MIDDELBURGS CIS E U li A IV T. Dingsda 2 November. NÏEUWSTjjÏÏÏNGiNr N°. 131. 1841. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Hationalc itUlHic. Publicatie. Z3utt0chlattb. ©troot-iariltaiijc. jTAiifctrtjfc. iaelgic. ücDcriattdcu. i/jrt Dt abonncments-prijs deier Courant is a y5 voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men deielve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van edn tot zes regels is/z,50 en voor iederen regel daarboven ai Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zgn, altoo het regt van zegel wordt betaald. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG; Gelee op art. I van het besluit van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den 9 October jl. Provin ciaal Blad no. 79) Verwittigen bij deze de Verlofgangerswelke zich iti de Gemeente bevindendat allen zich zullen moeten vervoegen op Vrijdag den 5 November aanstaandedes middags ten twaalf ure, op de Heerenbeurs alhier, voorzien van de Kleeding- en kleine Equipementstttkkenwelke zij van hun Korps hebben behouden, mitsgaders van hec Attest HH„ ten einde door den Heer Militie-Commissaris te worden ge ïnspecteerd zullende van deze Inspectie slechts zijn ver- schoond de zoodanige, die zich met een tijdelijk Verlof in hunne Haardsteden bevinden, alsmede diegenen, welke met hunne Korpsen nu of in der tijd hebben afgerekenden ein delijk dezulken die nog niet van Militaire Kleeding zijn voorzien. En worden mitsdien de belanghebbenden aangemaandzich ten voorschreven uur en plaats te doen vindenten einde zich niet bloot te stellen aan de straf van Provoost-Arrest bij art. 1 .«3 der wet vermeldwelke aan de zoodanigen die van de Inspectie afwezig zullen blijvenzonder wettige redenen «daarvoor te doen blijken door den Heer Militie- Commissaris zal worden opgelegd. En ten eitide een iegelijk hiervan kennis dragezal deze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 25 Oc tober 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd •PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve, F. Z. ERMERINS, L.S. Lid van den Raad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG; u In aanmerking nemendedat het voortdurend bestaan der Kinderziekte binnen deze Stad ,an de Ingezetenen de verpligting oplegtztch tegen alle verdere verspreiding dezer besmettelijke ziekte te beveiligen en door algeineene maatre gelen voor te komen, dat dezelve geene meerdere slagtoffer? alhier 11a zich slepenp Willen bij deze «elk en een iegelijk ten ernstigste hebben aangemaand, om met alleen de gemeenschap met de besmette Huisgezinnen en Lijderszoo veel hun mogelijk isaf te bre ken maar door de toepassing of herhaling der Vaccine zich alsnog dit heilzaam voorbehoedmiddel ten nutte te maken en inzonderheid derzeilver Kinderen of Pupillendoor geene onverschoonbare nalatigheidvooroordeel of bekrompen in zigcen van de Inenting terug te houden; terwijl de zooda' nigen, welke de daarop vallende kosten bezwaarlijk zouden kunnen goedmaken, zich t-ot het gratis vaccineren bij hec Institut van Vaccinatie kunnen aanmelden. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 28 Oc tober 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, F. Z. ERMERINS, L. S. Lid yan den Raad. np Middelburgden t November 1841. COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Behoeftigen op nitnoodiging van de Edel Achtbare Hee r.en Burgemeester en Wethouders, zich weder verenigd en hare werkzaamheden hervat hebbende, neemt, onder kennis geving daarvan de vrijheid hare behoeftige Stadgenooten «P nieuw aan te bevelen in de milde weldadigheid der meer fcevoorregte Ingezetenen, van welke reeds gedurende zoo veie jaren de -sprekendste blijken zijn ondervonden. F. Z. ERMERINS, Voorzitter. N. H. VOORZEE DE VRIES. S. ROELSE. M. J. BOONE. J- H. SISTERMANS. ABM. lang. N- w. PRAAG. P*RK APPEL, Secretaris. FRANKFORT den 26 october. Volgens brieven uit Ber lijn, zou Z. M. de graaf van Nassau aldaar gedurende den winter zijn verblijf houden en tegen den zomer weder naar Silezie gaan, waar hoogstdezelve oniangs de groote heerlijk heid Neuland tusschen Goldberg en Löwenberg gelegen heefc aangekochtop welke aanzienlijke verbouwingen zijn voorgenomen, en die tot bestendige zomer-residentie van den graaf besLemd schijnt. LONDEN den 25 october. Men heefc nadere berigten uit Nieuw.York, en wel van den 6 dezer, in Liverpool ont- vangen. De inhoud daarvan is niet ongunstig. Het regts^e- ding van 3FLeod was begonnen en werd den 4 te Utica nog voortgezet. De toevloed van