MED'DELBIJRGSGHE COÜÜAIVÏ. N°. 109. Zaturdag 1841. 11 September. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. AGENTSCHAP van het DOMEIN NIEU W ST1JDINGEN. ZBuifscitlattb. Jfraiifciriffc. Eelgie. üebetrlaubcn. De abonncments-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, ol bij het einde van ieder vierendeel jaars. De' inzending der Ailvertentien behoort te geschieden des morgens vdrfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntieu worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van c'e'n tot zes regels i sfi 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. te Middelburg. De AGENT van het DOMEIN te Middelburg zal, op 'Dingsdag den 21 September 1841, des middags ten 12 ure, een overstaan van den Notaris van der Leek de Clercqin eene der Zalen van het Raadhuis te ZIERIKZEE in het openbaar presenteren te verkoopen VIJF HUIZEN en ERVENstaande en gelegen bin nen en onder de Stad Zierikzee breeder bij aange plakte Biljetten omschreven. De voorwaarden der Verkooping liggen ter lezing ten Raad- huize voormeld alsmede ten Kantore van den Agent en den Notaris voornoemd bij wie nadere inlichtingen te bekomen zijn. De Agent voornoemd J. C. de BRUYN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad NEU ZEN adverteren bij deze, dat de gewone JAARMARKT of KERMIS dezen jare zal invallen op Maandag den 20 dezer en zullende eindigen Donderdag den 23 daarna. Burgemeester en Wethouders van Neuzen P. W. STEENKAMP. Ter ordonnantie van dezelve, J. C. STEENKAMP P. W. z. FRANKFORT den 5 september. Van Konstantinopel den 18 augustus wordt gemeld, dat de beruchte monnik Hilarion die eenigen tijd geleden aan het hoofd eener rooverbende de omstreken van den berg Athos onveilig gemaakt heeft en gevankelijk aldaar opgebragt was, voor weinige da gen na door den Griekschen patriarch van zijne priesterlijke waardigheid ontzet te zijnop een der openbare pleinen onder een grooten toeloop van volk, zijn doodvonnis heeft ondergaan. De Sinyrnasche dagbladen van 14 augustus behelzen nadere opgaven wegens de schade, onlangs door den brand in die stad aangerigt. Het Journal de Smyrne schat het aan tal in de asch gelegde huizen en winkels op 7,284, en de schade op ruim 125 tuillioen piasters; de Echo de POriënt daarentegen begroot het getal der vernielde gebouwen op 6,284, en de schade op nagenoeg 141 millioen piasters. Van de Turksche grenzen schrijft men onder dagceeke- ning van^ 24 augustusVolgens berigten uit Alexinezze zijn de Turksche pacha's, die in Nissa binnengekomen wa ren, met liunne troepen weder afgetrokken. Alleen Jacub- pacha is aldaar achtergebleven steeds pogingen te werk stel lende om de, ingevolge de jongste gebeurtenissen inBulgarye, door de Turksche troepen gepleegde gruwelen te doen ver geten. Hij ontmoet echter daarbij groote hinderpalen deels ontbreekt het hem aan de middelen om zijne beloften te ver vullen daar de Porte zelve zich in groote financiële verle genheid bevindt; deels worden zijne verordeningen op zoo danige wijze uitgevoerddat de arme ingezetenen weinig baat daarbij hebben. Zoo heeft bij voorbeeld de ontboDdene Albanesche militié, ingevolge het gestrenge bevel des stad houders om alle geroofde goederen terug te gevenomscreeks 2000 stuks vee naar Nissa gebragt; maar de ongelukkige Christenen wagen het niet de teruggave te vorderen, omdat de roovers de laaghartige slimheid gebruikten van in plaats van het geroofdehun eigen welbekend vee naar Nissa te brengen, in de gegronde verwachting, dat de uitgeplunder- den uit vrees voor de wraak der in de nabijheid verscho len eigenaars dat vee niet als vergoeding van het verlorene zouden durven