MIDDELBURGS CUE C O U II A N°. 111. Donderdag 1841. 16 September. 3 A'-^v BESTUREN ex AD MNISTR ATI EN. j PROVINCIE zITelAND. CSaubcf'tcbiiuj, NIEUWSTIJDINGEN. ÜOuttsrftlaud. Jfranferijfï. ücbcrlaM&cn. y De aboniiements-;)rijs dezer Couranl is 2 y5 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfo'r jo ure, indien men dezelve in bet eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prgs van één tot zes regels is/i 5o en voor iederen regel daarboven 32 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Op Maandag den 27 September 1841, des voormiddags j ten 10 lire, zal, onder nadere goedkeuring, door den Raad 1 der Kerkfabrijk van de R. K. Gemeente te FVestdorpeten overstaan van den Hoofd-Ingeniettr van den Waterstaat, in de Provincie Zeeland of van een daartoe door hem te mag- tigen Ambtenaar, op het Gemeentehuis te WESTDORPE in twee Perceelen met inbegrip der vereisebte Materialen worden aanbesteed 1. Het bouwen van eenen geheel nieuwen VOORGEVEL en TOREN der Kerkmitsgaders van eene nieuwe SACRISTYmet het doen van eenige herstellingen aan de Kerk. 2. Het hooger optrekken ën inrigten toe Kamers van het voorste gedeelte der Bovenverdieping van de PAS TORIE. Deze besteding zal geschieden bij inschrijving en opbod, op een bestek en teekening, welke ter inzage zullen lig gen bij den Voorzitter der Kerkfabrijk te Westdorpe, en op hec Bureau van den Hoofd-Ingenieur voornoemd te Mid delburg terwijl drie dagen vóór de besteding de tioodige aanwijzing in loco zal worden gedaan, en inmiddels nadere inlichtingen te bekomen zijn bij geinelden Hoofd-Ingenieur en bij den Kerkfabrijk voornoemd. FRANKFORT den 10 september. Uit Berlijn schrijft men dat Z. M. de keizer van Rusland denkelijk den koning van Pruissen bij de wapenoefeningen in Silezie een bezoek zou komen geven. Z, M. de keizer van Rusland zal zich eerstdaags naar Polen begevenom over de aldaar gecantonneerde troepen eene revue te houden die onder anderen door de Pruissische prinsen Karei en Albert zal worden bijgewoond. De vorst von Metternich is van het kasteel op den Johannesberg alhier terug gekomen en zal hier eenige dagen vertoeven. Eergisteren heeft hij een diner bij den heer von Rothschild bijgewoond. De heer IVagneruitvinder der aanwending van het electromagnetismus als beweegkracht, is hiér thans weder aangekomende locomotief naar het stelsel zijner uitvinding vervaardigd, wordt insgelijks hier binnen weinige dagen ge wacht en zal een proefcogt op den Taunus-spoorweg doen waarbij de prins von Metternich zal tegenwoordig zijn, die deze uitvinding ijverig in bescherming neemt. [Èr is onlangs betoogd, dat de ware uitvinder van het bovengezegde stelsel de professor Jacobi te Petersburg isen er bovendien reeds in 1836onder anderen in de maatschappij Felix Mcritis te A.msterdam, door wijlen den hoogleeraar Stratingh van Gro ningen even belangrijke als voldoende proeven gedaan zijn met een eiectro-magnetisch wagentje, dat in alles zes ponden woog en een vermogen bezat om nog vier ponden gewigt daarenboven met zich voort te slepen, en zich daarmede met verwonderlijke snelheid te bewegen.] Tot de daarstelling van een ijzeren spoorweg tusschen Petersburg en Moscou schijnt nu bepaaldelijk besloten te we zen. Zij zal voor rekening eener in Engeland gevestigde Maatschappij geschieden, en denkelijk nog in dit jaar worden aangevangen. Eindelijk is de Zwitsersche landdag, na langdurige be raadslagingen, tot het besluit gekomen, de beslissing der Aargausche klooster-aangelegenheden tot den 25 october te verschuiven. Velen willen hierin het bewijs vinden, dat Zwit serland niet in staat is zijne eigen