NIDDELBURGSCHE C A P¥ Td N°. 117. Bonderdaj 1841. 30 September. Jfr.infcvijk. fhi iiRWGOH te; TE j BESTUREN en ADMINISTRATIEF. NIEUWSTIJDINGEN. «Buttecïtlanb. (Srcöt-öcittaitjjc. iüebcri&ttü>cn. V.. ,-i De abonnemcnts-jirijs dezer Couranl is fa j5 voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdo'r 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 11 Gents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is f t 5o en voor iederen regel daarboven 22 Gents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald Dirigerende Leden der TEEKEN-AKADEMIE binnen deze Stad adverteren dat door hen zal worden gevaceerd op Maandag den 4 October 1841 des middags van twaalf tot een lire, aan het Lokaal der gemelde Akademie, tot de aanneming van Leerlingen zoo voor het Teekenen als voor de Bouwkundealsmede op Dingsdag den 5 October 1841 des avonds ten zes ure voor de Oefenaren die naar het Le vend Model verlangen te komen teeltenen. i.i FRANKFORT den 24 september. Z. M. de koning van Pillissen heeft Warschau den 17 dezer weder verlaten, waar ter zijner eereen tot die van Z. M. den keizer van Rus land gala-representatien in den schouwburg en prachtige illuminatien hebben plaats gehad. Honderd en twaalf dames uit de adelijke geslachten van Silezie hebben, gedurende het verblijf van H. M. de konin gin van Pruissen in die provincie, aan hoogstdezelve tot eene gedachtenis aangeboden een prachtig geborduurd tapijt, groot 800 vierkante voeten en voorstellende den Silezisclien ade laaromringd van de 112 wapenschilden der genoemde ge slachten. De berigten nopens den graan-oogsc in den Neder-Rijn en Westphalen luiden zeer gunstig. De rogge is goed ge slaagd en het zomerkoren is uitstekend. De ijzeren spoorweg van Straatsburg naar Bazel is den 19 dezer met, veel plegtigheid ingewijd. Men heeft de zen spoorweg, die 35 uren lang is, vooral aan den ijver van een ElzasserNico/aas Koechlin té danken die te gelijk liet ontwerp daarvan gevormd en het groote werk met loffe lijke volharding ten einde gebragt heeft. In liet Egyptisch museum te Berlijn is dezer dagen een zware diefstal gepleegd, waarbij, onder anderen de kostbare gouden en zilveren voorwerpen geroofd zijn gewordendie de ligc'namen of zerken der PharSös versierden. ITet traktaat, den 13 julij tusschen de Porte en de vijf groote mogendheden te Londen gesloten, is door den sul tan bekrachtigd en de ratiiScatien zijn onmiddellijk naar Engeland afgezonden geworden. Alt, pacha van Herzegowina heeft, in weerwil der drin gendste veitoogen meer dan 3°° Christen-huisgezinnen uit zijne residentie-stad Mostar verdreven, als maatregel van voor zorg gelijk hij het noemt, tegen een gevrees'den opstand dier Christenen tegen het gezag der Porce. LONDEN den 25 september. Gisteren is in het lagerhuis op nieuw door verscheidene leden geklaagddat het bestuur de maatregelen tot redding der bevolking van dreigend ge brek onbepaald uitstelde. Door den heer VHtier<\s sterk aangedrongen geworden op de noodzakelijkheid om door het verbeteren der korenwetten eenige verligting in den drukken- ■den toestand der nijvere klassen te brengen. De spreker be toonde met klem van taal het onbillijke, dat, terwijl de E11- gelsche havens werden opengezét tot den invoer, uit alle oorden der wereldvan al wat tot vermeerdering der weelde kon dienen, diezelfde havens door overdreven booge regten zoo goed als gesloten bleven voor den invoer van granen, die eerste behoefte des levens voor den armen ambachtsman; die ambachtsman, zeide de redenaar, verlangt niet dat men hem liet genadebrood za! toewerpen, hij verlangt slechts dat men hem niet in de onmogelijkheid stelle zich zeiven te voe