MIDDElLBURGrSCHE O O l| R A W W. 128. Dingsdag 1841. 26 6ctol»er. Jxanfcrijfc. NIEUWSTIJDINGEN. «Uititdrftlanb. (Ehroot-Ëiritt ati j e. ©slgic. iücbetrlAtidcn. 3 FRANKFORT den 20 october. Ia het staatkundige is het hier bij voortduring zeer stil. Zelfs in de Spaansche aan gelegenheden is de belangstelling niet meer zeer levendig, daar men het dempen van den opstand der Christino's te ge- moet meent te kunnen zien. Het wordt intusscheu meer en meer waarschijnlijkdat de groote mogendheden zich zuilen bezighouden inet plannen ter regeling van de zaken van Spanje de bevestiging der rust van Europa schijnt zulks dringend te vorderen, te meer, omdat vooral in Frankrijk nog altijd eene zeer ontvlambare revolutionaire brandstof opeengehoopt is. Ten aanzien van de gemaakte schikkingen, ter beslech ting van het geschil omtrent den aartsbisschop van Keulen wordt nuterwijl daaromtrent steeds verschillende geruchten in omloop zijn, weder eene nieuwe lezing gegeven, volgens welke de prelaat wel is waar niet bepaaldelijk afstand zou gedaan hebben van zijne waardigheidmaar het bestuur des aartsbisdoms onvoorwaardelijk in handen van den Paus zou gesteld hebben; en zou men dien ten gevolge de verdere af doening der zaak langs den diplomatieken weg te verwachten hebben. LONDEN den 20 october. De officiële Londen-Gazette vön gisteren deelt eindelijk Hr. Ms. benoeming mede van lord Cowleylord Stuart de Rothesay sir Strafford Canning, sir Robert Gordon en lord Burghershtot Britsche vertegen woordigende gezanten en gevolmagtigde ministers bij de ho ven van Frankrijk Rusland, Turkije, Oostenrijk en Pruissen. Sedert de laatste 25 jaren heeft in de Engelsche zee havens en op de werven geene zoo groote drukte als tegen woordig geheerscht. Niet minder dan 30 oorlogsvaartuigen van verschillend caliber worden tot dadelijke dienst in gereed heid gebragt ten gevolge van den onzekeren staat der be trekkingen met China en de Vereenigde Staten. Een groot bezwaar doet zich echter in de moeijelijkheid op om bekwa me zeelieden vóór de dienst der marine te vinden uit hoofde de meesten de koopvaardijvaart of de dienst der Veree nigde Staten verkiezen, waar de soldij hooger en de behan deling minder gestreng is dan in Engeland. De lords com missarissen der admiraliteit hebben in alle zeehavens oproe pingen doen aanplakkenom in dit gebrek te voorzien daar zij de gedwongen aanwerving zooveel mogelijk wenschen te vermijden. De hevige storm uit het N. en N. O., welke er, ge durende de jongste vier dagen onafgebroken op onze kus ten gewoed heeftis niet slechts voor menig zeeschip op onze kusten, maar insgelijks voorde hoofdstad zelve zeer nood lottig geweest, daar de Teems, ten gevolge van den sterken aanwas van het wateren wel voornamelijk op maandag na middag geheel buiten deszelfs oevers getreden isen een groot aantal gebouwen en pakhuizen onder water gezet heeft, hetwelk het verlies en het bederf van eene onberekenbaar groote hoeveelheid levensmiddelen en handelsartikelen veroor. zaakt heeft. Eindelijk is de zoo lang verwachte stoomboot Caledo- iiia met erigten uit Nieuw-York tot den 1 dezer aangeko men; doch de angstvallige nieuwsgierigheid, waarmede men de aankomst van dien bodem had te gemoet gezienis geens zins bevredigd geworden. De zaak namelijk van den heer Mac-Leod was tot den 4 uitgesteld en de behandeling der- zelve zou vermoedelijk veertien dagen duren. De opligting van den kolonel Grogan is het onderwerp van behandeling in al de dagbladen. PARIJS den 21 october. De gewone correspondentie uit Madrid gaat tot den 14. In de stad heerschte steeds eene sombre doodsche stilte. Veelvuldig en uiteenloopend Waren nog de gesprekken over de jongste poging aldaar beproefd vrij algemeen kwam men overeen dat zoo de generaal Con- cha niet vooraf tijdingen uit Pampeluna over den uitslag der