MIDDEL BÜDGSCME c O u il A N°. 118. Zalurdag 1841. 2 öctober. Afviuifcrijfc. BESTUREN ex ADM5NISTRAT1 SIN. ülc&ctlanbdcïtc HLialoch.ippij. N IUUAVsT i j 23ultecüï«ït&. iSclgtc, ^Jlcbcviiin&cn. REGENTEN over de Godshuizen alhier zullen, op Dingsdag den 5 October aanstaandedes voormiddags ten tien ure, in een der lokalen van het Gasthuis, houden de gewone jaarlijksche aanbesteding der LEVENSMIDDE LEN, BRAND- en LICHTSTOFFEN, enz., ten behoeve der Gestichten, voor het dienstjaar 1842; waarvan de con ditiën dagelijks in gemeld Gesticht vóór een ieder ter lezing liggen. De COMMISSIE van Administrar*» over de Gevangenis sen te Middelburgzal op Dingsdag den 19 October 1841 ten tien ure preciesopenlijk aanbesteden de levering der onderscheidene Artikelen, benoodigd voor het onderhond der Gevangenen, gedurende het jaar 184a, in het Burgerlijken Militair Huis van Verzekering aldaar; liggende de conditiën in dat Gesticht voor een iegelijk ter lezing. Dirigerende Leden der TEEKEN-AKADEMIE binnen deze Stad adverterendat door hen zal worden gevaceerd op Maandag den 4 October 1841 des middags van twaalf tot een ure, aan het Lokaal der gemelde Akademie, tot de aanneming van Leerlingen zoo voor het Teekenen als voor de Bouwkundealsmede op Dingsdag den 5 October 1841, des avonds ten zes ure, voor de Oefenaren die naar het Le vend Model verlangen te komen teeltenen. De Directie der INDUSTRIE-SCHOOL zal, op Woensdag den 6 October 1841, des middags van 12 tot I ure, vaceren ineen der lokalen van de Teeken-Akademieter aanneming van Leerlingen voor het onderwijs in het aanstaan de Wintersaizoen. Door het vertrek van den Heer P. J. Sistermansde Post van GENEES-, HEEL- en VERLOSKUNDIGE, in de Gemeente Graauw en Langendam vacant geworden zijnde, kunnen de daarop reflecterende, op eene vaste jaarwedde van 150, hunne bewijzen van gedrag en bekwaamheid over brengen bij den Burgemeester van die Gemeente wonende te Hulst. De DIRECTIE maakt bekend, dat de bij hare aankondi ging van 3 Augustus jl. gereserveerde Specerij Veilingzal plaats hebben te ROTTERDAMop Donderdag den 14 Oc tober 1841 en bestaan zal uit de volgende hoeveelheden: 240 Vaten Amboina-NAGELEN liggende te Rotterdam. 640 dito Dito Dito Amsterdam. 4 Kisten j 227 Rollen j- Java-KANEEL Rotterdam. 135 Balen J 108 Kisten r,. 24 Balen Dlt° Du° Amsterdam. De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzeke ring, dat zij, vóór hare gewone Voorjaars-Veilingen van 1842, geene andere Specerijen dan de bovengemelde partijen aan de Markt zal brengen. De Monsters der Amboina-Nagelen zullen op Woensdag den 22 September verkrijgbaar zijn; terwijl de verkoop-con ditiën in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 9 September 1841. VAN DER ilOUVENPresident. KOOY Directeur, fungerend Secretaris. FRANKFORT den 26 september. De keizer en keizerin van Oostenrijk zijn den 20 dezer, van hoogstderzelver reis naar Steiermarken en Opper-Oostenrijk in welstand te Weenen teruggekeerd. Aldaar had men den 21 dezer berigten uit Konstantinopel tot den 8 ontvangen. Op uirdrukkeiijke last van den sultan, was een bevelschrift van den grootvizier aan de gezamenlijke stadhouders der provinciën uitgevaardigd, om hun te'gelas ten alle Turksche onderdanen, welke godsdienst zij belijden of tot welken stand zij behooren mogen op volkomen gelijken ivoet te behandelen. Keizer Nicolaas heeft in den nacht van den 21 dezer 'de terugreis van Warschau naar Petersburg aangenomen. In Zwitserland blijft groore gisting heerschen. De ge- •zanten van Lucerne Uri en Unterwalden welke in de zic- >tipgen van den landdag ten gunste der Aargausche kloosters gestemd hebben, zijn te Rotherist