MIDDELBURGS CUE C O U R A N°. 133. Zaturdag 1841. 6 November. BESTUREN ex ADMINISTRATIEN. MAATSCHAPPIJ: TOT BEVORDERING DER TOONKUNST, Afdeeling Middelburg. NIEUWSTIJDINGEN. 3wit0crlatïb. 33uit0citlattb. ©voot-Btrittaitjc. Jfciiufitnjk. ÏJelgic. ^cberUnbcn. i De abonnements-prijs deier Courant is f 2 j5 voor drie maanden, en franco per Post 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coraptant, of bi) het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men deaelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. .Ti# De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan dte prijs van één tot tes regels is/i,5o en voor iedcrcn regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De Leden der Afdeeling voornoemd, worden verzocht te compareren op de Algemeene Vergadering, welke zal gehou den worden op Dingsdag den 9 dezer des middags ten één «re in de Concertzaal zóó tot het aanhooren der Reke ning over het jaar 1840 1841, als tot benoeming van twee nieuive Leden in het Bestuur. J. C. SCHORER VAN DE SOUBURGEN, President. De Directie van de ZONDAGSCHOOL berigt bij deze, dat er wederom gelegenheid is om in dezelve te worden op genomen, mits men zich daartoe aanmelde bij den Hoofd onderwijzer Gouka inde Stads-Armenschoolop Maandag, Dingsdag of Woensdag, den 8 9 of 10 dezer, des middags van *2 tot 1 ure. Middelburg, 6 November 1841. J. BORSIUS, Secretaris. ZURICII den 35 octoberHeden vergadert te Bern de landdag van den Zwitserschen bond. Men kan reeds bere- kenen hoe de stemmen verdeeld zullen zijn. Meer kantons, dan men vroeger verwachtte, zullen zich voldaan verklaren met de concessien van Aargaumeer kantons daarentegen ■dan te voorzien waszullen aandringen op de herstelling van alle kloosters, als den eenigen aan het bondsregt volko men beantwoordende:) maatregel. In den laatsten zin zullen stemmen: LucernUri, Schwytz UnterwaidenZug Freiburg, St. Gallen, Graubunden, Wailizerland en Neuen- burg benevens Appenzell Inner-Rhodendus iof stand. Tegenover dezelve zullen zich voldaan verklaren: Bern,' Aargau, Thurgau Solothurn Tessin; SchaifhausenGia- rus, Waadt, Appenzell Ausser-Rhoden en Bazelland dus 8£ Stand. De eenige ware kracht dezer tweede partij be staat in Bern. FRANKFORT den 30 october. Omtrent de vestiging van een Evangelisch bisdom te Jeruzalem, worden thans door een in Hamburg uitkomend godsdienstig weekblad nadere bij zonderheden medegedeeld. Hetzelve maakt in de eerste plaats een besluit des konings van Pruissen van 6 september j|. bekend waarbij die vorst verklaart de helft te willen bij dragen voor de dotatie van een Evangelisch bisdom te Jeru zalem en daarvoor beschikbaar stelt een kapitaal van ie 000 p. st., waarvan voorloopig jaarlijks de renten zullen worden betaald, doch hetwelk later, wanneer de staatkundige ge steldheid in Syrië zulks veroorlooft, onder 's koning goed keuring tot den aankoop van landerijen in Palestina zal kun nen worden besteed. Voorts berigt genoemd blad, dat de aanstelling van den bisschop van Jeruzalem beurtelings van de Engelsche en Pruissische zijde zal geschieden; dat ten gevolge van bovengemeld besluit des konings van Pruissen, •de Engelsche regering aangezocht is geworden, om de we-, derhelft voor de dotatie van het bisdom bij te dragendoch dat, üeze ziftfes geweigerd hebbende, het genootschap tot verspreiding van het Christendom onder de Joden op zich genomen heeft om daarvoor te zorgen. LONDEN den 31 october-In den afgeloopen nacht heeft, ten gevolge van eenen branddie zich in den Tower open baarde, in geheel de city de grootste ontsteltenis geheerscht. Men zegtdat de bratid in het huis van eenen