nieuwsgierigen was niet over grooten veel minder dan men, naar aanleiding van hec ge rucht, hetwelk de zaak had gemaakt, zoude hebben ver wacht. Het requisitoir was geenszins in hevige bewoordin gen vervat, en tot den 4 waren er onder de gehoorde getui gen geene geweest, door welke M'Leoduit een regeskundig oogpunt beschouwd, persoonlijk zeer was bezwaard. De zaak van Grogan hield de aandacht daarentegen nog zeer bezig, en gaf steeds aanleiding tot menige bittere aan merking, ten aanzien van de Britsche regering. Men meende evenwel te mogen verwachcen, dat de genoemde regering de wettigheid der aanhouding niet zoude erkennenen dat de ge arresteerde dienvolgens op vrije voeten zoude worden gesteld. De dezer dagen van de Kaap de Goede Hoop ontvan- gene berigten, ten aanzien van de welvaart dezer volkplan ting, luiden tamelijk gunstig. De berigten uit Amerika en het dempen van den op stand in Spanje hebben voordeelig op den prijs der fondsen gewerkt. PARIJS den 27 october. Gisteren ochtend is uit Melun alhier een persoon binnengebragtdie van medepligtigheid aan den aanslag van Quénisset tegen het leven der koninklijke prinsen verdacht wordt gehouden. Hij is in de gevangenis opgesloten en buiten allen toegang gesteld. Meer dan 15,000 man, die in de steden aan onze oos telijke grenzen in bezetting lagenhebben bevel ontvangen ora meer naar het hart des lands ce trekken; zij zullen, zoo het schijnt, niet door andere regemencen vervangen worden. De regering heefc weiten gevolge der vertoogen van den gezant Olozagat van hec denkbeeld, om een observatie-leger atjti de Pyreneën bijeen te trekken afgezienmaar zij heefc tevens maatregelen genomen om in al onze zuidelijke depar tementen op korte afstanden troepen te plaatsen, zoodanig, dat deze binnen drie of vier dagmarschen aan de Pyreneën vereenigd zouden kunnen worden. Bijzondere brieven van de Spaansche grenzen vermel den dat de regent Espartero overal op zijnen togt naar het noorden als in triumf is ingehaalden dat in verscheidene steden de nationale gardes als eene gunst verzocht hebben om hem tot eerewachc ce verstrekken en verder te mogen begeleiden. In een dagblad van Bordeaux leest men berigten uic Madrid van den 20 october, waarin het volgende voorkomt: De corces zullen tegen den 19 november, den naamdag der koningin Isabella IIworden bijeengeroepen ten einde op die wijze zijdelings de werking der revolutionaire junta's die te Barcelona en elders zijn opgerigc, te verlammen. Ter gelegenheid van den genoemden feestdag zal eene algemeene amnestie voor al de Carlisten zonder onderscheid worden uit gevaardigd, en zulks uic aanmerking van het vaderlandslie vend gedraghetwelk zij gedurende de laatste gebeurtenis sen hebben gevolgd, door zich van alle deelneming aan den opstand van O'Donnell ce onthouden. Een observatie-leger van 60,000 man zal tusschen Al- calaBurgos en Victoria worden vereenigd, ten einde aan de noordelijke provinciën ontzag in te boezemen en zoo spoe dig mogelijk tot eene wijziging der fuevos dier provinciën welke met de staats regeling der monarchie in verband moe ten worden gebragt, te geraken." BRUSSEL den 29 october. De wetgevende vergadering. 1 ie de tweede dingsdag in november bijeenkomt, zal, zegt menoor den koning Ju persoon geopend worden. van Bebrische^!8"1^0 Vlaamsche feest' of lie bijeenkomst her afnnf geerden te Gent, strekkende om, door Van VaSte re8elen «n de Vlaamsche of Neder- keren is In p-p V°°"durend bestaan hier te lande ce verze- g noemde stad, met algemeen genoegen afge- loopen. De voorstellen, ten aanzien der spelLg,^, aan- rtTheeft mén21" 1° TweziSen W8S de heer minister Falck. Ook heeft men onder dezelve geteld de heeren de Gerlache de Stassattde Retjfenberg en Gachard Opmerkelijk is hetdat bij een te dier gelegenheid ge houden banket de gouverneur de gezondheid des konings ingesteld hebbende onderscheidene gasten de zaal verlieten verklarende den naam des souvereins bij die letterkundig feest ongepast. Het aantal der studenten aan de Kacholijke akademie van Leuven is weder aanzienlijk toegenomen, ten koste van de rijks-universiteiten en van de vrije universiteit van Brussel. BRUSSEL den 30 october. Gisteren avond heeft de po litie onderscheidene huiszoekingen gedaan en personen in hechtenis genomen. Onder de gearresteerden merkc men op den broeder van den generaal van der Smissen. De justitie heeft bij de huiszoekingen twee stukken geschut, kogels kruidenz. in beslag genomenalsmede in eene der voorsce- den het huis ontdekt, alwaar de kogels gegoten Werden. De hoofdstad geniec eene volmaakte rust; doch het schijnt dat er wel degelijk een plan heeft bestaan om een omme keer van zaken te bewerkstelligen. 