MIDDELBURGSCHE O IJ II A N°. 124. Zatunlag 1841. 16 October. Vé NIEUWSTIJDINGEN tDuitöchlanb. Jfvawkvijli. £>lcdcciau&cn. De abonncments-prijs dezer Couranl is 2,75, vonr drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptantof bij heleinde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdor 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenw aarvan de prijs van één tot zes regels is 15o en voor icderen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. AUGSBURG den 9 october. Tot een blijk hoe het tegen, woordig in Syrië toegaat (hetgeen men in Egypte nog altijd meent of beweert, dat de Engelschen zich, onder bevesti ging der wanorden, willen toeëigenen) moge de volgende bijzondere brief dienen, welke onze Allg. Zeitutig heden, onder dagteekenitig uit Aleppo, van den 1 september, me dedeelt Voor veertien dagen was de omtrek van Aleppo het too- neel van een gevecht tusschen de troepen van den sultan en de Anessi-Arabieren. Een stam dier Arabieren had zich te Tal-el.Saltannabij Tatih, achturen van hier, neergeslagen, om er zijn vee te laten weiden. De pachawelke de nabij heid dezer lieden als gevaarlijk beschouwde, zond twee regemen- ten Spahi's en ongeveer 1000 Hannudi en Beschbeschuk met twee stukken kanon naar dien omtrek om de Arabieren gade te slaan en in ontzag te houden. Gemelde troepen echter namen •op zekeren dag'de afwezigheid der Bedotiïnen te baat, over vielen derzelver legerplaats en voerden 800 kameelen bene vens 4000 schapen weg. De Bedouïnen namen hierover den volgenden nacht wraak, overvielen, ongeveer 800 man sterk het Turksche kamp verstrooiden en plunderden het. Dooden bleven er ter wederzijde weinig. Des anderendaags rukte de pacha met een regement infanterie naar Tatih, doch vond natuurlijk geene Bedotiïnen meer, die zich reeds lang met hunnen buit uit de voeten gemaakt hadden." In het ge bergte Libanon heeft men beslotengeene belasting meer aan den sultan te betalen. Wel is het bedrag der aan de berg bewoners opgelegde schatting tot 3500 beurzen verminderd maar ook hiermede, gelijk met de belasting op den uitvoer gelegd schijneu de berglieden in geenen deele te vreden. Luidens berigten uit Alexandrie van den 16, was er een agent •der Engelsche Oost Indische kompagnie bezig om over het transito van waren uit. en naar Indie te onderhandelen en ■een gerucht wildat het tegeneen regt van een half pet. toe gestaan is. vDe overstrooming van den Nijl is zeer over vloedig geweest, zelfs al te ver, want deoverstrooming heeft 10 dorpen vernield, maar men zag nu ook een ruimen oogst te gemoet. STETTIN den 5 october. Gisterenmorgen voer de schip, per Glazer, met zijn knecht en elf passagiers, in eene boot van hier naar Uckermunde, alwaar het jaarmarkt was. Door het onstuimige weder en ook door de zware lading geraakte de boot .vast en sloeg om. Een der passagiers, TVolff ge naamd, is, met behulp van een plank, al zwemmende aan den oever gekomeneen tweede persoonRichter genaamd is bijgebragtdoch de andere elf personen zijn verdronken meestendeels zijn het burgers uit deze stad en familie-vaders. PARIJS den 11 october. De prins van Joinville is den 19 september te Nieuw-York gearriveerd, en zoowel door de ."Noord-Amerikanen als door zijne landgenooten met groote blij ken vffti belangstelling ontvangen. Men heeft meer en meer reden om te geloovendat de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Belgiewegens een handel-traktaatniet afgebroken maar slechts voor zeer kor ten tijd geschorst zijn. Een ministerieel blad deelt drie gewigtige stukken me de, heden over Baijonne ontvangen. Zij zijn allen den 4 dezer te Victoria uitgevaardigd door don Manuel de Montes •de Oca voormalig minister van marine en koloniën, en die zich