ambtenaar «ontstaan is. Dat huis en het koffijhtris van koningin Anna zijndjet eerst de prooi der vlammen geworden, die zich met schrikwekkende snelheid over deze aloude verblijfplaats der ïïngelsche koningen verspreid hebben, in welker uitgestrekte gebouwen thans nog eene overgroote hoeveelheid krijgsbe hoeften, kostbare zeldzaamheden en de jnweelen der kroon ïiewaard worden. Men heeft gedurende eenigen tijd gevreesd dat geheel «de Tower, met al wat "hij bevatte, door het vuur vernield zou worden; maar ten gevolge van krachtdadige Inilpis men er in geslaagd om de vlammen tot een deel der gebouwen te beperken. De wapenkamer "heeft het meest ■geleden. Nog ontbreekt het aan meerdere bijzonderheden snaar men kan toch reeds de schade, door dezen vreesselij- ken brand aanger.gt, op 800,000 pond. «erL 9,600,030) berekenen. Gelukkrg heeft men nog den tijd gehad, om het buskruid in het water te werpen. [Waarschijnlijk moet men Bij de wapenkamerwaarvan In dit berigt gesproken wordt, aan de uitgestrekte zalen denken, waarin niet slechts een voorraad thans nog bruikbare wapenen, maar ook velen uit den ouden tijd voor de geschiedenis der krijgskunst van hoog belang, bewaard worden. Men zag hier onder ande ren eene geheele reeks beelden' van oude Engelsche koningen te paard, met de prachtige wapenrustingen bekleed, die in hunnen tijd gedragen werden, of die hun werkelijk hadden toebehoord. Die zaal was eene der merkwaardigheden welke vreemdelingen steeds tot het bezigcigen vati den Tower uit lokten.] PARIJS den 1 november. Gisteren heefc men, niettegen staande het zondag wasgroote beweging in de bureaux van buitenlandsche zaken, oorlog en marine opgemerkt. De heer Gutzot heeft met onderscheidene leden van het corps diploma tiek conferentien gehouden. Men zegt dat op aanwijzing van het geregtshof der pairs verscheidene nieuwe arrestatieti bevolen zijn, en dat de baron Pasquier in briefwisseling getreden is met een' te Londen wonenden Engelsehmandie kennis beweert te dragen van het bestaan eener uitgebreide zamenzwering, met welke de aanslag van Quénisset in verband zou staan, en die niets minder ten doel gehad zou hebben dan de uitroeijing der koninklijke familien in Engeland en Frankrijk. Naar verzekerd wordt is den generaal GPDonnellop aanzoek van den Spaanschen gezant Olozagabevel toege zonden zich naar het departement du Nord te begeven. Vol gens brieven uit Baijonne zouden de drie millioen fr.door Maria Christina aan hare vrienden gezondenen over het niet ontvangen waarvan CPDonncll zich beklaagd heeft, thans, na dat de pogingen der Chriscinos mislukt zijn, onverwachts te regt zijn gekomen. De heer de Salvandy zal zich nu eerstdaags naar Madrid begevenhetwelk als een bewijs wordt aangemerkt dat de moeijelijkheden tusschen de beide kabinetten uit den weg zijn geruimd. Men meldt uit genoemde hoofdstad, dat aan het gezantschapshotel grooce toebereidselen tot zijne ontvangst werden gemaakt. Verder wordt van daar geschrevendat het hoog militair geregtshof het vonnis van den krijgsraad heeft vernietigdbij hetwelk de brigadier Quiroga y Frias en de graaf de Reque- na slechts tot eenige jaren opsluiting veroordeeld warenen dat eerstgemelde nu tot de doodstraf, de laatste tot eeuwig durende gevangenis is verwezen. Beide deze vonnissen moes ten echcer nog aan de goedkeuring van den regent onderwor pen worden. Verscheidene hoofdganleggers van den jongsten opstand werden nog nagespoord onder welken men den heer Manuel Riva Herrera noemde. Men sprak van pogingen der ultra liberalen, om hec ministerie in hunnen geest gewijzigd te krijgen; maar Espartero zou hierven niets willen