MIDDELBURGS CUE O N°. 130. Zalm-dag 1841. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. fhtfelicAtic. 4* NI EU WSTIJ 1MNGEN. ücbedAudcn. /«Sf 'K'-V''..' f''/ili.AJV BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG; In aanmerking nemende, dat het voortdurend bestaan der Ekinderziekte binnen deze Stadaan de Ingezetenen de verpligting oplegt, zich tegen alle verdere verspreiding dezer besmettelijke ziekte te beveiligenen door algemeene maatre gelen voor te komendat dezelve geene meerdere slagtoffers alhier na zich slepen Willen bij -deze elk en een iegelijk ten ernstigste hebben aangemaand om niet alleen de gemeenschap met de besmette Huisgezinnen en Lijders, zoo veel hun mogelijk is, af te bre ken maar door de toepassing of herhaling der Vaccine zich alsnog dit heilzaam voorbehoedmiddel ten nutte te maken en inzonderheid derzelver Kinderen of Pupillen, door geene •onverschoonbare nalatigheid, vooroordeel of bekrompen in- zigten van de Inenting terug te houden; terwijl de zooda- nigen welke de daarop vallende kosten bezwaarlijk zouden kunnen goedmaken, zich tot het gratis vaccineren bij het Jnstitut van Vaccinatie kunnen aanmelden. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 28 Oc- ■tober .1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. "Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, FZ. EllMERINS, L. S. Lid van den Ilaad. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Min- vermogenden te Middelburg, aan de Ingezetenen der- zelve Stad. Veelgeachte Stadgenooten Of de aanstaande Winter zoo langdurig en streno- of de •hulp uit dien hoofde zoo noodig zal zijnals ten voorleden jare, dit ligt natuurlijk voor ieder onzer verborgenmaar zeker is het, dat het mingunstige jaargetijde met rassche schieden nadertdat -de behoefte dan altijd groot en de ver diensten gering zijn; .terwijl-de vrees bestaat, dat er, zoo door gebrek aan werk als de duurte van de eerste levensbe hoeften, -voor den armen daglooner in den aanstaanden Win ter minder dan ooit gelegenheid zal zijn om in zijn ouder- 'houd en dat van zijn soms zeer tdlrijk gezin te voorzien zoo dat wij ulieden kunnen verzekeren, dat deze en andere mensch- lievende !Inrigtingen te onderschragen, dit jaar weder van liet hoogste belang is. Wij van onze zijde zijn bereid omindien wij op uwe krachtdadige hulp mogen rekenen, waarop wij den meesten prijs stellen, de zorg op nieuw op ons te nemen, teneinde, naar jaarlijksche gewoonte, onze behoeftige Medeburgers' van^ warm en gezond Voedsel te voorzien. Tot dat einde wenden wij ons weder tot ulieden veel <re- ■ochte Stadgenooten Gij zult uhier houden wij ons van overtuigd, aan den edelen pligt der weldadigheid ook nu wederom niet onttrekken; terwijl wij daarbij den wensch "koesteren dat, hoezeer dankbaar voor de genotene ondersteu ning, vélen, zoo mogelijk, hunne giften vermeerderen en te vens ons getal deelnemers jaarlijksch moge aanm-oeijen In dit vertrouwen zullen wij «lieden eerlang de Inteeke- ningslijsc of Biljetten ter Inschrijving aanbieden ten einde wij onze werkzaamheden kunnen aanvangen en weest verze kerd, dat ulieder ruime bijdragen onze opofferingen zullen beloonen en de harten der Armen met dankbaarheid zullen vervullen. Middelburg, den 14 Octóber -1841. D. J. DE Supervii.le, Voorzitter. S. de Wind. S. Bomme, Thesaurier. H. du Bujssön Becius, Secretaris. J. van Reigersberg Versluys. A. J. VAN DEN BroECKE. - 'P. N. ScnoRER, ,J. A. Moens. FRANKFORT den 11 october"Men schrijfc uit Berlijn: Onze politieke betrekkingen met Holland zijn in den laat teen tijd min of meer verzwakt door het Luxemburgsche vraag stuk door de Nederlandsche verordening tegen de Rijn- stoomvaart, door onze opzegging van het handels-verdrag en <de overhelling