zeetijdingen' Russische Pelterijen. Werkinrigting voor Behoeftigen te Vlis sin gen. BEENDERENMALING en BEENDEREN- BEMESTING. DORSCHWERKTUIG VAN VAN RIJNBERK. ADV ERTENTI EN. De ondergeteekende is, uiterlijk tot den 7 September, bij den Heer Buitendijk te GOES, te ontbieden of te spre ken over alle Ooggebreken, die door doelmatige BRILLEN te herstellen zijn. omwerp zijn bepaald op morgen (maandag)des namiddags ten twee ure. Daarna heeft de commissie tot de verzoekschriften verslag *op eenige adressen uicgebragtonder anderen op een ver zoekschrift van notarissen uit het arrondissement Nijmegen die de bezwaren aan de Kamer openleggenwelke het hun in de uitoefening hunner ambtsbetrekkingen is voorgekomen uit de bepalingen van ons burgerlijk wetboek, ten aanzien der vereffening van boedels, in welke minderjarigen betrok ken zijn voort te vloeijen. Z. M. heeft den veroordeelden voormaligen boekverkoo- per IV. GVerv/oet gratie verleend van al de tegen hem uit gesproken schavotstraffen. De smeekingen der-huisvrouw van dien veroordeelde schijnen tot dit besluit niet weinig te heb ben medegewerkt. 's GRAVENHAGE den 30 augustus. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden zijn de be raadslagingen gehouden over het ontwerp van wet, nopens de indeeling van het hertogdom Limburg in regterlijke arron dissementen en kantons. Ter stemming overgegaan zijnde, is het ontwerp met algemeene stemmen aangenomen en aan de Eerste Kamer verzonden. De commissie tot de verzoekschriften heeft verslag ge daan Bij monde van den heer van Hoorn van Burghop een adres vairC. van der Tuukte Haarlem, die een plan tot aflossing en vernietiging der uitgestelde schuld voordraagt. Bij monde vzn den heer de Man: 1. op een adres van geneeskundigen uit Zeelanddie zich beklagen over de bij de wet van 25 mei 1838 vastgestelde bepaling, waarbij het den geneesheeren ten platten lande vergund wordtgenees kundige middelen te leveren en 2. op een adres van spij- kerfabrijkanten te Roermondedieter bescherming van hunne nijverheideen verhoogd inkomend regt verzoeken ten einde den invoer van spijkers uit Belgie tegen te gaan. Al deze verzoekschriften zullen ter griffie worder neder- gelegd. Bij de Kamer is een verzoekschrift van eenen commissio nair in effecten te Amsterdam ontvangenbetrekkelijk het aanhangig wets-ontwerp nopens den vervroegden overgang van uitgestelde in werkelijke schuld. Dat verzoekschrift is aan de commissie tot de verzoekschriften toegezonden. De vergadering is tot nadere bijeenroeping gescheiden. MIDDELBURG den 1 september. Er zal op den 16 de zer maand door den heer staatsraad gouverneur dezer pro vincie of bij afwezigheid door een der leden van de gede puteerde Staten, in bijzijn van den hoofd-ingenieur van den waterstaat in Zeelanddes voormiddags ten 11 ure aan het lokaal van het provinciaal-gouvernement alhier worden aanbe steed het doen van eenige herstellingen aan 's Rijks grooten weg des i sce klasse no. 3 loopende over de eilanden Walche ren Zuid-Beveland en Tholenmet deszelfs onderhoud tot den 1 junij 1842, en zulks voor elk eiland in één perceel. Uitvoerig zijn de berigten uit Noord-Braband, in het vermelden der plegtigheden en vreugdebedrijven bij 's Ko- nings bezoek in die provincie. Uit Tilburg wordt berigt, dat Z. M. zaturdag voormiddag het kamp van Reijen heeft bezochthebbende er groote manoeuvres der kavallerie plaats gehadonder bevel van den generaal Dumonceau terwijl twee batterijen rijdende artillerie, onder het kommando van den majoor van dat wapen Delecourtin de nabijheid van de vijf Eiken naar den schijf hebben geschotenen wel door eene dezer batterijen met het nieuwe materieel. Het bestuur van hec departement Vlissingen, der Neder- landsche maatschappij ter bevordering van nijverheid, geeft, overeenkomstig deszelfs circulaire van den 16 augustus 1839, het navolgende verslag nopens de fVerkitirigting voor Behoef tige» door de zorg van dit departement, in evengemeld jaar, tot stand gebragt. Het