dden dat men hem niet behandele als den aan den band lig- gendetl hond, dien men verzuimt zijn dagelijksch voedsel te bezorgenterwijl men hem niet wil vergunnen zelf in zijn ondeihoud te voorzien. Is het dan in de daad zoo veel be ter, zoo veel billijker, zoo veel staatkundiger, dat men de Polen dwinge hunne varkens in de rijke tarvvenveldeii te ja gen omdat men htm het vertier van dien rijken oogst mis gunt? Zou het niet verkieselijker zijn, dat men die tarwe na.ir Engeland liet overkomen, 0111 het aldaar verhongerde S^'egenheid te geven zich dezelve redelijker prijs aan tc schaffen. f ^°r sil ,Jccl 's geantwoord, dat het hein veel doeltref- rf'npiunn VVa71 Z'C'1 lien noodigen tijd te geven om den fpn einde -nwT'i Vn" 'le.C mec bezadigdheid te overzien, ywariFheden e" te, vlnc,en toc overwinning der verbazende vaann het door de vorige ministers gelaten was tr-en. "l °S zijnc bedoelingen gedeeltelijk bloot ce Door lord Stanley als vertegenwoordiger van het graaf schap Lancaser herkozen, is .felj deze gelegenheid eene belangrijke redevoering uitgesproken hoofdzakelijk ten be- tooge, dat de kwijmpg 111 het Engelsch fabrijkwezen en het daaruit ontstaan gebrek onder de arbeidende klasse geenszins aan de graanwetten toegeschreven mag worden. Deze toch zeide hij hebben sedert 1831 geer.e verandering ondergaan, en in sommige dier 10 jaren, vooral in 1834 toc 1836, heb ben de fabrijken zich nogtans in een voorbeeldeloozen bloei verheugd zoo dat bijna handen toc den arbeid te kort kwa men. Maar juist in deze overproductie die de prijzen te sterk deed dalen en daardoor tot vele bankbreuken aanlei ding gaf, die wederom het afdanken van werkvolk 11a zich sleepten, achtte zijn lordschap de bron van den thans heer- schenden nood ce moeten zoeken. Volgens brieven uit Rio-Janeiroheeft de krooning van den jeugdigen keizer don Pedro den 16 julij met groote pleg. cigheid plaats gehad. PARIJS den 24 september. De jongste woelingen in Frank rijk, de aanslag tegen het leven van de koninklijke prinsen en misschien ook de vrijspraak die aan een revolutionnair Parijsch. dagblad, de Nationalter zake van een artikel, waarin de persoon des konings werd gehoond, is te beurt gevallenhebben het ministerie bewogenom de losbandig heid der drukpers krachtiger te beteugelen. In den Moni- teur vindt men den volgenden brief, die door den minister van justitie aan de procureurs-generaal bij de verschillende geregtshoven is afgezonden „Parijs 22 september. Mijn heer de procureur-generaal De welgezinde inge zetenen zijn vervuld van leedwezen over de stoutmoedigheid, waarmede de factiën, van onze dierbaarste vrijheden misbruik makendehet koningschap honentot ongehoorzaamheid aan de wetten aanzetten, en wanorden stichten, waardoor zij onze constitutionele monarchie hopen ten verderve ce brengen. Intusschen beschermen de wetten den persoon des vor sten, zijn geslacht en zijn constitutioneel gezag; zij willen niet, dac men de regten betwiste, die hem door de scem des volks zijn opgedragenzij verbieden elke daad van toe treding tot eenen anderen regeringsvorm dan dien waaron der wij leven en dulden niet dat men zich openlijk een re publikein of een aanhanger van het gevallen stamhuis noeme. De wetten moeten uitgevoerd worden. Naar mate de woelingen en de stoutmoedigheid der partijen toenemen, moet de overheid hare standvastigheid en waakzaamheid verdubbe len. Waak derhalve voor de toepassing der wetten, welke ik zoo even aangehaald heb. Aarzel niet vervolgingen in te stellen, wanneer gij bevindt dat zij door daden of geschrif- cen geschonden zijn; maak gebruik van de vrijheid van han deling, die ik u in allen deele laten wil, en reken