van Holland naar Frankrijk en deszeifs handels belangen doch de onderhandelingendie thans worden ge- L sc'1'inen den band weder aan te halen; de heer von werkt hier, en onze gezant te 's Gravenhage schijnt e ra en weder vast te hechten de geheime Obersteuerrath yon e mentag is op nieuw uit Keulen naar Luxemburg vertro ^en tot we eraankuooping van het s-fgebrokene en, tiaar onze staatsmannen beweren met zekerheid te wéten, iioopt men op goeden uitslag - Den 6 dezer, ten half drie „re i„ den nacht, zijn te Konstant.nqpel en in de omstreden hevige schokken van aard beving in de rigting van het N. W. naar het Z O ge voeld geworden en verscheiden oude gebouwen daardoér in gestort of zwaar beschadigd. PARIJS den 25 october. Men zegt dat, in weerwil der vertoogeu van de heeren Guizot en andere ministers het ka- binet besloten heeft met de ontwapening ter zee niet verder voort te gaanen de redenen daarvoor in eene nota aan de andere groore mogendheden bloot te leggen. ren opzigte van het in omloop gebragc gerucht, dat 50,000 man Fransche troepen aan de Spaansche grenzen zou- den zamengetrokken worden, zegt heden een ministerieel blad datindien zoodanige bevelen ook al mogten gegeven zijn toen de opstand nog voortduurde, en wel met het doel om' de fransche grenzen te beschermen, de zoo spoedii» tot star.d gebragte bevrediging toe zal laten daaraan geen"gevolg te geven en alles op den ouden voet te herstellen. In de dagbladen wordt nu de briefwisseling tusschen konin- gin Maria Christina en den Spaanschen gezant Olozaga ge vonden van welke dezer dagen zoo veel is gesproken. .De laatste brief is van gisteren gedagteekenden uit naam'dier vorstin door haren secretaris del Castillo y Ayensa geschreven. Na cenige ernstige berisping aan den gezant, over den oneer- biedigen toon, die in zijne brieven doorstraalde, wordt ver klaart dat de koningin den jongsten opstand noch verwekt noch aangestookt heeft, maar dac de ware aanleiding daartoe in den onzuiveren oorsprong van het thans te Madrid geves- tigd gouvernement, in de vele wreede en onregtvaardige maat regelen door dat gouvernement genomen in het vertrappen van de regcen der Baskiscbe provinciën in de beleedigingen jegens het gelool en den H. Stoel waaraan het zich niet ontzien heeft zich schuldig te maken, en in de troebelen, door de revolutionairen te Barcelona en Valentia verwekt gezocht moeten worden al hetwelk de verontwaardiging der regtgeaarde Spanjaarden heeft opgewekt. De koningin, dus heet het verder, groot in tegenspoed zoo wel als in voorspoedzal zich nimmer verlagen om zoo als men van haar verlangt, de edele zelfopoffering dier mannen af te keuren, welke de wapenen hebben opgevat 0111 hulpelooze weezen van het drukkendst dwangjuk te bevrijden en die hunne onwankelbare trouw aan den troon met hun bloed bezegeld hebben. Ten slotte wordt opzettelijk ver klaard dat uit naam der koningin-weduwe geene verdere me- dedeeiingen aan den gezant zullen worden gerigt. Uit alles blijkt dus dat zoo Maria Cnristina de pogingen harer vrien den al niet heeft uitgelokt, zij er echter zeer ver af is ffie ten volle goed te keuren. Men vindt lieden die beweren, dat Espartero de verwijde ring^ van Maria Christina uit Frankrijk eischt. 