zaken te beslechten. Bij de 111 vele kantons bestaande spanning, kunnen in dezen cus- scheut ij d troebelen ontstaan, die de zaken nog ingewikkelder en moeijelijker maken. Uit Zwitserland schrijft men, dat de hoogleeraar A-as. si», in gezelschap van professor Forbesuit Edinbtirg, pro fessor Heathvan Cambridge, en eenige andere heeren van zes gidsen vergezeld den 27 augustus den hoogsten top ■nier Jungfrau bestegen hebben. Op de bovenste spits800 voeten hoog, moest iedere voetstap met veel moeite door het ijs gehouwen worden; op de hoogte werden eenige weer- •ïUuk ige waarnemingen gedaan en eene vlag opgerigt. J 7^ t'en 11 september. Woensdag zijn de beide par- ements mzen *.orcen tijd vergaderd geweest. Geen der nieu we ministers was tegenwoordig. De zittingen der lords zijn tot ten _o en ie er gemeenten tot den 16 dezer geadjour- neerd op we ken laatstgenoemden dag blijkens het antwoord door s.r G. Cierk op eene vraag van lord Palmerston gegeten, sir R. Peel het plan zal ontwikkelen, dat hij zicb voorgenol >mcn heeft in de tegenwoordige zitting te volgen. De heer D. O'Connell,, die voor Meath en Cork benoemd was, heefc aan den spreker van het huis der gemeenten ge- schreven dat hij aan de laatste verkiezing de voorkeur geeft, maar door dezen is daarop aangemerkt, dat de keus aan ge noemd parlementslid niec vrij staatdewijl tegen de wettig heid zijner verkiezing voor Cork bedenkingen waren ingeko men. Onder hetgene de tory bladen de goede vooruitzigtenten gevolge der optreding van een kabinet in hunnen geestnoe men behoort ook dat de aartsbisschoppen en bisschoppen hunnen onbelemmerden invloed op de kerkelijke zaken zullen herkrijgen dat geene leeraars der Socialistenzoo als voor eenigen tijd met den bekenden dr. Oiven geschied is, meer ter audiëntie bij H. M. toegelaten zullen worden, en dat het onderwijs niet langer door mannen als dr. Dowring en den heer Allen zal worden geregeld. Een der dagbladen meent de ophanden zijnde ontwape ning van Enropa voor eene uitgemaakte zaak te mogen houden. Sir Ch. Bagot wordt als den waarschijnlijken opvol ger van lord Sydenham tot gouverneur-generaal van Cana da genoemd. De posten van procureur-generaal en sollici- teur-generaal van Ierland zullen door de "heeren Blackburne en Pennefather bekleed worden. PARIJS den 10 september. De zaak omtrent de om schrijving voor de directe belastingen heeft opgehouden de algemeene aandacht toe zich te trekken. Op zeer enkele plaatsen ontmoet die maatregel nog moeiielijkhedendie ech ter van ze r weinig beteekenis zijn. Laatstelijk is zulks ce Basas het geval geweest, doch door de afzending van drie kompagnien uit Bordeaux naar die plaats is de rust hersteld. Bij gebrek van iets anders houdt men zich alhier weder veel bezig met de geJdleening, tot het sluiten waarvan de minis ter Humann magtiging heefc verworven. Naar hec schijnt, zal de minister eerlang daarover mee sommige kapitalisten nieuwe onderhandelingen aanknoopen. Sederc eenige dagen zijn hier wederten gevolge van geregtelijke nasporingen eenige wapenen en politieke brochu res in beslag genomen. Ook is men verpligt geweesc op de kaai van Gieres eene zamenrotting van werklieden, die vrij oproerig begon te wordenmet geweld uit een te drijven waarbij een groot aantal arrestatien hebben plaats gehad. Dezer dagen is in Frankrijk, in den ouderdom van ruim 100 jaren, overleden de graaf de Chawpignyeen der krijgsmakkers van Lafayette in den Amerikaanschen bevrij- dings oorlog. Onder de belangrijke zakenwelke dezer dagen voor de assises van Beauvais zijn behandeld, behoort ook de volgende Jean Negrinischilder en glazenmaker, oud 16 