MIDDEJLSSUliGSCIÏE I C IJ R A N°. 103. Zaturdas 1841. 28 Augustus. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. fluMicatic. NIEUWSTIJDINGEN. H3nit0dïlaufc. JTvïïiifivijfï. ilebcsrlatróctt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der In- en Opgeze- tenen dat Ilun Edel Achtbaren door Zijne Majesteit DEN KONING, bij Hoogstdeszeifs vertrek uit deze Stad de ver- eerende taak is opgedragen tot liet betuigen van Iloogstdes- zelfs tevredenheid over en erkentelijkheid voor de veelvul dige blijken van gehechtheid, aan Hoogscdenzelven gegeven ge durende den tijd welke Zijne Majesteit, benevens de Konink lijke Prinsen, binnen deze Stad hebben doorgebragt. Burgemeester en Wethouders zich van dien aangenamen last kwijtende, achten het zich ten pligt ook van hunne zijde de In-en Opgezetenen, van wat rang of stand ook, hunnen opregten dank toe te brengen voor de allezins toegevende en vleijende wijze op welke zij het Stedelijk Bestuur hebben ondersteund, en alzoo medegewerkt ten einde 's Vorsten ver blijf alhier zoo veel mogelijk op te luisteren en te veraan genamen, mitsgaders voor de goede orde en de gepaste vro lijkheid, welke, als bij alle dergelijke plegtighedenook wederom bij dit feest de goede gezindheid der Burgerij heb ben gekenschetst. En zal deze worden gedrukt afgekondigd en aangeplakt mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 27 Au gustus 1841. Burgemeester en Wethouders der Stad Middelburg, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. FRANKFORT den 22 augustus. Het berigt der toetre ding van Frankrijk tot het tractaat wegens de sluiting der Dardanellen heeft te Konstantinopel groote vreugde veroor zaakt en den invloed van den Franschen gezant de Pontois op de Porte sterk doen toenemen waarvan hij zich schijnt te bedienen om haar ter gunste der Christenen in Syrië te stemmen. Voor het eerst sedert vele jaren had dc pccc sM) wo- der in de Turkscbe hoofdstad vertoond. Voor de slagtoffers van den brand te Smyrna was eene in schrijving geopend, en de sultan had eene zeer milde gift ten hunnen behoeve gedaan. MAAGDENBURG den 19 augustus. Gisteren avond ten 9 ure is op den spoorweg van hier naar Leipzig een *verschikkelijk ongeluk voorgevallen. De avondtrein kwam met volle snelheid herwaartstoen een baanwachtermen weet nog niet door welk ongelukkig toeval, het sein gaf tot het afzenden van eene hulp-locomotief. Deze locomotief ver trok aanstonds en stiet op den aanvliegenden avondtrein. De president der spoorweg-directie, de heer staatsraad Luny en vijf beambten werden zwaar gekwetst, terwijl drie be- ambten aan de bekomene wonden dadelijk overleden. Bui tendien zijn nog onderscheidene passagiers doch gelukkiglijk niet zwaar gekwetst. PARIJS den 23 augustus. De koninklijke familie die nog altijd te Eu is, heeft gisteren, aan boord der brik Ia Reine jimelteeen zeetogtje gemaakt, en zich verlustigd met een spiegelgevecht, dat tusschen eene ter reede liggende stoom boot en twee andere oorlogsvaartuigen werd gehouden. De hertog van Aumalc is gisteren aan het hoofd van zijn regement, te Lyon gearriveerd en met veel geestdrift ontvangen. Door het dagblad le Tetnps was gisteren de verzekering gegeven dat de ministers besloten hadden den maatregel der opschrijving voor de directe belastingen overal in te trekken. Dit berigc wordt van den kant der regering zeer euvel opge- - nomen; niet slechts wedersprekeu de ministeriele bladen het ten stelligste met bijvoeging dat het ministerie meer dan ooit besloten is dien maatregel trots allen wederstand, door te zetten, maar op genoemd dagblad en zelfs op die, welke zijn artikel overgenomen hebben is beslag gelegd. Intusschen heeft de tegenstand zich ook in de noordelijke departementen en te Rijssel vooral op eene verontrustende