nu lid noemt der provisionele regering van Spanje, ge- •durende de kortstondige afwezigheid van H. M. de koningin regentes. In het eerste dezer stukken beveelt hijna gezegd te hebben dat dit provisioneel gouvernement in de Baskische provinciën en in Navarre plegtig is uitgeroepen, en zulks bin nen weinige dagen in al de overige provinciën wezen zal vooreerst, dat allen die zich, binnen 12 uren 11a ontvangsc «der kennisgeving, tegen dat bestuur verzetten, of het, niet .erkennen en zich daaraan onderwerpen zullen, als verraders [moéten worden aangemerkt en volgens de militaire wetten jgescrafc, en ten andere, dac zulks ook op diegenen van toe passing wezen zaldie aan het revolutionnair gouvernement te Madrid of aan de daardoor aangestelde ambtenaren zullen blij ven gehoorzamen. Het tweede manifest is aan het leger in de Baskische pro- •vmeien en in Navarre gerigten roept het op om de wape nen tot verdediging der koningin-moeder, van hare ongeluk kige en verdrukte dochtersvan de geschonden wetten en de gehoonde godsdienst aan te gorden; terwijl, eindelijk, in het derde manifest, de Saskenen Navarrezen tot verdediging der- zelfde zaak worden opgeroepen, onder beloftein naam der regentes van het onbedongen behoud der fueros van hunne provinciën in zoo ver zij zeiven die niet begeeren te wijzi gen. Aan het slot van dit stuk wordt gezegd dat de natie den afstand van de regering, door Maria Christititt te Valen- tia gedaan, onmogelijk ais wettig en geldig erkenften kan, dewijl die zoo als H. M. zelve heeft verklaardcer.g daad van geweld is geweest, en voorts dat de beroemdste gene raals en de dapperste soldaten reeds de banier der koningin- moeder volgen. Heden is de volgende telegrafische depeche openbaar gemaakt Baijonne, 10 october. De chef van het maritjme bureau aan den minister van marine. Men meldt mij uit de haven van Los Passages, van gis teren avond, her volgende:, Te San Sebastian heerscht verdeeldheid van gevoelen. De bezetting van het kasteel heeft eenen post aan de militie overgegeven, die in het bezit van de stad is en zich tegen den opstand verklaard heeft. Tusschen Urbistondo en den generaal Alcala zijn de vijandelijkheden aangevangen laatst genoemde doet het gerucht verspreiden, dat de beweging, welke te Madrid uitgebarsten was, onderdrukt is; dat de aanstokers daarvan gevat zijn en hunne s:raf ondergaan heb benen dat Espartero aan het hoofd van 14 bataillons en een regement kavallerie naar de in opstand zijnde provinciën in aamogc is. Twee regementen van de garde, aan de gren zen van Navarre staande, hebben zich voor den opstand ver klaard." Omtrent den staat van zaken te Pampelunn en in de ove rige plaatsen, waar de opstand reeds vroeger is uitgebarsten, ontbreekt het aan nadere of ten minste aan stellige berigten daarentegen heeft men hier tijdingen uit Madrid tot den 8 dezer dés morgens ontvangen volgens welke ook dédr de rust was gestoord geworden. Er waren in de Spaansche hoofdstad 80 officieren van de garde, wier gevoelens men waarschijnlijk wantrouwde, afgezet, ten gevolge waarvan er bij dat korps in den nacht van den 7 op den 8 eene oproe rige beweging had plaats gehad, ten doel hebbende, zoo als het berigt zegt, om zich van de persoon der jonge koningin meester te maken. De overige troepen der bezetting hadden echter deze beweging onderdrukt en den 8 des morgens bij het vertrek van den courier, was het te Madrid rustig. Volgens sommige berigten zou de generaal Riberadie bij het eerste uitbreken van den opstand te Pampeiuna, aan Es partero getrouw gebleven is en nagenoeg geheel van zijne troepen verlaten wasthans weder 4000 man verzameld heb ben en op het punt staan om O'DonnelJ aan te tasten. Over het geheel schijnt de beweging bij de