MIDDELBURGSCHE C O, U R A IV f mm N°. 119. Diugsdag 1841. 5 October. tL BESTUREN en ADMINISTRATIEN. ^Publicatie. VIJFDE DOMEIN-VEILING. NIEUWSTIJDINGEN. SDuitschlattb. (füiwot-lSrittatijc. Belgie. f. p-j 'Ij i." a 'i A BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG; Ontvangen hebbende eene circulaire van den Heer Staats raad Gouverneur dezer Provincievaa den 23 der vorige maand {Provinciaal Blad no. 70); Brengen naar aanleiding van den inhoud daarvanaan de belanghebbenden onder de aandacht, dac zich eene ziekelijke gesteldheid hier en daar onder het Koren en voornamelijk onder de Rogge heeft geopenbaard; zijnde de ziekelijke Ko renzaden bekend onder den naam van H- nespor en eigenlijk hec zoogenaamde Moeder-Koren Secale Cornutumdat de kenteekenen van de Hanespoor worden opgegeven te bestaan in eene uitzetting in lengte en dikte van de Graankorrels in eene meestal ruwe, dikwijls gerimpelde oppervlakte van eene bruine of zwarte kleur, in eene kromme, eenigzins op de spoor van eenen haan gelijkende gedaanteterwijl dezelve voorts scherp van smaak en veelal van binnen vermolmd is dat door het gebruik dier ziekelijke Granén de schromelijk, ste gevolgen voor Menschen en Vee te duchten zijn. Burgemeester en Wethouders willenter voorkoming daar-i van, de Landlieden hebben aangespoord om de uitgewassen Hanesporen van de gezonde korrels af te scheiden; kunnende dit het best geschieden wanneer de Landman de besmette arenalvorens dezelve te dorschentegen eene schuinsche en vaststaande plank sterk slaat of geeselt, als waardoor de hanesporen afbreken of liever uitgeslagen worden en gemak kelijk van de gave korrels, die mogelijk te gelijk zullen uit vallen kunnen worden geziftterwijl daarna de aren van sporen gezuiverd, als gewoonlijk, zonder nadeel kunnen ge- dorscht wordenen daarentegen de Bakkers en Graanhan delaars hebben aangemaand geene Rogge, welke meer dan gewoonlijk met hanespoor besmet is, te koopenzullende de verkoop daarvan zooveel mogelijk worden te keer gegaan en de Molenaars verboden worden zoodanig Graan voor iemand, wie hij ook zijn moge, te malen. E11 opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze wor den afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 1 Oc tober 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve, A. M. BECIUS. Agentschap Middelburg. Op Maandag den 25 October 1841 en zoo uoodig de ■volgende dagen, des voormiddags ten 10 ure, zal, in het bijzijn van den Agent van het Domein te Middelburg, en al of niet van den Hoofd-Inspecteur der Domeinenin het Ne derlandsen Logement in de Abdij te MIDDELBURG, ten. overstaan van den Notaris D.J. van der Horst Serliworden overgegaan tot de openbare Veiling van De BOUW-en WEILANDEN, TUINEN, SCHORREN, DIJKEN en andere Vaste Goederen, onder het Agent schap Middelburg ressorterende; alsmede de ERF PACHTEN, RENTEN, CIJNSEN en andere Pres tatiën tot gemeld Agentschap behoorende. Alle voormelde Goederen en Prestatiën zijn breeder om schreven in den Catalogus die daarvan gedrukt, en, voor ffen prijs van 25 cents te bekomen is bij den Agent van het Domein te Middelburg, alsmede bij de Agenten van het Do mein in de Hoofdplaatsen van de Provinciënterwijl de al- gemeene en speciale voorwaarden van verkoop ter lezing lig gen in het Hotel van het Provinciaal Gouvernement der Pro vincie Zeeland ten Raadhuize der Stad Middelburg en ten Kantore van den Agent van het Domein aldaarten welken ■Kantore almede ter inzage van de gegadigden berustende zijn Staten, houdende omschrijving van de Erfpachten, Renten, Cijnsen en andqre Prestatiën waaruit elke Kavel van den Catalogus is zatnengesteld. De Agent van het Domein, J. C. de BRUYN. Door het vertrek van den Heer P. J. Sistermans, de Post .GENEES-, HEEL- en VERLOSKUNDIGE in de -Gemeente Graattw en Langendam vacant geworden zijnde kunnen de daarop reflecterendeop eene vaste jaarwedde van •f 150, lutnne bewijzen van gedrag en bekwaamheid over brengen bij deu Burgemeester van die Gemeente wonende te Hulst. .De COMMISSIE LOON FOOR WERK, gevestigd binnen zeroept bij deze op diegenen, welke genegen tnogten zijn jn den aanstaanden Winter in hare Inrigting werk .te er angeazich tot dat einde aan te melden aan het lokaal .dier nngtmgaUvaarmet uitzondering van Zondag den 10 .October aanstaandedagelijks tot de inschrijving der werlt- jteden zal worden gevaceerd, van Woensdag den 6 tot en met Zaturdag den16 dier maand October, van des middags jI2 tot des namiddags ten 2 ure. Middelburg, den 27 September 1841. De Commissie voornoemd J- J. de KANTERL. P. II. REKKER, Secretaris. WEENEN den 22 september. Men spreekt van een nieuw besluit van deu Paus betreffende de gemengde huwelijken hetwelk in eenen zeer bevredigenden geest moet opgesteld zijn. Ook verzekert mendat de volkomene vereffening der geschillen tusschen het Pruisische hof en den Pauselijken stoei betreffende hec Keulsche aartsbisdomweldra tot stand zal gekomen zijn. FRANKFORT den 27 september. Den 25 is II. K. H. de prinses van Oranje te Stmorrü aangekomen ter bijwoning van het herinneringsfeest der f-en-twincig jarige regering van haren vader den koning van Wurtemburg. Behalve H. K. H. zijn ook de overige kinderen des konings en een aantal vorstelijke personen thans te Scuttgarc bijeen. Z. M. heefc het op handen zijnde feest door eene hande ling van koninklijke genade en zachtmoedigheid willen ken merken, en dienvolgens eene onbeperkte algeheele vergiffenis verleend aan allen die wegens staatkundige misdrijven sedert den aanvang zijner regering tot geregtelijke straffen zijn ver oordeeld geworden, of wegens zulke misdaden nog geregce- lijk vervolgd worden. Z. K. II. de prins van Pruissen (broeder des konings) welke zich thans in Bohemen bevindt ter bijwoning van de groote aldaar plaats hebbende krijgs-oefeningenheeft den 20 septemberbij eene dier oefeningen in de nabijheid van Praag, het ongeluk gehad van door een geweerschot aan hec been gekwetst te worden. De wonde was echter niet gevaarlijk en nadat een verband gelegd was, heefc de prins in een rij- tuig gezeten de verdere manoeuvres kunnen bijwonen. Daar er niet met scherp geschoten werd, was dit voorval in het eerst raadselachtigdoch bij een nader onderzoek der wond heeft men in dezelve een klein steentje gevondenhetwelk bij toeval in een der geweren scheen geraakt te zijn. Hec door sommige Duitsche dagbladen vermelde berigt, dat de Nederlandsche minister van Maanen Dusseidorp was gepasseerd, om zich naar Berlijn te begeveu, is gebleken ongegrond te zijn. LONDEN den 29 septemberEergisteren heefc de kanse lier van den exchequer eenige financiële openingen aan het lagerhuis gedaan, waaruft genoegzaam gebleken is, dat de maatregelom voor vijf millioen ponden sterling aan schat kistbiljetten in 3 pets. geconsolideerden te converterenden gewenschten bijval niec gevonden heeftnaardien co: hiertoe voor slechts 3,540,000 ponden is ingeschreven. Het huis heefc derhalve in de keus der regering gelaten om het te kort komende door eene verdere conversie van het nog ontbreken de of door hec verkoopen van publieke fondsen tot het bedrag daarvan te vinden. Genoemde minister hoopte eer lang in staat te zijnaan hec huis een uitvoerig plan voor te leggen volgens hetwelk de openbare inkomsten met de uit gaven op gelijken voet zouden kunnen worden gebragt. Ge durende de discussien over dit ontwerp zeide lord Palmcrston, op vrij scherpen toon, dac de natie nu zien kon hoe zij de optreding van sir R. Peel