MIDDELBURGS CUE m c o u r a mlfP N\ 126. Donderdag 1841. 21 October. BESTUREN en ADMINISTRATIEF. PROVINCIE ZEELAND. NIEUWSTIJDINGEN. 23utt0cïtl<(ub. Jfraakvijk. flcöcvÜAH&cn. Vi i7~ De abonnements-prijs dezer Courant is 2 y5voor drie maanden, en i'ranco per Post ƒ5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prgs van een tot zes regels is 1 5o en voor iederen regel daarboven 11 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Op Dingsdag den 2 November 1841, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Districts commissaris te GOES in het bijzijn van den Iloofd-Inge- nieur van den Waterstaatof bij deszelfs afwezigheid door den ingenieur//. Schraverte Goesaan het lokaal van het Dis- triccs-Commissariaac .aldaarworden aanbesteed: I-Iet maken van eene nieuwe EIKEN BESCIiOEIJING met een -Hoofd of Bol van Rijspakwerk en eene bestrate LOSPLAATS en VOETPAD aan de Haven te BATI4zul lende het bestek ter lezing liggen op de plaatsen in deze Provincie waar zulks gewoonlijk geschiedten drie dagen vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden ge daan terwijl bij den Iioofa-Ingenieur te Middelburg, en'bij -den Ingenieur te Goesnadere iuformatien te bekomen zijn. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, VAN VREDENBURCH. Het INSTITUUT VAN VACCINATIE voor Minvermo- .geilden, zal nogmaals voortgaan op Vrijdag den 22 dezer, en vervolgens wekelijks, met gratis te vaccineren, des namid- •dags van één tot twee urein het Gasthuis dezer Stad. Middelburg, den 20 October 1841. Namens de Plaatselijke Geneeskundige Commissie, II. R I P P I N G Secretaris. FRANKFORT den 15 october. In een geacht Duitsch «.dagblad leest men de volgende mededeeling van de Poolsche grenzen van 3 october Alle berigten die wij uit de oostelijke gewesten ontvan gen toonen aan dat Rusland met de grootste consequentie voortgaat in het bevestigen van zijne magt in Polen. Het bezetten der westelijke grenzen door mobile militaire kolon- nes heeft in den laatsten tijd een treffend bewijs daarvan op geleverd gelijk mede de steeds verder gaande inlijving van Polen in het Russische rijk, waartoe onlangs, door de op heffing van den Poolschen staatsraad weder een groote stap gedaan is. Voor het westelijk Europa is het van belang, dat men op de ontzettende krachtsontwikkeling van Rusland hec oog gevestigd houde. Wanneer Rusland de Polen nog meer voor zich gewonnen zal hebben en reeds is derzei- ver afkeer van de Russen veel verminderd dan vormen zij eene ontzagwekkende voorhoede, op welke Rusland te vaster staat kan maken naar mate hun weérzin jegens de Duitschers door de gestrenge afsperring der grenzen en het daardoor belette verkeer meerder voedsel ontvangt. In Po len heefc men zich reeds daaraan gewenden ofschoon men zich hier en daar nog daardoor belemmerd gevoelt, dan wordt men toch op eene andere wijze weder schadeloos be steld door de zorg der regering voor de aanmoediging &en verbetering van de inlandsche nijverheid. Allerwege ziet men de sporen hoezeer zij reeds daarin geslaagd isen het zal voorzeker niet lang duren, of men zal in alle de bestaande behoeften door de binnenlandsche fabrijken ruimschoots kun nen voorzien." Den 30 september II. is in de Russische akademie te St. Petershurg een zware brand ontstaan, door welken de drukkerij dier inrigtingen verscheiden aangrenzende gebouwen en woningen vernield zijn. .PAKIJS den 16 october. Ofschoon gisteren en heden on derscheidene depeciies omtrent de gebeurtenissen in het noorden van Spanje publiek zijn gemaaktblijft dienaangaan de nog veel onzekerheid heerschen. Volgens de