ZEETIJDINGEN. AD VERTEN TIEN. nen bij de aanstaande veiling heeft doen onderstellen. Op de vraagwat door de Regering bedoeld werd ten aanzien der domeinen van Z. K. H. Prins Frederik der Ne derlanden wordt door haar geantwoord, dat bij de aan- bieding der begrooting door den minister van finantien ge zegd werd, dat de omstandigheden, welke met deze aangele genheid in naauw verband staan nog in denzelfden toe stand waren als ten verleden jareen dat uit dien hoofde de Regering geene aanleiding gevonden heeft om, immers voor als nog, in eenen anderen dan ten verleden jare geui- ten geest daarop terug te komen. Met die omstandigheden heeft men op het oog, in de eerste plaats, de geldelijke li quidatie met Luxemburg, welke ondergeschikt is aan de af doening van zaken met Belgieen in de tweede plaats de regeling van geldelijke aangelegenheden met het Koninklijk Huisdie ook weder afhankelijk is van de bewuste onder handelingen bepaaldelijk ten aanzien van de mede voor pri vaat-rekening van Koning FVillem Frederik aangelegde kana len, zoo als dit, wat het tegenwoordig Nederlandsch grond gebied betreft, het geval is met het kanaal door het Land van Voorne, en met dat gedeelte van het kanaal van Neu zen, dat tusschen de Westerschelde en de Belgische gren zen gelegen is. Handel en scheepvaart hebben van deze kanalen genot en de Staatskas trekt daarvan de inkomsten. Het ligt dus wel in den aard der zaak datzoo van de eene zijde teruggave van de aan de agnaten van Nassau uit betaalde gelden en van een gedeelte der inkomsten van de domeinen van Prins Frederik der Nederlanden gevraagd wordt, van de andere de teruggave van de tot den aanleg der gezegde werken verstrekte gelden in tegenrekening kan worden gebragt. Dit een en ander iszoo als reeds is ge zegd ondergeschikten afhankelijk van de eindelijke afdoe ning van zaken met Belgie. Overigen is, ten gevolge der ten verleden jare gedane verklaring, in geval der aanneming van de wet op de middelen niemand in zijn gevoelen te dezen aanzien geprejudiciëerd. Nopens de posterijen wordt, onder anderen, te kennen gegeven, dat de Regering de gedane toezegging eener nieu we voordragt op de paardenposterij reeds lang zou vervuld hebben indien niet telkens zoo vele andere zaken van meer gewigtigenalthans van tneer dringenden aardwaren voor gekomen, waaromtrent men vermeend heeft het gemeen overleg tusschen den Koning en de Staten Generaal te moe ten laten voorafgaan; dat, zoodra de beraadslagingen hier over tot zekere hoogte zullen gevorderd zijn ook de zaak der paardenposterij met ernst zal worden opgevat; dat de administratie zelve grootelijks wenscht, dat deze zaak ein delijk geregeld worde; dat de paardenpost geen middel van ontvang voor de schatkist is, maar ook geene uitgaven hoe genaamd ten laste van het Rijk veroorzaakt, eenige weini ge geringe postillons-pensioenen uitgezonderddat het be staan dier inrigting thans dit voordeel voor de schatkist op levertdat het vervoer der brievenmalen daardoor minder kost, dan bij gemis eener zoodanige inrigting het geval zou zijndat de postmeesters zich met dat vervoer tegen 65 cents per uur afstand belasten die heen en weder voor dien prijs moet bereden worden, en waaronder alle kosten van paarden, karren en postillons begrepen zijn dat men naar aanleiding van de elders verkregen ondervinding, gelooft, dat eene vermindering der briefporten geene