beweging aldaar had willen afwachten, alvorens die te Ma drid te beginnener veel kans zou geweest zijn dat de in- surgenten in hunne poging in de hoofdstad zouden geslaagd zijn. Voorts wilde men dat de zaamgespannenen hunne be weging gelijktijdig in de voornaamste plaatsen van het rijk wilden doen uitbarsten, maar het had ontbroken aan eenparig heid in de handeling en dit had de beweging doen mislukken. in een der morgenbladen leest men voorts heden Men verzekert ons, dat de Spaansche gezant alhier, de heer Olozagaaan ons gouvernement eene nota ingediend heeftwaarin hij zich zeer ernstig beklaagt over het gedrag ^er Spaansche vlugtelingen te Parijs en te Baijonne, en ver langt dat al degenen, die als aanleggers van den tegenwoor. gen °Pstand in Spanje en als leden van de onderscheidene rnetdat doel gevormde comitds bekend staan, uit Frankrijk verdreven worden. Men zegt dat de heer Olozaga, een paar malen het ranse ta unet te kennen gegeven heeft, dat hij voornemens was zijne passen te vragen. Een minister zeide gisteren avond an de operadat het gouvernement besloten was hem die te geven, zoodra hij ze vroeg." Wederom zijn de volgende telegraphische depeches be kend gamaakt: Baijonne, 18 october Den 14 is de generaal Ayerb.e uit Pampeluna getrokken, om tegen Oi'Donnell op te rukken." Baijonne, 19 october. Men verzekert dat O'Donnell zich te Tolosa met Urbis- tendo vereenigd heeft. Iturbe heeft zich te Hernani niet Al- cala vereenigd. Hunne voorhoede is Andoain. Den 16 heeft O^Donnell zich van Estella meester ge maakt. Urbister.do was den 18 te Tolosa en Alcala te An- doaiq. De Kariistische kolonel Lanz doorloopt de grenzen van Navarre, aan het hoofd van voormalige officieren en soldaten zijner partijotn O'Dotmell te ondersteunen." Perpignan 19 october. De municipaljteit van ValencG heeft zich den 14 in per manentie verklaard en heeft het bestuur in handen genomen. Zij heeft de oprigting besloten van een derde bataillon natio nale garde uit lieden van de haven en matrozen van het Grao bestaande. Iedere alcalde maakt eene lijst op van de ver dachte personen in zijne wijk. De patriotten alleen mogen de stad uitgaan. Drie kompagnien van het regement van Savoyevan Alicante komende, heeft men geweigerd de stad binnen te laten. De generaal Seoane is den 14 des avonds de stad weder binnengekomen." Baijonne, 20 october. Gisteren op den middag is Alcala naar Hernani moeten optrekken. Het schijnt zeker dat 1500 vrijwilligers van Na varre partij voor O'Donnell gekozen hebben." 1 Berigten uit Madrid tot den 15 houden eenige bijzon derheden aangaande het proces en den dood des generaals Diego Leon. Met 4 stemmen van de 7 leden die den krijgs raad uitmaakten, is hij ter dood veroordeeld. Hij ontkende in zijn verhoor dat hij aan het hoofd der zamenspanning had gestaan, zeide dat hij de plannen der zaamverbondenen niet genoegzaam kende en Overigens geen verklikker had willen zijn. Tot op het laatste oogenblik heeft hij zijne bedaard heid en moed behouden en zelf het vuur gekommandeerd aan het peloton dat hem doodschieten moest. I11 Parijs zal eene proef worden genomen met het leg gen eener houten vloer in eene der straten, naar de Engel sche wijze. BRUSSEL den 22 octoberDe Indépetidant11a de aan spraak van Z. M. den Koning der Nederlanden betrekkelijk de buiteniandsche zaken en den staat der onderhandelingen mee Belgie vermeld te hebbenmerkt het volgende aan Alles laat met der daad voorzien dat de reglementaire ondeijhaiidcjjngen tusscheu Nederland en Belgie haar einde na deren en zulks niet alleen betrekkelijk de schuld, maar ook aangaande de kwestiendie van de grensscheiding, de ge meenschap langs de rivieren en voor den afloop der wateren in Vlaanderen. De beste verstandhouding heerscht tusschen de commissarissen van de beide landen en hun arbeid is overal genoegzaam gevorderd, dat men hoop mag voeden, dat bin nen kort de eindschikkingen zullen getroffen zijn." 