MIDDELrBURGSCHE C OÜR A1V .^2# N*. 107. Wiugsilag 1841. 7 September. BESTUREN en AD>11NISTRAT1 EN. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE MAATSCHAP PIJ TOT BEGUNSTIGING DER VOLKSVLIJT. ^cberlaubdcitc NIEUWSTIJDINGEN. Duitscitlaub. (öv0Ot~ürtttan|c. Jfvanferijk. iielgic.. iücfectuanöcw. Ue abonncmeriU-prijs dezer Courant is J 2 y5 voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendinakingen, waarvan de prgs van één tot zes regels en voor iederen regel daarboven 22 Cents. is f 15o Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat van heden af, zoo ten zijnen', Kantore als bij de respective Ontvangers hnnner Woonplaat- sen zullen worden uitbetaald de Ridder-Soldijen over het tweede kwartaal 1841. Middelburg, den 6 Sepce gVr 1841. De Administrateur voornoemd P. P O U S. Pnovi S C I E Z E KRAS D. AANBESTEDING. Op Zaturdag den 11 September 1841, des voormiddags ten 11 ure, zal door de Directie der Watering van Walzoor- den, ten overstaan van den Hoofd-Ingenieur van den Water staat in de Proviicie Zeeland, in de Herberg te KLOOS- TERZANDE, in het Land van Hulst, worden aanbesteed: Het Afdammen van het Vaarwater aan de Wester Schelde loopende langs den Molenpolder, met drie kapitale Rijs' zinkstultkeneenig Baard- en Bleeswerk, gedekt door een Piasberm en eene verlenging van Riet- en Rijsbe- slag op de voorliggende Zandplaat; mitsgaders het be zinken des onderzees^en Oevers van den Perkpolder, met vier kapitale Rijszinkstukken en het aanleggen van twee Rijshoofden achterwaarts alles in één perceel met inbegrip der vereischte RijsmaterialenVlecgron- den, Viivoordsche.Doorniksche- en Briksteen." Deze besteding zal geschieden bij inschrijving en opbod, op het bestek hetwelk ter lezing zal liggen, zoo aan he't Ministerie van Financien als bij gemelden Hoofd-Ingenieur te Middelburg, bij den Dijkgraaf der Watering van Walzoor- den en bij den fungerenden Ontvanger van voornoemde Maat schappij te Kloosterzande terwijl twee dagen vóór de be steding de vereischte aanwijzing in loco zal worden gedaan, en inmiddels de verlangde informatien te bekomen zijn bij meergenoemden Hoofd-Ingenieur en den Ingenieur Schovel te Breskens alsmede bij den Dijkgraaf der Watering te Hulst. De COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND brengt hiermede ter kennis van allen die eenige verzoeken of voordragten mogten willen doen, of hierbij eenigzins beland- hebben, dat zij hare gewone Vergadering zal houden in de Abdij te Middelburgop Woensdag den 22 September 1841 des voormiddags ten 10 ure. Middelburg, den 3 September 1841. Op last der voornoemde Commissie J. H. LIEBERT Secretaris. De DIRECTIE maakt bekend; dat door haar zuilen ge veild worden Te AMSTERDAMop Vrijdag den 24 September 1841 1729 Kisten JAVA INDIGO 7 28 dito COCHENILLE J le£Sende aldaar. Te AMSTERDAMop Maandag den 27 September 1 841 17315 Blokken BANCA'S TIN, leggende aldaar Ts ROTTERDAM, op Dingsdag den 28 September 1841. 1660 Kisten JAVA INDIGO I 77 dito COCHENILLE J !egg ende aldaar. Te ROTTERDAM op IVoensdag den 29 September 1 841. 13566 Blokken BANCA'S TIN, leggende aldaar. De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzeke ring, dat zij vóór hare Voorjaars-Veilingen van 1843 geene andere Indigo, Cochenille en Tin, dan de bovengemelde par tijen aan de markt zal brengen. De Notitien met de Veil-conditiën zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 21 Augustus 1841. VAN DER HOUVEN, President. KOOY Directeur, fungerend Secretaris. Ten gevolge van het bestraten van den Singel tusscben •de Haven- en St. Geertruidspoortenzal de communicatie •met Rijtuigen langs dezen weg, tot nadere aankondiging, zijn afgesloten. FRANKFORT den 31 augustus. Uit Konstantinopel wordt gt.se reven dat Mehemed-Ali zijne vroegere pogingen zou vernieuwd hebben „m groot-vizier van het rijk te worden en het bestuur over Egypte op zijnen zoon Ibrahim te doen overdragen welk plan niet weinig bijval in den divan gevon den had, maar echter, zoo door den tegenstand van vele le den, als door de geringe geneigdheid van den sultan om daar aan gehoor te geven mislukt was. Velen meenden dat Rauf- pachauit hoofde van zijnen ver gevorderden leeftijd eer- lang als groot-vizier zou aftreden, en door den groot-admi raal 7Vz»>.pacha worden vervangen. Laatstgenoemde had be vel gekregen om zoodra mogelijk met de vloot naar Konstan tinopel terug te keeren. LONDEN den 1 septembtr. In de beide huizen van he: parlement '«^eergisteren avond door de ministers, in het huis der lords namelijk door den burggraaf Melbourne en in dat