MIDDELBURGSCME C O u R A mm N°. 134. Dingsdag 1841. 9 November. Jxaufcvijk. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Publicatie. fiefceubmabiug. MAATSCHAPPIJ: TOT BEVORDERING DER TOONKUNST, Af deeling Ml dd elbu rg. iilaatgcftappij tat Hint uait 't QUgcmccn, NIEUWSTIJDINGEN. ©root-Brittatije. ÖCÏ0tC. Hcbcrlattöcii. De abonocments-prijs deier Courant i sf 2 "]b voor drie maanden, en franco per Post f b. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdtfr 10 ure, indien men dezelve in bet eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van é<Sn tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de In- en Op- zercncn dat bij Hun Edei Aehtb. is ontvangen en aan den i Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering verzon den, het Suppletoir Kohier No. 6 van de Personele Belas tingen, voor het Dienstjaar i8||, met uitnoodiging aan een iegelijk wien zulks aangaat, omna bekomene kennisgeving van zijnen aanslagten spoedigste het door hem verschul digde te kwijten; onder herinnering tevens, dac de bezwa ren, welke dienaangaande mogten bestaan, binnen drie maan den na heden behooren te worden ingediend. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze wor den afgekondigdmitsgaders in dezer Stads-Couranc ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 8 No vember 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien de Staten van ten achteren zijnde Belastingschul digen nopens de vervallene termijnen der Personele Belas ting, over het loopende Dienstjaar, opgemaakt door den Heer Ontvanger der Directe Belastingen binnen deze Stad Verwittigen mits deze de belanghebbenden, dat de Dwang bevelen tegen de ten achteren zijnde Belastingschuldigen bereids worden opgemaakt en binnen kort aan hen zullen worden beteekend, onder aanmaning, om als nog, tot voor koming van vervolgingten spoedigste hun verschuldigde te voldoen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 8 No vember 1841. Burgemeester en Wethouders der Stad Middelburg, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De Leden der Afdeeling voornoemd, worden verzocht te compareren op de Algemeene Vergadering, welke zal gehou den worden op Dingsdag den 9 dezer des middags ten één ure, in de Concertzaal, zóó tot het aanhooren der Reke- liing over het jaar 1840 1841 als tot benoeming van cwee nieuwe Leden in het Bestuur. J. C. SCHORER VAN DE SOUBURGEN, President. VERGADERING op Woensdag den 10 November 1841 des avonds ten zes ure. Voorlezing en Bijdrage. Namens Bestuurders P. de MARET TAKSecretaris. Bij de Kerk-cóllecte in de Nieuwe-kerkop den 7 dezer •is ontvangenvan U. W. P.een Vijfguldenstuk voor de Weduwe van J.Baert. De ondergeteekenden geven daarvan bij deze kennismet berigtdat zij hetzelve aan het adres .zullen doen geworden. Middelburg, den 8 November 1841. Diakenen der Nederd. 'Herv. Gemeente .5- M. BOONE, Praeses. M. j. BOONE, Scriba. LONDEN den-3 november. 'Bij'de marine heerseht voort durend .groote drukte. De equipage van alle schepen in de rzeehavens wordt-op voet van oorlog gacompleteerd. De II- llustrJotisvan 72 stukken, zeilt den 10 dezer naar de kust rvan Noord-Amerika, terwijl zich de schout-bij-nacht Mason «iet drie linieschepen naar 'Lissabon moet begeven. De zaak der onwettige exchequerbills word hoe langer 'hoe moetje!ijker en ingewikkelder, daar er thans ook ontdekt rztjn aan wier uitgifte de klerk Smiih geene schuld schijnt te "hebben. Btfaldien.de schade, door dit bedrog aan de hou ders bedreigd, met van regeringswege vergoed wordt, vreest •men dat du papierengeld voor altijd zijn xrediet zal verloren hebben. Ofschoon de voortgang vau den brand in den Tower door de genomene maatregelen gestuit was, had men er den 2 dezer nog niet in kunnen slagen het vuur geheel te onder drukken en moesten er voortdurend vele voorzorgen gebruikt worden, om de tot dusverre onbeschadigd gebleven gedeelten te behouden. Voor zoo veel i;en wist had slechts een der spuitgasten bij deze ramp het ifi.