MIDDELBÜRGSCHE J§p-y COÜRAX ly*»^ N°. 137. Dingsdag 1841. 16 Mvembèr. NIEUWSTIJDINGEN. 5DuitscIiI«ut». (B vo ot "13 rt 11 att j e. iSelgic. O ö'V. De abonneraents-prijs dezer Courant is 2 76 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is f 15o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet,op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. den voor het verlies vroeger door henten gevolge van het vernielen van den opium en de afschaffing van «Jien handel geleden. PARIJS den 10 november. Het verslagdat eerlang voor FRANKFORT den 9 november. Naar te Berlijn verze kerd wordthebben zich weder nieuwe moeijelijkheden in de vereffening der geschillen tusschen de Pruissische en Pause- 'het hof der pairs nopens den aanslag van Quenisut zal wor- 0 0 J--Ï-1_ -M/VA. ...n oana k/YtTAtl m Cl 11 (TA 1 An (T r a viin an lijke hoven opgedaan Omtrent de medewerking van Z. M. den koning van Palis sen, tot vestiging en onderhouding van een Evangelisch bis dom te Jeruzalem behelst een der Duitsche dagbladen ge- wigtige bijzonderheden. Niet alleen heeft hoogstdezelve de renten van een kapitaal van 15,000 p. st.zijnde de helft der benoodigde somvoor de dotatie van dat bisdom be stemd maar tevens bepaalddat deze geheele som uitbetaald zal wordenwanneer men later het aankoopen van landerijen in Palestina noodig mogt achten Volgens brieven uit Romezou de zending van mon- signore Capaccinitot de kerkelijke aangelegenheden m Ne derland betrekkelijk, geëindigd zijn, en zouden de onderhan delingen grootendeels door den koning zeiven met dien pre laat gevoerdtot wederzijdsch genoegen zijn uitgevallen. Men noemt echter de punten der overeenkomst nog nieten het geheele berigt vereischt nadere bevestiging. Te Rome werd verondersteld dat monsignore Capaccini zich van 's Gra- venhage naar Lissabon begeven zou. Een geacht dagblad behelst in een berigt van de Pool- sche grenzen, 20 october, de volgende bedenkingen, In den loop der aangelegenheden in het koningrijk Polen ziet men de onmiskenbare teekenen van het laatste levens-tijdperk van dat rijk. De invoering der Russische munt is een be langrijke stap verder op den weg der geheele ineensmelting reet het keizerrijk welke intusschenonder de tegenwoor dige omstandighedendoor een deel der inwoners zeiver. schijnt gewenscht te worden. Oostenrijk en Pruissen heb ben geenen grond om daartegen op te komen. Engeland schijnt thans met Rusland derwijze bevriend te zijn, dat men het zelfs omtrent de Oostersche zaak met elkander eens is gewordenen hetzelve zal derhalve voor het bestaan van Polen niet ligt eene vijandelijke houding aannemen. Frank rijk is in het binnenlandin Afrika en door de gebeurtenis sen in Spanje zoo zeer gebonden, dat het voor Polen tot niets, dan tot magtelooze wenscheninstaat is. Men ziet, dat het Petersburgsche kabinet zijnen tijd altoos met veel overleg weet te kiezen. De versperring des handels wordt op onze grenzen steeds strenger, nademaal de tot dus ver voor de landwegen bestaan hebbende tolgelden ook zijn uit gebreid tot de waterwegen. Door deze belasting van den vervoer te' water wordt vooral de houthandel zwaar gedrukt die daarenboven door andere politie-verordeningen in Po len zeef bezwaard wordt. Gaat dit zoo voortdan houdt binnen 'kort het handels-verkeer aan de grenzen geheel op." LONDEN den 10 november. H. M. Victoria, welke zich dezer laatste dagen bijzonder welvarend bevonden heeft, is gisteren voormiddag, ongeveer kwartier voor 11 ure, geluk, kig van eenen prins bevallen die den naam van prins van Wallis zal dragen. Behalve prins AlbertdrLococken me- jufvrouw Lilly de min van de jonge koninklijke prinses, wel ke zich in de kamer van H. M. bevonden, waren in het be lendende vertrek nog een drietal geneeskundigen, H. K. H. de hertogin van Kent