der gemeenten door lord Russellaan de gezamenlijke Ie- den te verstaan gegeven dat zij hoofdzakelijk ten gevolge van den afloop der stemming op zaturdag ochtend in het laatstgenoemde huis nog dienzelfden namiddag in eenen kabinetsraad tot het eenparig besluie gekomen waren om onverwijld hun ontslag aan H. M. aan te bieden, en dat het tevens H. M. goedgunstiglijk behaagd had, om dit hun ont slag aan te nemen, zoodat zij n-u slechts hunne onderlinge ministeriele betrekkingen nog zoo lang zouden blijven be kleden tot dat hunne opvolgers zouden benoemd zijn. De zitting van beide huizen is daarop tot aanstaanden maandag geadjourneerd. Lord Melbourne, welke zich zaturdag namiddag, onmid dellijk na den afloop van den kabinetsraad naar het konink lijk kasteel te Windsor begeven had, ten einde aan H. M. Victoria het eemarig ontslag der ministers aan te bieden, heeft maandag ;amiddag, ten half twee ure, op gezegd ka steel, van H. M. vernomen dat dit ontslag was aangenomen. Intusschen bad sir R. Peel zondag avond per koningsbode van wege II. M. den last ontvangen om den volgenden namiddag op het meergenoemde kasteel te Windsor te ver schijnen waar hij dan ook ongeveer een uur met H. M. in conferentie geweest is, en bij die gelegenheid van H. M.de noodige volmagt tot het zamenstellen van een nieuw mini sterie ontvangen heeft. Het nu ontbonden ministerie onder lord Melbourne was den 21 april 1835 opgetreden, en heeft dus 6 jaren en ruim 4 maanden het roer der zaken in handen gehad, zijnde de langste tijd na het jaar 1827 dat een en dezelfde persoon aan het hoofd van het Engefsch kabinet heeft gestaan. Een dagblad verzekertdat twee der kabinets-ministers namelijk de heeren Fox Maule en Laboucherezoo sterk door hunne verpligting om af te treden getroffen zijn, dat dege- neesheeren hun, tot afleiding, eene reis naar Schotland heb ben aangeraden. I11 hec huis der representanten van de Vereenigde Sta ten is hec ontwerp van wet op de vestiging eener nationale bank, den 6 laatstleden, mee 129 tegen 97 stemmen aange nomen, en men zag de uitspraak van den president Tjlcr daar op verlangend te gemoet. De brievenmaaldie tegenwoordig zeer regelmatig ie dere maand uic Bricsch-Iudieover de landengte van Stiez in Europa aankomt, is den 26 augustus 11. op Malta aange- bragt. Zij was den 19 julij uit Bornbay verzonden. Men weet omtrent den inhoud der door deze gelegenheid aange- bragte tijdingen nog niets meer dan het volgendehetwelk door den Franschen consul op Malta naar Marseille is over gebriefd en door middel van den telegraaf den 31 augustus te Parijs is bekend geworden: „In China was tot de dagteekening van den 20 mei alles in denzelfden toestand. De keizer was altijd vast besloten om tegenstand te bieden en had de bijeentrekking van een aanzienlijk aantal troepen bevolen die door zijnen broeder in persoon zouden worden aangevoerd. De admiraal Parker en sir Pottinger hebben den 7 julij Bornbay verlaten, om zich met het stoomschip Sesostris naar China te begeven." Het was wel te verwachten dat deze brievenmaal om trent de krijgsverrigcingen der Engelschen tegen de Chinezen niets belangrijks zou aanbrengen. Uic vroegere tijdingen heeft men toch kunnen opmaken dat de Engelsche magc die zich in of voor de rivier van Canton bevond, alvorens iets van belang te ondernemende versterking in schepen en manschappen zou afwachten, die de admiraal sir Cordon Bremer uic Britsch-Iiulie heefc afgehaald. Die versterking kon, volgens de Indische bladen, eerst in het begin van julij ce Canton aankomen, en zou daij, volgens de raeening dier bladen dadelijk aanvallenderwijze te werk gaan. Sir Henry Pottinget wiens vertrek uit Bornbay naar China thans gemeld wordt, is degene, die door het Britsche ministerie is afgezonden om in de leiding der onderhande lingen met de Chinesche regering den kapitein Eltiot te ver vangen aan wiens weifelingen en vertrouwen in de verzeke ringen der commissarissen van den Chinesclien keizer men het toeschrijftdat de Engelsehen in dezen oorlog schatten verspild hebbenzonder bun doel het weder-aanknoopen van voordeelige handelsbetrekkingeniets nader te komen. Hec valt echter in het oog, dat als deze nieuwe onderhan delaar met den admiraal Parker in China aankomt, daar reeds belangrijke gebeurtenissen kunnen voorgevallen zijn. PARIJS den 1 september. Overeenkomstig eene ministe riele circulaire van 28 julij II. zijn gisteren alle soldaten van het garnizoen van Parijs, behoorende tot de klasse van 1834 ontslagen. Men denkt, dat zoodra als de jonge lieden van de klasse van 1840, onlangs