MIDDELBURGSCHE f Pt CO 0"R A N X". 114. Donderdag 1841. 23 September. BESTUREN en ADMINISTRATIES. ^c&cvïawbecïtc Aanbel REnatschappij. ©voot-firittanje, i^cberiaitDcn. N 3 EUW STIJDINGEN. Suitschlanb. JVfinferijk. De abonnements-prijs deaer Courant is i y5 voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfdr io ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs van éen tot zes regels is/t,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. in De ADMINISTRATEUR vati 's Rijks Schatkist ZEELAND adverteert, dat van af Maandag den 27 dezer, zoo ten zijnen Kantore als bij de respective Ontvangers van 's Rijks Belastingen hunner Woonplaatsen zullen worden uitbetaald de traktementen en toelagen aan 's Rijks Ambte naren over het derde kwartaal 1841. Middelburg, den 24 September 1841. De Administrateur voornoemd P. P O U S. De ondergeteekende, COLLECTEUR van het Stedelijk Middel der Lantaarn- Brandspuit- en Nachtwacht-Gelden binnen deze Stad, bij resolutie van den 2 Augustus jl., ten fine van invordering, van Hun Ed. Achtb. ontvangen heb bende het door den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Pro vincie, in dato 29 Julij te voren, executoir verklaarde Ko hier over hetzelve Middel, dienst 1841: brengt bij deze ter kennis van een iegelijk der Belastingschuldigen, dat de Bil jetten van aanslag uit voorschreven Kohier alle naar be- hooren opgemaakt aan hunne woningen zijn bezorgd terwijl hij dezelve opmerkzaam is makende, vooral te willen zorgen, dat de verschuldigde aanslagen op hunnen tijd wor den aangezuiverd, en dat diegenen, welke geene Biljetten van aanslag tnogten hebben bekomen (door verhuizing na primo Januarij dezes jaars) dezelve alsnog, gedurende deze maand ten zijnen Kantoreop de gewone uren van vace- riuggratis kunnen erlangen. Middelburg, 23 September 1841. DE TROIJE Nz. Dito Dito Rotterdam. Amsterdam. De DIRECTIE maakt bekend, dat de bij hare aankondi ging van 3 Augustus jl. gereserveerde Specerij-Veilingzal plaats hebben te ROTTERDAMop Donderdag den 14 Oc- tober 1841 en bestaan zal uit de volgende hoeveelheden: 240 Vaten Amboina NAGELEN, liggende te Rotterdam. 640 dito Dito Dito Amsterdam. 4 Kisten J 227 Rollen z Java KANEEL 135 Balen j 108 Kisten 24 Balen De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzeke ring, dat zij, vóór hare gewone Voorjaars-Veilingen van 1842 geene andere Specerijen dan de bovengemelde partijen aan de Markt zal brengen. De Monsters der Amboina Nagelen zullen op Woensdag den 22 September verkrijgbaar zijn; terwijl de verkoop-con- ditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 9 September 1841. VAN DER HOUVEN, President. KOOY Directeurfungerend Secretaris. Het INSTITUUT VAN VACCINATIE voor Minvermo genden gaat op Woensdag den 22 dezer en vervolgeus wekelijks voort met gratis te vaccineren, des namiddags van één tot twee ure, in het Gasthuis dezer Stad. Middelburg, den 20 September 1841. Namens de Plaatselijke Geneeskundige Commissie, H. R I P P I N G, Secretaris. De Commissie der BAD-INRIGTING te DOMBURG maakt bij deze bekend dat het Buitenbadvoor dit Saizoen, na Zaturdag den 25 dezer zal gesloten zijn, terwijl het Bad paviljoen, even als vorige jaren, den ganschen Winter zal geopend blijven. Domburg, den 21 September 1841. renhet feest gevierd van het leggen des eersten steens tot het gedenkteekenhetwelk aldaar zal opgerigt worden voor Duitschlatids ouden held, Hermanof zoo als de Ro meinen hem noemden, Arminius zijnde, gelijk men weet, degeen, onder wiens aanvoering in het bosch van Tcntoburg, hetgeen men gelooft aldaar gestaan te