-n verloren, maar vele per sonen waren min of meer gekwetst geworden. De juweelen der kroon waren gered. Nopens de oorzaak van dezen nood- lottigen brand was een naauwkeurig onderzoek ingesteld het welk echter nog tot geene bepaalde uitkomst scheen geleid te hebben. Vrij algemeen hield men het daarvoor, dat de brand door een gebrek in een der schoorsteenen ontstaan was. Een der dagbladen verzekertdat in Portugal gewigtige bewijzen ontdekt zijn voor het bestaan van een plan, omdat land en Spanje tot eene groote republiek, onder den naam van Nieuw-Iberia te vereenigen. De vestiging van een bisdom der Anglikaansche kerk binnen Jeruzalem is nu stelliger zeker. Den 7 dezer wordt professor Alexander alhier tot die gewigtige waardigheid ge wijd. PARIJS den 3 november. Het getal der betrokkenen in de zaak van Quénisset bedraagt thans 35. Ongeveer 50 an deren zijn op vrije voeten gesteldmaar moeten bijna allen als getuigen verschijnen. Naar men verzekert zijn ter gele genheid dezer regtzaak talrijke stukken ontdektdie licht over de zamenstelling en het doei der geheime associatien ver spreiden en waarvan de ministers bij hunne voordragten aan de kamers gebruik denken te maken. Dezer dagen is te Parijs overleden de bekende graaf de Celles, welke in Belgie geboren, achtereenvolgend is ge weest, onder de Fransche heerschappij, prefect van het de partement van de Zuiderzeetijdens de vereeniging met Ne derlandlid van de Staten-Generaal en gevolmagtigde bij het hof te Rome, in welke betrekking hij het tusschen Neder land en hec Pauselijke bewind gesloten concordaat mede heeft helpen tot stand brengen. In 1830 is hij tot lid van het congres benoemd, en daarna in onderscheidene betrekkin gen werkzaam geweest. In 1831 heeft hij zich naar Frank, rijk begeven en is aldaar overleden nadar hij door Z. M. den koning der Franschen tot staatsraad was benoemd ge worden. Vau Madrid schrijft men, dat zich de raad van minis. tersterstond na de terugkomst van Esparteromet de be paling van den dag moet bezig houden op welken de zit ting der cortes geopend zal worden, hetwelk denkelijk te gen het einde van deze of in het begin der volgende maand geschieden zal. De regering hield zich met eene nieuwe organisatie der nationale garde bezig. De ondervinding schijnt in den laatsten tijd geleerd te hebben, dat op het leger weinig staat is te makenwaarom het geraden geoordeeld wordt dit te verminderen en daarentegen de nationale militie te versterkenwelke in twee groote afdeelingen zou worden gesplitstnamelijk die der ongehuwden, ten allen tijde mobiel te verklarenen die der gehuwdenvoor de plaatselijke dienst. Te Irun waren 24 personen in hechtenis genomen die de wijk naar Frankrijk hadden willen nemen. De nationale gar den van St. Sebastiaan hebben zich van den marquis de Santa Crux en zijne gamelin, van den graaf en de gravin de Corrèz en van den senateur Arteta meester gemaakt, en hen allen ter beschikking der militaire autoriteiten gesteld. Behalve den kolonel Rizo te Biibao, zijn ook de generaal Lahera en zijne beide aides-de-camp te Santander gefusilleerd. In den Moniteur Parisien. leest men; De heden avond uit Baijonne ontvangen tijdingen melden dat er nog steeds vlugtelingen naar Frankrijk overkomen on der dezelve telde men de generaals Pastor en Gorez. Op de grenzen zijn troepen zaamgetrokken om de emigratie voor te komen. De slechting der citadel van Barcelona is geschorst ge worden maar men dacht dat met den arbeid zou worden voortgegaan." In bijzondere berigten uit Madrid van den 28 wordt veel gesproken van de woelingen der revolutionnaire klubsdie vele aanhangers telden onder de leden der nationale garde. Er was spraak om naar het voorbeeld van Barcelonain iedere wijk eene klub van waakzaamheid op te rigtenen ora de minderjarigheid der koningin tot haar 18de jaar te veriengen. Tijdingen uit Bornbay van den 1 october brengen te vens berigten uit China tot den 24 augustus. De komst van den nieuwen Lngelschen zaakgelastigde had eene goede uit werking gedaan. Het scheen echter dat de geschillen niet langs den minnelijken weg zouden te beslechten zijn. De Engelschen hielaen zich met de toerustingen bezig voor eene expeditie naar het eiland Arnoy voorts wilden zij Chusan hernemen en zich van Ningpou meester maken.; en indien de keizer dan nog niet toegeven wi zou men naar Peking willen optrekken. 