MIDDELBURGS CUE C O U R A N\M N°. 135. Donderda 1841 fcr Gri w November. JgVanfetrijfc. d Ml BESTUREN en AD MIN1STR AT JEN N1EUWSTIJD NGEN <5voot-iarittrtnjc. iSelgie. flcbctrianbcn. <r De abonnements-prijs deier Couranl is f 2 75voor drie maanden, ert franco per Post 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Gents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/T,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. PARIJS den 5 november. De Gazette des Tribunaux ver- De Post van SCHOOLHOUDER, KOSTER en VOOR- meldt, dat de politie in den nacht van den 4 op den 5 huiszoe- ZANGER, in de Gemeente ARNEMUIDEN, wegens het kin gen gedaan heeft om eenige vreemdelingen 111 bewaring te verleenen van een eervol ontslag en pensioen aan den Onder- j nemendoch die zich ijlings verwijderd hadden op het ge- wijzer H. W. Hogerheijde, vacant geworden zijnde, zoo 1 rucht van de komst te Parijs van een Belgisch agent, den worden sollicitanten den derden of hoogeren rang bezitten- heer van Praet de, welke.genegen mogten zjjn naar deze betrekking te staan, uitgenoodigd zich met hunne bewijzen van bekwaamheid en goed zedelijk gedrag, aan te melden vóór of op den 26 November dezes jaars bij den Burgemeester dezer Gemeen te wordende zij wie tevens admissie hebben om les in de Fransche Taal te verleenen, verzocht hunne bewijzen daarvan gelijktijdig over te leggen terwijl de voordeelen aan deze betrekking verbondenvermeld staan in de Bijdrage voor het Lager-Onderwijs over de maand October dezes jaars. Het vergelijkend examen is bepaald op Zaturdag den 11 December 1841 des voormiddags ten 9 ure, op het Stad huis aldaar. Arnemuiden den 8 November 1841. De Burgemeester der Stad Arnemuiden, CORN. DAN. BAARS. LONDEN den 6november. De koningin-weduwe Adelaïde wordt voortdurend door zwaren hoest afgemat, en de genees- heeren schijnen te vreezen dat die vorstin door eene borst kwaal aangetast is. Het onderzoeknaar al de bijzonderheden tot den nood- lottigen brand in den Tower betrekkelijkwordt met ijver en tevens met de stiptste geheimhouding voortgezet. Maar al te zeer blijkt het dat de begrooting der schade door het gerucht niet overdreven is, en dat men, onder anderen, het aantal der vernielde geweren gerust op veel meer dan 250,000 kan berekenen. Eene groote menigte andere, in de bomvrije kelders geborgen, schijnc echter bewaard te zijn gebleven. Woensdag heeft de hertog van Wellington slechts door een lakei vergezeld, zich te paard naar den Tower begeven en zich door den waarnemenden gouverneurmajoor Elrington overal doen rondleiden. De grijze held was zigtbaar aange. daan bij den aanblik van zoo groote verwoesting. Na zijn vertrek heeft hij eene dagorder uitgevaardigd om de bezetting van het kasteel zijne tevredenheid over haar gehouden ge drag te betuigen. Ook de hertog van Marlborough heeft het tooneel der ver woesting bezigtigd op hetwelk zoo vele roemrijke zegetee- kenen door zijnen grooten voorzaat bevochten eene prooi der vlammen zijn geworden. Eergisteren avond verspreidde zich eene algemeene ont steltenis onder het garnizoen van den Tower, op het gerucht dat op nieuw brand binnen de muren van dat kasteel was ontstaan, en wel bij een kleedermaker, op geringen afstand der plaats waar het kruid was geborgen. Weldra werd men echter dezen brand, die in een schoorsteen was begonnen, meester. Behalve den agent Smithwordt thans ook een Italiaan met name Rapallo verhoord die in de bewuste zaak der on wettige exchequerbills betrokken is. Het schijnt dat eerst- gemelde zich reeds verscheidene jaren met denommering