laatste telegrafische depeches had de cita del van Fampeltina den 12 des namiddags haar vuur tegen de stad gestaakt en meende men dat deze zich had overge geven. Volgens partikuiiere brieven heeft het onophoudelijk schieten groote schade in die ongelukkige stad te weeg ge. Kagt., en verwachtte men daar den generaal Ayerbemet .zeven bataillons infanterie, en den generaal Zurbano, met rte es-adrons ka val Lerie. Alle pogingen schenen aangewend te zk. en worden om de citadel te heroveren. tntrent iet te Madrid op den 8 dezer voorgevallene ent men nu eenige nadere bijzonderheden. Het gevecht in e am rs van iet paleis, zelfs ;n die waarin de koningin -en hare zuster zich bevonden n evonoen is allerviunigst geweest, en Va" a.von* 11 re rot ten vier ure in den morgenstond geduurd De beklagenswaardige jonge vorstin- men verkeerden inmiddels in den groots ten a„gSt en leiden zich op matrassen neder 0111 niet door de kogels getroffen te worden welke ,d.e beschotten en .deuren van hec vertrek doorboorden. APELDOORN den 16 october. Niettegenstaande het ver blijf van Z. M. Koning IFillcm Frederik op het Loo, wordt hier geen de minste levendigheid opgemerkt. Z. M. heefc 11. woensdag, met de gravin, eene wandeling naar de nieuwe kerk gedaan, en een bezoek .-mi deiï gouverneur van Gelder land ontvangen. Z. Exc. de minister van Staat van Doorn is nog op het Loo. Men meent hier te weten, dac Zr. Ms. komst voornamelijk ten doel heefc hec regelen van geldelijke aangelegenheden met de verschillende maatschappijen waar in Z. M. heefc deel genomen. Volgens geruchten zou Z. M. voornemens zijn aanstaanden maandag naar 's Gravenhage te vertrekken ofschoon men zich aldaar moeite geefc Z. M. van dit voornemen af te brengen. NIJMEGEN den 15 october. Onlangs is in een huis in de Molenstraat alhierbij het doorgraven van een gedeelte grond, cusschen twee kelders gelegen, een potje met eenige zilveren munten gevonden, van welke men slechts de vol gende heeft kunnen magtig worden. liet zal den oudheidkun digen niet ongevallig zijn deze alzoo beschreven te zien. (Anno 128513J4-) van Philips de Schoone met op schrift Philippus Rex. Bndictus. sit. nome. Dni. nri. Dei. Ihu. Xpi. (keerzijde) Turonus Civis(anno 1331 1349) van JValramaartsbisschop van Keulenomschrift; Walram Archiepes. Colonie. (keerzijde) Xpc. vicit. Xpc. regnat. Xpc. inpat. moneta tuyeien. (anno 136!1371van Eduard hertog van Gelderland omschriftEdewardus de Gelrens. (keerzijde) Bndictus. sit. nome. Dninri. Ihu. Xpi. moneta Reurmun (anno 1371van Reinaldus hertog van Gelderland, omschrift: Reinaldus Dux Gelren, (keerzijde) Bndictus. sit. nome. nri. Ihu. Xpi. moneta Reurmun'' (anno 1300 1356) van den graaf van Julich omschrift: Moneta Dulkens. Dulkensis(keerzijde) Turonus Civis. Hec blijkt dus uit de opgegeven jaartallengedurende wel ke zij kunnen geslagen zijn, dat deze penningen ongeveer 500 jaren begraven zijn geweesc. GOES den 18 october. Heden had alhier eene aandoen lijke plegcigheid plaats, de begrafenis van II. Priester- bachvader in het burger-weeshuis alhier, in den ouderdom van 78 jaren overleden. Op Ö3jarigen leeftijd had hij nog den moed om met zijne achtingswaardige vrouw, hec moeije- lijk bestuur over dit gesticht op zich te nemenhetwelk als- toen in verwaarloosden toestand was, en hij slaagde er in om hetzelve in de beste orde te brengen. Hij was een mandie een streng begrip van de heiligheid zijner pligten had, en die innig besefte dat hem de vaderzorg over weezen was toevertrouwd. Het gesticht en daardoor onze stad lijdt door zijnen dood een gevoelig verlies. De weezen van