met ketel-mnzijk verwel komd terwijl daarentegen aan die van Aargau bij hunne te rugkomst een eeremaaltijd is gegeven. Ook in Waadtland woidt de afkeer van de zoogenaamde kloosterparcij meer en meer ztgtbaar, en teekent men verzoekschriften aan den groe ten ïaaci, om te verlangen, dat deze zich met den voorslag van Aargau tevreden zal verklaren, KEULEN den 27 september. Gisteren is hier het treurige beiigt uit ven ontvangen, dat in eelle der kolenmijnen bij Bardenberg, ten gevolge van het instorten eener waterlei ding door ontploffingalsmede door het indringen van het water, eene verstopping is ontstaan. Van de in de mijir be zig zijnde arbeiders zijn onderscheidene, sommige zeggen elf, grootendeels huisvaders, een offer van dit schrikkelijk ongeluk geworden, terwijl vele anderen gewond zijn. Tot nog toe had men nog niet tot hec tooneel dezer treurige ge beurtenis kunnen doordringen. Eergisteren is de Nederlandsche minister van justitie van Maanen door Dusseldorp gepasseerd, gaande, zoomen zcide, naar Berlijn. PARIJS den e6 september. De koning is in cfen nacht van eergisteren te Compiègne aangekomen. Toen Z. M. het kamp passeerde, sneiden de troepen ongewapend naar den weg toe, om hoogstdenzelven te begroeten, terwijl de muzijk der korpsen zich deed hooren en plotseling vuurwerken werden ontstoken om den weg te verlichten. Te Compiègne heeft de koning eergisteren de onderschei dene autoriteiten ontvangen, ook de hoofd- en verdere offi cieren uit het kamp, alsmede de deputatien van de nieuwge vormde regementen, die niet inliet kamp gelegerd zijn, maar in hetzelve de vaandels uit 's konings handen zullen ontvangen. Ook de maarschalk Sou/t is eergisteren te Compiègne aan gekomen. Het hof zal tot den 4 te Compiègne blijven en zich dan naar Fontainebleau begeven. De meeste leden van het korps diplomatiek, en daar onder ook de Nederlandsche gezant, de baron Fagel, heb ben zich naar Compiègne begeven om er de wapenschou wing der troepen enz. bij te wonen. Men spreekt van eene poging die gedaan zou zijn om in het paleis van St, Cloud binnen te dringen, met oogmerk om de zonen van den hertog van Orleans, namelijk den graaf van Parijs en den hertog van Chartres op te ligten. De schildwacht zou, door het losbranden van zijn geweer, de drie kwaadwilligen, die met dat doel derwaarts gekomen waren, op de vlugt hebben gejaagd. Aan het uit Afrika teruggekeerde 17de regement ligte infanterie is geen langdurige rust vergund geworden, want sedert II. maandag ziet men de daartoe behoorende manschap pen aan de vestingwerken romdom deze hoofdstad mede arbei den. Bij gelegenheid der inwijding van den ijzeren spoorweg tusschen Straatsburg en Bazelheeft men de trapswijze voortgangen in de snelheid van het verkeer tusschen die bei de steden berekend. Driehonderd jaren geleden werden daar toe 8 dagen vereischt voor 250 jaren werd de weg in 6 voor 150 jaren in 4 dagen, sedert den aanvang dezer eeuw in 2 en een halven dag afgelegd, en thans zal men dien in 2 uren over kunnen rijden. Hiermede nog niet voldaan, voor spelt hij die zich met deze berekening heeft bezig gehou den dat men in het begin der volgende eeuw, door mid 'el van naar willekeur bestuurde gevleugelde ballons, elkander binnen anderhalve minuut zal kunnen bezoeken. Te Ilnvre hebben zich dezer dagen ongeveer 100 land verhuizers ingescheept, welke te St. Catherine in Brazilië eene volkplanting willen vestigen, en binnen kort door na genoeg 2000 anderen staan gevolgd te worden. BRUSSEL den 28 September. Gisteren is hec station, hetwelk de onderscheidene spoorwegen, die op deze stad uit komen, verbinden moet, piegtigin tegenwoordigheid van den koning, de koningin, de hertogin van Kent en de voor naamste autoriteiten, ingewijd geworden, en zijn daarmede de feesten van september op eene waardige wijs besloten, zonder dat ergens de rust is gestoord geworden, waartoe mente regc of ten ouregte ten gevolge van verbreidde geruchten, wegens eenen voorgenomen aanslag eenigzins be vreesd schijnt geweest te zijn zoodat zondag de troepen in de kazernen geconsigneerd werden, en alle voorzorgmaatre- gelen tegen onrustige bewegingen genomen werden. 