1de BRUSSEL den 5 november. Koning Leopold zal den 9 dezer de zitting der wetgevende kamers in persoon openen. De instructie in de zaak der jongste zamenzwering waarmede de regter van instructie bij de regtbank van eersten aanleg alhier, Delcourtbelast is, wordt met ijver voortge zet. Het getal der personen op wie zware beschuldigingen zouden rusten, wordt gezegd 8 of 10 te bedragen. Eergis teren avond is de zoon van den generaal van der Smissen weder op vrije voeten gesteld alsmede een gewezen kapitein der vrijwilligers, Perrin geheeten voort een drietal dames waaronder de echtgenoot vau den kapitein de Bast, dienaar Holland willende reizenop de grenzen waren aangehouden. Ten aanzien van de Bast zeiven omtrent wien het gerucht heeft geloopen dat hij zich op de vlugt begeven hadwordt thans gemeid dat hij zich uit zijne woning niet heeft ver wijderd en er ook geene huiszoeking bij hem plaats gehad heeft. Gisteren avond woonden de koning en koningin de voor stelling van de Huguenots in den schouwburg bij. Gedurende de vierde acte werd eene sterke losbranding, als van een vuur wapen gehoord hetwelk niet weinig ontsteltenis te weegbragt. De politie was dadelijk in de weer doch kon niets anders' ontdekken dan de overblijfselen van een vuurpijl of spring- bus die in de Rue-Leopold was gebarsten. Later werden nog de ontbarstingen van twee dergelijke vuurwerktuigen in de nabijheid van den schouwburg gehoord zonder dat men de daders heeft kunnen ontdekken. 's GRAVENHAGE den 4 november. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden is, na dat de commissiewelke belast geweest is met aan Z. M. de lijst der kandidaten tot aanvulling van ééne plaats in de algemee ne rekenkamer, aan te bieden, verslag uitgebragt had en voor de door haar volbragte taak was bedankt, gelezeu ecu koninklijk besluit, waarbij de heer G. G. J", baron van Fri- dagh benoemd wordt tot lid der algemeene rekenkamer, het geen aangenomen is voor kennisgeving. Voorts zijn ingekomen onderscheidene verzoekschriften, als: een request van den heer Nieuwlandlid der provinciale Staten van Overijssel, burgemeester te Olst, verzoekende in aanmerking te komen voor de nog te begeven plaats bij de algemeene rekenkamer. Een nadere brief van den majoor Reviuswaarbij hij aandringt, dat de keuze op "hem rooge vallen. Die brief is vergezeld van een aanbevelend getuig schrift van zijn voornialigen chef, den generaal-majoor Evers. Een verzoek van A. J. Borst, uit IJsselstein, zich bekla gende, dat hij zich te vergeefs bij request aan Z. M. heeft vervoegd, om, ingevolge art. 266 van het burgerlijk wet boek van zijne vrouw te worden gescheiden en zieh thans tot datzelfde einde aan de Kamer wendende. Deze stukken zijn naar de commissie voor de verzoekschriften verzonden, welke verslag uitbragt op verschillende in hare handen ge stelde stukken. Twee derzelve, van den heer Cats, grond eigenaar, die zijne gedachten over de middelen tot krachtda dig herstel van s Rijks finantien kenbaar maakte, en daartoe vooral eene belasting op het inkomen of op de bezittingen en portefeuille wil gebezigd hebbenzullen ter griffie wor den nedergelegd. Omtrent twee andere stukken wordt overgegaan tot de or de van den dag. Het eene is van den heer Smits, meubel maker te Utrecht, die zich op nieuw tot de Kamer wendt om zich over den uitslag der door hem gevoerde procedure te beklagen. In dat request weidt de adressant op eene min gepaste wijze tegen de regterlijke magt en tegen den advo- katenstand uit. Het andere is van den heer Jacobste Am sterdam die de Kamer een geheim te koop aanbiedt, ora namelijk een luchtschip te kunnen besturen waardoor het mogelijk zou zijn om zich in 14 dagen naar de Oost-Indien te kunnen begeven- AMSTERDAM den 4 november. Terwijl dezer dagen van andere dergelijke opofferingen is melding gemaaktver neemt men, dat onze geachte stadgenoot, de heer P. Buide kopeer, terstond na de aanvaarding zijner betrekking als lid van de Tweede 'Kamer der Staten-Generaal ten behoeve der schackist afstand heeft gedaan zoowel van de 2500aan die betrekking verbonden, als van zijne reis- en verblijf kosten. HAARLEM den 4 november. Naar men verneemt is dezer dagen dooY onzer geachten stadgenoot den wet-eerw,. heer A. de Vries, aan den iraad dezer "Stad aangeboden, en door dezen met dank aangenomen een prachtig exemplaar van eenen door dezen verdienstelijken geleerde geschreven Brief aan A, D, Schinkel, over Guichard's noticè sur Ie Speculum humana salvationismet drie bijlagen tot staving j dei nauwkeurigheid van het verhaal van Junius wegens de I uitvinding der boekdrukkunsten ter wederlegging der mce- ningdat Costcr koster zou geweest zijn." In -dit belangrijk geschrift zijn de regten van Haarlem op de eer der uitvinding van de boekdrukkunstdoor den kuudigen schrijver, op nieuw op eene bondige wijze verdedigd, de in de laatste tijden door de bestrijders dier regten aangevoerde schijngronden op eene afdoende wijze wederlegden het geschildat door ■de gedurige redeneringen meer en meer van deszelfs waar

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1