MIDDELBURGSE UEAI Donderdag 4 November. M°. 132. 1841. M BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. Ehiitscïilauö. (Broot-Briltanjc. Jfratsfcrijfs. Barlgic. immxwrnéi* De abonnements-prijs dezer Couranl is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt eomptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertenticn behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- cn Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van cén tot zes regels is t5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents, Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. «sa De COMMISSIE LOON FOOR. fFERK werd voor eenige dagen hoogst aangenaam verrasc door eene gift van f 100, van eenen ongenoemdenwaarvoor zij ook langs dezen weg haren erkentelijken dank betuigt. De edele gever gaf daarbij te kennentot deze verhooging zijner vroegere gift bewogen te zijntiit aanmerking der buitengewoon ongunstige om standigheden onzer minvermogende Ingezetenen. Ook de Commissie, deeiende in deze wijze van zien, wil gaarne hare uiterste pogingen aanwenden om dien nood te lenigen doch is natuurlijk door de beperktheid harer middelen gebon den zij kan alzoo niet anders dan wensclien dat dit voor beeld navolging moge vinden. Middelburg, den 3 November 1841. De Commissie voornoemd, Namejis dezelve, A. M. CRAMER, Pres1. H. REKKER, Sec5. heeft. De berigten houden weinig in wegens hecgene na de 1 te verwerven." Waarop de jonge deerniswaardige vorstin al vrijspraak gebeurd is, maar dewjil er geringe gistingheersch- j snikkende ten antwoord gaf: O mijn God! ik verlang niet te, veronderstelde men dat M' Leod zou kunnen vertrekken, meerder dan gij allen, dat de arme generaal sterve, wat moet zonder persoonlijke beleedigingen te ondergaan. ik doen? „Aan den regent schrijven," was het weder- Wat Grogan betreft, deze was op aauzoek van de regering j antwoord; en dadelijk nam zij eene pen op om zulks te doen, der Vereenigde-Staten door sir R. Jacksonden waarnemen-maar de hardvochtige weduwe Mina, hare gouvernante, den gouverneur van Canada, onverwijld op vrije voeten ge- 5 verzette zich hier tegen en merkte op, dat de voogd vau BERLIJN den 22 october. Sedert zijne terugkomst alhier heeft de prins van Pritissen zich op het voordeeligst uitgela- ten over het Oostenrijksche krijgswezenhetwelk hij onlangs met bijzondere nanuwkeurigheid in oogenschouw genomen had bij de groote kennis welke men den prins van het mili taire toeschrijft, is dit oordeel van veel gewigt. FRANKFORT den 27 october. Volgens de te Weenen in omloop zijnde geruchten zou het dividend der Weener bank-actien voor het tweede halfjaar van 1841 zeer goed uit vallen. In het jaar 1840 zijn in de gezamenlijke Oostenrijksche provinciën geboren 837,040, en gestorven 659,840 perso. nenzijnde alzoo de bevolking van dac keizerrijk met 177,200 zielen vermeerderd. Volgens een schrijven uit Berlijn van den 20 dezer, is Z. M. de koning van Pruissen voornemens de gemalin des graven van Nassau in den vorstenstam! te verheffen en tot vorstin van Neuland te benoemen. Het slot van dien naam, bij Löwenberg gelegen, en door den graaf, voor deszelfs vertrek uit Silezievoor eene som van 555,000 rthlr. aange kocht, zal, op last van den graaf, aanzienlijk vergroot, en in den aanstaanden zomer reeds door hoogstdenzelve met eenen aanzienlijken hofstoet betrokken worden. Bij even tueel overlijden des graven zal zegt men de gravin aldaar haar vast verblijf nemen. Luidens berigten uit Rome heeft de Pauselijke rege ring de deelnemers aan hec oproer te Aquila, die in den Ker kdijken Staat gevlugt waren, aan Napels uitgeleverd; waar toe zij, naar het schijnt, voornamelijk werd bewogen door de ontdekking van vertakkingen der zamenzwering in het Ro- meinsche. Ten gevolge dier ontdekking