's GRAVENHAGE den 28 october. Zijne Exc. de mi nister van financiën is gisteren alhier van hec Loo teru^e keerd werwaarts de graaf Heerdt vertrokken is en zich nog verscheiden andere aanzienlijke personen zullen begeven om bij Z. M. fViüem Frederikgraaf van Nassau, afscheid te nemen, die men wil dac aanstaanden maandag van hec Loo naar Duicschland zal wederkecren. In de zitting van de Tweede Kamer der Stacen-Gene- raal van heden zijn gelezen en goedgekeurd de notulen van het verhandelde in de zittingen met gesloten deuren van den 21 en 25 dezer, waaruit blijkt, dat in die van den 21 de voorzitter der Kamer voorgesteld heeftom het in de afge loopen zitting ter tafel gebragte ontwerp, houdende een nienw regiement van orde der Kamer, in de nieuw geopen de zitting tot een bepaald punt van overweging te maken dat de vergadering zich met dat voorstel vereenigd heefc en dienvolgens besloten ishet concept-reglement in de afdee- lingen te onderzoeken. De heer van Nes doet, namens de commissie, belast ge weest om met die der Eerste Kamer het adres der Staten- Generaal den Koning aan te bieden, het volgend verslag: De commissie is gisteren op de gebruikelijke wijze bij Z. M. den Koning toegelaten en heeft zich van hare eervolle taak gekweten. Na de voorlezingvan het adres, heefc Z. M. op de meest minzame wijze de commissie toegesproken en heeft het hoogtdenzelven behaagd op het adres te antwoorden Dat Z, M. met bijzonder genoegen hec adres van de Staten-Generaal ontving; dat hoogstdezelve de gevoelens welke daarin te zijnen aanzien zijn uitgedrukt, hoogschatte' en het vooral waardeerde, dat er in doorstraalde eene vol komen overeenstemming van gezindheid, inzigten en voorne mens tusschen de Regering en de Stacen-Generaal welke zoo onontbeerlijk is voor het heil des Vaderlands dac die overeenstemming zorgvuldig aan te kweeken Zr. Ms inni> verlangen is, en dat zulks (dit getuigt ook het adres) bij de Staten.Generaal weerklank vinden zal. Overigens stele Z. M. met Hun Edel Mog. vertrouwen in de billijkheid en regtvaardigheid der vreemde mogendheden, en verwacht daar van dat de raoeijelijkheden waarin het groothertogdom Luxem burg mogt worden gewikkeld, op de belangen en vriend schappelijke betrekkingen van Nederland, als van hetwelk dac groothertogdom thans geheel afgescheiden is, van geen invloed zullen zijn." De commissie wordt voor de door haar volbragte taak be dankt. Tot het drukken van het aangeboden adres en het uit- gebragte rapport wordt besloten. Wederom is een aantal verzoekschriften ingekomen om bij de verkiezing van candidaten voor het lidmaatschap der Al gemeene Rekenkamer in aanmerking te komen. Na het houden dezer Zitting zijn de afdeelingen vergaderd om he: ingekomen ontwerp van wet houdende de begroo ting voor het departement van buiceniandsche zaken te on derzoeken. Uic eene toelichtende nota, bij de nieuwe voordrage der Scaats-uicgaven voor het departement -van buiceniandsche zaken gevoegd, blijkc, dat het nieuw ontwerp voor 1844 f 34>25° en voor 1843 ƒ40,000 minder bedraagt dan het eerste. HAARLEM den 29 october. Heden voormiddag heefc ten huize van den wapensmid der afdeeling dragonders, aan de Achcer-Nieuwegracht alhier, in deszelfs we-kpiaats' ter' wijl de vlam plotseling uit den schoorsteen naar beneden sloeg, eene geweldige, zelfs op geruimen afstand hoorbare ontploffing plaats gehad waardoor de ramen en een gedeelte van hec dak zijn uitgeslagen, en het geheele huis van bin nen, ten gevolge van het wegslaan en neerstorten van vloe ren en balken, «waar beschadigd is geworden. De oorzaak van deze ontploffing, waarbij nergens eenige brand in het ge- bouw is ontstaan, is naar wjj vernemen, nog niet bekend. Vier personendie zich iu of bij de werkplaats bevonden zijn meerder of minder zwaar gekwetst geworden. GROEDE den 30 october. Wij hebben hec genoegen te engtendat zich dezer dagen alhier een departement der maatschappij Nut van Algemeen heeft gevestigd. Regt belangrijk was de dag, op welke aldaar de eerscc- maal de leden zich vergaderden. De Evangelisch-Luchersche gemeente had, op gedaan verzoek, haar kerkgebouw voor de plegcigheid der openingsrede wel willen afstaan. Toen onder orgelmuzijk de leden en derzelver dames, benevens een groot aantal ger.oodigdcn zich geplaatst hadden betrad de tijdelijke

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1