MIDDELBURGS CUE C O U R A N N°. 127. Zaturdag 1841. 23 October. 's Rijks Werf te Ylissiugen. BESTUREN en ADMtNISTRATIEN. Jfvis M fivijfe. SlcbcKianlten. N i EU W STIJ DINGEN. ïlhtttsscMrtnS. (STOot-iarittanje. De abonncmcnts-prijs dezer Couranl is f 2,75, voor drie maanden, De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. en franco per Post fa. en de betaling De "inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdcfr io ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Gents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Gents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zqn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. REGENTEN over de GODSHUIZEN alhier zullen op Dingsdag den 26 October 1841, des voormiddags ten 10 «re, in een der localen van bet'Gedicht No. 1. Gasthuis overgaan tot eene her-aanbesteding der navolgende voor bet j dienstjaar 184a, in de Gestichten benoodigde artikelen, te weten VLEESCH, SCHENKEL, ZOETEMELK, BOEK- WEITMEEL WITTEBOONEN, RAAP-en PA TENT-OLIE. en zulks overeenkomstig dezelfde conditiën als waarop de primitieve Aanbesteding op den 5 dezer heeft plaats gehad met uitzondering evenwel, dat de drie hierboven eerstge- melde artikelen eerst voor elk Gesticht afzonderlijk en daarna voor de drie Gestichten gezamenlijk zullen worden opge roepen. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Min vermogenden te Middelburgaan de Ingezetenen der- zelve Stad. Veelgeachte Stadgenooten Of de aanstaande Winter zoo langdurig en streng, of de hulp uit dien hoofde zoo noodig zal zijnals ten voorleden jnre dit ligt natuurlijk voor ieder onzer verborgen; maar zeke'r is het, dat het mingunstige jaargetijde met rassche schreden nadert, dat de behoefte dan altijd groot en de ver diensten gering zijnterwijl de vrees bestaat, dat er, zoo door gebrek aan werk als de duurte van de eerste levensbe hoeften, voor den armen daglooner in den aanstaanden Win- ier minder dan ooit gelegenheid zal zijn om in zijn onder houd en dat van zijn soms zeer talrijk gezin te voorzien zoo dat wij ulieden kunnen verzekerendat deze en andere mensch- lievende Inrigtingen te onderschragen, dit jaar weder van het hoogste belang is. Wij van onze zijde zijn bereid om, indien wij op uwe krachtdadige hulp mogen rekenen, waarop wij den meesten prijs stellen, de zorg op nieuw op ons te nemen, teneinde, 'raar jaarlijkscbe gewoonte, onze behoeftige Medeburgers van warm en gezond Voedsel te voorzien. Tot dat einde wenden wij ons weder tot ulieden veel ge achte Stadgenooten Gij zult u, hier houden wij ons van overtuigdaan den edelen pligt der weldadigheid ook nu wederom niet onttrekken; terwijl wij daarbij den wensch koesteren dathoezeer dankbaar voor de genotene ondersteu ning, velen, zoo mogelijk, hunne giften vermeerderen en te vens ons getal deelnemers jaarlijksch moge aangroeijen. In'dit vertrouwen zullen wij ulieden eerlang de Inteeke- ningslijsc of Biljetten ter Inschrijving aanbieden ten einde wij onze werkzaamheden kunnen aanvangen, en weest verze kerd, dat ulieder ruime bijdragen onze opofferingen zullen beloonen en de harten der Armen met dankbaarheid zullen vervullen. Middelburg, den 14 October 1841. D. J. de Superville, Voorzitter. S. de Wind. S. Bomme, Thesaurier. II. du Buisson Becius, Secretaris J. van Reigersberg Versluys. A. J. VAN DEN BROECItE. P. N. SCHORER. J. A. Moens. De communicatie langs den Singel tusschen de Haven- -en Sint-Geertrttids-Poorten zal op Maandag den 25 dezer anaand weder voor Rijtuigen worden opengesteld. van