MIDDELBURGS CUE C O II A N N°. 106. Zaturdag 1841. 4 September. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. 23uitöchlauö. ÏS rT* t0t no® toe 'n ^en buister °°g noch oor ons ïw; le'kCnt1,e middelen van dienst konde zijn. De heer Colladon gelooft, dat het hem, onder gunstige oinstandigbe- en mo^ezou zijn, in zee mededeelingen op afstanden van 50 4 60 uren te doen. Zooveel veerkrachtigheid bezit het water. Ülcbcrlrtrtöcn. V;, De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek <en Tocyoorzigt, in ZEELAND residerende te Middelburg verwittigt bij deze de belanghebbenden dat zij hare ge wone Vergadering houden zal op Donderdag den Zevenden October aanstaande en verzoekt tevens allen welke dan verlangen toegelaten te worden tot het Heel-, Verlos- of Artsenijmengkundig Examenof tot dat van Oog-of Tandmeester of Drogistom hun daartoe strekkend request onder overlegging van de noodige bewijzen vóór den 20 dezer maand te doen toekomen aan Professor D. de Jonge, Voorzitter derzelve Commissie. Middelburg, den 3 September 1841 De Provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in Zeeland, Namens dezelve Js. de MAN Jz., Secretaris. FRANKFORT den 29 augustus. Te Gratz heeft den 19 dezer, in tegenwoordigheid des keizers en der keizerin, met veel plegtigheid de ontblooting plaats gehad van het metalen standbeeld, hetwelk de staten van Stiermarken voor wijlen keizer Frans den Eersten hebben doen oprigten. Het voet stuk voert het eenvoudige opschrift: Francisco I Austriac Imperatori Grata Stiria. Volgens onderscheidene berigtcn uit Zwitserland begon er in verschillende kantons onder de massa der bevolking eene vrij opgewondene stemming te heerschen, ter zake van het vraagstuk der Aargausche kloosters, hetwelk, naar het schijntbij den landdag vooreerst nog niet afgedaan zal wor den. In Aargau zelf, van waar door de Katholijken reeds vroeger verzoekschriften ten voordeele van de kloosters aan den landdag gezonden waren worden thans protestatien te gen het herstel der kloosters onderteekend en aan den land dag ingediend. Vier daarvan, welke 10,773 onderteekeningen droegen waren reeds aan den Aargauschen gezant toegezon den en er werden er nog meerdere voorbereidwaaronder alleen dat van het district Lenzburg reeds door 15,573 per sonen onderteekend was, In het kanton Zurich waren tegen den 29 augustus twee volksvergaderingen beschreven, ten einde over de bedoelde zaak te beraadslagen en een ver zoekschrift aan den grooten raad te teeltenen, houdende, dat de Zuricher gezanten op den landdag gelast mogten worden om met de door Aargau laatstelijk aangeboden concessien genoegen te nemen. Ook in Genève, Thurgau, Schaffhau- sen en Glarus openbaarde zich ten deze eene buitengewone gisting, welke te meer bekommering wekte, daar de Aar gausche aangelegenheid op die wijze eene vereenigingsleus zou kunnen worden voor de tegenstanders der reactionnaire partij. Kortelings geleden is te Florence uitspraak gedaan in het proces, gevoerd door een uit het gevolg van den dey van Algiers tegen eenen Joodschen koopman te Livorno met name Busnackdie in verdenking stond van een gedeelte der aan den laatsten dey van Algiers toebehoorende schatten ont vreemd te hebben. De dey had aan dezen namelijk verze gelde kisten ter bewaring gegevenen deze vond men nader hand met kiezelsteenen opgevuld. Twee der voorname ge tuigen waren gestorven, weshalve het zeer moeijelijk was om den diefstal te bewijzen. Onderscheidene der voornaam ste regtsgeleerden waren in dit proces opgetreden, hetwelk reeds sedert het jaar 1832 aanhangig was. Busnack is schul dig verklaard en tot teruggave van het ontvreemde, tot be taling der proces-kosten en tot 2ojarige galeistraf veroor deeld. De laatste straf is echter, in aanmerking der 8 jaren die hij reeds in gevangenschap doorbragt, in tweejarigen dwangarbeid in een verbeterhuis veranderd. De veroordeelde heeft van dit vonnis bij het hof van cassatie