aannemen." PARIJS den 6 september. Z. M. heeft gisteren vergezeld van den hertog van Orleans, den maarschalk Soult en den luitenant-generaal Dode de la Brtinerie de vestingwerken der hoofdstad bezochten heeft heden dit bezoek herhaald. Het heeft vooral de aandacht van Z. M. getrokken, dat de wer ken van het fort Charenton zoo ver zijn gevorderdterwijl aan den ringmuur op den linkeroever bijna niet is gewerkt. P 'let kasteel van Neuilly worden reusachtige toe- eren se en gemaakt voor de ontvangst van den prins van jiuma e eti ec 17de regement, dat onderzijn bevel den veld- togt in Afrika heeft medegemaakt en thans met den prins in alle p. aatscn we re et doortrekt uitermate wordt bewierookt. Men zegt dat er bij hunne aankomst ce Neuilly een diner op het kastce. zal gegeven worden van 4000 couverts, en dat er '.bovendien eene tafel van 500 couverts zal zijn welke be paaldelijk bestemd is voor de gasten die met den koning en de koninklijke familie zullen aanzitten. Een der dagbladen vermeldtdat de maarschalk Soult be velen zou gegeven hebben om verscheidene regementen naar de grenzen van Spanje te doen opmarcheren. De Moniteur Parisien kondigt stellig aan, dat in de volgende zitting der kamers een ontwerp van wee zal wor den aangeboden tot het aanleggen van een ijzeren spoorweg van Parijs naar de Belgische grenzen. De baron Rothschild heefc zich te dien einde naar Brussel begeven, om de mid delen tot oprigting eener maatschappij daar te stellen. Waar schijnlijk zou echter de uitvoering aan de regering opgedra gen worden. BRUSSEL den 6 september. De heer Deschampseen der drie Belgische commissarissen te Parijsis alhier terug gekeerd doch zal spoedig weder naar die stad vertrekken. De onderhandelingen worden met ijver voortgezet naar men wil met de Fransche ministers zeiven, die er veel belang in stellen om een handelsverdragzoo spoedig mogelijk, tot scand te doen komen. Men twijfelt er echter aan, of de Fransche kamers immer hare toestemming tot zulk een ver drag zullen geven, daar Belgie nimmer die voordeelen aan Frankrijk kan aanbiedenwelke Belgie door zoodanig ver drag van Frankrijk zou verwerven. 's GRAVENHAGE den 7 september. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden zijn inge komen twee verzoekschriften, als een van IV. Smitmeu belmaker te Utrechtzich beklagende over den uitslag van door hem gevoerde procedures, en een van de gewone hoog leeraren aan de universiteit te Groningenbedenkingen ont wikkelende tegen het aanhangig ontwerp van wee op de bur gerlijke pensioenen, voor zooverre dit hunne regten en de belangen van het hooger onderwijs betreft. Deze verzoek schriften zijn in handen der commissie gesteld, welke, bij monde van den heer van Hoorn van Burgh, verslag doet op een verzoekschrifc betrekkelijk den vervroegden overgang van de uitgestelde in werkelijke schuld. Nederlegging ter griffie. De heer de Jonge biedt, namens den schrijver, den heer van den Honerteen exemplaar aan van diens werkGeschiede nis en beginselen der Nederlandsche wetgeving op hel punt van de onteigening ten a/gemeenen nutte. De spreker zegtdat in dit werk alles is bijeen gebragt wat over dit aangelegen on derwerp is verhandeld; dat het dus voor den regter, den regtsgeleerde en den staatsman evenzeer belangrijk iszulk eene bron van tijd tot tijd te kunnen raadplegendat de schrijver het voornemen heeft te kennen gegevenom ten aanzien van andere gewigtige wets-ontwerpen die in het ver volg door de Kamers zullen worden aangenomen, een soort gelijken arbeid te verrigten, en dat 's mans tegenwoordige en toekomstige arbeid alle aanprijzing en ondersteuning schijnt te verdienen. Plaatsing