de leden zich bij eede verbonden hebben op nieuweenen opstand in de Canada's te verwekken. Men rekentdat die vereenigingen welke hoofdzakelijk inde grens-districten der Noord-Amerikaansche vrijstaten bestaan, tusschen de 50 en do,000 leden teilen. Ofschoon deze proclamatie op zich zeiven een bewijs van vredelievende gezindheid jegens Groot- Brittanje oplevert, is toch de vrees voor eene breuk met de Vereenigde-Staten te Londen weder verlevendigd door het berigt ,°dat de Engelsche militaire overheid in Canada zeke ren Grogan een burger der Vereenigde-Staten op het eigen grondgebied dier Staten heeft doen opligten, omdat hij zich als een ijverig voorstander der genoemde vereenigingen be toond had, en hem naar Montreal opgezonden heeft, om aldaar teregt te staan. Op de beurs van jl. zaturdag had de invloed dezer tijding zich doen gevoelen. De Standard van den 15 berigt, dat te Portsmouth de grootste bedrijvigheid heerscht met de uitrusting van twee linie-schepen en zeven andere oorlogsvaartuigen; dat in die haven overal plakschriften aangehecht waren, waarbij eene werving van vrijwilligers voor de zeedienst werd aangekon digd, en dat de admiraliteit aldaar verwacht werd, om eene inspectie te houden. De nieuw benoemde gouverneur-generaal van Canada, sir Charles Bagotheeft zich te Portsmouth uaar de plaats zijner bestemming ingescheept. PARIJS den 18 october. De volgende depeche uit Baijonne van den 15 is door den telegraaf tot Tours overgebragt en gisteren alhier ontvangen Pampeluna heeft niet gekapituleerd. De kapitein-gene raal Ayerbe is er in den morgen van den 12 gekomen met 2 bataillons van liet 2de regiment der garde hetwelk bijna alle officieren verlaten hebben. Tusschen het kasteel en de stad bestaat eene soort van wapenstilstand. O'Donnell is in den avond van den 12 uit het kasteel getrokken om zich te Or- tigosa met 1500 man en de provinciale deputatie te vereeni- geu en Navarre te doorloopen om het in opstand te brengen. Hij moest tusschen den 18 en 20 in liet kasteel terugkeeren dat door het bataillon 'twelk de beweging begonnen heeft, en 200 vrijwilligers van Pampeluna bewaakt wordt. Den 11 heeft de provinciale deputatie te Bergara een decreet genomen voor de algemeene wapening en Monteran tot koninklijken commissaris van Guipuzcoa benoemd." Een ander telegrafisch berigt, uit Baijonne van den 16, en heden ontvangen, houdt het volgende: Er zijn geene tijdingen uit Pampeluna. De gemeenschap wordt onderschept door eene bende Christino's die Lanz be zet houdt. De douane van Urdax is naar Frankrijk geweken. Uit Madrid weet men nog niets naders. De post is niet aangeko men." 's GRAVENHAGE den 19 october. De vergadering van de Tweede Kamer der Stateu-Generaal heden geopend zijnde, bekleedt de heer Luzacals voorzitter gedurende de zitting van 18361837, den voorzittersstoel. Hij benoemt twee commissien om de geloofsbrieven der nieuw benoemde of berkozene leden te onderzoeken. Tot de toelating dezer le den wordt, overeenkomstig het voorstel der commissie, be sloten, met uitzondering echter van den heer Petit uit Lim burg die tot dus verre de grondwettige eeden in handen des Konings nog niet heeft afgelegd. Daarna heeft de heer Backer tijdelijk het voorzitterschap aanvaard en is men tot de verkiezing van een drietal candi- daten voor het voorzitterschap gedurende de aangevangene zitting der Kamer van 1841 1842 overgegaan. Bij herhaalde stemmingen werd de heer van Dam van Is- seltmet 22 stemmen, tot eersten, en de heer Snouck Hur- gronjemet 23, tot