en de voornaamste kabinets-ministers aan wezig door welke laatste, onmiddellijk na de jonggeboren prins aan hen vertoond wasde noodige maatregelen geno men zijn om dit belangrijke en verblijdende nieuws niet slechts aan de overige leden der koninklijke familie per courier te doen overbrengen maar hetzelve tevensdoor het gelijktij dig lossen van het geschut van het Buckingham-Park en van den bekenden Tower, aan de bevolking dezer hoofdstad mede te deelen. In eenen op dien zelfden namiddag gehoudenen geheimen raad zijn voorts de gebruikelijke gebeden en dank betuigingen aan den Allerhoogste voor deze gelukkige beval, l.ing van H. M., welke zich overigens, naar de omstandig, beden even als de jonggeborene kroonprinszeer wel be. vindt, opgesteld. Luidens eenen partikulieren brief uit Macao gedagtee- keud van den 22 augustus 11.en welke in deze hoofdstad als echt en zeer geloofwaardig gehouden wordtzouden de vier volgende bepalingen de voorwaarden uitmaken welke sir li. Pottingeronze nieuwe zaakgelastigde in de Britsch- Ohhiesche geschillenvan deszelfs gouvernement gevolmag- tigd is om van den keizer van China, als den grondslag van een vredestraktaat tusschen de beide mogendheden teeischen: 1. De opening van alle Cbinesche havens, gelegen op de oostkust van China voor alle Europescbe natiën zonder uit zondering aan welke hettegen het betalen van eene ge middelde belasting bij bet binnenkomen en het vertrek van derzelver schepen zal toegestaan zijn aldaar vrijelijk handel te drijven 2. de afschaffing van het monopolie tot dusverre door de Hong-kooplieden genoten; 3, het benoemen van eenen Engelschen afgezant om aan het hof te Peking te ver blijven, en 4. schadevergoeding aan de Engeische kooplie den uitgebragt, moet van eene bovenmatige lengte zijn, en strekken ten betoogedat die aanslag het uitvloeisel was eener uitgestrekte zamenzwering, welker takken vooral ook door de bekentenissen van den hoofdbeschuldigde ontdekt zouden zijn. De heer Bastard is de opsteller. Men verzekert, dat de bank van Engeland op nieuw eene aanvraag bij die van Frankrijk gedaan heeft, ten einde vijftig millioen fr., voorden tijd van 15 maanden, te leenen. De graaf de Montholon, die te gelijk met Lodewijk Napoleonop het kasteel Ham gevangen werd gehouden heeft verlof bekomen, om vooreerst in een gezondheids-ge sticht, in de nabijheid dezer hoofdstad, te verblijven. De jongste berigten uit Madrid tot den 3 dezer be helzen een decreet van den regent, waarbij deze de toelage intrekt welke op de begrooting aan de koningin-moeder Ma ria Christina wordt toegestaan de regent zegt dit besluit genomen te hebben: „ten gevolge van regtmatige staatkun dige overwegingen en op grond van onbetwistbare beweeg redenen van openbare voegzaamheid. Hetzelve is in over eenstemming met den raad van ministers genomen. De regent Espartero 'neefc zich den 4 van San-Sebastiaan naar Pampeluna begeven. Men wil, dat hij overal op zij- nen weg het voornemen te kennen geeft, om spoedig de Cor tes bijeen te roepen, aan wie hij belangrijke modedeelingen te doen had. Men vermoede, dat die mededeelingen tot eene veronderstelde ondersteuning van den jongsten opstand in Spanje door de Fransche regering betrekking zullen heb ben. Ofschoon de regent in al de steden der Baskische provinciën, waar hij zich vertoont, goed ontvangen is, wor den die steden door zware buitengewone heffingen voor hun ne deelneming aan den opstand gestraft. Bilbao moet 6 mil lioen en Vittoria 2 millioen realen betalen. In sommige berigten van de Spaansehe grenzen wordt n den toestand der Baskische provinciën en van Navarre een somber tafereel opgehangen. De plotselinge vernietiging van al de fueros of aloude privilegiën, welker behoud nog bij de overeenkomst van Bergara was bezworen moet op een