evenredige verhooging van de opbrengst zou ten gevolge hebbenterwijl eene bedui dende vermeerdering van het getal der brieven voor de be hoorlijke hehandeling binnen den vereiscluen tijd een groo- ter personeel zou vorderen en alzoo weder van een ande ren kant de uitgaven kunnen verhoogen dat men zoo veel mogelijk tegen misbruik van vrijdommen waaktdoch ge looft dat de belangrijke opbrengst, die sedert de laatste jaren meer bedraagt dan vroeger ooit hier te lande het geval wasals een bewijs mag worden aangevoerd van de zorg der administratie voor de behoorlijke inning der briefporten. Nopens de bestaande inrigting der koninklijke Nederland- sche loterij is een bepaald onderzoek aangevangen, waarbij ter vergelijking gebruik zal worden gemaakt van alle veror deningen in andere landen, waar de klassikale loterij bestaat aangebragt ter wegneming van de gebreken, welke mogten worden ontdekt. Bij eene herziening dezer inrigting zal zoo veel mogélijk op de aanmerkingen der afdeelingen worden gelet, ook uit het oogpunt van bezuiniging, waarbij de be- loonitig van den ontvanger-generaal dan van zelve zal ter sprake komen. Jagt en Visscherij. Ter bevordering dezer inkomsten is in eene afdeeling de wensch aan den dag gelegd dat de zoo genaamde roode of vreije acten wierden afgeschaft en ten gevolge daarvan schijnt verondersteld te moeten wordendat men het oog heeft op mogelijke misbruiken, hetwelk dan ook tot een bepaald onderzoek aanleiding zal geven. Batig slot der Overzeesche geldmiddelen. Tot grond slag voor de berekening daarvan is genomen, voorzoo veel .de "hoeveelheden producten betreft, hetgene bekend was om trent den wezenlijken oogst van 1840, en voorts eene reeds in het jaar 1839 gemaakte berekening omtrent de trapswijze vermeerdering der productie, en met betrekking tot de prij zen welke waren verkregen in de toen reeds gehouden vei lingen. Uit deze berekening blijkt, dat het vermoedelijk netto rendement voor 1842 en 1843 bedraagt/óó,979>04° °5> waaruit 's jaars moeten worden voldaan Voor koloniale uit gaven hier te lande 2,075,800; voor uitzending van zi veren specie 2,500,000; idem van duiten-plaatjes 1,611,111; idem van goederen en behoeften 2,500,000 en voor vermoedelijke stortingen in Indie 5,700,000, te zamen 14,386,911:08 's jaarsof 28,773>*>22: 16. Wijders voor rente en aflossing aan de Nederlandsche Han delmaatschappijin 1842 over 1841 5,000,000, 1843 over 1842/2,500,000 renten der Oost-Indische schuld/9,800,000 's jaars, 19,600,000; te zamen 27,100,000; totaal f 55-^73-^22: 16. Het vermoedelijk batig slot voor 1842 en 1843/ 11,105,826:49 of in eene ronde som/i 1,000,000 en derhalve voor elk der jaren 1842 en 1843 5,500,000. De Regering is van oordeel, dat de onderscheiding van schulden, regtstreeks ten laste van den Staat looper.de, of die welke door het Rijk zijn-gegarandeerd moet blijven in acht genomen, en dat moet worden vermeden, om door het invoeren van veranderingen in dit opzigtals het ware, geld middelen in een te smelten, die, naar de bepalingen der grondwetniet vermengd behooren te worden. Betrekkelijk het voorstel van eenige leden om eene be lasting op de renten daar te stellen, geeft de Regering te kennen dat inderdaad het scheppen van zoodanigen tak van inkomsten groote bedenkelijkheid oplevert, bijzonder in dit Rijk, bij eenen geldelijken toestand zoozeer door rentebetalingen bezwaard. Ter gelegenheid