nationale gardes der steden en zelfs bij de troepen 'slechts gedeeltelijk bijval te vinden, zoodat het ligt tot eenen ernstigen strijd in Navarre en de Baskische provinciën komen kan. De infant don Francisco de Paule is incognito te Baijonne aangekomen, waar men nog in het onzekere verkeerde of hij onder de tegenwoordige omstandigheden, zijne reis naar Ma drid al dan niec zou voortzetten. Velen blijven volhouden ofschoon daaromtrent nog niets officieel bekend is gemaakt, dat Maria Christina haar paleis in de straat Courcelles verlaten en zich uaar Spanje op weg begeven heeft. Zij zou al hare juweelen en andere kostbaar heden, tot zeer hoogeti prijs, bij de-bank van Frankrijk be leend hebben. Gisteren is de jeugdige Isabella II, wier zoogenaamde re gering reeds door zoo veie troebelen is gekenmerkt, haar 1 2de jaar ingetreden. Van de ministeriele zijde wordt bij herhaling verzekerd dat de Fransche regering ten eenenmale vreemd is aan hetge- ne door de aanhangers der koningin-moeder geschiedt, maar velen weigeren aan deze verzekering geloofen beweren zelfs, dat in de naburige plaatsen Chaillot en Passy talrijke solda ten voor hare zaak worden aangeworven. Tusschen den Spaanschen gezant en den minister van bui- tenlandsclie zaken Guizot zou eene levendige woordenwisse ling hebben plaats gegrepen, in welke de eerstgenoemde zijne regering, die door het Frnnsch gouvernement erkend was, met veel warmte heeft verdedigd. Sedert de opstand in Navarre alhier bekend is zenden al de vreemde gezanten dagelijks eouriers aan hunne hoven af. De liberale bladen zijn het onderling oneens over hetgene thans in Spanje voorvale. Sommigen daarvan uiten den wensch, dat Espartero over de Christinos moge zegevierenandere daarentegen noemen den regent een prefect van Engeland, en vvenschen om die reden zijnen spoedigen val. Nogcans mee- nen zijdat de koningin-weduwebijaldien zij weder aan het roer der zaken komen mogteen anderen weg moet in slaan dan zij vroeger gevolgd heeften zich niet op nieuw tot halve maatregelen in den geest der tegenwoordige Fran sche ministers, bepalen; want in dat geval, zeggen de ge noemde bladenkan het niet missen of, bij eene nieuwe be weging, wordt zij benevens hare dochters verjaagd en de republiek in Spanje uitgeroepen. 's GRAVENHA GE den 12 october. HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden zijn den 8 dezer uit •deze residentie te Berlijn aangekomen. Gisteren is alhier aangekomen en aan hec paleis van ZM. op den Schevcningschenw.eg -Buitenrust, afgestapt Z. D. H. de erfgroothertog van Saksen-Weimar. De heeren staatsraad Borret en de inspecteur-generaal van Mesritz zijn uit Brussel alhier teruggekeerd. legen het laatst dezer week zal, in eene vereenigde zitting der beide Kamers van de Staten-Generaa!de gewone zitting van 1840 1841 gesloten worden. Z. M. heeft eene commissie benoemdbestaande uit de heeren de Lafontaine den baron Blochausen en Th. Pescatore om een handelsverdrag tusschen het groothertogdom Luxem burg en hec koningrijk Belgie te sluiten. Voorts heefc Z, M. twee besluiten genomen. Bij het eerste wordt eene kamer van koophandel en nijver heid voor het groothertogdom opgerigtzamengesteld uit 21 leden. De kamer zal alle twee jaren vooreen derde hernieuwd worden. De Koning benoemt die leden op de voordrage van twee candidaten-lijsten door de kamer aan te bieden. De af tredende leden zijn herkiesbaar. De voorzitter en ondervoor zitter blijven twee jaren in betrekking. De kamer zal min stens eens in de drie maanden bijeenkomen. Zij kan uit haren boezem eene permanente .gommissié benoemenom geduren de den tijd dat zij niec vergadert voor de belangen van han del en nijverheid te waken. Aan de kamer zullen geene an dere voordeelen