jaren, zich in april 1 840 in het dorp Chelies nedergezet hebbende, had reeds in december daaraanvolgende 200 fr. overgewon nen. Deze jongeling was zeer vlijtig en van een zacht en vreedzaam karakter, en was bijzonder goede vrienden met den veeriienjarigen zoon van zijn overbuurman den slagter Marot. Het was den 6 mei 11. dat Negrini van zijn werk dat hij te Morte-Foncaine had, in zijn dorp terug kwam, en hij door gemelden slagter werd uitgenoodigd 0111 de soep bij hem te komen gebruiken, die zulks, 11a eenige aarzeling, aannam. Aan tafel komende bevond zich de soep reeds op de borden. Naauivelijks had Negrini eenige lepels gebruikt of hij bevond deze spijs te zouc en van een onaangenamen smaak, zoodac hij er water bijdeed om den smaak te tem peren; doch welhaast overviel hem een hevig koliek. De jonge Marot ondervond ook eenige pijn maar dezelve was veel minder. De twee jongelieden gingen bij Negrini sla-j pen de brakingen van dezen kwamen terug hij werd door een brandenden dorst gekweld, en stierf, na het doorstaan van onlijdelijke smart, op den 9 mei. Alles duidde aan dat de dood van den ongelukkigen jonge ling door vergif was veroorzaakt. Marot had de soep klaar gemaakc en beweerde dac hij er zonder eenig letsel van ge geten had. Doch de sterkste vermoedens verhieven zich te gen dezen; er bleef nu over de beweegredenen van zoodani ge gruweldaad te ontdekken. Negrini had Marot 76 fr., die hij in het vorige jaar had gewonnen, toevertrouwd, waarvan hij alleen 18 fr. had teruggevraagd, om zich een diamant, tot zijn beroep dienende, aan te schaffen. Marot heeft 111 het eerste oogenblik gepoogd de bewaring van dit geld te ont kennen. Men heeft ook bij Negrini geene som van 100 fr., die hij nog moest bezittengevonden. Dus moet deze moord zijn gepleegd om zich in het bezit te scellen van eene som van omtrent 150 fr. Gemelde Marot, voor het hof van Beauvais geroepen, is tot de doodstraf verwezen. Menigmaal heeft de gewezen abdij, thans gevangenis Mont St. Michel, in het voormalig Normandie, in de diep te van den zeeboezem, die het van Brecagne scheidt, gele gen, door hare oudheid en lotverwisselingen stof tot geschied kundige mededeelingenals ook door hare zonderlinge ligging tot romantische tafcreelen en verhalen gegeven. O^) eenen berg gebouwd, is zij door eene zandige landtong mee den vasten wal verbonden welke soort van isthmus slechts bij laag water eenen veiiigen toegang verleent. Het gevaar de zer kwelgronden wordt treffend geschilderd in de volgende opgaaf, welke dezer dagen door onze dagbladen werd me degedeeld De onderscheidene wacerloopen, gelijk de riviertjes Se- lune en Couesnondie zich op het strand van Mont St. Mi chel doorkruissen en vermengen, brengen veel toe totdeligt- beweegbaarheid dier zandenwelke hec tooneel van menig ijzingwekkend voorval geweest zijn. Van plaats tot plaats in den grond gedreven palen wijzen den weg aan, dien men nemen moet. De onvoorzigtigedie er van afwijkt, stelt zich aan het verschrikkelijkste gevaar bloot. Nog weinige maanden geleden zijn twee jonge boerinnetjes, zusters, op de deerniswaardigste wijs 0111 hec leven gekomen en had eer. jongman van Guingamp hetzelfde lot. Heeft men het ongeluk van, al ware het slechts tot de knie in het kweizand te zinken, alsdan heipen de wanhopigste pogingen, welke men doet om los te geraken, meestal tot niets anders dan om den ondergang te verhaasten. Vruchteloos worstelt gij tegen den vijand, die u prangt, u steeds die per en dieper naar beneden zuigc en u eindelijk verzwelgt. Waarlijk een akelige doodeen zonderling graf, een af grond die zich boven zijn slagtoffer toesluit en