van de behan deling der begrooting van het loopend jaarheeft de Regering een gevoelen deswege aan den dag gelegd waarvan niet kan worden teruggekomenwant onder welken vorm ingekleed en hetzij men alleen onze nationale schuld of ook andere renten zou willen treffende invloed van een voorstel van zoodanigen aard zou zeer groot zijn op het open baar vertrouwenen het zou onmiskenbaar eenen schok te weeg brengenwaarvan de gevolgen niet te berekenen zijn. De getrouwe vervulling der bestaande verbindtenissen moet, naar het oordeel der Regering, de weg zijn langs welken eenmaal tot vermindering van den rentelast zou worden gekomen. MIDDELBURG den 6 october. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van den 4 dezerheb ben langdurige beraadslagingen over het laatst ingekomen wees-omwerphoudende instructie voor de Algemeene Re kenkamerplaats gehad. Dit ontwerp is, zoo als het thans ligtnog door eenige sprekers bestredenmaar ook door an derenalsmede door de ministers van finantien en van ma rine en koloniën, toegelicht en verdedigd, en daarna aan genomen met 33 tegen 19 stemmen. Tegen hebben gestemd de heeren van Recht eren, Luy- ben Verwey Mejan van Heioma IVarin de Man van Goltstein, Ru ma Modderman, van Panhtlysvan Nagel/, Cevers van Endegeest, RommeGouverneurLuzacde BackerRaaphorstBruce en van Meeuwen. De centrale afdeeling heeft vervolgens verslag uitgebragt wegens de begrootings wetten voor 1842 en 1843. De be raadslaging daarover werd aan de orde gesteld onmiddellijk na die over de wetten omtrent de regtsmagt der heemraad schappen en omtrent de maatschappij van weldadigheid waarvan de openbare behandeling gisteren een aanvang heeft genomen, Uit het verslag der centrale afdeeling, nopens het ont werp tot regeling der zaken van de maatschappij van welda digheid blijkt, dat nog altijd eenige leden niet bevredigd wa ren ten opzigte van het reeds door hen geuit bezwaar, dat uit de woorden in de overwegingen der wet voorkomende welligt eenige gevolgtrekking zou kunnen afgeleid worden dat de verpligting op den Staat zou rusten 0111 in het voort durend bestaan der maatschappij te voorzien en daartoe on dersteuning te verleenen. Zij zouden dus eene verandering in die overwegingen verlangd hebben, in den zin ais -door hen reeds is opgegevenzoodat het volkomen bleek dat het hier zake was 0111 te voorzien in het onderhoud der behoei- tigen aan de zorgen der maatschappij toevertrouwd. Het zou ook, meende men, niet met de grond wet overeenkomstig geacht kunnen worden, dat de Staat, op wieri de verpligting rustom voor het onderhoud der armen te zorgen die zorg opdroeg aan eene maatschappij welke geen wettig bestaan be zit, en geheel onafhankelijk is van het toezigt der Regering. Uit Amsterdam schrijft men, dat men met een waar leed wezen had vernomen, dat de geachte voorzitter der Neder landsche Ilandel-maatschappij, de heer van der Houven die sedert zoo vele jaren met verlichten ijver de belangen dier instelling heeft voorgestaan en behartigdbesloten heeft met 1 januarij eerstkomende zijne gewigtige betrekking neder te leggen, Eene deputatie des handels van Rotterdam heeft pogingen aangewendom den heer van der Houven van zijti voornemen te doen afzien. Ook heeft eene commissie uit de kamer van koophandel te Amst rdam zich met het zelfde einde bij genoemden heer vervoegd. Z. M. heeft den kapitein-ter zee H. Rietveldthans het