dan bureau- en secretariaat-kosten worden toe gekend. Het doel der kamer is, om aan de regering de mid delen aan te wijzen toe vermeerdering van den voorspoed van handel en nijverheid om de oorzaken te doen kennen welke die vorderingen in den weg staan, en ten laatste om aan de regering alle gevraagde inlichtingen te geven alles zonder zich in het minste in het bestuur des lands te kun nen mengen. Bij het ander besluit wordt deze kamer benoemd en tot haren voorzitter aangesteld de heer F. Pescatore, en tot ondervoorzitter de heer P. C. M'ürth. Men verneemt, dat de lansiers en jagers, die thans te 's Gravenhage in garnizoen zijn, den 28 dezer uit die stad vertrekken zullen, en door de lansiers die thans in Utrecht en de jagers die te Breda in garnizoen zijn zullen worden vervangen. Vrijdag 11. heeft er in de pletterij van den heer Entho venaan het Zieken alhier, een vreesselijk ongeluk plaats gehad, zijnde een der werklieden over eenige koperen platen gestruikeld en met zijn ann gevallen in eene door stoom ge dreven wordende schaar, waarmede de koperen platen tot reepen worden gesneden oin vervolgens tot op de grootte van centen te worden geslagen, welke alsdan naar 's Rijks munt worden gezonden. De arm van den ongelukkige is gedeeltelijk verbrijzeld geworden. De lijder is dadelijk met een vaartuig naar het burger-gasthuis vervoerd, alwaar het eerste verband onmiddellijk door den heer chirurgijn Entho ven gelegd is. GRONINGEN den n october. Bij resolutie van den mi nister van financiën is aan de Friesche meer- en kanaal-stoom- booc-maatschappij concessie verleendom eene geregelde stoombootdiensc aan te leggen van de Joure over Sneek Ijlst, Heeg Woudsend, Slooten naar de Lemmer en vice- versa ter overbrenging van personen en goederen. De direc tie is voornemensnog in deze maand de dienst langs som mige der opgenoemde plaatsen te regelen. LEYDEN den 12 october. Na een lijden van ruim vier weken, bezweek heden, in bijna Sajarigen ouderdom, de wei-edele zeer geleerde heer J. Logger, chirurgi® doctor, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, consulerend chirurgijn van Z. M. den Koning, lid der provinciale com- missie van geneeskundig coevoorzigt en van verscheidene ge leerde genootschappen bij welke hij meermalen hec uitge sloofde eermetaal mogt verwerven. Hierdoor, zoowel als door zijn overigemeest in tijdschriften vervatte letterarbeid maar vooral door zijne langdurige practische loopbaan door vele met goed gevolg verrigcekunstbewerkingen gekenmerkt, had hij zich, door ons gelïeele vaderland, als een man doen kennen, die, bij de over het algemeen minder wetenschap pelijke rigting der heelkunde van die dagen, gunstig boven velen zijner tijdgenooten uitblonk, terwijl zijne nagedachte nis nog lang onder zijne medeburgers in dankbaar aandenken blijven zal. MIDDELBURG den 15 october. De Eerste Kamer van de Staten-Generaal is woensdag vergaderd geweest. De cen trale afdeeling heefc haar verslag gedaan over de ontwerpen van wet, nopens de Staatsbegrooting voor de jaren 1842 en 1843. De beraadslagingen over die ontwerpen zouden donderdag worden gehouden. Aanstaanden maandag zal de gewone vergadering van de bei de Kamers, in eene vereenigde zitting, door Z. M. den Koning, met de gewone plegtigheden worden geopend. In de Staats Courant leest men het volgende: Laatstleden zondag avond ten 9 ure, is Z. M. Koning JVillem Frederik, Graaf van Nassau, met een gevolg van vier rijtuigen, over Deventer op het Loo aangekomen. Men had tot dus verre reden gehad om te betwijfelen, of de grijze Vorst, die ons 27 jaren lang regeerde, wel oorbpar zoude vinden, om thans de reis naar het Vaderland te ou'dernéuieu

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1