allereerst stelt het zich ten pligt, dankbare erkentenis toe té brengen aan die menschlievende stad- en landgenoo- tenwelke, door hunne geldelijke bijdragen, even als in het eerste jaar, ook in den afgeloopen winter, het nuttig oog merk dezer inrigting van weldadigheid hebben bevorderd hulde zij toegebragt aan het bestuur dezer stad aan het de partement der marine alhierwelke op deze en gene wijze ons hebben ondersteund, om, bij het klimmen van den nood, in den zoo harren winter, het lot van vele nooddruftigen te verzachten. Hetzij ons vergund tevens dankbare melding te maken wegens het edel aanbod van den heer A. Ruysch alhier, 0111 de opbrengst van een door denzelven uit te geven Drama ten behoeve dezer werkinrigting te doen strekken. Men had zich, in overeenstemming met de gewone mid delen, even als bij den naderenden winter van 183P 1 84° slechts tot de opname van een dertigtal behoeftigen bepaald, doch de gestrengheid en aanhoudendheid des afgeloopen win ters, koude, volslagen armoede, bragten zoo velen aan de poorten dezer werkinrigting, smeekende en biddende om ar beid, dat het bestuur, geheel doordrongen van het heilzame om door hec geven van arbeid onderstand te verschaffen naar middelen omzag en in het werk steldeten einde het getal arbeidenden te vermeerderen, hetwelk dau ook gaande weg tot 80 personen aangroeide. Geruggesteund door de medewerking der stedelijke regering werd eene rencelooze door het bestuur persoonlijk gewaar borgde geldleening met het beste gevolg beproefd ten einde op deze wijze de voorschotten aan dagloonen en den aan koop van materialen te bestrijden. De werkzaamheden in de werkinrigting hebben bestaan: 1. In het maken van koperen spijkers en plaatjesten dien ste van 's Rijks marine 2. In hec fabrijkmatig vervaardigen van klompen in kurk snijden en 3. In het maken van werk of touwpluizen voor hec de partement der marine alhier. Gedurende dezen langdurigen winter heef: men niet slechts met eene buitengewone vermeerdering van behoeftigen te kam- |pen gehad, maar het begin eener klompenmakerij en touw- pluizerij heeft noodwendig eene betrekkelijke vermindering van opbrengst te weeg gebragten desniettemin is de waar de van b. v. ƒ1,00, door de werkinrigting op ongeveer f 1,60 gebragt. De kurken zijn in dat jaar beter dan in het voorgaande jaar gesnedenhet maaksel der spjjkers en plaatjes laat weinig te wenschen over; het gepluisde touw heeft de goed keuring weggedragenterwijl door doeltreffende maatregelen ook de eerste klompen niet slechts bruikbaar zijnmaar veler verwachting hebben overtroffen. De giften van vele ingezetenen en van elders hebben op- gebragt de som van f 278 55. Onder zulke moeijelijke omstandigheden als hierboven ont wikkeld zoodanige resultatenals vruchtbaar middel van onderstand te erlangen, doet te zeeral het heilzame dezer inrigting uitkomen, zien wat het is en wat het worden kan, wanneer gaande weg de arbeidende in zijn werk vorderingen zal maken, dan dat het noodig zou kunnen geacht worden, dat nut door omhaal van woorden te betoogen. Waarde stadgenootenhec bestuur roept bij vernieuwing uwe medewerking inom het lot uwer behoeftige nacuur- genooten in den aanstaanden winter, te verzachten, waar toe de gewone inschrijvingsbiljetten aan uwe woningen ge bragt en afgehaald zullen worden; het heeft redenen genoeg op uwen welwillenden bijstand te rekenen, en het departe ment Vlissingen der Nederlandsche maatschappij ter bevorde ring der nijverheid, zamengesteld uit mannen wier ernstig streven het isom de bedelarijden lediggang en den or.za- ligen aankleve van dien te weren, zal het immer tot des zelfs schoonste bemoeijingen rekenen, de opgemelde PVerk- inrigting voor Behoeftigen te besturen en in stand te doen houden. Vlissingen, den 30 augustus 1841. Het bestuur voornoemd W. F. CAMP, Vt. Op last van hetzelve W. de KRUYFF, Secretaris. In hec Tijdschrift voor Nijverheid (Haarlem 1840) vindt men van den hoogleeraar van Hall eenige voorden Landbouw