hooren. Onder de leden der cortes heerschte groot verschil in gevoe lens omtrent de maatregelen die in de tegenwoordige om standigheden genomen moeten worden. Espartero is met 7 bataillons infanterie en 3 eskadrons ka- vallerie te Bilbao binnengerukt, en heeft aan die stad en Vit- toria zware contributien opgelegd. De infant don Francisco de Pau!e heeft Sarragossa verla ten, om hec bevel over eene divisie van het, Spaansche leger op zich te nemen. BRUSSEL den 2 november. Ten gevolge der ontdekte zamenzwering zijn weder eenige personen in hechtenis "eno- men, namelijk Crispielseen bediende; Jean Qaptiste Per- Tier thans bij een kolenmijn te Charleroi in betrekking Roezinskieen Pool, onderwijzer in de meetkunst; Perin kleermaker; van Laethemadjudanc van den generaal Lechar- lieren madame Parent. De justitie zet mee ijver de instructie voort. Hare na sporingen bepalen zich niet alleen tot deze hoofdstad maar strekken zich ook uit tot GentLuik en Antwerpen. Te Gent, onder anderen, is huiszoeking gedaan bij den ad- vokaac Metdepenningendoch zonder eenig gevolg. De regeringsbladen houden nog het stilzwijzen omtrent het plan der zamenzvveerdersdoch naar hetgeen van de instruc tie is uitgelekt, zoo schijnt hec aan geen twijfel meer on derhevig, dat zij eene Orangistiscbe omwenteling bedoelden, en dat zij plan hadden om zondag hun voornemen te beproe ven. Zij hadden tot dat einde ook pogingen aangewend om bij de onder-officieren van het garnizoen eenigen steun te vinden, doch het is, juist daardoor dat de zamenzwering rs I aan het licht gekomen en verijdeld. 's G'RAVENHAGE tien 2 november. Z. M. de Koning heefc aan cc commissie toe inzameling van liefdegiftenvoor de nagelaten betrekkingen der op 27 october verongelukte visscherseene bijdrage van f 400 doen toekomen, j In de lieden gehouden zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is overgegaan tot de verkiezing van drie kan didaten voor het lidmaatschap der Algemeene Rekenkameren zijn, na herhaalde stemmingen op het drietal gebragtals eerste kandidaat de heer G. S. G. baron van Fridagh, amb tenaar van den eersten rang bij het gewestelijk bestuur van Overijssel; als tweede kandidaat de heer P. M. van Meurt, hoofdambtenaar bij het provinciaal bestuur van Noord-Bral band, te 's Hertogenboschen als derde kandidaat mr. II. van Stralen commies bij het departement van binnenland- sche zaken. z- Éxc. de minister van buitenlandsche zaken heefc bereids geantwoord op de bedenkingen welke in de afdee- üngen van de Tweecie Kamerten aanzien der begrooting van zijn departementgemaakt zijn. Z. Exc. verklaart daar bij dat men de reden der verwerping van het eerst aangebo den ontwerp, nopens dat hoofdstuk, bij gemis van duidelijke aanwijzing deswege gemeend heeft daarin te moeten zoeken dat de Tweede Kamer het gevoelen blijft omhelzen dat het bedrag van dit hoofdstuk der begrooting te hoog is opgevoerd. Men heefc dus bij het opmaken der tegenwoordige raming niet anders kunnen doen dan nadere bezuinigingen te brengen, bij voorkeur in die posten van uitgave, welke meermalen dè aandacht der Kamer hebben tot zich getrokken daarbij ech ter in het oog houdende, dat die besparingen niet in strijd komen,met de staatkundigeen handelsbelangen van Nederland. Voorts wordt aangemerktdac men tot eene vereenvoudiging in de vertegenwoordiging bij het hof van Denemarken zal kunnen overgaan, aangezien dat hof in dezen het initiatief genomen heeft, teii minste wat betreft het beginsel, dat in liet vervolg door die mogendheid zal worden nageleefd, en dat de bedoelde vereenvoudiging zonder vrees voor ongerief in de handels-aangelegenheden zal