te Florence ge appelleerd welks uitspraak men binnen kort te gernoet zag. Door verscheidene proefnemingen heeft zich professor Colladon in Waadland overtuigd dat 'net water tot heden toe de best geschikte leider van geluiden is. Op dezen grond heeft hij eenen klank-teleskoop uitgedachtdoor middel van welken hij onder het water voortgebragte klanken hoort die op eenen afstand van een uur gaans in drie seconden tijds hoorbaar worden. De heer Colladon nam zijne eerste •proeven daar, waar het meer, tusschen Rollen en Thonon de grootste breedte houdt, en eindelijk strekte hij de proe ven uit over geheel de breedte van het meer. Hierdoor is nu een nieuw middel van mededeeling gevonden, hetwelk ten allen tijde bij nacht zoo goed als bij dag, bruikbaar Dezer dagen is te Maagdenburg, door de aldaar gele- gerde afdeeling pioniers, eene proef genomen met een aan de voeten verbonden werktuig, hetwelk men den naam van zwemschoenen geeft, waarmede de manschap gewapend op het water liep. Deze proef is naar wensch uitgevallenen men meldt, dat een deel pioniers op eene geregelde wijs in het gebruik van zoodanige zwemschoenen geoefend zal worden, /ankrijk. PARIJS den 30 augustus. De beraadslagingen van een twintigtal departementale raden zijn thans reeds bekend; 19 daarvan hebben zich voor de maatregelen van het gouverne ment met betrekking tot de omschrijving der belastingen ver klaard. Alleen die van het departement du Nord heeft be sloten tot een adres aan het gouvernement. Men heeft hier berigt van een vreesselijk onheil ter zee. De stoomboot Erié is namelijk, den 9 dezer, in de vaart tusschen Buffalo en Chicago, in brand geraakt en van de 200 personen die zich aan boord bevonden waaronder 150 Duitsche landverhuizers, zijn 170 omgekomen. Het dagblad le Toulonnais schrijft uit Oran van den 15 augustus dat de toebereidselen voor den veldtogt van het najaar aldaar reeds begonnen waren. Eene expeditionnaire kolonne zou in de maand september naar Mascara optrekken men zou het grondgebied dier stad bezaaijen en door srerke detachementen den oogst doen bewaken. In de omstre ken van Oran was het in den laatsten tijd zeer rustig, het geen men toeschreef aan de noodzakelijkheid waarin de emir zich bevond om aan zijne verschillende vijanden gelijktijdig het hoofd te bieden. Zijn mededinger, de bey van Ain- Madhy Tedjinihad een korps troepen tegen Abd-el-Kader geworven, die met een groot gedeelte van zijn leger tegen Tedjini opgetrokken was. De Arabieren maakten van de ge legenheid der verwijdering van Abd-el-Kader gebruik, om vee en andere levensbehoeften ter markt van Oran te brengen. De onveiligheid der straten van Parijs wordt verregaan de niet alleen wemelt het er van zakkenrolders, maar men wordt er, zelfs bij nog klaarlichten dag, gewelddadig aan gerand; nog eergisteren zijn een heer en eene dame, ten 7 uie des avonds, in de straat St. Denis, door eene bende van 7 of 8 afzetters aangevallen terwijl de heermet name So- tiaszich zoo goed hem mogelijk was te weer stelde, is een der afzetters hem naar den kraag gesprongen om Kern zijn horologie te ontnemen, maar heeft niet anders dan den gou den sleutel kunnen vermeesteren. Ofschoon de straat op dat oogenblik vol menschen was, is niet een dier afzetters ge grepen geworden. I11 eene andere wijk, maar later in den avond, is gisteren eene madame Lord, eene stille, reeds be jaarde rentenierster, in het naar huis gaan, aangerand gewor den door 3 mannen die begonnen zijn met haar den mond met eenen doek te stoppen, en voorts overgegaan zijn tot het uitplunderen een der dieven had haar reeds haren om- stagdoek afgerukttoen het naderen der politie-wacht de af zetters gedwongen heeft de vlugt te nemen. Ook van deze boosdoeners is er niet een gearresteerd. De ongelukkige mis- handelde vrouw is in eenen wanhopigen toestand. liet ministeriele Journal des Cébats behelst een arti kel waarin het de Europesche mogendheden in het algemeen