hebben, drie legioenen van keizer Augustus met hunnen veldheer Varus verslagen werden. De dampkring is in het begin dezer maand meestal zoo helder geweest, dat men den 12 dezer, onder anderen, te Akenbij helderen dag de planeet Venus aan den hemel ge zien heeft, iets waarop zich tot nog toe slechts de Italianen, wegens de gewone reinheid der lucht in hun land hadden kunnen beroemen. (Hetzelfde verschijnsel is dezer dagen te Malderen in Belgie waargenomen.) LONDEN den 18 september. Nadat de herkiezing der leden van het nieuwe ministerie, die tevens leden van het huis der gemeenteu zijnafgeloopen waren heeft dat huis eergisteren zijne zittingen hervat. Sir Robert Peel heeft toen te kennen gegeven, dat het zijn voornemen was, om gedurende de tegenwoordige zitting van het parlement geene andere dan de meest noodzakelijke maatregelen bij hetzelve in beraadslaging te brengenwaartoe ook de gewone begroo- tings-wetten behoordenwelke reeds door het afgetreden ministerie voorgesteld waren en waarin deszeifs opvolgers slechts weinig beduidende veranderingen zouden voordragen. Ten aanzien van andere onderwerpen echter, zoo als de middelen tot dekking der bestaande te korten in de ontvang sten had het nieuwe ministerie in den korten tijd sedert deszeifs optreding, nog geen besluit kunnen nemen; er was meerder tijd noodig om deswege tot klaarheid te geraken en dienvolgens zou het parlement zich daarmedestaande deszeifs tegenwoordige bijeenkomst, nog niet hebben bezig te houden. Gisteren heeft het lagerhuis dan ook terstond de beraadslagingen over de begroocingen aangevangenwelke verscheidene dagen zullen duren en zeer belangrijk schijnen te zullen worden, daar de lords Russell en Palmerston nu reeds eene beslissing omtrent de belangrijke vraagstukken trachten uit te lokken, waarvan de nieuwe ministers de behandeling tot de volgende zitting willen verschuiven. Ove rigens heeft de heer Peel, uit eenige woorden van lord Russell over den mislukten aanslag op het leven der Fran- sche prinsen, aanleiding genomen, om het vertrouwen uit te drukken dat de onlangs plaats gehad hebbende verandering kenmerkt, Geduchte les voor hendie nog blind zijn voor het karakter en het doel der oproerlingen." Men heeft thans berigten omtrent den prins van Join- ville. Hij is den 17 julij te Cap-Rouge in Terreneuve tan- gekomen, en heeft zich kort daarna weder ingescheept, om de reis naar de Vereenigde Staten voort te zetten, waar hem onder anderen te Halifax eene aan zijnen rang ge- evenredigde ontvangst toefde. De tijdingen omtrent de onderwerping der volksstam men in Algerie blijven voortdurend gunstig luiden. Abd-el- Kader schijnt zich tegen dezen voortdurenden afval zijner landgenooten niet langer te durven verzettenen zijne geheele onderwerping wordt bij den najaars-veldtogt te gemoet gezien. BRUSSEL den 18 september. Er zijn depeches van de Belgische commissarissen te Parijs ontvangen. Men verze kert, dat de onderhandelingen op zeer goeden voet staan. Gisteren namiddag ten één ure heeft alhier een vrees- selijke brand gewoed. Dezelve ontstond in de werkplaats van den kuiper van den Heuvel, bij de nieuwe graanmarkt en sloeg over tot het papier-magazijn van den heer Eliart. De huizen aan de overzijde der straat begonnen ook reeds te branden. Om vijf ure was men den brand meestermaar waren verscheidene gebouwen in de asch gelegd. Men schat de schade op meer dan 150,000 francs. De hoogleeraar Heeren-van Hanover, is te Brussel aangekomen, belast van wege zijn gouvernement 0111 de ten toonstelling van de voortbrengselen der Belgische nijverheid te bezoekenen onderzoek te doen naar den vooruitgang der nijverheid hier te lande. Een ander Duitsch geleerde, de pro fessor Lans van Berlijn, is alhier gearriveerd, om nasporin gen te doen in de verzameling van archiven te Brussel, en wel betrekkelijk de zaken der kerkhervorming in de 16de eeuw. 