hadden er ook op het. Pauselijk gebied arrestatien plaats gehad. Z. M. de koning van Zweden heeft, uit hoofde van den in zijne Staten zeer slecht uitgevallen tarwe- en rogge- oogst, bij een besluit van den 11 dezer, het op granen bij invoer te heffen regt verminderd voor den tijd van drie ja ren beginnende met den 1 november aanstaande en eindi gende met december 1844. Volgens onmiddellijk alhier uit Alexandria ontvangen brieven, van den 6 dezer, waren tot dien tijd 5100 Syriers naar hun vaderland teruggezonden. De Nijl was dit jaar •nog veel verder dan in hec afgeloopen jaar buiten hare oevers getreden, en had, niettegenstaande de door Mehemed-Ali daartegen genomen maatregelen van voorzorg, groote ver woestingen aangerigt. Meer dan 100 dorpen stonden onder water. Men geloofde echter dat, wanneer de Nijl niet ihooger sceeg Mehemed Ali nog een voortreffelijke schoof sboomwol en koorn hebben zou. Deze was den 21 sepcem- «foer te Cairo aangekomenwerwaares de consuls van Enge land Frankrijk en Rusland hem weldra dachten te volgen. 'LONDEN den 31 october. Met de stoomboot Acadia «eergisteren avond te Liverpoo] gearriveerd, is hec allerbelang rijkst en geruststellend berigt der vrijspraak van den heer Jtlexdnder M'Leod en van het ontslag van Grogan ontvangen. .Het regtsgeding van MLeod heeft acht dagen geduurd, tiiettegenstaande.de verhooren dagelijks tot laat in den avond werden voorcgezec. De regtbank heeft gewild dac zijne ver dedigers zich alleen bepalen zouden bij het bewijzen dat de .•aangeklaagde geen drel aan hec vernielen der Carolina had genomen. Bovendien is het voldoende gebleken dac hijge durende die vernieling, zich teil huize van een vriend, op gen afstand van verscheidene mijlenbevond. In de antwoor den van den procureur-generaal op de redenen der advocaten straalde groote bitterheid doorterwij! de regeer Grudley zich daarentegen gunstig jegens den gevangene gestemd toonde, en de jur'ij hem zonder lang aarzelen niet schuldig verklaard sceld en den 4 dezer onder beftborlijk geleide tot op de grenzen gebragt. Deze gelukkige afloop eener zaak, de onzekerheid en mo gelijke gevolgen van wier uitslag eene zoo algemeene bekom mering veroorzaakt hadheeft gunstig op de beurs gewerkt. De buitengewone drukte en levendigheidwelke er in den loop dezer weekaan de btireaux van binnenland- sche zaken, de schatkamer enz. hebben plaats gevonden, hebben in betrekking gestaan tot de ernstige nasporingen welke er thans door R. Peelsir ,7. Graham den kanselier van 's rijks schatkist en enkele andere kabinetsleden bewerk stelligd zijn, naar de verborgene handlangers, door wier toe doen sedert eenen geruimen' tijdeen groot aantal vaische excheq'uier-billsten bedrage van niet minder dan 150,000 a 200,000 p. sr.in omloop gebragc zijn, en blijken, ten ge volge dier nasporingen de oudste klerk van het exchequier- bureau de lieer E. B. Smitken zekere mr. Lewisin hech tenis genomen te zijn. Voorns zijn er van gouvernements- wege de noodige maatregelen genomen om dit kwaad voor het vervolg tegen t? gaan en tevens de vaische van de ech te exchequier-bills beter te kunnen onderscheiden. De verkiezing der meeste leden van den municipalen raad te Dublin is in den zin der liberale partij uitgevallen waardoor het zeer waarschijnlijk wordt dat men O'Connell tot lord maire dier stad zal benoemen. De conservaciven trach ten zich met de opmerking te troostendat deze onderschei ding slechts een jaar duurt, en met de hoop dac de keus later bestendig op iemand van hunne partij zal vallen. Blijkens de onlangs geëindigde volkstelling, bedraagt hec aantal inwoners van Engeland en Wallis 15,901,981 van Schotland 2,624,586, van Ierland 8,005,382 en van de eilanden GuernseyJersey en Man 124,079, derhalve dat van de drie vereenigde