belangrijke mededeelingenvan welke wij de volgende over nemen -. Onder dezen titel komt in de Handelingen van het Pro vinciaal Genootschap in Noordbrabandïste deel, 3de stuk bl. 167206, eene verhandeling voor van jhr. A. Martini van Gejfen, waaruit wij het volgende mededeelen. Volgens genomene proeven geschiedt het malen der been deren op de eenvoudigste wijze in eenen gewonen oliemolen, onder welks steenen men de beenderen naar verkiezing grof en fijn, zelfs zeer fijn kan malen, zoodat men tot deze be werking geene kostbare of vreemde werktuigen van elders noodig heeft. De 100 Ned. ponden fijn gemalen beenderen kosten hem, de aankoop en het maalloon te zamen, op zijn hoogst 4, terwijl half fijn en half grover gemalen beende ren, als slechts ééne maling behoevende te ondergaan, op 40 ets. minder geschat worden (bl, 174). Vervolgens geefc de schrijver (bl. 175—199) een aantal uit verschillende wer ken ontleende, vaak zeer uiteenloopendeberigten over het meer of min voordeelige dezer beenderen-bemesting waarvan de hoofdzakelijke uitkomst echter deze isdat de schrijver deze wijze van bemesting in hec algemeen als voordeelig meent te mogen beschouwen, rekenende hij de gemiddelde hoeveel heid gemalen beenderentot bemesting van één bunder lands noodig te kunnen opgeven Voor bouwland, het eerste jaar 1800 Ned. ponden. Het tweede en volgende jaren 1400 Voor kunst weiden, het eerste jaar 1200 Het tweede en volgende jaren 900 Hij bevestigt het nut der beenderenbemescing door eigene proeven, gedeeltelijk in het klein, op tuingrond, met schor seneren worcelen, radijs, ajuin en aarbeziëngedeeltelijk op gewoon bouwland mee Italiaansch raygras, met boek weit, erwten en haver; gedeeltelijk op weiland, en meestal vergelijkender wijze, genomen; waaruit het nut der beende- renbemesting, ook voor volgende jaren, ten duidelijkste zigtbaar was. De meer gemakkelijke verkrijgbaarheid der gemalen been deren en de hiermede gepaard gaande mindere kostbaarheid zullen thans waarschijnlijk wel tot meer algemeene en her haalde proefnemingen uitlokken, op dat, zoo dit middel, gelijk het zich laat aanzien, wezenlijk nuttig is, deze mest- scof niec langer in zoo aanzienlijke hoeveelheden uit ons land naar elders vervoerd worde. Dit werktuigbeschreven en afgebeeld in het Tijdschrift voor NijverheidV, bl. 224228, schijnt meer en meer in gebruik te komen. Althans in den Vriend van den Landman IIIbl. 296297, leest men, dat het bij den heer Stuart onder Beverwijkin gebruik is. De heer baron van Lynden te Hemmen, meldt (ald. bl. 297), dat hij het werktuig bij den heer van Rijnberk, te Buren, juist in 15 minuten 104 garven of eene vim tarwe heefc zien uitdorschen, waarbij het werktuig door één paard zonder buicengewone krachts inspanning werd gedreven, en het graan volkomen goed uic- gedorschc werd „Eene bijzonderheid," zege de heer van Lyndent. a. pl., in de beschrijving en teekening niet ver- meld en toch van groot belang (welligt eerst later uicge- dacht), is, dat de spil, waaraan het kruis en de vlegels n hangen, eenigzins kan verschoven of verzet worden, om n de vlegels nader bij of verder af te doen rondgaan over het blokwaarover de garf geschoven wordt." De kosten van het werktuig beloopenvolgens nadere berekening van den maker, 200. Ook de heer van Brakel heefc in de Betuwe een dorsch- wcrkcuig van den heer van Rijnberk doen vervaardigen het welk (volgens hetzelfde Tijdschrift, IV, bl. 91) de uit - muntendste diensten doet. Er schijnen reeds meer navolgingen en wijzigingen van dit werktuig in ons vaderland te bestaaneen nieuw bewijs dat voorzeker niet alle landbouwers traag zijn in het beproe ven van nieuwe uitvindingen in hun belangrijk vak. De landman .7. H. Leuringh, te Tolbertin de provincie Groningen, heefc, naar de daarvan in hec Tijdschrift der maatschappij gegevene beschrijving, genoemd werktuig doen vervaardigen door den molenmaker A. van der Heide°op de Leek, waarbij echter eenige verbeteringen, naar hun inzien tevens zijn aangebragc. Ook bij jhr. J. Hora Siccama van de Harkstede is dit werktuig reeds in gebruik en schijnt wel te voldoen. MIDDELBURG den 1 september. Gisteren is ter reede van Vlissingen gearriveerd het brikschip de Atalante kapi- tein W. Veeneman, van Suriname. VLISSINGEN den 1 september. Voor Antwerpen be stemd zijn alhier ter reede gekomen: Neptunes, C. Barch- mann, van Gochenburg en TetjeR. A. Hinrichsvan Me melbeide mee houtwaren. En voor Brussel bestemd: GeorgeH. W. Poelman, van Riga, mee houtwaren. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: de TelegraafH. lbider, naar Bre inen, met stukgbederen; le Saint Pierre L. Buhé naar Ha- vre-de-Grace met zink; JVilhelminaJ. H. Schottey, naar Villa-Nova, met ballast; le Berger, P. F. Gerbrand naar Londen, met schors; Johannes Minde, C. Cortzennaar Larwich, met suiker; MichaelJ. Blaauw naar Bergen, met ballast. En van Gent: Delphine H. Abrahams, naar Riga, met ballast. VERE den 1 septemberHeden is alhier ter reede gear riveerd de Engelsche brik John Marykapitein J. Lave- rick van Sunderland met steenkolen, naar Middelburg. HEDEN namiddag om drie ure vervolg der VERKOO- P1NG van BOEKEN, in de lange Noordstraac C. 31, I)e Notaris D. Uyttenhooven zal op' Vrijdag den 3 Sep tember 1841 des namiddags ten 3 ure, in de Sociëteit ia Belle Alliance aan de IJzeren Brug te VLISSINGEN in tegenwoordigheid van den Heer Kanconregter van hec Kan ton Vlissingen, publiek presenteren te verkoopen: Een HUIS en ERVE, met daamevensstaand PAARDEN STAL en WAGENHUIS, zeer geschikt voor het beroep van Stalhouder, hetwelk daarin is uitgeoefend staande en gelegen te Vlissingenop de groote Markt, Wijk C. No. 47. Eene LEDIGE ERVE, groot 5 Roeden 30 Ellen, me de gelegen aan de groote Markt, tegen het Waaigat in den Bakkersgang, te Vlissingen; En Een PAKHUIS, staande en gelegen te Vlissingen, in de Schoolstraat, Wijk D. No. 185 en 186. Daags vóór en op den dag der Verkooping voor een ieder te zien en inmiddels uit de hand te koopte bevragen bij den Eigenaar, Adriaan Groenenbergen ten Kantore van ge noemden Notaris. NB. Deze Verkooping zal precies ten drie ure plaats hebben, zonder, volgens gewoonte, daarmede te wachten tot vier ure. J)e ondergeteekendeCharles Milloteigenaar geworden zijnde van de TENT EVEN BUITENaan de Haven alhier, recommandeert zich op het vriendelijkst aan zijne Begunsti gers, in het uicoefeneu van deszelfs betrekking als Kastelein onder belofte van eene allezins zoo active als civile bedie ning te zullen doen daarstellen. Middelburg, 31 Augustus 1841. C. MILLOT. J. A. HESS geoctroijeerd Gezigt- en Oog heelkundige te Middelburg. Ontvangen hec met de warmte zeer aangenaam verfris- schend CHAMPAGNE-GEM BER-BIERbij Theysse k 45 cents per Flacon en bij Pilaark f 2 per vijf Flacons zonder de Flesschen. U't de hand te koop een zwart langstaart Merrie gedres seerd RIJPAARD, Huzaren-taille, gecroiseerd Ras; te be vragen bij de Stadsdrukkers C. IV. Altorjfer. In lossing C. Verstraatemet het Schip Hamelberda van Brussel, met Beuken VAAMHOUT, BUSKOLEN en MUTSAARD. Bij den ondergeteekende zijn te bekomen beste zware SPEEKEN, tot een El Nederlandsch vanéén jaar en van dit jaar oud. Ldt. de ZEEUW, TeerpakhuizenP. 255. BLOEMBOLLEN bij C. van de Putte, Pottemarkt. J). JACOBOWICZ verwittigt het geëerde Publiek, dat hij is uitgepakt in de Abdij alhier, met zijn welbekend groot Magazijn vervaardigde PELTERIJEN, voor Heeren en Da mes. Zijn Magazijn is voor een ieder te bezigtigen om te aanschouwen hoe de Natuur buicenslands allerlei soorten van Bont voorebrengt. De Berlijner Ochtendjassen worden voor Fabrijksprijs verkochc. Blijft nog eenigen tijd. Tegen November eene WERKM EID goed met de Wasch kunnende omgaan benoodigd adres bij de Uitgevers dezer Courant. £ene bejaarde Burger DIENSTMEID tegen November benoodigd adres bij den Boekverkooper Hendrikse. £)en BOODSCHAPSMEISJE benoodigd Kortendelft G.7. TEIt DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 2