groot deel der bevolking eenen alleronaangenaamsten in druk gemaakt hebben. De wijze, waarop het land thans overal door troepen bezet was, de doodvonnissen en verdere strenge maatregelenwaren weinig geschiktom de alge- 1 meene stemming te verbeteren. Men rekent dat alleen uit Pampeluna 300 personen, allen tot aanzienlijke familien be- hoorende, verbannen zijn. Deze lieden moeten voortaan in steden van het binnenland hun verblijf houden. De regent Espartero wordt eerlang te Sarragossa verwacht. Men meent dat hij daar blijven zal tot het gebleken zal zijn, of het aan den kapitein-generaal van Halen gelukt is, om de revolutionnaire junta van Barcelona tot rede te bren gen. In dat geval zou Espartero naar Madrid terug keeren doch in het tegenovergestelde geval met eene zeer aanzien lijke magt naar Katalonie trekken. Intusschen bevestigt het zich aanvankelijk dat de generaal van Halen den 3 zijne intrede te Barcelona heeft gedaan doch zoo het schijnt slechts door een escadron ruiters ver gezeld hebbende de junta de overige troepen niet binnen de stad willen laten. De bisschop van Barcelona en de ove rige aanzienlijkendie aldaar op last der junta in hechtenis genomen zijn, om tot gijzelaars voor de in het binnenland aangehoudene commissarissen te strekkendoch die weder vrij zijn gelaten, toefï zij tot het betalen van het losgeld voor die commissarissen besloten hadden moeten in groot levensgevaar hebben verkeerd. Het graauw door valsche geruchten opgezet, wilde naar de citadel trekken om hen te vermoorden. BRUSSEL den 9 november. Zie hier het vervolg en slot van 's konings aanspraak bij het openen der wetgeven de kamers Wij hebben minder ongelukken dan te vorenbij het bewerken onzer rijke mijnen te betreuren. Terwijl mijn be stuur de tucht onder de mijnwerkers herstelde, heeft het te gelijker tijd hun toekomstig lot en dat hunner gezinnen doof de instelling van spaarbanken verzekerd, waarvan de laatste haar beslag erlangd heeft en erkend is. De staddie de staatsregeling tot hoofdstad des koning- Eenige bronnen van openbare inkomsten, die ten ge volge van den staat van crisis der laatste jaren minder ruim hadden gevloeidzijn weder aan het toenemen. Door de omstandigheden gewettigde berekeningen en de toepassing der beginselen eener wijze spaarzaamheidveroorloven mijne rege ring om u voor 1842 eene begrooting aan te bieden, waar op, zonder dat het noodig is nieuwe lasten op te leggen, evenwigt tusschen de ontvangsten en de uitgaven bestaat. Laat ons wenschen dat geenerlei onverwachte gebeurtenis die verwachtingwelke door het verledene en den tegen- woordigen staat van zaken wordt geregtvaardigdzal vernie tegen. De belangen der nijverheid, van den koophandel, van de scheepvaart en de schatkist, vorderen gebiedend de her ziening der wet op de suiker. Die herziening zal u worden voorgesteld en gij zult te beoordeelen hebben op welke wijze het mogelijk zal zijn, al die belangen te behartigen, zonder eenen staat van ongelijkheid tusschen de beidex takken van nijverheid [de vervaardiging van koloniale en van beet wortel-suiker] waarop de wet voortaan toepasselijk zal zijn tot stand te brengen. U zullen voorstellen worden gedaan t>m aan de natio nale visscherij alle gewenschte bescherming te verzekeren en om nog krachtdadiger den binnenlandschen handel tegen de misbruiken van het rondventen te beschermen. Een onzer oudste en meest nationale takken van nijver heid de vlas-bewerking en linnen-weverij, is het voorwerp geweest van een door mijn bestuur bevolen opzettelijk on derzoekhet verslag der daarvoor benoemde commissie, die sedert weinige dagen haren arbeid heeft ten einde gebragt zal u worden voorgelegd. Het leger gaat voort mijn vertrouwen en dat des lands te verdienen. Eenige wijzigingen van algemeenen aard in het