'sGRAVENHAGE den 19 september. Uit de antwoor den der ministers, op de bedenkingen, welke in de afdeeïiu- gen van de 1 weede Kamer der Staten-Generaal gemaakt zijn ten aanzien van de ontwerpen der begrootings-wetten voor de jaren 1842 en 1843, blijkt, dat de Regering het er voor houdt, dat de tegenwoordige voordragt van begrooting niet strijdt met deletter en voldoet aan de onmiskenbare bedoeling der grondwet. Immers de grondwet bepaalt, dat de begroo ting over twee jaren zal worden vastgesteld en dat dezelve telkens een jaar voor het verschijnen van dien termijn za! worden voorgedragen en daar er nu nog geene tweejarige begrooting heeft bestaanzoo volgt hieruit, dat de bepaling. van ministerie in Engeland geene verandering zou brengen in de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Frankrijk en - Engeland; te meer, daar hij zelf behoort had tot het kabi- onl een v?' jaai. voormt <^e begrooting in te leveren, voor •methetwelk het eerst Lodewijk Filips als koning erkend had voor wiens behoud hij de vurigste wenschen uitte. Dikwijlsdochgelijk de ondervinding schijnt te toonen, nog niet dikwijls genoeg, is door natuur- en genees kundigen gewaarschuwd tegen het onvoorzigtig gebruik van middelen, welke te sterk of te langdurig de reukzenuwen aandoen. Het toppunt dier onvoorzigtigheid is misschien wanneer men zulk een sterk prikkelmiddel als de ammoniac omtrent een jong kind aanwendt. Moge het volgende geval hetwelk de Times mededeelttot eene nieuwe waarschuwing strekken en te laat berouw besparen aan de eene of andere moeder of bloedverwante die soms haren lieveling aan zoo vreesselijk een gevaar zou kunnen blootstellen! Laatstleden deze tweejarige begrooting naar de letter niet verpligtend is. De Regering voegt er bij datwanneer zij al eens vermeende te kunnen en te mogen toegeven aan het verlangen, ten deze door verschillende leden geuit, dat nu voor het jaar 1842 eene éénjarige begrooting zal worden voorgedragenen ver volgens voor de jaren 1843 en 1844 eene tweejarige, zou zulks weinig aan de bedoeling der voorstellers beantwoorden, daar die tweejarige begrooting ook nu al dadelijk in gereed heid zou moeten worden gebragtom nog vóór het einde des jaars ingeleverd te worden. Men zou dus buiten de gelegen heid zijn, werkelijk verbeteringen en verligtingen daar te stel len en alzoo in effecte eene driejarige b.egrooting voordragen en het onvermijdelijk gevolg zou wezen!, dat de verbetcrin- FRANKFORT, den 15 september. Z. M. de keizer van Rusland is den 9 dezer te Warschau aangekomen. Ter beurze van Weenen begint het vertrouwen van lie verlede terug te komen en stijgen naar die mate de prijzen er osteurijksche fondsen. Alleen de bank-actien deelen niet sn ie prijsverbetering, maar dalen daarentegen in dezelfde •ver ouc ing. Reden daarvan gelooft men te zijn de door de ostenrijtsc e regering, bij gelegenheid van het dezer dagen vei engen van iet octrooi der Oostenrijksche bank voor 25 jaren, gemaakte wijzigingen van eenige punten der statuten, welke uitsluitend schijnen gemaakt te zijn met het doel 0111 voor zich eene strengere controle te erlangen doch waarvan men wel geen onmiddellijke» invloed op den toestand dier in stelling, maar toch eenige belemmeringen in hare handelingen vreesde. Op den 8 dezer is bij