verschillende geloofsbelijdenisdie hem als hunnen tweeden vader eerden, volgden in een lange rei en in rouwgewaad zijne lijkbaar, en bragcen door hunne tranen hem bij zijn graf eene ongeveinsde hulde toe, welke hij waardig was. Onder dezen waren er ook, die het gesticht reeds verlaten hadden en geëerde betrekkingen in de maatschappij bekleeden, benevens de regenten, die hem hoogachteden. Eene christelijke toespraak van een der aanwezenden bij het graf drukte uitwat allen gevoelden of toestemden. Men verneemtdat door den jongsten brand te Ovezan- de het huisgezin van den arbeider Hubregt Boonmanbe staande uit man, vrouw en vijf kinderen, van woning en bijna alle huisraad zelfs kleederen beroofd, in den creurig- scen toestand gedompeld is, zonder eenig eigen middel te bezitten om in den nood te voorzien. Niet te vergeefs zal voor die ongelukkigen de menschlievendheid der Nederlan ders, en zeker niet der Zeeuwen en bijzonder der Zuid-Beve landers worden ingeroepen. MIDDELBURG den 20 october. Maandag 11. heeft Z. M. de Koning de gewone zitting van de beide Kamers der Sta ten-Generaal geopend met de navolgende aanspraak: Edel Mogende Heeren De jongste zitting der Staten-Generaaldoor veelheid en gewigc van werkzaamheden gekenmerkcis naauwelijks ten einde geloopen, of het tijdstip, door de grondwet be paald, is weder daar, waarop de wetgevende magt hare ge- wigtige taak bij vernieuwing heefc op te vatten. Ierugziende op hetgeen in de laatste zitting is totstand gebragcen kennende den ijver en de naauwgezethetd van U Edel Mog. in het beharcigen van 'slands belangen, mag ik het regtmacig vertrouwen koesteren dat ook deze bijeen komstwelke ik met genoegen opene zegenrijke vruchten voor Nederland zal dragen. Wat mij betreftindien er iets noodig ware om mij op te wekken tot hec aanwenden mijner beste krachten een be- j hoeve van den Staat, aan welks hoofd de voorzienigheid mijl heefc geplaatstik zou eene krachtige aansporing vinden in' d e aangename herinneringenwelke mij van mijn bezoek in onderscheidene gewesten zijn bijgebleven. Niet zonder eene levendige aandoening breng ik mij telkens te binnen, hoe ik overal blijken heb ontvangen van gehechtheid en trouwhar tigheid. Ik zn! aan deze gevoelens weikeikop hoogen prijs scel, weten te beantwoorden. Mijne bbtninde onderdanen kunnen op mij rekenen, gelijk ik reken op hen. Hun ge luk op hechte en duurzame grondslagen gevestigd te zien zal het schoonste oogenblik mijns levens uitmaken. mijn Huis is verblijd door de geboorte van eene Prinses aan mijnen beminden Broeder Prins Frederik der Nederlan den geschonken. Hec verheugt mij"U Edel Mog. ce kunnen verzekeren dat gevoelens van vriendschap en welwillende belangstelling de betrekking cusschen Nederland en de vreemde mogendhe den blijven onderscheiden. De verdragen van handel en scheepvaartmet Frankrijk en met de republiek van Texas geslotenworden ten uit voer gelegd. Nog heefc hec der Regering niet mogen gelukken de zoo veel omvattende als ingewikkelde geldelijke aanoeleWn heden met Belgie tot eene eindregeling te brengenwaarvan zij de financiële en staatkundige behoefte gevoeltdoch alles is er toe voorbereid, en men mag zich thans, meer den vroe germe: eene spoedige afdoening vleijen. Ik heb maatregelen genomen om het bestuur van het groothertogdom Luxemburg voor zoo ver die tot nog toe met dac van Nederland in sommige opzigten was vermengd gebleven daarvan behoorlijk af te zonderen, Over het geheel genomen, mag de toestand van handel, nijverheid en landbouw bevredigend genoemd worden, of schoon sommige takken van het fabrijkwezen