zijne prooi zelfs dood, niet weder loslaat! Is hec niet waar, dac in JValter Scotts Bruid van Lammermoor het lot van den op gelijke wijs verdwenen Ravenswood in den lezer eenen sterke ren indruk van schrik en ijzing achterlaat, dan alle dolk steken en moorden? Niemand kent de diepte dier zandkoi- ken. In 1780 plaatste men eens op hec strand van Mont Sc. Michei een kegelvormig gehouwen, 300 pond zwaren steen, waaraan men een touw van 40 voet lengte gehecht had 24 uren daarna was er van beide geen spoor meer te vinden. Omstreeks dien zelfden tijd welde een bij den berg gestrand schip op gelijke wijs in het zand zelfs de masten ver dwenen. Men kan hieruit oordeelenwelk eene ontzettende hoeveelheid zand door de zee over het bosch gespoeld moet zijn, dat oudtijds daar ter' plaats gescaan heeft' En ver beeld u nu den toestand van eenen reiziger, die, onverzeld verdwaald, door eenen der daar zoo gewoonlijke digte ne vels overvallen in deze verraderlijke wildernis rondzwerft te midden van hem onbekende afgronden, van zoogenaamde filières of kreken, die vol water Ioopen lang voor dat het vlakke strand er mede bedekt is; terwijl de ongelukkige, zonder te weten waarheen zich te wenden, het oogenblik van den vloed ziet naderen een vloedzoo geweldig aan deze kustenen die zijne ontzettende barenover eene vol strekt vlakke uitgestrektheidvoortrolt met eene snelheid bij welke het vlugste renpaard zou moeten achterblijven! •s GRAVENHAGE den 12 september. In de zitting van de Tweede Kamer der Stacen-Generaal van gisteren is inge komen eene missive van den Hoogen Raadwaarbij deze aan de Kamer inzendt eene lijst van aanbeveling van 6 personen die bij het opmaken door de Kamer van eene lijst van drie candidacen ter vervulling van hec lidmaatschap in den Hoogen Raad, opengevallen door het overlijden van den heer mr. J. .7. Loke naar het gevoelen van dien Raad in aanmerking behoorerj te komen. Deze iijsc van aanbieding is zamenge- steld als volgt: 1. mr. N. Verlorenprocureur-crimineel te Maastricht; 2. mr. JV. C. B. FVintgensadvokaat bij den Hoogen Raad 3. mr. FV.D. Cramer burgemeester van Amsterdam; 4. mr. J. P. N. de Bruinadvokaat bij den Hoogen Raad; 5. mr. F. de Greve', hoogleeraar aan het athenteum te Franeker, en 6. mr. J. H. Schollen van Ou}- Haarlem, president van de hooge burgerlijke en militaire geregtshoven in Nederlands-Indie. Aangenomen voor kennisgeving. Is ontvangen een adres van notarissen in het arrondissement Leydenwaarbij aan de Kamer mededeeling gedaan wordt van een door hen aan den Koning aangeboden adreshouden de de ontwikkeling hunner bedenkingen tegen sommige bepa lingen van het Burgerlijk Wetboek, betrekkelijk boedelschei dingen waarin minderjarigen betrokken zijn. Verzending aan de commissie tot de petitien. De centrale afdeeling heeft verslag gedaan op hec ontwerp van wet tot vervroegden overgang van de uitgestelde in wer kelijke schuld, en op dat tot aflossingen inkoop van schuld over 1841. De beraadslagingen over deze ontwerpen zullen in deze week worden gehouden, en de juiste tijd daarvan na den af loop van de discussien over de voordrage van wet betrekke lijk de algemeene rekenkamer worden bepaald. De commissie toe de verzoekschriften doet, bij monde van den heer van Hoorn van Burghverslag op een adres van de gewone hoogleeraren aan de universiteit ce Groningen die aan de Kamer hunne bedenkingen onderwerpen tegen het aan hare beraadslaging onderworpen ontwerp van wet op de burgerlijke pensioenen, voor zoo ver dit hunne regcen en de wezenlijke belangen van het hooger onderwijs in liet vaderland

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1