Detwoldin tegenwoordigheid van ten minste 15,000 Duitschersdie uit alle oorden des gemeenschappelijke!! vaderlands derwaarts zamengevloeid wa- woensdag had eene vrouw zich met haar kind naar het huis i gen clie de Regering zich voorstelt in den loop van het vol gende jaar voor te bereiden voor de begrooting die met het einde daarvan, voor 1844 en *845 moet ingeleverd worden, niet zouden kunnen worden daargesteld. De Regering ont- harer moeder begeven. Hier hield haar zustermet haar kleine neefje dartelende, aan hetzelve een reukfleschje met ammoniac onder den neus. Oogenblikkelijk werd het kind - zwartachtig in het aangezigt. Verschrikt droeg men het voorgedragene begrooting geene blijken zou naar de apotheek; alle middelen werden aangewend maar 0P'eveien v^n doorgaande zucht tot bezuiniging, maar inte- het werd niet beter; het scheen in eene aanhoudende bezwij- ming te liggen; eindelijk bragt men het in het gasthuis, doch ook hier mogt al de zorg, welke de geneeskundigen besteedden niet batenen den volgenden morgen was het arme slagtoffer dood. PARIJS den 17 september. Uit de verschillende verhoo- ren welke Nicolas Pappart ondergaan heeft, blijkt, dat hij ofschoon nog slechts 27 jaren oudreeds 5 daarvan in de gevangenis heeft doorgebragt. Tot tweemalen is hij wegens diefstal veroordeeld en eens voor het toebrengen van verwon dingen met een mes, ter gelegenheid van eene vechtpartij in eene heiberg. Volgens het dagblad !e Siècle, zou de ware naam van den misdadiger niet Nicolas Pappartmaar Fran- fois Quémset zijn; hij is in 1832 als vrijwilliger in dienst getreden, in 1835 toc de ijzers gedurende vijf jaren veroor- deeld, en in 1837 ontvlugc. De onlusten te Clennont zijn bedroevender geweest dan te Toulouse en eldersdoch men heeft er minder berig ten van medegedeeld. Het Journal des Débats van heden bevat vier kolommen nopens die gebeurtenisen zegtGe durende drié dagen is deze stad aan de plundering vgn ben den opstandelingen overgeleverd geweest. Brand, moord, i plunderingziedaar de daden, waardoor zij zich hebben ge- gendeeld.dat daarin eene strekking tot verhooging wordt waargenomenzij verklaartdat er op een zeer groot aantal posten aanmerkelijke bezuinigingen gebragt zijn; ofschoon in derdaad de uitgetrokken cijfers verhoogd mogen zijn, hetgeen is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de uitgaven vroeger uit verschillende fondsen werden goedgemaakt. En kele posten zijn dit is niet te ontkennen (aldus wordt er aangemerkt,) verhoogd; doch de hoofden van departementen die zulks hebben goedgekeurd vermeencn daartoe welgegron de redenen te hebben, die zij hetzij dan schriftelijk',' hetzij bij latere mondelinge beantwoording, zullen bloot leggen. Wat aangaat het hoog bedrag van het cijfer der gezamen lijke hoofdstukken merkt de Regering aan dat dir verhoogde cijfer het noodwendig gevolg ismede van het zamentrek- ken der verschillende begrootingen en van het brengen op dezelven van zoo vele onderwerpen als vroeger daarop niet voorkwamen, dat de begrooting welke voormaals eerder te beschouwen was als slechts de uitgaven te bevatten, die deur de belastingen en gewone Staats-inkoinsten gedekt worden, thans eene andere strekking verkregen heeft, en meer te be schouwen is als eene volledige aanwijzing van vermoedelijke ontvangsten en uitgaven. De gevolgtrekkingen en het beklag over een verhoogd cijferwelke hieruitworden afgeleid, zou den al ligt het gevolg kunnen hebben, dac de'Regering v?n nuttige verbeteringen en da.arscelüngcn terug gehouden wiertl.

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1