'sGRAVENHAGE den 29 september. De centrale afdee- lilig van de Tweede Kamer der. Scaten-Generaal heeft gisteren eene zitting gehouden. Daarin is het verslag opgemaakt no pens de begrootings-wetten. Hieruic schijnc men te mogen afleiden, dat deze wetten nog in behandeling zuilen komen. Hec centraal verslag is zeer breedvoerig, en daarin wordt voortdurend op vele bezuinigingen aangedrongen. De Eerste Kamer der Scaten-Generaal heeft zich gisteren bezig gehouden met de transitoire wet, becreffende het stem- regc in Limburg, welke wet iij aangenomen. De afstemming van de voordrage nopens- de Rekenkamer door de Eerste Kamer, heefc veel indruk gemaakt. Men ver zekert dat de heeren van GennepClifford en Piepers de voor naamste bestrijders van de voordrage zijn geweest, ofschoon van verschillende grondbeginselen uitgaande. De eerste zou de regering te veel, de anderen zouden haar te weinig ge bonden hebben geacht. De Raad van State en de Raad van ministers zijn lieden ver gaderd geweest. Men verzekertdat in deze bijeenkomst over hec voorstel nopens de Algemeens Rekenkamer gehandeld is, en dat er besloten zou zijn 0111 onverwijld een nieuw voor stel aan de Kamers aan te bieden. Reeds morgen zal de Tweede Kamer eene zitting houden waarin dat voorstelnaar men verwacht, zal inkomen. Ook verzekert men, dacnoginden loop dezer week over cenige der aanhangige ontwerpen van wet bij de Kamer zal worden beraadslaagd. Het dagblad van Luxemburg verzekertdat liet beduur van buitenlandsche zaken en van oorlog voor hec grooc-her- togdom afgescheiden is geworden van het bestuur dier aange legenheden voor het koningrijk der Nederlanden en door Z. M. is opgedragen aan de kanselarij der Luxemburgsche zaken in deze residentie. Den 30 september zal in het gebouw van het ministe rie van finantien te Amsterdam, worden overgegaan tot de loting, ter aanwijzing der nummers van de af te lossen schuld bekentenissen rentende 4! per centkrachtens de wet van 182a. Te Suriname is aangekomen Zr. Ms. transportschip M er we D e kommandant Stortvan Helvoet. De Staats-conrant van heden bevat de wet van den 27 dezer, betrekkelijk tot den vervroegden overgang van de uit gestelde in werkelijke rentegevende schuld, en die van de zelfde dagteekeninghoudende bepalingen omtrent de aflos sing en intrekking van schuld over 1841. Van eerstgenoem de wet luiden art. 1 tot 5 als volgt Art. 1. De jaarlijksche overgang van uitgestelde schuld in 2per cent werkelijke rentegevende schuld, zoo als dezelve geregeld is en heefc plaats gehad volgens de wet van den 14 mei 1814 {Staatsblad no. 58)wordt, met buiten werking stelling der betrekkelijke bepalingen, vervat in de wetten van 9 februari) 181 8 Staatsblad 110. 