bevel voerende over Zr. Ms. fregat Pai.embang, op zijn verzoek van dat bevel ontslagen en hem het non acti- viteits-traktement verleend zijnde het bevel over dat fregat opgedragen aan den kapitein-luitenant F. IV, Freudenberg thans op hetzelve dienende als eerste officier. Van Parijs den 8 wordt gemeld dat er dien dag weder dertien arrestatien in de zaak van Quessinet hadden plaats gehad zijnde al deze personen in de conciergerie opgesloten. Men deed nog onderzoek naar andere medepligtigen. Uit Riom was berigt, dat de instructie nopens het oproer van Clermont met kracht wordt voortgezet; het getal gearresteer den was meer dan twee honderd. Te Montjaux, in Frankrijk, is dezer dagen zekere Claude Haler in den ouderdom van 104 jaren en 3 maanden overleden. Zijn gestel was van der jeugd af aan zoodanig gehard dat hijzelfs in de hardste winters nooit kousen heeft gedragen. VLISSINGEN den 6 october. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen: d"'AntinaH. H. Reemts, van Carolinenseelmet haver; the Thomas, J. Holmes, van Newcastle met steenkolen; Margaretha B. Tholen van Archangelen FortunaS. Schmidt, van Koppenhagen, beide met lijnzaad; Anna MolinaH. W. Noormann van Petersburg, en de Jonge JohannaP. C. Dillewijns, van Londen, beide met stukgoederen. De Russische brik Mathilde T. Schmidtvan Peters burg naar Antwerpen, met lijnzaad, potasch en hennip is bij bet naar binnenzeilen tegen het strand gedrevenen al daar nog zittende. VERE den 6 october. Gisteren zijn ter reede gekomen de Engelsche brikken Triton, kapitein G. Jackson en Law- land Las, kapitein R. Taylor, beide naar Middelburg ge- dcscincerd met kolen. J)e ondergeteekende betuigt bij deze haren hartelijken dank, voor de veelvuldige blijken van deelneming, haar betoond bij het overlijden van haren geliefden Echtgenooc JACOBUS SCHERPPINGH. Middelburg M. C. MEERTENS den 1 October 1841. Wed. J. Scherppingh. ondergeteekende, gepatenteerd Zaakwaarnemer, wo nende te Middelburg op de Heerengrachc, Lett. M.No. 37, herinnert bij deze den belanghebbende in deze Provincie, dat zijdie in den jare 1842 voor de NATIONALE MILITIE moeten loten en tot de dienst worden opgeroepenbij hem een' geschikten PLAATSVERVANGER kunnen bekomen, tegen betaling van Zes Honderd Gulden Nederlandsch Geld, onder verdere verbindtenisvan vijf jaren voor denzelven in te staan, voor desertie en wangedrag, en voor ai de kosten te zorgen die er op de Plaatsvervanging vallen; doch wan neer de Loteling niet dienstpligtig iszal men voor hec vrij loten betalen eene premie van Een Honderd-en-Dertig Gulden: kunnende men zich bij contract daartoe verbinden, van heden tot en met den 15 December eerstkomende. Wordende-bij deze nog bepaald, dat er hoegenaamd geen de minste bijbetaling zal moeten geschieden ook geene beta lingen tot het maken der Contracten. Middelburg den 7 October 1841. C. QUADEKKER. De Notaris Mr. Adriaan van de Graft zalkrachtens bekomen autorisatie van de Arrondissements-Regtbank zit ting houdende te Middelburg, op Zaturdag den 9 October 1841, des morgens tien ure, op de Gemeente van OOST- KAPELLE, in de Herberg bewoond bij Jacobus llooman publiek aan de meestbiedenden presenteren te verkoopen Zeven Perceelen WEI - en BOUWLANDEN, te zamen uit makende 10 Bunders 79 Roeden 12 Ellen, gelegen onder de Gemeenten van Oostkapelle, Grijpskerke en Aagtekerke, uitmakende een gedeelte der Hofstede