den invloed der wisselvalligheid ondervinden welke daarvan onafscheidelijk is. Voor den bloei der Rijksinstellingen van openbaar 011*- derwijs en van kunsten en wetenschappen wordt zoo veel mogelijk gezorgd, De berigten uit onze Overzeesche Bezitcingen zijn gun stig. Alleen de voorspoed der West-Indische koloniën wordt door oorzaken van bijzonderen aard belemmerd. Demogelijk heid eener voorziening trekt mijne aandacht ernstig tot' zich. k I-^e rust, tijdelijk op Sumacra gescoord', is gelukkig her steld geworden door het beleid van den bevelvoerenden offi cier en door de dappere medewerking der onder zijne beve len geplaatste land- en zeemagt. Eene doelmatige inrigcing van het zeewezen houdt mijne zorg gestadig bezig. Aan de landmagcwelke steeds met een' prijzenswaardi- gen geest is bezield werd in den loop dezes jaars eene organi satie gegeven berekend voor de behoeften v^n een goed stel sel van verdediging in den zin der grondwet. Ten gevolge van die organisatie, zullen de ingezetenen eene aanmerkelijke verligting ondervinden ten aanzien hunner verpligtingen om trent de dienst der nationale militie. De wetgeving op de militie en de schutterijen wordt, op mijnen last, door eene speciale commissie herzien. De ontwerpen van wet, welke uit dien arbeid zullen voortvloei- jenkunnen welligc in deze zitting aan de overweging der Staten-Generaal onderworpen worden. Er is eene commissie ingesteld, om de militaire wetge ving te onderzoekenen in overeenstemming ce brengen met de milde beginselen welke in de overige gedeelten onzer wet geving heerschenen in het bijzonder in hec eerste boek van hec wetboek van strafregt zijn vastgesteld daarbij tevens acht slaande op ai hetgeen de belangen van het Rijk en van den krijgsman vorderen. Ik voed de hoop, dat het tweede en derde boek van het wetboek van strafregt in den loop dezer zitting bij U Ede! Mog. zullen kunnen ter tafel worden gelegd. Dit zal plaats' hebben met ontwerpen van wee op het stuk der conflicten op het notaris.ambt en op de overschrijving der bestaande hypo thecaire inschrijvingen in de nieuwe register der hypotheken. Ter voldoening aan are. 6 der grondwet, zullen de daar mede in verband staande wetsontwerpen insgelijks aan U Edel Mog. worden aangeboden. De toestand van 's Rijks geldmiddelen zoo als die op den 1 januarij dezes jaars vermoedelijk zou zijnis bij den aan vang der vorige zitting aan U Edel Mog. blootgelegd. Uit de rekening en het geldelijk verslag welke eerlang zullen worden medegedeeld, zal blijken, dat hec cijfer vaa den achterstand niet hec volle bedrag heeft bereiktwaarop het aanvankelijk was begroot. Van de toegestane middelen, toe dekking van dien achter stand, is, bij genoegzame ruimte der kas, voor als nog geen gebruik behoeven te worden gemaakt. Hiertoe zal echter waarschijnlijk voor een gedeelte in hec aanstaande jaar moe ten worden overgegaan. Door het aannemen der begrooting van Staacs-uicgaven over 1842 en 1843, met uitzondering van het hoofdstuk van buitenlandsche zaken is de geregelde gang van zaken verze kerd en aan de Regering de gelegenheid verschaftom ver beteringen voor de toekomst voor te bereiden en in te voeren Eene gewijzigde begrooting voor hec departement van buitenlandsche zaken zal worden voorgesteld zoo mede de wettelijke regeling van hec gebruik van het batig slot der geldmiddelen van de Overzeesche Bezittingenwaarvan ik met vertrouwen te gemoec zie de bereiking van'hec evemvigr cusschen uitgaven en ontvangsten, zonder verbooging vanbe-' lastingen of van Staatsschuld

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1