en Frankri,jk in het bijzonder oproept, om bij de Ottoman- nische regering aan te dringen op maatregelen tot betere be scherming der Christenen tegen de dwingelandij der Turken. De gebeurtenissen op Candia geven aan dit blad daartoe aan leiding. Het Joural des Débats zegt geen voorstander ge weest te zijn van comitésdie men tot ondersteuning der in opstand zijnde Candioten wilde oprigten, maar thans, nu die opstand gedempt is, de stem der menschelijkheid voor ongelukkige Christenen te moeten verheffen. Het hangt een treurig tafereel op van de jammerlijke ontvolking van Can dia onder de Turksehe en Egyptische overheersching. Men leest heden in den Reparateur de Lyon Er is reeds sedert eenigen tijd gesproken van het voor nemen van den koning van Sardinië, om gevolg te geven aan het bestaande planom eene boring in den keten der Al pen te maken, ter bevordering der reeds veelvuldige wegen van gemeenschap, die er tusschen Frankrijk en Italië bestaan. Thans verneemt men hieromtrent nader. Het schijnt dat men de noodzakelijkheid heeft erkend om den tegenwoordi- gen weg van Suze af te verlaten en den berg Cenis ter zijde te laten liggen. De voorgestelde weg zal moeten loopen over Oulx, voorts de Doire langs afzakken en vervolgens weder opwaarts gaan door een eng dal, hetwelk ten noordwesten voert tot onder aan den zeer hoogen piek, waarvan de wei nig breede grondslag evenwel het doen zal veroorloven van eene boring, die in geen geval eene meerdere lengte dan van 8000 meters zal behoeven te hebben. Die tunnel zou ten noorden uitkomen aan een liefelijk dal, hetwelk de engte van Maurienne en den tegenwoordigen weg, beneden het vlek van Saint-Michelvereenigt." s GRAVENHAGE den 31 augustus. Reeds heden morgen omstreeks half 9 ure is Z. M. de Koning van Tilburg inde- ze residentie teruggekeerd. Z. M. heeft dezer dagen benoemd tot luitenant-kolo nel den gepensioneerden majoor M. J. Brepaelstijdelijk directeur van 's Rijks magazijn van kleeding, equipering, kampements-effecten en hospitaal-fournitures te Delft, en tot majoor, den gepensioneerden ritmeester .7. Reviusadminis trateur van kleeding en wapening bij het regement grenadiers zijnde deze rangverhoogingen echter zonder bezwaar van 's Rijks schatkist. Men schrijf: uit Kamenzin Silesie het buitenver blijf van HH. KK. HH. Prins en Prinses Albert van Pruis- senhet volgende, onder dagteekening van den 23 dezer: Morgen zal hier de geboortedag van Z. M. Koning Wil lem Frcderik, graaf van Nassau, met luister gevierd wor den. H. K. H. Prinses Albert heeft schikkingen gemaakt, om op dien dag aan hare on'derdanen te Kamenz een volksl feest te geven. Er zijn niet minder dan 250 personen ge- noodigd die op kosten der Prinses zullen gespijzigd wor den. Het feest zal door muzijk en zang opgeluisterd worden," Den 28 is van Harderwijk te water naar het Nieuwe- Diep vertrokken een detachement sterk 62 onder-officieren en manschappen onder bevel van den 2den luitenant der infanterie IV. L. Bollaertz vergezeld van de ede luitenants der infanterie E. van Ketwichvan Bloemen IVaanders en P. H. Kosterden 2den luitenant van de genie F. van Lelij- veld, en den officier van gezondheid 3de klasse Scbwa- nefeldom aan boord van het schip Catharina Johanna schipper C. Jaskiover te gaan en naar Java te worden over gevoerd. Naar men verneemtis in het laatst gehouden comité- generaal van de Tweede Kamer der Staten Generaal besloten, dat de lijsten der pensioenen, wachtgelden en afloopende betalingen gedrukt zullen worden. De afdeelingen van de Tweede Kamer zetten dagelijks het onderzoek over verschillende aanhangige ontwerpen van wet voort. Uit het onderzoek van het ontwerp van wet, nopens den overgang van de uitgestelde in de werkelijke schuldin de afdeeling van de Tweede Kamer der Staten-Generaal blijkt, dat verre de groote meerderheid der leden van gevoe len is dat de wetgever de bevoegdheid heeft eene conver sie of overgang van schuld, als