0'Donnell heeft met ongeveer 600 der zijnen den 21 het Fransche grondgebied bereikt. Den daarop volgenden nacht is nog een groot aantal officieren van verschillenden rang te Sarra aangekomen terwijl anderen zich ter scheep naar Socoa hebben begeven. De onderprefect van Baijonne is des mor gens van den 22 naar Sarre gereisd denkelijk om maatrege. len te nemen dat al deze vluguelingcn landwaards in worden gezonden. Men heeft bijzondere berigten uit Madrid tot 18 dezer. Er heerschte toen in die hoofdstad de volkomenste rust. Al de aldaar overgeblevene troepen waren naar Navarre op marsch gegaan, en de regent Espartero (die toen nog niet weten kon dat de bloote nadering der vroeger onder den generaal Redil afgezondene troepen genoegzaam is geweest om den opstand geheel te dempen) maakte zich gereed om zich aan hun hoofd te gaan stellen. Hij had een manifest aan de Span jaarden uitgevaardigd, waarbij hij hen aankondigt, dat hij de bewaking van Madrid en die van koningin Isabella II aan de nationale garde toevertrouwt. Hetzelve eindigt met deze woorden Spanjaarden, hebt vertrouwen in de regtvaardigheid eener zaakdoor zoo veel regtschapene en dappere mannen veidedigd rekent op den ijver van een man, die naar niets zoo zeer haaktdan tot n af te dalen en zijn steun zoekt in de gevoelens van zijn hart en in de overtuiging van zijne pligten wel vervuld te hebben. Gelukkig en schitterend zal voor Spanje de dag zijn, waarop wij, na den troon beves tigd en onze vrijheid en onze Instellingen verzekerd te heb ben, aan Isabella II den staat btoeiiend m-aAj. 0-*-- digd en den scepter eener koningin van Spanje waardigkun nen overgeven, tot haar zeggende: mevrouw, dat is het werk der goede en getrouwe Spanjaarden!" Bij het afzenden dezer berigten hadden geene nieuwe te- regtstellingen aldaar plaats gehad. Het regtsgeding tegen den brigadier Nozagaraydie tot de bevelhebbers bij den aanval op het koninklijk paleis heeft behoord, stond echter te be ginnen. De onverbiddelijkheid van den regent Espartero, om aan den generaal Diego Leon het leven te schenken, schijnt aldaar een onaangenainen indruk te hebben gemaakt. Men hee.c, zoo als thans blijkt, van den regent niets anders ivt.nnen voi.veiven, dan dat D/ego Leonalvorens te worden doodgeschoten niet zou worden gedegradeerd. De stem ming der partijen te Madrid laat zich, sedert de gebeurte nissen van den nacht van den 7 op den 8 dezer, moeijelijker opmaken, uaai de dagbladen van de partij der gematigden, die tevens de partij van Maria Christina is na dien nacht niet meer uitgegeven worden. Uit loalon heelt men te Parijs de volgende telegrafi sche depeche van den 23 ontvangen De bezetting van Algiers heeft gelukkiglijk haar tweeden togc to; het provianderen van Milinach volvoerd zij heeft den vijand te Chaobel-Gotta verslagen. Volgens de erken tenis der Arabieren zeiven, hebben zij meer dan 200 doo- den en een groot aantal gekwetsten. Wij hebben slechts een officier en twee soldaten verloren en 30 gekwetsten gehad." Toulon meldt men thans op nieuw dat zes der linieschepen van de Fransche vloot bevel hebben ontvangen om van daar naar Brest te vertrekken, van waar zij naar"de Lust van Noord-Amerika zouden stevenen. Men wildat op het afzenden dezer schepen de mogeniijkheid van het uitbre ken van vijandelijkheden tusschen Engeland en de Vereenigde Staten invloed heeft uitgeoefend en dat Frankrijk zeer gaar ne de rol van bemiddelaar in de geschillen tusschen de beide landen zou op zich nemen. De prins de Joinville die met het fregat la belle Poule eenen togt naar Terre Neuve en andere punten van het Noordelijkst gedeelte van Amerika vooral ook 111 her belang der Fransche visscherijen heeft ge daan is reeds vooreenigen tijd te Nieuw-York binnengeloop^. Zijn schip wordt daar hersteld terwijl hij zelf zich naar Wa shington heeft begeven, 0111 een bezoek bij den president Ty Ier af te leggen. Hij zou eene reis naar sommige Noord-Ameri- kaansche meren doen. Hij is overal met bijzondere beleefd heid ontvangen. De Noord-Amerikaansche bladen beschou wen zijn verblijf in de Vereenigde Staten als een bewijs der goede verstandhouding tusschen die republiek en Frankrijk. s GRAVENHAGE den 26 october. Inde zitting van de Tweede Kamer der Staten.Generaal