thans bewoond bij Pieter Kodde onder Oostkapelle op de uitgezette Kaarten breeder gemeld, en waaromtrent van heden af nadere infor- matien te bekomen zijn ten Kantore van gemelden Notaris in de Pijpstraat te Middelburg. Bovengemelde Vaste Goederen zullen eerst bij opbod en daarna bij afslag en mijning worden verkocht. Door vertrek naar elders, Publieke Verkooping op Dings- dag en Woensdag den 12 en 13 October 1841 ten over staan van den Notaris A. Stuart Makkers, en getuigen, in de lange Noordstraat, voor het Huis gemerkt Wijk C. No. 41, binnen Middelburg, van eenen completen zindelijken INBOEDEL; op Maandag den u October vooreen ieder te zien. VERKOOPING in de lange BreestraatWijk O. No. 146, te Middelburg Donderdag den 14 October 1841 des mid dags ten 12 ure, om comptant Geld, van eene groote partij TIMMERHOUT, bestaande in 16, 22 en 28 streeps bekante en onbekante Deelenter lengte van 5,10 en 5,70, einden Deeleti in soort, Zijbeschotten van Kramen, Latten, Rib ben enz. voorts eene partij TIMMERMANS-GEREED SCHAP, waaronder Schaafbanken, Ladders, Schragen,. Vliegende Stelling, KarooiDommekracht, Draai- en Slijp- steenen mitsgaders Bank- en Handgereedschap. Alles des morgens op dien dag aldaar te zien. Uit 6e hand te koop, om terstond te kunnen aanvaarden,, eene gerenomeerde HERBERG, staande op een vrolijken en voordeeligen stand binnen Middelburg waarin meer dan 30 jaren het beroep van Herberg met goed succes is uitge oefend nader te bevragen bij den Boekverkooper Hendrikse r ce Middelburg. Brieven franco. ]y[orgen aan bet Vendu SCHOUWTJES, KAGCHELS enz. Voor bijzondere rekening van Beheydt Sr Co..7. H. Sis termans en .7. Oost Lievensegedurende deze en volgende week, inlossing de Engelsche Brikken Lawland Las en Tri ton met eerste kwaliteit bestbrandende Sunderlandsche en. Newcastelsche grove MAAT— en SCHA AL-KOLEN. V»n heden tot en met den 12 dezer ligt in lossing het Brikschip HerwistKapitein Mitchesonmet eene Lading grove bestbrandende Sunderlandsche STEENKOLEN; adres bij C. Dommisse te VLISSINGEN. Ren Muzijk-Kopijïst biedt zich aan tot het arrangeren en kopiëren van alle soorten van MUZIJK-WERKEN adres bij de Stadsdrukkers .7. C. IV. AltorfferKortendelft, G. 23. Versche gespeende Inlandsche OESTERS, bij Lameyn. Ren BRÖODDRAGER terstond benoodigd adres bij der Stadsdrukkers .7. C. IV. Altorffer. Ren aankomend MEISJE terstond benoodigd; adres bij] den^Boekverkooper Hendrikse. Rij G. PORTIELJE Boekverkooper te Amsterdam wordt uitgegeven en is alom te bekomen B1JBELSCH MAGAZIJN VOOR ALLE STANDEN, ter verspreiding en bevordering van kennis der HEILIGE SCHRIFT. Een geheel Oorspronkelijk Werk zamengesteld door eenige Vaderlandsche Leeraren versierd met op Staal gegraveerde Platen. De inteekening op dit zoo algemeen gezocht werk blijfc nog bij voortduring opengesteld. Ten einde hetzelve voor elk verkrijgbaar te stellenis de prijs bovenmatig gering gesteld. Elk Deel bevat 208 Pagina's Letterdruk, op zwaar Super- Roijaal gedrukt bevattende 52 Tafereelen van het Oude et» 52 van hec Nieuwe Verbond versierd met 52 Staalplaten Allegorisch Vignet en Titel met Omslag. Op aanvrage is het Prospectusde Voorwaarden van In teekening, alsmede Proefplaten, voor een ieder, zonder kos ten, bij den Uitgever en bij elk solide Boekhandelaar in die Rijk ce bekomen. TER DRUKKERIJ VAN I>K GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 2