personeel en het groote administrative raderwerk zijn tot stand gebragt; andere zijn op den weg der uitvoering; alle strekken om onzen staat van wapening te verbeterenden gang van het beheer daarvan te vereenvoudigen het toezigt gemakkelijker te maken, en het welzijn des legers te ver meerderen. Gij zult met genoegen vernemen dat die uit slag verworven is, zonder de door u toegestane credieten te buiten te gaan. U blijft over om in de uitgaven van de beide laatste maanderr van het jaar te voorzien de begroo tingdie u voor 1842 wordt aangeboden, is binnen dezelfde grenzen opgesteld doch behelst desniettemin gunstige voor stellen voor eene talrijke klasse van officieren. Het is tien jaren geleden, mijne heerendat ik voorzat bij de instelling der eerste Belgische wetgevingdie aan dat staatsregelende congres opvolgde hetwelk ons het voorbeeld der eendragt als een erfgoed naliet. Met hoogmoed kunnen wij onze blikken op dat doorgeloopen tijdperk vestigen, het welk echter door zooveel moeijelijke dagen is gekenmerkt. Met welgevallen mag ik in uwe tegenwoordigheid Belgie ge luk wenschen met de vorderingen, die het gemaakt heeft, terwijl het, getrouw aan zich zelf, standvastig in zijne ze delijke en godsdienstige denkwijze bleef. Gij zult door uwe medewerking het bestuur des lands op den weg van gematigd heid en onpartijdigheid doen volharden. Aan mijne verwach ting beantwoordende, zult gij uwe zitting door nuttige en talrijke werkzaamheden kenmerken en de openbare erkente lijkheid zal, te midden van kalmte en welvaart, onze ge- meenschappelijke belooning zijn." Deze troonrede is in de vergaderzaal levendig toegejuicht. Er was, toen de koning zich naar het paleis der volksver tegenwoordiging begaf, eene aanzienlijke krijgsmagt en de geheele burgerwacht op de been. De overeenkomst tusschen de Belgische regering en de stad Brusselwaarvan in de aanspraak gewag wordt gemaakt bestaat in den afstand door de stad van de Brusselsche mu- saea en andere gemeentelijke eigendommen van den staat, waartegen dan Brussel eenen onderstand zou verkrijgen, welke die stad in staat zou stellen, hare drukkende schulden betalen. te BRUSSEL den 12 november. De senaat heeft gisteren, na eenige gemaakte wijzigingen in het ontwerp van adres van antwoord, waarvan de hertog van Ursel in den aanvang der zitting namens de commissie voorlezing had gedaan, hetzel ve met eenparigheid aangenomen. De Belgische artillerie-majoor Kessels is alhier maan dag 11. gevat, in de Petits-Carmes opgesloten en buiten allen toegang gesteld. Dit is dezelfde Kesselsdie vroeger door het vertoonen van het geraamte van eenen walvisch en later door zijne ijverige medewerking tot de Belgische omwente ling, gedurende welke hij eene bende vrijwilligers heeft aan- waaruit zij zich niet door eigene I gevoerd, befaamd is geworden. De beschuldiging tegen deti- Zij heeft tpt opofferingen besloten, zeiven bestaat daarin, dat hij aan eene zamenspanning tegen die den staat met gestichen zullen begiftigen, waaraan het de veiligheid van den staat medepligtig is geweest, of ten deze nog ontbrak. Eene te dien aanzien geslotene overeen- minste het bestaan van zulk eene zamenspanning heeft ver komst zal aan uwe goedkeuring onderworpen worden. j heeld. Op gelijken grond is in den avond van ditigsdag II. Gij zult nog een ander vraagstuk van nationale billijk-! zeker letterzetter, Graux genaamd, te Brussel gevat en bui- beid te beslissen hebben, door namelijk over de vergoeding) ten allen toegang gesteld. Het naauwkeurigst toezigt wordt der oorlogsrampen uitspraak te doen. steeds op de onderscheidene staatsgevangenen gehouden. Hun rijks heeft verheven was sedert verscheidene jaren in eenen j (geldelijken) toestand krachten kon opheffen.

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1