als eersten minister voor eene ver meerdering der publieke schuld met twee en een half milliofen gekocht had. Dienzelfden dag zijn ook de beraadslagingen over de ver lenging der commissie voor het armwezen aangevangen. Omtrenc den finantielen toestand van Brazilië schijnen hier zeer verontrustende tijdingen ontvangen te wezen. Officieelis bekend gemaakt dat de haven van Carthagena de Columbia door het bestuur van Mantanares in staat van blokkade is verklaard. Men heefc hier berigcen uit Lissabon tot 20 dezer: De 12 finantiele wetsontwerpen waren in de kamer der gedeputeerden onveranderd aangenomen, maar sommige daar van schenen in den senaat hevigen wederstand te zullen on dervinden, vooral dac waarbij eene belasting van 10 pet. op de coupons der binnenlandsche schuld wordt voorgesteld. De marquis van Saldanha zou zich eerstdaagsmet eene bijzon dere zending, wier doei'geheim gehouden werd, naar Ma drid begeven. PARIJS den 29 september. De heer Thiers is alhier we dergekeerd en heeft reeds talrijke bezoeken ontvangen. Hij betoont zich zeer voldaan over zijne reis in Duitschland en beroemt zich overal mee groote voorkomendheid ontvangen te wezenhetwelk niet scrookc met de berigcen door ver scheiden Duitsche dagbladen medegedeeld. Bij de laatste opschrijving voor de directe belastingen telde men te Parijs ongeveer 75000 gepacenteerden. Thans berekent men dat meer dan 100,000 aldaar gevonden worden. Ie Villefranchede hoofdplaats van het kanton AIbi hebben ongeregeldheden ter oorzaak der opschrijving voor de belastingen, plaats had, en is de inspecteur Thoumini met sceenen geworpen. De prefect, de procureur des konings en een regeer van instructie hebben zich onverwijld mee eenige troepen uic AIbi derwaarts begeven. Men zeide dat de boe ren hooger op in het gebergte, de wapenen hadden opgevat. Ook te Lyon hebben ongeveer 300 werklieden, door het aan heffen van repubiikeinsche liederen en het uiten van scheld woorden tegen de autoriceiteu, deu 24 dezer de openbare rust verstoord. Dw instructie der zaak van Quenlsset moet reeds veel lichc over de oogmerken van kwaadwilligen verspreid hebben. Het schijnt thans boven allen twijfel verheven dac de gedurige aanslagen hec werk der geheime genootschappen zijn, die zich met het doel gevormd hebben ommet het koningschap, tevens alle andere maatschappelijke inrigtingen omver te werpen*. Volgens de ministeriele bladen hebben zich in de on derhandelingen wegens een handels-traktaat met Belgie groote moeijelijkheden opgedaan die voornamelijk in de overdreven eischen der Belgische fabrijkancen en eigenaars van kolenmij nen hare oorzaak hebben zouden. Dezer dagen heeft in den winkel vaneen kleermaker al hier eene noodlottige losbarsting door het gas plaats gehad. Ongeveer een uur nadat het gas was aangestoken, bespeur den de bewoners van het huis eene onaangename reuk, die uic een der gaspijpen scheen voor te komen. Beducht voor gevaar, zond men naar de gas fabrijk ten einde de oorzaak van hec gebrek op ce sporen; doch de direcceur der fabrijk zond een onbedreven jongeling, om hec lek langs rie pijpen op te zoeken deze deed zulks op eene onvoorzichtige wijze en liet zich door eene dienstmeid met eene kaars lichten. Er had eene verschrikkelijke uitbarsting plaats waardoor "beide deze personen doodelijk zijn gewond; ook de kleermaker zelf heefc bij het ter hulp snellen ernstige kwetsuren oncvangen aan deuren en vensters is groote schade veroorzaakt. Uit Algiers is berigtdat de gouverneur-generaal Bu- geaud Cherchel! den 18 dezer heefc bezocht, en den vol genden dag te Mostaganem aan wal gestapc is. De kolonne van Oran had op haren logt geen enkelen vijand ontmoet. Abd-el-Kader schijnt zich in de uiterste verlegenheid te