Novembervan 's morgens tien tot 's namiddags drie ure voor een ieder te zien. B'.i den Boekverkooper J. OOMS, op den Langenburg, zijn te bekomen Heele en Gedeelten van LOTEN, voor de 185ste Koninklijke Nederlandsche Loterij. Een klein BURGERHUIS te koop of te huur ter stond adres bij de Uitgevers dezer Courant. Gedurende deze week leggen in lossing de Engelsche Brikken Triton Kapitein G. Jackson en de Asenath, Kapi tein Banfield, met bestbrandende Newcastelsche en Sunder- landsche grove MAAT en SCHAALKOLEN, voor bijzon dere rekening van .7. H. SistermansJ. Oost Lievense en Beheydt Comp. M0fgen aan het Vendu een EZEL met nieuw TUIG. Een BROODBAKKERS-KNECHT terstond benoodigd, bij .7. M. Bautz Seisstraat. Perscond eene KEUKENMEID beuoodigd adres bij van Benthem Jutting. Xerstond eene MEID benoodigd; adres bij den Boekver kooper I-Iendrikse. Van onbekenden zijn voor het Huisgezin F. dankbaar ont vangen Den 13 november f 1 bij de Gebr. Abrahams. n n f 3 3 en 70 bij Do. v. d. Feen. 15 99 99 99 99 f 10 bij de Gebr. Abrahams, f 2 en een pakje bij dezelven. VLISSINGEN den 14 november. Voor Antwerpen be stemd zijn alhier ter reede gekomen: FArsene, L. Stouet van Cette, met wijn; Diana, J. Ehlers, van Buenos-Ayres met huiden. Voor Gent: EmelieC. J. W. Arndt, van Kronstad met lijnzaad. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: FortunaJ. A. Doyer, naar Bre- men, en FreundshaftM. Juëlnaar Bergen, beide met stukgoederen. VERE den 15 november. Gisteren is alhier ter reede ge- komen de Engelsche sloep Sterling Hillkapitein W. Car- gillvan Ktrkaldy (in Schotland) naar Rotterdam, met ijzer en linnengarens. In den morgen van den 14 is op den Banjaard in een oogenblik tijds geheel verbrijzeldde Engelsche schooner 1 Commercekapitein Wi/liam Masson van Londen met sttikgoe- deren geladennaar Rotterdam gedestilleerdde equipagie heefc^ zich gelukkig met de sloep gered en is, zonder iets van het hunne gered te hebben, in Noordbeveiand aan wal gekomen. Aanvang ten Zes ure precies. VARENDE TUSSCHEN en op alle daar Insteken gelegen Plaatsen. November 1841. Van Middelburg ♦Woensd. 17, voorm. 6 ur. "Vrijdag 19, 6 Zondag 216 Van Rotterdam Dingsdag 16, voorm. 6Jur. Donderd. 18, 7 Zaturdag 20, 7- Dingsdag 23, 7 DE STAD G ORIN CHEM varende tusschen en op alle daar tusschen gelegen Plaatsen. Dagen en uren van vertrek gedurende de maand November mti. finrinr.hpm #vr« Hii van Gorinchem Woensdag 17, voorm. Maandag 22, 6 u r. van Middelburg Dingsdag 16, voorm. 6 ur» Zaturdag 20, Dingsdag 23, Van VLISSINGEN en BRESKENS vertrekt in de maand November op de volgende ureiïï van Vlissinsren van Vlissingen Dingsdag 16, namidd. i*Ur. Woensd. 17, 22 Donderd. 18, 2i Vrijdag 19, 2i Zaturdag 20, niet varen. van Breskens Dingsdag 16, namidd- 2§ur„ Woensd. 17, 3 Donderd. r8 3| Vrijdag 19, 3| Zaturdag 20, niet vagen.

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 2