er op dat het bestuur, uwe handelingen goedkeurende, de pogin gen ondersteunen zal, welke gij doen zult voor de verdedi ging van den vorst en van de staatsregeling. Laat u ook van vervolgingen, die 11 op zich zelvenregt- matig en gepast voorkomenniet weerhouden door de vrees van daardoor het kwaad niet genoegzaam te kunnen onder drukken. Elke magt heeft haren werkkring en hare verant woordelijkheid. Doe gij uwen pligt: het voorbeeld van uwe getrouwheid zal aan anderen tot voorlichting en tot aanmoe diging verstrekken. Dit is eene eer, waarop de Fransche magistratuur steeds naijverig geweest is, en slechts zeldzaam heeft zij door zoo ce handelen hec edele doel gemist. Ontvang enz. De groot-zegeibewaarder, minister van justi tie 'en van eeredienst N. Martin (du Nord)." De redeneringen van sommige ministeriele bladen hadden sedert eeiiigen tijd soortgelijke maatregelen doen vooruitzien. De National is in de laatste acht dagen tot drie malen toe door de policie in beslag genomen. Onder dagteekening van den 23 september heeft de minis ter van justitie een anderen brief aan de procureurs-generaa! gezonden, waarin beweerd wordt, dat de in Frankrijk plaats hebbende woelingen vooral aan de werking der geheime ge nootschappen worden toegeschreven, en de coinictés, die in verscheidene plaatsen bestaan met het voorgewende doel 0111 eene zoogenaamde parlementaire hervorming tot stand te brengen, doch die onder dat voorwendsel gevaarlijke bedoe lingen verbergen en met een hoofd-comitté te Parijs in ver band staan, als bijzonder bedenkelijk en tevens geheel onge oorloofd en onwettig worden voorgesteld. De procureurs generaal worden dien ten gevolge aangemaand om de leden van zulke vereenigingen in regten te vervolgen. De giootste rust blijft onafgebroken in deze hoofdstad heerschen. Intnssclien is een aantal dergenendie zich ge durende de volksoploopen aan verzet tegen de wettige magt hebben schuldig gemaakt tot korter of langer gevangenisstraf veroordeeld. Op last der Fransche regering zijn of worden 4500 paarden in Engeland aangeschaft. Voor de koninklijke stoe terij zou aldaar een hengst voor den verbazend hoogen prijs van 60,375 frs. gekocht wezen. Blijkens nadere berigten zijn bij de onlusten te Cler- mont 4 militairen en 11 opstandelingen, alsmede eene vrouw die van verre door een matten kogel getroffen werd, gedood. terwijl nog 12 militairen en 17 burger personen in de hospi talen gekwetst lagen. Denkelijk zal den infant don Francisco de Paule de te rugkeer in Spanje worden vergund. De zending van den heer Hoyos naar Bordeaux wordt tot deze zaak betrekkelijk geacht. Hij zou namelijk met den infant de voorwaarden moeten re gelen op welke deze die vergunning erlangen zal. Als proeve van verregaande snorkerij worde medegedeeld dat de bekende don Juan van Halenthans kapitein-generaal van Katalonieaan een maaltijdter eere van den Engel- schen gezant Aston gegeven, gezegd heefc: Men heeft van gewapende cusschenkomst in de zaken van Spanje gespro ken. Wij vallen niemand aan, maar tergt men ons, dan zijn wij niet slechts in staat de Pyreneën over te trekken, maar zelfs naar Moskou te gaan!" Men schrijft van Bairut in Syriëdat de Engelsche troepen de vesting St. Jean d' Acre geheel hebben ontruimd. s GRAVENHAGE den 26 september. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van gisteren is inge komen eene missive van Z. Exc. den minister van binnen- landsche zaken waarbij aan de Kamer een nieuw oncwerp van wetbetrekkelijk de maatschappij van weldadigheidis aangeboden hecwelk naar de afdeelingen is verzonden. Daarna zijn de beraadslagingen geopend over hec ontwerp van wethoudende transitoire bepalingen voor het hertogdom Limburg, in verband met het bepaalde bij art. 6 der grond wet. Ter stemming overgegaan zijnde is hec ontwerp met algemeene stemmen aangejiomen. Vervolgens is de openbare vergadering veranderd in eene zit- zing met gesloten deurenwaarin over het hoofdstuk der Staatsbegrootingnopens het deparcemenc van oorlog, moec gehandeld zijn en welke bijeenkomst door Z. Exc. den di recteur-generaal van oorlog, den heer Listis bijgewoond. Deze schijnt vele inlichtingen aan de Kamer te hebben gegeven.' Thans heefc de Regering ook geantwoord op de be denkingen der Tweede Kamer nopens hec departement van binneniandsche zaken. Onder anderen wordt gezegddat de zucht tot centralisatie reeds in 1840 beperkt was,' en dit tegenwoordig nog meer het geval zal zijnnu de werkzaam heden wederdoor toevoeging van nieuwe vakken van be stuur en administratie, zoo aanmerkelijk vermeerderd zijn, en de minister er op bedacht is om verder zoo mogelijk gevolg te geven aan het besluit van 1 maart 1831. Toc den aanleg der straatwegen in Vriesland en Groningen is niet besloten, dan op den herhaalden en sterken aandrang van de provinciale autoriteiten, en daarop moge men ook wel eenige aanspraak maken, uit hoofde van hetgeen reeds in de andere provinciën was aangewend. Op de vraagwelke gronden tegen de opheffing van bet atheoaaim te Franeker pleitenis door den minister voorna melijk aangevoerd de gehechtheid der Vriezen aan dicover- blijfsel van eene vroeger zoo vermaarde hoogeschooleene gehechtheid zoo groot, dat de vernietiging dezer instelling waarschijnlijk eenen zeer nadeeligen indruk in Vriesland zou maken, waartegen de zeer geringe, daardoor te verkrijgen besparing bezwaarlijk zou kunnen opwegen. De vraag, of de werkzaamheden van hec centraal bestuur nopens de jagt niet grootendeelsdoor die aan de provinciale besturen over te laten, zon kunnen worden verminderd, heelt een onderwerp Van speciaal en rijp onderzoek uitge maakt. De gouverneurs der provinciën zijn er op gehoord. Het is beschouwd onder de oogpunten van vereenvoudiging en bezuiniging en omtrent beide is men tot de volledigst ontkennende overtuiging gekomen. Zonder te letten op de moeijelijkheidwelke er in zou liggen, om in al de provin ciën gelijkvormige behandeling te behouden, zou toch van hec getal der ambtenaren bij het centraal bestuur, bestaande uit slechts een commies en vier adjunct-commiezente za- men genietende aan traktementen 6,900weinig af te snip peren zijn, en daarentegen zouden in iedere provincie voor het werk geschikte ambtenaren bezoldigd moeten worden zoodat de omvang der werkzaamheden niet genoegzaam naar waarde wordt geschat. Om slechts twee onderwerpen buiten hec algemeen en dage lijksch beheer op te noemen, beliepen in 1840de uitgegeven actcn 15,359 stuks, en het getal der bekeuringen 1,677. En t.au aai op niet meer dan 41 vrijspraken zijn gevallen, is al- een toe te schrijven aan de omzigtigheidwaarmede dit werk wordt en behoort te worden behandeld. Men beschouwt het, a s aan groote bezwaren onderhevig, dat de jagtwec herzie ning zou behoeven, om in overeenstemming gebragt te wor- c.en mec art. 641 van het burgerlijk wetboek, zoo als vroe ger wel is gemeend. De wijze van uitoefening der jagt kan met ter zijde stelling van ajle strijdige en wel ligt nimmer te vereenigen beginsels, ,een onderwerp van wetgeving worden, en de Regering was en blijft bereid daarin mede te werken' zoo haar slechts verbeteringen worden aangewezenwaarvan algemeene bijval te verwachten zij. s GKAVENIIAGE den 27 septemberHeden heeft de Eerste Kamer der Staten-Generaal tcne zie.ing'gehouden

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1