's GRAVENHAGE den 21 october. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden heeft de tij delijke voorzitter de heer Backer aan de vergadering ken nis gegeven dat de heer Petituit Limburg afgevaardigd, thans den gevorderden eed in handen des Konings heeft af gelegd en datdaar zijne geloofsbrieven zijn onderzocht en in orde bevondenhij alsnu zitting kan nemen. De heer Petit was werkelijk in de vergadering tegenwoordig. De heer van Dam van Isselt heeft het voorzitterschap met de volgende aanspraak aanvaard Edel Mogende Heeren Het eervolle vertrouwen, dat U Edel Mogenden in mij hebben gesteldis door de keus des Konings bekrachtigd en alzoo is mij de onderscheiding te beurt gevallen van in deze aanzienlijke vergadering den voorzittersscoel te mogen be- kleeden. Gedurende 12 achtereenvolgende jaren had ik zitting in deze raadzaal en nam ik deel aan hoogsc gewigtige beraad slagingen. Ik mag het dus niet ontveinzenEdel Mogende Heerendat het een streelend gevoel is voor mijn hartin deze mijne benoeming tot uwen voorzitter e^n blijk temogen zoeken van goedkeuring, die mij ten spoorslag zal verstrek ken om voort te gaan op den weg., dien ik steeds bewan deld heb. Wij hebben jaren doorleefd van kommer en zorgendie de welvaart des Vaderlands hebben ondermijnd. Thans is er een nieuw tijdperk aangebroken een tijdperk van wederop bouw en herstel. Uit de aankondiging der wets-ontwerpendie ons zul len worden aangeboden, blijkt de zucht der Regering om het ontbiekende aan te vullen, om het gebrekkige te herstellen, en gewigtig zullen de werkzaamheden zijn, welke U Edel Mogenden in deze zitting wachten. Door de strikte naleving der grondwet, door de wezen lijke betrachting van het gemeen overleg, door waarheid en door wederzijdsch vertrouwen tusschen de Regering en de Scaten-Generaal zullen de belangen worden bevorderd van het Nederlandsche volk, dat, te midden van zooveel onrust en beroeringen in andere landen zoo heerlijk heeft uitgeblon ken door standvastige trouw aan het wettig gezag, door ge- matigheid en door dien eerbied voor orde en wet, die de hechcste grondzuil is van de burgerlijke vrijheid. I11 mijne betrekking, uit al mijn vermogen met U Edel Mogenden mede te werken aan de bevestigiging van hec wel zijn des Vaderlandszal steeds mijn lust en mijn streven zijn. Ik zal mijne beste pogingen aanwenden om, bij het in ruimen van deze plaats aan mijnen opvolger, van U Edel Mogenden de getuigenis te verwerven, dat ik, bij de ver vulling der verpligtingen welke mij thans zijn opgelegd aan geene andere inspraak gehoor heb gegeven dan aan die der strengste ïegtvaardigheid en dat ik geen ander rigtsnoer heb gehad bij de leiding onzer vergaderingen dan de grondwet en ons reglement van orde. Mij op uwe welwillende hulp en medewerking verlaten de, Edel Mog. Heeren, aanvaarde ik het voorzitterschap- van de Tweede Kamer der Staten-Generaal." Op voorstel van den heer Luzac wordt besloten deze aan spraak te doen drukken. Wordt gelezen eene missive van Z. Exc. den minister van binnenlandsche zakenwaarbij aan de Vergadering worden toegezonden de missives van gedeputeerde Staten van Zuid en Noord-Holland, nopens de herziening van den rooster van afti eding der leden van de Kamer, die uit deze beide gewesten zijn afgevaardigd. De minister deelt daarbij mede dat de Re gering deze zaak beschouwt als tot de competentie der Ka mer te behooren en dat zij derhalve het door de Vergade ring dienaangaande te nemen besluit te gemoet ziet. Wordt besloten deze stukken in handen te stellen der commissie welke belast is met de herziening van het reglement van orde der Kamer en die zamengesteld is uit de heeren van Rappard, Luzac van AkerlakenSnouck Hurgronje en Star Busman. De voorzitter