van heden zijn weder twee verzoekschriften ingekomen van personen, die bij het opmaken der nominatie voor het lidmaatschap der Algemeene kekenkamer in aanmerking wenschen te komen: De namen dezer sollicitanten zullen op de -daarvan bestaande lijst wor den geplaatst. Nog is ingekomen een stuk van Hendrik Jacobs, te Am- sterdam, inhoudende, dat hij het geheim heeft uitgevonden om een luchtschip te besturen dat men met zulk een lucht schip bij gunstigen wind, in veertien dagen naar Indie zou kunnen reizen dat hij het geheim dezer zoogenaamde Cita- delle Atmosphérique in der tijd aan Koning Willem I. te koop heeft aangeboden, doch zonder vrucht; en dat hij thansof schoon kans ziende om in Frankrijk eene som voor zijne uit vinding te bedingen de voorkeur geeft aan deze Vergadering en haar dus zijn geheim te koop aanbiedt. De voorzitte'r stelt voor, om dit stuk, hoewel het niet onder de gewone verzoekscimften kan worden gerangschiktaan de commissie werd besloten! Verzenden' Dienovereenkomstig Aan de Vergadering wordt vervolgens mededeeling -redaan van het koninklijk besluit van 23 dezer, betrekkelijk de ves tiging van een afzonderlijk departement voor de marine, enz. Wordt voorgedragen de begroocing van het departement van buitenlandsche zaken, voorde jaren 1842 en 1843, welke bij de beraadslagingen over de Staatsbegroting voor'die jaren was afgestemd. Deze stukken zullen gedrukt en in de afdee- lingen der maand occober onderzocht worden. Bij dit ontwerp wordt voorgesteldde begrooting der Staatsuitgaven voor het departement van buitenlandsche za- S^Uen' °Ver llet 3aar l842 op 545,950, ea ovet 184,, op f 540,200. Na het houden dezer zitting zijn de afdeelingen verga derd geweest over het ontwerp van het nieuw reglement van orde der Kamer. Morgen zullen verschillende afdeelingen die overwegingen voortzetten. h Men verzekert, dat de Tweede Kamer zich in deze en in de volgende week zal bezig houden met het afwerken 1 van het nieuw reglement van orde, hetwelk zij reeds in de vorige zitting onderhanden genomen heeft; 2, van het hoofdstuk van de Staatsbegroting voor het departement van buitenlandsche zaken op heden voorgedragen 3, van het als nog verwacht wordende ontwerp tot regeling bij de wet van het batig slot der Oost-Indische geldmiddelen, en 4 met de verkiezing van zes kandidaten voor het lidmaatschap der Algemeene Reken kamer. Na de behandeling van deze onderwerpen zal de Ka mer hare werkzaamheden waarschijnlijk toe februari] aanstaan de schorsen. lot lid van de Eerste Kamer der Scaten-Generaal Is benoemd de heer staatsraad Brugmans, en tot lid van den Raad van State de beer Netscherthans staatsraad in buiten gewone dienst, Zr. Ms. korvet Ampiiitrite, onlangs uit West-In- die teruggekomen en thans te Willemsoord liggende, is met den 20 dezer buiten dienst gesteld. AMSTERDAM den 27 october. Gisteren is alhier, door zijn hoogeerw, monseigneur van Wijkerslooth bisschop van Curiumbijgestaan door eene menigte geestelijken van on derscheidene rangen, in het bijzijn van Z. D. H, den kar dinaal de Capaccinibuitengewoon zaakgelastigde van den Heiligen Stoel aan het hof der Nede rianden en van onder scheidene overheden alsmede van vele daartoe genoodigden met alle daarbij dienende plegtigheden en ceremoniën inge wijd geworden do alhier nieuw gebouwde kerk genaamd de Moyzes en Aaron. Gisteren namiddag zijn twee kinderen, speleude op eene handkar, niet dezelve in het water geraakt, op de Achtergracht, bij de Utrechtschestraat, Het'jongste derze'1- ve is spoedig gered; doch het oudste, dat onder de kar iit den modder stak 11 iet dan met veel moeite er uitgehaald 1 hebbende tie krujjex C. IV. Schreuderter opgëmcldc plactt

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1