tweeden candidaat gekozen; zijnde de heer Backermet 30 stemmen, als derde candidaat op het drietal geplaatst. Hierna is de vergadering gescheiden. Men verzekertdat jonlthr. H. Backer, voorzitter van cle Tweede Kamer gedurende de thans afgeloopen zitting door Z. M. begiftigd is met het ltommandeurs-kruis der orde vau den Nederlandschen Leeuw. Het groothertogdom Luxemburg dat tot aan de in het jaar 1830 plaats gehad hebbende politieke gebeurtenissen vol gens de grondwet van het koningrijk der Nederlanden be houdens zijne betrekkingen tot het Duitsche verbond, bestuurd werd, en nu, zoo als bekend is, ten gevolge der bovenge noemde gebeurtenissen, gesplitst, en tevens voor dat gedeel- i te, hetwelk onder de Regering van den Koning Groothertog bij die gelegenheid is tusschen de leden een vrij levendig ver schil van gevoelens gerezendaar zes hunner zich verzet hebben tegen het voorstel, om Z. M. den Groothertog den dank der kamer te betuigen wegens het niet ratificeren van het handel-traktaat van den 8 augustus. De meerderheid echter, bestaande uit twaalf leden heeft zich met het voor stel vereenigd en een adres in dien zin onderteekeud. Men verneemtdat Z. M. Koning Willem Frederik eene gift van f 200 heeft geschonken aan het alhier geves tigd hoofdbestuur der maatschappij ter bevordering van het godsdienstig onderwijs onder de slaven en verdere Heidensche bevolking in de kolonie Suriname. MIDDELBURG den 21 october. Bij Zr. Ms. besluit van den 20 dezer is de heer E. W. van Dam van Isselt benoemd toe voorzitter van de Tweede Kamer der Staten- Generaalgedurende de tegenwoordige zicting. Door Z. M. is, bij besluit van den 2 dezer, eene spe ciale commissie benoemd, tot herziening en omwerking der militaire wetboeken gelijk reeds vroeger is gemeld. Men verneemt, dat, ten gevolge der afwijzende be schikking van Z. M., op de requesten door en' voor Juco- bus Baert gepresenteerd, om kwijtschelding van de doodstraf met den strop, waartoe hij bij arrest van het provinciaal ge- regtshof in Zeeland, de dato 15 mei dezes jaars, ter zake van moedwilligen doodslaggepleegd in den avond van den 23 december 1840, op de personen van Balten en Janna Zuidweg in derzelver woning onder Hoedekenskerke on middellijk opgevolgd door diefstal, gepleegd bij nacht in de bewoonde huizing der verslagenenis veroordeelddie straf op aanstaanden maandag den 25 dezer, binnen deze stad aan den veroordeelde zal worden ten uitvoer gelegd. Telegrafische depeches uit Perpignan en Baijonne, te Parijs ontvangen behelzen de volgende latere tijdingen uit Spanje, onder dagteekening van den 16 tot 18 october; Te Kadix waren onlusten uitgebarsten. De kapitein-gene raal Seoane had den 10 het bevel over Valentia op zich ge nomen, alwaar groote gisting heerschte; de gematigden wer den door de nationale garde belet de stad te verlaten. Te Barcelona waren 200 gematigden gearresteerd. Munagorrl was door El Loriohet hoofd eener Esparterische bende gedood. De generaal Zurbano had eenige miquelets (gewa pende bergbewoners) doen fusilleren; uit weerwraak had het bestuur van Vittoria het hoofd van dien generaal op prijs gesteld. Madrid was sedert den 8 tot den 14 rustig. Diego Leon was aldaar gevat en stond gefusilleerd te worden. De generaal Rodiltot kapitein-generaal der legers benoemd trok met 7000 man naar de provinciën; hij was den 15 te Castillejo. De beweging der Christinos breidde zich te Gui puzcoa uit. (f Donnell had den 14 Puente de la Revna in genomen. Treurig is het te zeggen (dus uit zich het Jour nal des