benoemt twee commissien, als eene tot de verzoekschriften voor de tegenwoordige zitting die bestaan zal uit de heeren Schooneveldvan Re sent hal, van Uytwerf- Sterlingvan Rijckevorsel en Michiels van Perduynende tweede commissie, zamengesteld uit de heeren Backer van NesBrucede Man en van Golstein wordt belast om een ontwerp van adres, in antwoord der troonrede, aan de Ka mer voor te stellen waarmede zij zich onverwijld zal bezig houden. Eindelijk wordt overgegaan tot de zamenstelling der afdee- lingen voor de maand october. Tot hare voorzitters en on der-voorzitters worden benoemd: iste afdeelingde heeren van Akerlaken en Backer-, 2de afdeeling, de heeren van Golstein en van Nes; 3de afdeeling, de heeren Luzac en Luyben 4de afdeelingde heeren van Rappard en Rengers en 5de afdeeling, de heeren Cevers en Tromp. Men verneemt, dat de baron van Golsteinsubstituut fiscaal bij het hoog-militair geregsthof en lid van de Tweede Kamet der Staten-Generaal, voor eerstgenoemde betrekkin<r heeft bedankt. De minister van binnenlandsche zakenin ervaring ge komen zijnde, dat, in onderscheidene oorden van het Rijk, door in het vak der schei- en artsenijmengkunde volstrekt on bedreven en ook in andere opzigten onbevoegde personen inwendige geneesmiddelen tegen de longziekte en andere ziek ten onder het vee verkocht en toegediend worden Overwegende, dat bij onderzoek gebleken is, dat sommige dezer geneesmiddelen als ondoelmatig te beschouwen zijn terwijl wederom andere voor een gedeelte bestaan uit vergif! tige zelfstandigheden wier aanwending door eene onkundige hand hoogst nadeelige gevolgen op den toestand van het vee moet of althans kan uitoefenen En willende zoo veel mogelijk, tegengaan de veelvuldi ge schadelijke of bedriegelijke praktijken die onbevoegde e:i ligtvaardige Heden zich in de behandeling van ziek vee voort durend veroorloven; Heeft alle eigenaars van vee en verdere belanghebbenden op een en ander opmerkzaam gemaaktmet waarschuwing om hun vertrouwen niet anders te schenken dan aan bevoel! de en erkende vee-artsenij-kundigenen onder herinnering dat, naar aanleiding van de artikelen 8, 9 en 10 der wee van den 30 mei 1840 Staatsblad no16) uit het fonds van den landbouw, schadevergoeding voor vee alleen wordt ge geven op de rapporten der door het gouvernement erkende veeartsen (voor zoo ver deze binnen den omtrek van drie uren van de plaats, waar het ziektegeval zich opdoet, mee der woon gevestigd zijn)en dat die veeartsen geene be hoorlijke rapporten wegens de behandeling van het zieke vee kunnen afgeven indien zij niet zeiven dat vee gedurende deszelfs ziekte, in behandeling hebben gehad; dat mitsdien de veehouders het aan Zich zeiven te wijten hebbenindien zij door liever hun zieke vee aan de behandeling van hoef smeden of andere onbevoegde personen toe te betrouwen 0:11 die reden naderhand van het genot der schadevergoeding moeten uitgesloten worden. De veranderingen in de montering en de uitrusting der landmagc van hooger hand bevolendie zich tot nu toe tot de cavailerie en artillerie bepaald hadden, schijnen zich ook eerlang cot de infanterie te zullen uitstrekken. Als een begin daarvan, verneemt men, dat al de officieren der infan terie voortaan witte pluimen op de hoeden zullen dragen volgens het model tot nu toe bij de officieren van het rege ment grenadiers gebruikelijk; voor laatstgenoemde is een an der modelmet wit en rood uitgemonscerdvoorgeschreven. MIDDELBURG den 25 october. Zoo als wij in ons vo rig nummer aankondigden, heeft op heden alhier de tenuit. voerlegging der doodstraf aan den persoon van Jacobus Baert onder eenen grooten toevloed van aansch'ouwersplaats ge- o-gt- had, waarbij alles in eene geregelde orde is afgeloopeu, hebbende de veroordeelde zijne straf met de meeste bedaard-

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1