koningrijken 26,856,028. De bttiten- landsche bezitcingen medegerekendregeert de koningin Vic toria over ongeveer anderlialf-honderd millioen zielen. PARIJS den 30 october. De Spaansche generaal QPDon- nell is heden morgen alhier aangekomen heefc een bezoek bij Maria Christina afgelegd "en eene langdurige conferentie met haren secretaris del Castillo y Ayenza gehouden. Sommige dagbladen behelzen eene proclamatie van don Carlos <aan, zijne aanhangers, in welke hij hen vermaant aan de roepstem der Christinos0111 deel aan hunnen opstand te nemen, geen gehoor te geven, maar met kalmte den dag af te wachtenop welken den Hemel zijne regtvaardige zaak zal doen zegepralen. Volgens de laatste berigten uic Madrid bleef die hoofdstad rustig, en was de brigadier Quiroga y Frias ter dood verwe zen. Espartero was, blijkens tijdingen uit Baijonnenog steeds te Vittoria, maar werd te St. Sebastiaan verwacht. De citadel van Pampeluna heeft zich onderworpen. Te Bar- celona is men, in weerwil der vertoogen van den generaal Zabulamet het afbreken van de citadel begonnen. Te Bilbao hebben talrijke arrestatien en- eenige ceregcstellitigen plaats gehad. Hoe weinig benijdenswaardig de toestand van de jonge koningin Isabella IIin weerwil van al het schitterende van haar verheven rang, tegenwoordig moet zijn, kan onder an deren eenigzins uic het volgende, uit Madrid overgezonden verhaalworden afgeleid Daags voor het voltrekken van het doodvonnis van Diego Leon, begaven zich twee zijner bloedverwanten, de gravin i van Altamira en de raarquizin van Zambranonaar de jonge koningin, om haar te smecken liet pardon van den regent voor den veroordeelden generaal te verwerven. Om hec hart der jeugdige vorstin des te sterker te roeren hadden zij twee nichtjes van den generaal met zich genomendochtertjes van eenen anderen brigadier, don Diego Leonneef van den ver oordeelde, die, niet minder dan dezen om zijnen heldenmoed geroemd vier jaren geledenhec leven op het slagveld ge laten had. Die arme meisjes stondeneven als de dochter tjes van derzelver oom, hulpelooze weesjes te worden, wantna he.c sneuvelen van haren vaderhadden zij geenen anderen steun gehad dan haren oom. Bij liet smeeken en weenen van deze doorluchtige vrou- j wen en onschuldige kindertjes, voegde zich het smeeken en weeneu van al de omstanders, onder welke de hellebnardiers- j officier die hec paleis in tien pacht van den 7 op den 8 ver- j dedigd had, niet de minst dringende was. De koningin, van 1 aandoening overstelpc, wist niet wat ce antwoorden. Eene j van hare staatsdames voegt haar xoe: Mevrouw, zoo de doorluchtige moeder van II. M. hier tegenwoordig ware, zou zij niet gedoogen dat zoo vele aanzienlijke personen zoo lang geknield bleven liggen, zonder de genade, die zij smeeken, if. M. vooraf zijne toestemming hiertoe moest geven. De heer Arguelles verscheen, maar weigerde zijne toestemming tot een stap, die zeide hij, den regent zoude belemmeren in de vri.ie uitoefening van het prerogatief, hetwelk gedurende de minderjarigheid der koningin geheel bij hem berustte. Eene der staatsdamesover deze tegenkanting veront waardigd, ontzag zich niet Arguelles met de meest verre gaande minachting te behandelen, en ontving hierover, bij het verlaten van het vertrek, de luide toejuiching van al de hellebaardiers, die daarvan getuigen waren geweest. De on gelukkige koningin, ziende dat zij bij geene mogelijkheid de vergunning kon verkrijgen, om den brief, dien zij zoo innig wenschte 'te verleenente schrijven, barstte op nieuw uit in tranen en verklaarde baren gewonen toer niet rijtuig niet te zullen doen, voor men haar zou hebben laten schrijven. Om haar cot bedaren te brengen verbond Arguelles zich den brief te vervangen door een persoonlijk bezoek hetwelk hij bij den