kunnen geschieden, daar, behalve een zaakgelastigde ook een consul te Koppenhagen resideert. Met de vervanging van den gezant te Koppenha gen door eenen zaakgelastigde zijn nu de kosten der verschil lende zendingen bij de hoven van den tweeden en derden rang gebragt op de bezoldiging van ministers-residenten of zaak gelastigden, behalve die van de zending in Belgie, welke voor alsnog, en zoo lang men met dat rijk niet op een ge heel effen voet gekomen isvoor geene vereenvoudiging vatbaar kan geacht worden. De kosten der gezantschappen te Rome en te Turyn bedragen niet meerder daivhet trakce- ment van eenen zaakgelastigde met bijvoeging van liet wacht geld hetwelk in geval van terugroeping dier gezanten, aan deze zou behooren te worden toegelegd. Overigens wordt aangemerkt, dat het traktement van eenen secretaris van le gatie te Berlijn niet kan worden weggelaten, daar deze open staande betrekking weldra zal vervuld worden. Indien men de billijkheid niet ivil uit liet oog verliezen (aldus gaat de minister voort) en de traktementen van mi nisters-residenten of zaakgelastigden bij de hoven van den tweeden en derden rang in evenredigheid wil brengen met de meerder of minder kostbare levenswijze, waarin alleen hec verschil gelegen is dat men opmerkt tusschen de traktemen ten van diplomatieke agenten van denzelfden rang, dan mag men de bedenking, dac meerdere bezuinigingen zouden kun nen worden daargesteld in de zendingen bij de hoven van den tweeden en derden rangen dac de traktementen van de zaakgelastigden te Madrid en Lissabon te hoog zouden zijn, als min gegrond beschouwen. Niettemin is men bedacht0111, zoo mogelijk ook alhier nieuwe besparingen te verkrijgen. De betrekkingen met de hanzeesreden (aldus wordt in de antwoorden gezegd) zijn voornamelijk van commercielen aard. Er bevinden zich consuls te Hamburg, Bremen en Lu- beclten men acht dus de belangen van handel en scheepvaart genoegzaam verzekerd. Daarenboven worden door de terug roeping van den minister-resident te Hamburg de betrekkin gen van vriendschap niet verbroken, dewijl hec voornemen bestaat om den minister-resident te Hanover tevens bij de hanzeesteden te accrediteren." Men merkt aan, dat men voor alsnog ongeraden acht, de voorgenomen bezuinigingen in het consulaat te Tripoli in te voeren bij het consulaat-generaal te Tanger en het consulaat te Tunis. In dezen met overhaasting te werk te gaan ivordt te onvoorzigtiger geoordeeld daar de belangen van den han del en scheepvaart daarin groorelijks betrokken zijn, en het is, alvorens hierin verder te gaan, doeltreffende/ voorgeko men het gevolg af te wachten der intrekking van hec°con- sulaat te Tripoli. Wijders wordt te kennen gegevendat de menigvuldige betrekkingen van verschillenden aard die tusschen de Ne derlanden en het Zwicsersche bondgenootschap bestaan, hec onvermijdelijk maken dat zich ten minste een Nederlandsch commercieel agent bij dac bondgenootschap bevinde, en wan neer men in aanmerking neemtdat de consul-generaal tevens belast is mee de correspondentie van staatkundigen aard waaidoor de kosten voor hec verblijf aldaar van een diplo matiek agent gespaard worden, dan durft men gerust aan het onpartijdig oordeel overlaten, of eene bezoldiging van ƒ3000 als te hoog moet worden aangemerkt. Eindelijk, wat aangaat de verlangde inlichtingen rakende de Luxemburgsche quescie, gedraagt de minister zich aan de mondelinge mededeeüngeudie daaromtrent door Z. Exc. in comité-generaal gedaan zijn. ROTTERDAM den 3 november. Gisteren avond, om streeks negen ure, omsond alhier brand in de banketstraat,

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1