en de ander zich met het teekenen van dit papier belast heeft. De dagbladen eischen dat aan lord Monteagledie zoodanig bedrog had moeten voorkomenzijn jaarlijks inkomen als hoofd van het bureau worde onthouden. De jongst ontvangene tijdingen uit China hebben hier veel tevredenheid verwektdaar men denkt dat de nieuwe opperbevelhebber krachtige maatregelen zal te baat nemen om de Chinezen tot rede te brengen. Intusschen wordt, door een partikuiieren brief, het volgende gemeld De Chinezen laten het oogenblik van verademinghun door het weder verlaten van Kanton door de Engclsche troe pen gegundniet verloren gaan, om zich op nieuw in ge- duchten staat van tegenweer te stellen; niet alleen zijn de oude forten hersteld, maar worden er zelfs nieuwe bijge bouwd, over welken ijver zijner commissarissen de keizer hun zijne tevredenheid heeft betuigd bij een rescript van den vol genden inhoud -„De Engelsche honden zijn thans, tot tweemaal toe •voor mijne zegevierende troepen geweken, en gij zijt dap pere mannen, van die overwinning te hebben kunnen be- •vechten. Gij hebt met die barbaren weten tijd te winnen (^dit is de eenige toespeling op het betalen der millioenen) en 'dit is welzoo zij het hoofd onderhalen en de gepaste ceremoniën iu acht nemen, zoo kunt gij hen hunnen handel als vroeger laten voortzettenmaar zorgt bovenal dat gij al de oude forten wel versterkt en er nieuwe bij bouwt alles in den besten staat van tegenweer brengende. Houdt een wakend oog op de Engelschenen roei ze tot den laatsten man uit, zoo zij zich op nieuw wederspannig durven be- toonen." De minister van finantien heeft aangekondigddat bij den interest van de bons der schatkist van 4 op 3 pet. ge- bragt heeft. De zuster van den, in de hevigste revolutie.dagen der vorige eeuw, zoo beruchte Maratis dezer dagen op den zolder eener woning in de straat Barillerie alhier, hoog be jaard en wel in drie-en-tachtigjarigen ouderdom in de diep ste armoede overleden bij haar sterfbed bevond zich slechts één erfgenaam, een kruidenier, en de portierster van het huis. Deze vrouw, wier sterkgeteekende trekken aan de beeldtenis van haren broeder deden denken, had lang haar levensonderhoud gevonden met de vervaardiging van horlo- gie-wijzersin welken arbeid zij uitmuntte. Ouderdom en gebreken hadden haar tot volslagen armoede gebragt. Men verzekert, dat er geene termen gevonden zijn, om den gewezen notaris Lehonbroeder van den Belgischen gezant, wegens zijn bankroet crimineel te vervolgen. De oudste notaris van Frankrijk, de beer Valin vroe ger maire van Senlisin het departement de 1'Oiseis in den hoogen ouderdom van ruim 91 jaren overleden. De staat der zaken te Barcelona blijft nog groote on gerustheid inboezemen. Op het gerucht dat twee commissa rissen door de junta naar den kapitein-generaal van Halen afgezonden, om hem de sloping van de citadel te berigten vermoord waren geworden zijn 22 personen en daaronder de bisschop van Barcelona, in hechtenis genomen. Onder de bevolking heerschte groote opgewondenheid. De junta's, die zich sedert de oproerige bewegingen te Pampeluna gevormd haddenzijn bij een decreetden 27 october te Vittoria uitgevaardigd ontbonden. Bij een ander decreetvan den 29 derzelfde maandwordt het bestuur der provinciën geregeld. O'Donnell en velen der overige ontvlugte hoofden van den jongsten opstand hebben, naar verzekerd wordt, Orleans en Tours tot hunne verblijfplaatsen gekozen. -Terwijl zijne landgenooten in Spanje de meest verwarde en bloedige dramas uitvoeren houdt zich zegt men, de heer Martinez de la Rosa hier rustig met het