7), 27 december 1822 {Staatsblad no. 59) en 25 december 1824 {Staatsblad no. 77)vervangen door eene dadelijke algeheele overbrenging in i\ percent werkelijke rentegevende schuld, in evenre digheid tot de berekende innerlijke waarde, welke de uitge stelde schuld en de kansbiljetten, zoowel de reeds uitge lote als de nog onuitgelote, bezitten, op den voerende wij ze bij de volgende artikelen omschreven. Art. 2. Bij voorschreven overgang zal men erlangen in inschrijving op het grootboek der 2J per cent werkelijke schuld als volgc I. a. Voor duizend gulden uitgestelde schuld benevens een nog onuitgeloot kansbiljet van gelijke som, acht-en-zes- tig gulden (ƒ68); b. voor elke duizend gulden uitgestelde schuld, zonder bijvoeging van eenig kansbiljet, achttien gulden (ƒ18); c. voor elk niet uitgeloot kansbiljet, zonder bijvoeging van uitgesceide schuld, vijftig gulden (ƒ50); zullende de onderdeelen naar evenredighêid aangenomen wor den. II. Voor duizend gulden uitgestelde schuld, benevens een kansbiljet, uitgeloot krachtens de wet van den 25 december 1824 {Staatsbladno. 77), verwisselbaar op 1 januarij 1842, ƒ1000, op 1 januarij 1843 953, op 1 januarij 1844 ƒ909, op 1 januarij 1845 ƒ867, op 1 januarij 1846 827, op 1 januarij 1847 ƒ788, op 1 januarij 1848 f 752 en op 1 januarij 1849 ƒ717. Voor den gezegden overgang zuilen in hec grootboek der 2^ pets. werkelijke schuld inschrijvingen kunnen worden ge daan te zamen tot een bedrag van 71,396,000. Art. 3. Van den 1 januarij 1842 af aan zal elk daartoe ge- regtigde zijne kapitalen op het grootboek der nationale uitge stelde schuld van niet gequalificeerde of niet verbonden re keningen, op afzonderlijk daartoe, gratisverkrijgbaar te stel len afschrijvings-biijetten doen afschrijven op de rekening van den agent van het ministerie van financien te Amsterdam. Art. 4. Tegen overgifte van de gemelde afschrijvings-bü- jecten, van certificaten van uitgesceide schuld, uitgegeven door de administratie kantorenzoomede van de onuicgelote en uitgelote kansbiljetten of bewijzen van verwisseling der laacs'tgemelde, znlien, na behoorlijke verificatie, door den voonioemden agent aan de belanghebbenden worden afgegeven bewijzen in blanco, regc gevende tot dadelijke inschrijving in hec grootboek der pets. werkelijke rentegevende schuld tot een geëvenredigd bedrag als bij art. 2 dezer wet is be paaldmet ingang van rente te rekenen van 1 januarij 1842, over alle kansbiljetten en uitgestelde schuld welke in den loop van dat jaar ter overgang zullen worden aangeboden en vervolgens van den eersten dag van het halfjaar, waarin de inschrijving werkelijk wordt gedaan. Voorschreven bewijzen zullen echcer niet dan bij ronde sommen worden afgegeven, telkens opklimmende mee 100 voor mindere bedragen zullen restant-bewijzen, mede in blan co, worden afgegeven, welke, met anderen vereenigd tor ronde sommen zullen kunnen worden gebragt. Art. 5. De houders of administrateurs van gequalificeerde en verbonden rekeningen zullen inede vcrpligt zijn hunne ka pitalen van het grootboek der uitgestelde schuld ce doen af schrijven, en hec bewijs van die afschrijving, met de ver- eischce kansbiljetten, over ce brengen ten kantore van den agent van het ministerie van finantien te Amsterdam. Voor de door hen alzoo ingeleverde waarden zullen zij geene be wijzen in blanco erlangen maar zaldoor de zorg van den gezegden agent, een geëvenredigd bedrag in het grootboek der 2j pets. werkelijke schuld worden ingeschrevenop dezelfde hoofden en met dezelfde aantcekingen als.thans in het groot boek der uitgestelde schuld vermeld staan. Bij het afgeven van een bewijs voor de bewerkstelligde in schrijving zal tevens aan de houders of administrateurs voor zooveel des noods, worden ter hand gesteld één rescantbe- wijs in blanco voor hec bedrag beneden de 100. Terwijl bij art. 7 bepaald wordtdat alle uitgestelde schuld en kansbiljetten aan wie ook coebehoorende welke op den 31 december 1849 niet in werkelijke rentegevende schuld iDogtcn zijn overgegaan, onherroepelijk aan het Rijk zullen

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1