be vinden. Een der dagbladen, dat de regering is toegedaan, be helst een vrij hevig artikel tegen den telkens herhaalden eisch der Engelschen, dat Frankrijk zijne vloot zal ontwapenen. Het vraagt of Engeland dac thans negen-en.twintig gewa pende groote oorlog-schepen telthet regt heefc aan Frank rijk te verwijten dat het eene vloot van twintig zoodanige schepen onderhoudtvooral daar het behoud van rust en orde in het Oostenin weerwil der gemaakte overeenkom sten nog ver van verzekerd is. Eene zeemagt te bezitten, dus wordt verder gezegd, is niet slechts een onbetwistbaar regthet is tevens een onvermijdelijke pligc voor Frankrijk. De oppositiedie gewoon is alles ongunstig uic ce leg- lenwil in dit artikel niets anders dan eene kunstgreep zien om de natie te doen gelooven dat de regering in haar gevoel van gekrenkte eerzucht deelten verzekert dat sommige mi nisters eene vermindering van drie-en-zestig millioen in het budget van 1843 hebben willen brengen, welke alleen op aandrang van den admiraal Duperré op zes-en-dertig millioen bepaald zou wezen. Men heeft het gerucht verbreid, dat St. Jean-d'Acre door de Engelschen zoude zijn ontruimd. Nader verneemt men dienaangaande, dat zulks wel hec geval is geweest doch dac de voorname oorzaak dier ontruiming aan vrees voor de pesc moet worden toegeschreven, welke in St. Jean- d'Acre, en ook onder de Engelsche bezetting, vrij" hevig woedde. Dadelijk nadat de ziekte verminderde, zijn de troe pen weder de stad binnengetrokkenen hebben zij de voor naamste posten op nieuw bezet. Men zege, dac de Turk- sche bevelhebber pogingen heeft aangewend om door hec sluiten van de poorten der stad, de Engelsche troepen hec binnentrekken te bemoeijelijkendoch dat de in tijds geno- mene maatregelen van hec smaldeelonder bevelen van den Engelschen admiraal Ommaney, dien bevelhebber hebben doen begrijpendat alle tegenstand nutteloos zijn zoude. Een en ander vereischt intusschen nadere bevestiging. BRUSSEL den 30 september. Volgens de laatste uit Pa rijs, aangaande het handels-traktaat, oncvangene berigcen, vreest men, dat de commissie eerlang, zonder iets van be lang te hebben bewerkstelligduiteen zal gaan. De Fran- sche commissarissen, en voornamelijk de Fransche minister van financien, moeten zich uitdrukkelijk verklaard hebben tegen elke toegeeflijkheid of vermindering van regten van eenig aanbelang. Een en ander draagt niet weinig bijom alhier de gemoederen tegen Frankrijk op ce zectcn. Men be speurt daarentegen eene meerdere toenadering toe Duitschland. In de aanstaande week zal hier eet) begin worden gemaakt met de uicgave van een in de Hoogduitsche taal geschreven weekblad, en bij gelegenheid van het groote muzijkfeesc is alhier een muzijkgezelschap uit Aken geweest, hetwelk zich onderscheidene malen in het openbaar heefc laten hooren. Het publiek heeft herhaaldelijk gevorderd, dat door hetzelve het bekende Rijnlied van Becker zoude worden gezongen, hetwelk genoemd gezelschap, geheel uit liefhebbers bestaan de, volstandig heeft geweigerd, voorgevende, dacheczingen van dac lied in Belgie door Duitschers evenmin te pas konde komen, als het zingen, door Belgen ofFranschpn, van het door den heer de Musset vervaardigde regenlied, te Aken. Het volgende treffend voorval van eerlijkheid en goe de trouw heeft dezer dagen plaats gehad De heer van Santen van de Wielfabrijkanc te Aalst, pro vincie Oost-Vlaanderenzag zich in het jaar 1826, ten ge volge van allerlei wederwaardigheden, genoodzaakt, om met zijne schuldeischers eene overeenkomst te treffen van 60 pc:.; allen namen er genoegen mede, en, naar aanleiding dier min zame schikking, was geheel de schuld des heercu van Santen

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1