opgeroepen, eenige meerdere bekwaamheid in den wapenhandel zullen hebben verkregen alsdan aan die van de klasse van 1835 een voorloopig ver lof zal gegeven worden. De ministeriele bladen gaan voort met de departemen ten te vermelden alwaar de aigemeene raden zich gunstig voor de maatregelen van het gouvernement tot regeling der belasting hebben verklaard. De meesten hebben met eenpa- righeid hunne goedkeuring er aan gehecht; de andere met eene aanzienlijke meerderheid. Te Grenoble hebben verscheiden arrescacien plaats gehad ten gevolge, zegt men, der ontdekking van een geheim ge nootschap en van verborgen wapenen. De legitimistische bladen la France en la Quotidienne behelzen tegenwoordig dagelijks, aan hec hoofd hunner ko lommen, een gezondheids-berigc nopens de leden der gewe zen koninklijke familie; dat bij voorbeeld Z. K. H. de hertog 1 ■an Bordeaux veel beter wordt, dat de koningin Maria Theresla eene uitmuntende gezondheid geniet, enz. Schoon deze berigten op zichzelven weinig beteekenen, "vindt men het onbetamelijk om aldus berigten te geven die slechts aati het regerend stamhuis toekomen, en alzoo door sommigen ais eene aanranding der tegenwoordige orde van zaken aan gemerkt worden. De zinsneden in de bekende aanspraak van sir R. Peel waarbij hij het Fransch gouvernement grooten lof toezwaait en de noodzakelijkheid der eensgezindheid tusschen Engeland en Frankrijk betoogt, worden hier niet alleen als een waar borg voor bet behoud van den vrede beschouwd maar ook. als wapen tegen de oppositie aangewend die niet ophoudt zich te beklagen dat Frankrijk zijne achting in Europa heeft verloren, en weldra eene mogendheid van den derden rang zal worden. Van hunnen kant zeggen de oppositiebladen, dat de aan staande eerste minister van Engeland de Fransche redering slechts vleit, om haar ce gemakkelijker tot ontwapening te bewegen. Den 20 augustus is het rijtuig van den aartsbisschop van Parijs tusschen Sc. Flour en Lancalm door den bliksem getroffen, waarbij dien prelaat de muts van het hoofd is geslagen zonder hem eenig leed te veroorzaken doch een der geestelijken die hem vergezelde oncving eene ligte wond en een der paarden is gedood. BRUSSEL den 4 september. De daling in de prijzen der granen, ten gevolge van de meer gunstige weersgesteldheid en de boven verwachting voordeelige oogst, hebben eene zeer gunstige stemming bij de menigte te weeg gébragc. GRONINGEN den 1 september. De arrondissements- regtbank alhier, kamer kennis nemende van correctionele za ken, heefc den heer J. A, Fetz, tooneelspeleropposant te gen het vonnis dier regtbank dato 9 september 1840, bij verstek tegen hem gewezen, en waarbij hij, wegens hec in het openbaar en boosaardiglijk aanranden der regten van het koninklijk stamhuis, benevens de waardigheid en het feza^ van den Koning, alsmede wegens het smaden en honen van diens persoon, tot eene gevangenisstraf van twee jaren was veioordeeld, bij haar vonnis van heden vrijgesproken De beklaagde was door den heer advokaac Schaap in zijne ver dediging geadsisteerd. Men zal zich herinneren, dat de heer Fetz ter zake voorschreven in de procedure tegen Meeter Bolt en anderen is betrokken geweest. Gisteren avond ongeveer half 10 ure brak boven deze stad, nadat het op den dag buitengewoon warm was, een allergeduchtst onweder los, daar hec gedurende ruim een uur onophoudelijk bliksemde en donderde en het geheele zwerk zich als in vuur vertoonde vergezeld van een ailerontzec- tendsten stortregen waardoor vele overstroomingen veroor zaakt, vele regenbakken overgeloopen en een aantal goede ren bedorven zijn. Van ongelukken, door het onweder ver oorzaakt, hebben wij nog niets vernomen. NIJMEGEN den 3 september. In den avond van den 25 augustus 11. is tusschen de gebroeders Cornelis en Adriavus kakebeente Heerewaardenbij gelegenheid dat zij met wa gens hooi van het fort St. Andries kwamen, een twist ont- staan, welke al dadelijk in eene vechtpartij oversloeg. Na reeds door hunne kameraden gescheiden te zijnzijn zijvóór het veer te Heerewaarden weder handgemeen gewordenen is eerstgemelde als het slagtoffer gevallen, zijnde hij, door eene diep indringende steek in de borst, doodelijk gewond en eenigen tijd na de verwonding overleden. De vermoede lijke dader, Adrianus Kakebeen, welke men in verzekerde bewaring heefc willen nemenschijnc zich door de vlngc verwijderd ce hebben. BREDA den 3 september. Uit het Ginneken wordt ons van den 1 dezer gemeld Gisteren avond, omstreeks ten elf ure, sloeg de bliksem

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1