voorzitcer van den raad zoude doen, om dezen be kend ce maken met de wensclien van zijne doorluchce pu pillen ten behoeve van den veroordeelde. Eerst 11a deze be lofte plegcig ontvangen te hebben, bewilligde Isabella er in uic rijden te gaan. Hec lijdc geen twijfel of Arguelles zal zijn .woord ge houden hebben, en dat alzoo hec smeeken van de koningin, van hec legervan de nacionale gardevan de bevolking ten gunste van Diego Leonaan den regent bekend geinaakc geworden is. Van alle zijden is hij alzoo gedrongen gewor den gebruik te maken van het bij hem berustend koninklijk prerogatief, en voor al dac smeeken is Espartero doof ge bleven. Disge Leondie op het veld van eer steeds nog kwis-tiger met zijn bloed is geweestdan de overwinnaar van Bergara met de schatten van den staat; Diego Leon, wien acht paarden, inden strijd, onder hec lijf zijn doodgescho ten geworden; Diego Leon, die Espartero tweemaal liet le ven had gered is op den koelbloedigen last van dezeii ge fusilleerd." Door den aanhoudenden regen zijn de Rhóne en andere rivieren in de zuid-oostelijke departementen weder op ver scheidene plaatsen overgeloopenen hebben te Tarascon, Beaucaire, Avignon en elders, beduidende'schade aangerigt. De laatste berigten zijn echter geruststellende. BRUSSEL den 31 october. De ontdekking eener zamen- zweering tegen de veiligheid van den Staat [waarwan wij reeds in de laatste afdrukken van ons vorig uo. melding maakten heeft gisteren geheel onverwachts de hoofdstad uit hare rus tige stemming gebragc. Eenige der ministers schijnen echter sedert een geruimen tijd wenken ontvangen te hebben, dac er geheime woelingen plaats hadden, zonder aanduiding evenwel waarin dezelve bestonden; men had alleen 'de viering der september-feescen aangawezen als hec tijdstipwaurop hec toe eene uitbarsting zou komen. Van daar dat de politie toen zulke buitengewone maatregelen van voorzorg aanwend dedac velen zich daarover moesten verwonderen. j£ij ble ken echter destijds noodeioos geweest te zijn. Sedert bleef de regering bestendig met een naauwlettend oog voor de open bare orde waken tot dat zij voor eenige dagen berigc ont ving, dac er een voornemen bestond om buskruid, geschut en kogels in Brussel binnen te sluikenen werkelijk heefc men dan ook gisteren in de voorsteden twee kanonnen en bus kruid in beslag genomen, en men heefc tegelijkertijd, mede in de voorstad, de fabrijk ontdekc waarin de kogels gegoten werden. Na deze nitkomscen verkregen te hebben, heeft de regering de zaak in handen der justitie gesteld, welke spoedig de hoofdbewerkers van dit alles is op het spoor gekomen en in hechtenis genomen heeft. Onder diegenen die reeds in handen der justitie zijn, noemt men voornamelijk een ex-generaal van der Smissen, zijne echtgenoot en zijnen broeder; den generaal van der Meeren den intendant der gendarmerie Parijs en zijnen secretaris van Zwijnt', den kapitein kom- mandant der gekwetsten van september de CrehetiParent voormalig hoofd der vrijwilligers, en de majoor le Ckar lier ex-generaal in dienst van Portugal. De huiszoekingen bij onderscheidene der bovengenoemde personen bewerkstelligd hebben geleid tot de ontdekking van allerhande krijgstuigen het in beslag nemen van vele papieren, die weiligt de ver takkingen der zamenzwering en derzelver strekking zullen doen kennen. Tot nog toe is men daaromtrent, bij het trou wens zeer verklaarbare stilzwijgen der officiële bladen, ge heel in het onzekere, hetgeen nog vermeerderd wordt door de uiteenloopende denkbeelden der zameuzweerderswaarvan sommige als aanhangers der voormalige dynastie en andere als hevige republikeinen bekend staan. Hec eenige zekere is dat zij de tegenwoordige orde van zaken hebben willen omver werpen.

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1