ten deze beoogd wordt, te gelasten; dat hij hetzelfde regt heeft om in 1841, in het welbegrepen belang des vaderlandsfinantiele maatregelen uit te denken en te beramen, als de wetgever in 1814 bezat, om die bepalingen vast testellen welke in de wet van 14 mei 1814 voorhanden zijn. Men beweerde dat men niet met eenigen grond zeggen kan, dat hier de conditiën vaneen bilateraal contract zouden geschonden worden; dat, in den striktsten regtskundigen zin, in 1814 zoodanig contract niec is gesloten; dat men wel, in het belang van de schatkist, zoo als toen ongelukkiger wijze is begrepen geworden het uitzigt op eene kansloterij heeft geopend doch dat he: al toos aan den wetgever vrij staat, in het belang des lands die loterij als het ware op te heffen en te vernietigen mits aan de belanghebbenden teruggave geschiede van de vvezen- lijke waarde welke de kans heeft die men hun in handen heeft gegeven. Men gelooft ook dat de wetgever bevoegd is dit equivalent te bepalen en datbij de volstrekte onmo gelijkheid, welke er naar het oordeel der leden die de zaak dus beschouwen, bestaat, om den jaarlijkschen overgang over eenkomstig art. 8 der we: van 1814 te doen plaats hebben, het als het ware een piigt der Regering en der wetgeving ge worden is, naar een middel, hoewel soms moeijelijk en be zwarend uit te zien om erger kwaad te voorkomen. Andere leden erkenden de hooge moeijelijkheid van het vraagstuk en waren niet zoo stellig overtuigd van het regt des wetgeversom tot zoodanig een maatregel van verpligte conversie over te gaan. Men wilde niet beslissen, of hier naar de strikte regelen des regtseen unilateraal of bilateraal contract zou bestaan doch hield het voor zeker dat, door eene voortdurende opvolging en volbrenging der vastgestelde bepalingeneen regt voor de houders der schuld geboren was, waaraan men zich, de mogelijkheid eens bestaande, behoorde te houden. Men beweerde dat bier ongetwijfeld eene kans aan de houders was geopend dat eene voortduren de loterij was uitgeschreven en het was hun nu zeer twij felachtig of men zeggen kon en mogtdat de loterij niec vervolgd zou wordenmaar daarentegen de waarde van de kansen naar zekeren willekeurigen maatstaf berekend zou terug worden gegeven. Men vond echter eene verdediging voorde regtvaardigheid van de voorgestelde finantiele operatie in de volstrekte onmogelijkheid, welke men erkennen moest om de oorspronkelijke beloften te houden, en in de dringende noodzakelijkheidom cot het doen eener poging tot redding van onze finantien over te gaan. Naar het oordeel van deze leden en van vele anderendie zich hierbij voegden had men de zaak in 1814 bedorven door de creatie van een twee-en-half pets. in stede van een vijf pets. fonds een maatregelwelke het doen van aflossingen geheel onmogelijk heeft gemaakt, en ons thans in de positie stelt, om naar een groot, hoewel moeijelijk, redmiddel uit te zien. Andere leden verklaarden zich voor als nog niet te kunnen overtuigen dat de tegenwoordige wetgeving het regt en de bevoegdheid zou hebbeneene verpligte conversie of over gang der uitgestelde schuld te gelastenzij houden de wet van 14 mei 1814 voor eene zoodanige constitutive bepaling omtrent het herstel der nationale schuld zoo als het opschrift der wet ook luidt, aan welke men zich, boe bezwarend het ook moge zijn, houden moet, zal men zich niet blootstel len aan het verwijt, van aan het gegeven woord ontrouw ge worden re zijn. Zij gevoelen, even sterk als de overige leden het belemmerende der wet van 1814, doch kunnen de vrees niet onderdrukken, hoe het aannemen van het principe der voordragtdat de wetgever al de houders der geopende kan sen zal kunnen noodzaken van het loopen van die kansen af stand te doen tegen eene door den debiteur eigendunkelijk bepaalde schadevergoeding, eenen schok aan het crediet van den Staat zal kunnen gevenmisschien in de gevolgen scha-

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1