Débats van den 19) dat uit al deze berigten blijkt, dat de toestand van Spanje, verre van zich te beteren, van dag tot dag hagchelijker wordt. Weldra zal bet, te midden der verwarringen moeijelijk te onderscheiden zijn welke de partijen en de grondbeginselen zijn die zich onderling be strijden. Zeer ontrustende berigten uitBelgie, van den 18, we gens een' op handen zijnden oorlog tusschen Engeland en de Vereenigde-Staten van Amerika, zoo het heette uit Londen ontvangen, schijnen ongegrond en voorbarig te zijn geweest. FRANKFORT den 17 october. Te Weenen had men den Ui dezer berigten uit Kirchberg, volgens welke de hertog van Bordeaux volkomen hersteld was en in het begin van november naar Görtz terug dacht te keeren. De Oostenriiksche artillerie zal denkelijk eene beduidende vermindering ondergaan en van de thans in dienst zijnde 70 batterijen op nagenoeg 40 gebragt worden. Naar het zich ten gevolge der instructie!) aan de af gevaardigden van onderscheiden andere Zwitsersche kantons laat aanzien zal de meerderheid met de inwilligingen der ï£gering van Aargau genoegen nemen, en althans op geene dwangmaatregelen tot herstel der opgeheven kloosters aan dringen. I te, nciwcin unner 11e Regering van oen tvonmg w Van de Russische grenzen wordt gemeld dat in Lijf- i« verbleven, van het koningrijk der Nederlanden afgeschei- land onlusten uitgebarsten, maar spoedig weder gedempt zijn. den is, zal thans, zoo als men uit goede bronnen verneemt,1 eene'voor hetzelve opzettelijk vervaardigde grondwet beko men, waarvan het ontwerp zoo als wij al verder meunen te kunnen verzekeren bereids aan de koninklijke sanctie is on derworpen, Den 14 dezer is de door Z. M. ingestelde kamer van koophandel voor het groothertogdom Luxemburg geïnstalleerd. LONDEN den 17 october. Onze zondagsbladen van eer gisteren brengen belangrijke tijdingen uit Noord-Amerika aan. De president Tyler had den 25 september eene gestrenge pro clamatie uitgevaardigd tegen de geheime vereenigingen waar- Terwijl andere steden van ons Rijk, ondanks den druk der tijden, zich min of meer in bloei en vooruitgang mogen ver heugen terwijl koophandelzeevaart en vooral de meer en meer toenemende industriële ondernemingendoor bedrijvig heid en welvaart elders langzaam de wonden heelen welke het dierbaar Vaderland, door de gewelddadige afscheuring van Belgie en de daaruit voortgevloeide noodlottige gevol gen, werden geslagen; terwijl een trouw en dankbaar Volk, in de troonsbestijging van Willem IIeen blyder dageraad, gesterkt door 's Vorsten regtvaardigheid en hartelijke belang stelling in het geluk zijner onderdanen, verlangend te gemoei ziet, wordt Vlissingen met een slag bedreigd, waarvan de rampzalige gevolgen voor hare inwoonders niet te berekenen zijn. In het vorige jaar hoorden wij in 's Lande vergader- zaai de beginselen van het Delenda Carthago aanroerenen thans ziet men in vlugschriften en dagbladenartikelen pu bliek gemaaktdie bij sommigenom verschillende redenen die wij hier niet geschikt achten te ontvouwen, bijval en gunstige beoordeeling, maar ook bij velen, die het even zoo trouw en opregt met hunnen Vorst, hun Vaderland en de hoogere belangen hunner natuurgenooten meeneneen gevoel van leed wezenzoo niec van afkeuring doen ontstaan, wel ke vlugschriften en artikelen, den staf der vernietiging ovir Vlissingen in het bijzonder schijnen te hebben uitgestrekt en met ongekunstelde nadruk eischendat 's Rijks maritimt werf aan die stad worde onttïometi

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1