in de boekerij. Daarna is de openbare zitting in eene met gesloten deuren veranderd waarin Z. Exc. de minister van binnenlandsche za ken de door de afdeelingen gevraagde inlichtingen en ophelde ringen ten aanzien van het ontwerp van wet betrekkelijk de maatschappij van weldadigheid, heefc medegedeeld. Dit co mité-generaal, hetwelk over half twaalf ure aanving, heeft tot over half vier ure geduurd. Uit hoofde van de talrijkheid der bedenkingen in de afdeelingen der T weede Kamer gemaakcnopens de voor- diagt omtrent de regesmage der hooge en andere heemraad schappen dijk- en polderbesturen heef: de Regering een geheel nieuw ontwerp deswege voorgesteld. 's GRAVENHAGE den 8 september. Morgen zullen de afdeelingen van de Tweede Kamer der Stacen-Generaal verga deren om het laatstelijk ingekomen ontwerp van wetbe trekkelijk de hoogheemraadschappen enz.in overweging te nemenen voorts te onderzoeken de antwoorden der Regering nopens de voordrage van wet toe vervroegden overgang van de uitgestelde in werkelijke rentegevende schuld. In dat ont werp zijn eenige wijzigingen gebragt. Art. 6 daarvan luidt thans als volgt Door de houders van reeds uitgelote kansbiljetten zal bij de inlevering derzelven tot dadelijken overgang in 2i pets. werkelijke rentegevende schuld, in plaats van het tot dus ver re betaalde examinatie-loonten beloope van 50 cents van elke 100 overgebragc kapitaal, worden voldaan: voor 100 uitge'oot voor 1842, ƒ0,50; 1843 ƒ0,47!; l n44i 1845, /o, 43i; 1846, o, 411; 1847, j 39j 1848, 0,37!; 1849, ƒ0,36. Geen zoodanig examinatie-loon zal wegens de onuicgelote kansbiljetten ver schuldigd zijn. In are. 7 is weggelaten de zinsnedehoudende bepaling dat het grootboek der 25 pets. werkelijke rentegevende schuld op 31 december 1849 za' worden gesloten. Aan het slot van art. 8 wordt vastgesteld dat ook ten overstaan van de algemeene rekenkamer, zullen worden vernietigd de uitgestelde schuld en kansbiljetten, welke, ten gevolge van deze wee, tot vervroegden overgang in werke lijke schuld zullen ingeleverd worden, Are. 9 is gewijzigd als volgt: Met den jare 1850 en vervolgens, zal jaarlijks eene som, ten minste gelijk staande aan het bedrag der besparing, die het gevolg dezer wee zal zijn, gebragt worden op de begrooting van Staats-uitgaven welke som zal worden besteed tot amortisatie van openbare schuldof tot zoodanigen anderen maatregelals tot vermin dering van den rentelast zal kunnen strekken op zoodanigen voet en wijzeals nader door de wet zal worden bepaald. Micsdien is het laatste gedeelte van dit art., waarin van eene daar te stellen amortisatie-kas gesproken wordt ver vallen." LEYDEN den 8 september. Met genoegen ziet men uit liet gedrukt verslag van de handelingen der laatst gehouden jaar- lijksche vergadering van de alhier gevestigde maatschappij der Nederlandsche letterkunde, dat eene commissie benoemd is, bestaande uit de heeren Siegenbeek Clarisse Doyer Schrant Bergman en den secretaris voor de briefwisseling la Lau ten einde in de maandeiijksche vergadering van october een verslag uit te brengen over de geschiktste middelen, 0111 de meer en meer toenemende taalverbastering ten gevolge voor al van overhaaste en onbekookte vertalingen uit het Hoog- duitsch en Fransch en daaruit voortvloeijende invoering van allerlei aan ons Nederduitsch taaleigen vreemde woorden zooveel mogelijk tegen te gaan en te stuiten. MIDDELBURG den 10 september. Inde opdenödezer door de Nederlandsche Handel-maatschappij te Rotterdam ge houden veiling van 257,542 balen en 1424 vaten Java koffij is alles in consumptie verkocht van 26 tot 44 cents. Door den minister van buitenlandsche zaken is aan