schrijven van een drama bezigdat eerlang ten tooneele zal worden gebragt. Men kent thans in zijn geheel het besluit van den re gent Espartero, van 29 october, waarbij de fueros of uit sluitende voorregten der Baskische provinciën geheel worden afgeschaft. Het afzonderlijk verkiezingstelsel, dat daar be stond het regt om de belastingen zelf te regelendat om de besluiten van het hoofd-bestuur niet af te kondigen dan na eene bekrachtiging van den provincialen raad; het voor regt om niet aan de algemeene wetten wegens de recrucering van het leger onderworpen te zijnen soortgelijke privile giën meer, worden dus met ééne pennestreek vernietigd. De Spaansche tol-linie zal met 1 december aanstaande langs de noordelijke grenzen der Baskische provinciën en van Navarre even zoo worden gevestigd, als overal elders op de Spaan sche grenzen. Men meent dat deze maatregelen de kiem van groote ontevredenheid onder de Biscaijers en Navarrezen zal achterlaten. Uit Madrid heeft men tijdingen tot den 30 october. Het was daar toen rustig. De regtsgedingen tegen de deel- genooteu aan den laatsten opstand werden met ijver voortge- zet waren geworden. Intusschen was hem eene verwarde herinnering van Parijs bijgebleven, alzoo hij, tijdens het on geluk gebeurd was, nog niet kon spreken. Hij nam eindelijk het besluit zeif een onderzoek te beginnenen begaf zich naar Parijshetwelk hij in alle rigtingen doorkruiste. Aan de esplanade der invalides gekomen, dacht hem, dat hij zich den omtrek begon te herinnerendat waren de boomenon der welke hij zoo dikwijls gewandeld hadhij meende zelfs eene der omliggende straten te herkennen, maar het huis uit te vinden was hem niet mogelijk. Een oud invalide die hem daar reeds dagen lang had zien rondwandelen, en hem meer dan eens heimelijk eene traan had zien afwisschen, vraagt bem eindelijk of hij iets in die buurt zoekt, in welk geval hij, die dezelve sedert de laatste jaren niet verlaten had, hem mogelijk van dienst zou kun nen zijn. De jongeling verhaalt den ouden krijgsman zijne geheele geschiedenis. Wacht eens, zegt deze, 1823, dat was het jaar van den Spaanschen veldcogt,het was toen dat de dap pere kapitein Guemard gevangen genomen en naar Mont St. Michel gezonden werd; zijne vrouw ging op zekeren dag met haar zoontje van hier en sedert heeft men niets meer van hen vernomen. Die arme mevrouw Dubreuilhoe heeft zij niet geweend over hare dochter, haren kleinzoon en schoon zoon, die in zijne gevangenis aan zijne wonden bezweken was." Guemard, zegt de jongeling, het linnengoed, dat ik droeg toen ik gered werdwas met eene G. gemerkt. Dus heb ik noch vader noch moeder meer." Neen, maar gij hebt toch altijd uwe grootmoeder, me vrouw Dubreuil', die goede oude vrouw, hoe verheugd zou de zij zijn, indienmaar ik zelf wil u tot haar ge leiden." De jongeling hadvoor ingeval het te pas rnogt kunnen komendie kleertjes die hij aan had toen het ongeluk ge beurd was, en die men zorgvuldig had bewaard, met zich genomen. De herkenning was volkomende goede oude grootmoeder erkende, buiten allen twijfel, het hemdsboord je, hetwelk zij zelve had geborduurd, en in de schoentjes zag men nog het merk van den schoenmaker, die destijds de familie bediende. Het door het bestuur der gemeentewaar Charles opgevoed was geworden afgegeven bewijsliet ove rigens niet den minsten twijfel omtrent zijne identiteit, en de jonge Guemard, die nog twee dagen geleden een arme'von deling was, ziet zich in het bezit gesteld van een fortuin van zestig duizend franken renten. BRUSSEL den 7 november. Bij een koninklijk besluit is de