de kamers van koophandel en fabrijken de navolgende missive verzonden, gedagteekend van 31 auguscus 11.: Ingevolge berigten uit Tanger, van den 6dezer maand, zijn door den Marrokkaanschen staat twee oorlogsvaartuigen uitgezonden gewordenten einde een kruistogt op de kus ten van Portugal en misschien verder, te ondernemen. Dezelve bestaan in eene brik van twaalf stukken, bemand met een-en-veertig koppenen eene schoonergewapend met vier stukken en bemand met een-en-twintig koppen. Deze kruistogt zou blootelijk ten doel hebben, het oefenen en aankweeken van matrozen, en zouden de bevelhebbers order hebben ontvangen, om de schepen der natiën, die mee Marokko in vriendschap en goede verstandhouding zijnon gemoeid te laten. Hoewel er geene bepaalde reden bestaat om de oogmer ken van het Marrokkaansche gouvernementalthans wat Ne derland betreft, te wantrouwen, eischt echter de voorzigtig- heid dat men op zijne hoede zijen ik heb derhalve ge meend aan de kamermet de mededeeling van vorenstaande berigten geene ondienst te zullen doen ten einde haar in de gelegenheid te stellen om daarvan een gepast gebruik te maken en den scheepsbevelhebbersdie den wil hebben naar de Oost-Indien of de Middellandsche zee te stevenen ernstig aan te bevelen 0111 zich van de vereischte Turksche passen en verdere scheepspapieren te voorzien." De minister van finantien in ervaring gekomen zijn de dat bij bevelvoerders van stoombooten eenige onzeker heid of verschil van gevoelen bestaatomtrent de verpligrin- gen door hen, in sommige gevallen, bij het voorbijvaren van andere stoombooten of zeeschepen krachtens de bestaande verordeningen in aclu te nemen heefc het niet ondienstig geacht, onder dagceekening van den 28 augustus 11., ter kennisse der onderscheidene belanghebbenden te brengenof nen voor zoo veel noodig te herinneren 1. Dat art. 1 van het besluit van den 15 april 1826 (^Staatsblad no. 28), waarbij in sommige gevallen aan de stoombooten vrijheid wordt gegeven om scuurboordswal in plaats van bakboordswal te houden, onder in achtneming der voorzorgen daarbij breeder omschreven eenig en alleen betreft hec ontmoeten of voorbijvaren van zeilvaartuigen door gezegde stoombooten, maar niet, wanneer verschillende scoomvaartnigen elkander ontmoeten of oploopen in welk laatste geval krachtens het bepaalde bij art. 1 van het ko ninklijk besluit van den 4 september 1824 {Staatsblad no. 47) de eikander tegenkomende stoombooten beiden naar bakboordszijde zullen moeten houden, om aan stuurboords- zijde te passeren, terwijl van twee stoombooten, welke den zelfden koers hebben en elkander oploopen, de voorste naar sctuirboordszijde en de achcerste aan bakboordszijde zal moe- ten houden om elkander aldus te kunnen voorbij komen. 2. Jat bij eene stellige verordening van de Pruissische re gering van den 16 januarij dezes jaars, de in Nederland van kracht zijnde voorschriften omtrent de te nemen voorzorgen bij de ontmoeting ofhet voorbijvaren van verschillende stoom booten of van stoom- en zeilschepen, op dat gedeelte van den Rijn, hetwelk beneden het Spijksche Veer is seleen en derhalve bepaaldelijk daar, waar de eene oever tot" hec grondge lef van Nederland en de andere oever tot dat van Pruissen behoortvan toepassing zijn gemaakt. De bekende ingenieur Dietz, in 'sHage, heefc dezer dagen eene boot uitgevonden, welke hij Aviso noemcen die zeer nuttig vooi de zeedienst zoude zijndaar men met de zelve één uur in 10 of 12 minuten kan afleggen. De ma chine wordt door eene nieuwe kracht in beweging gebragt, waarmede men gemakkelijk naar alle kanten het vaartuig kan

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1