prins Joseph de Chimay Belgisch gezant en gevolmagtigd minister bij Z. M. den koning der Nederlanden tot gouver neur der provincie Luxemburgin plaats van den baron de Steenhaultbenoemd geworden. In zijn niet officieel gedeelte voegt de Monitcur hierbij: Het is op des prinsen de Chimay reeds lang geleden en in de laatste dagen herhaald verzoek, dat hij eene andere bestem ming verkrijgt, die hij daarenboven zelf aangeduid heeft. Nadat de prins de Chimay zijne familie te Arlon gevestigd heeftzal hij naar 's Hage terugkeeren om de begonnen on- derhandclingen te sluiten en afscheid te nemen van het Ne- derlandsche hof. In het Journal de Bruxelles leest men Aan de ont dekking van het komplot heeft men tevens die te danken van het voornemen, om een geheim genootschap, de orde der tempelieren te herstellen met welk plan de generaal van der Meeren zwanger ging dfie zich reeds den naam van groot- zet. De nieuwe fiscaal bij den krijgsraad had thans het dood- r vonnis tegen de twee gebroeders Fulgioso geëischt. Onge- meester dier gehe.tne orde gaf. De loge moestop den Bou lukkig schrijft men uit Madrid vinden zulke eischen hij de clubbisten en bij een deel der nationale garde maar al te veel weerklank." Het volgende verhaal zal niet zonder belangstelling ge lezen worden. In 1823 begaf eene jonge vrouw, met een knaapje van ongeveer derdehalf jaar op den armzich te voet naar Mont St. Michel. Het was eb, zij volgde het strand; weldra hoorde men een akelig gillende ongelukkige was in een dier draaikolken, waarvan de diepte niet te peilen is, ge raakt. Eenige zich in de nabijheid bevindende menschen schoten te hulp, maar het was te laat; het hoofd der onge lukkige verzonk reeds in het zand; daar zij het knaapje tot op het laatste oogenblik met uitgestrekte armen boven haar hoofd had gehouden gelukte het evenwel dit nog even tij dig te grijpen en te redden. De gemeente-besturen in den omtrek deden alle mogelijk nazoek naar de familie van het kindhetwelk zeer goed gekleed was en aan welgestelde menschen scheen te behoc/ren maar alle nasporingen bleven vruchteloos. Eene boerin uit den omtrek van Grandville belastte zich met de opvoeding van het kind, hetwelk den naam van Char les bekwam en hetwelk eindelijk zijn twintigste jaar bereik te zonder dat de navorschingen in de laatste jaren voortge- levard de 1'Observacoire gevestigd worden." Volgens hetzelfde blad heeft de policie nog twee huiszoe kingen gedaan de eerste bij een koopman en zaakgelastigde van den generaal van der Smissen, de andere bij een vreem deling in het hotel de Suède. Deze nasporingen hebben ech ter tot niets geleid. 's GRAVENHAGE den 7 november. Z. K. H. de Prins van Oranje heefc eene gift van 100 gulden voor de nagelatene betrekkingen der verongelukten te Scheveningen verleend. Dezer dagen heeft Z. Exc. de prins de Chimay, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Belgiebij dit hof, de eer gehad aan Z. M. voor te stellen den heer Dujardinlid der gemengde commissie te Utrecht, gedele geerden commissaris der Belgische regering bij het Nederlnrd- sche gouvernement, en zaakgelastigde bij het hof van 11a- nover en de handzeesteden. Den volgenden dag hebben ge noemde gezant en de heer Dujardin de eer gehad ten hove te dineren. De meeste leden van de Tweede Kamer der Staten Ge neraal zijn huiswaarts gekeerd, en, naar men zegt, zal die Kamer niet vóór februarij hare werkzaamheden hervatten. Bij koninklijk besluit van den 4 dezer is benoemd tot advokaat-geueraal bij den Hoogen Raadmr. P. N. Arrt-

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1