wijze vertoond maar de welgezinde ingezetenen schijnen se dert de laatste dagen meer en meer overtuigd, dat ourussto- 'Iters, zoo van de republikeiiïsche als legitimistische partij, hen tot de werktuigen hunner vijandige ondernemingen heb ben willen maken; velen althans, zoo te Toulouscals elders, ■welke vroeger hunne deuren voor de beambten gesloten had den hebben nu zelve verzocht dat de opschrijving ten hun nent mogt geschieden. De onlusten te Rijssel zijn in den avond van vrijdag zelfs zeer belangrijk geweest. De autoriteiten waren te weten gekomen dat het voornemen der oproermakers was om hun nen aanslag op de prefectuur en de telegraaf te ondernemen. Werkelijk zijn belangrijke volkshoopen voor dej prefectuur verschenen, veel geschreeuw en bedreigingen uitende, ter wijl zij met Siteenen wierpen en de glasruiten insloegen. Zij cischten met geweld de in vrijheidstelling der op het citadel gevangen gehouden personen. De sommatien zijn gedaan eene compagnie voltigeurs heefc de zamens.nolingen uiteen gedreven. Een detachement van de nationale garde kwam op hetzelfde oogenblik om het hotel van de prefectuur te ont zetten waarop de oproerlingen zich naar de paradeplaats begaven. Aldaar vernieuwden zich- de tooneelen op eene verschrikkelijke wijzede troep,:n werden met eene menigte steenen begroetwaardoor twee kurassiers gewond werden. In eene der straten deed men eene- poging om eene barri- kade op te werpen die echter terstond door de voltigeurs werd verijdeld. In den avond zijn een 15tal oproerlingen gevangen genomenbij welke gelegenheid een commissaris van policie gekwetsc is. Een hycaillon van de nationale gar de heeft verder veel bijgedragen om dé orde te herstellen terwijl de patrouilles de oproermakers belet hebben de ma gazijnen te plunderen, waarmede reeds een aanvang was ge maakt. Tegen den avond is de procureur-generaal van Douai aldaar aangekomen. De maatregelen die door de regering genomen zijn hebben de oproermakers angst aangejaagd zoodat zaturdag de rust niet gestoord is geworden. Drie ba- taillons van de nationale garde zijn opgeroepen en hebben getrouwelijk hieraan voldaan. Een der voornaamste aansto kers is dezen morgen gevat. Men merkt op dat de aanzienlijke Spanjaarden die voor de stellers van het bekend manifest der koningin-weduwe ge houden worden, zich dikwijls in haar tegenwoordig hotel vereenigen, en spreekt van een nieuw protest, tegen het ant woord van Espartero gerigt, dat eerstdaags naar Madrid op gezonden zou worden. PARIJS den 24 augustus. Een telegrafisch berigt uit Rijssel, gisteren ontvangen, meldt, dat de avond van den 22 rustig was afgeloopen. 's GRAVENHAGE den 24 augustus. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Statcn-Generaal hebben zich in de laatste dagen bezig gehouden met het onderzoek van de aan hangige ontwerpen van wet van financielen aard, enz. Bij koninklijk besluit van den 19 julij jt.uo. 15, is octrooi verleend op eene door den heer P. van Schendel kunstschilder alhier gedane uitvinding tot verbeteringen in de voortstuwings-middelen van stoomvaartuigenvoornamelijk strekkende tot wegneming der schokkingen. Meermalen wer den door anderen bereids plannen met dac zelfde doel opge geven, doch het schijnt dat de uitvoering daarvan, inzonder- huiJ t'.cor eene te ouislagtige tonstrnccie achterwege moest blijven. De heer van Schendel is aan dit gegrond bezwaar der ondernemers te gemoec gekomenen de constructie van het werktuig zijner vinding onderscheidt zich zeer voordee- lig door eenvoudigheid. ARNHEM den 22 augustusOnder de menigvuldige op- ligtingen cfie tegenwoordig plaats hebben, mag het volgende voorval mede tot waarschuwing strekken. In den middag van donderdag den 19 dezer, werden, bij een horlogiemaker hier ter stede, eenige gouden horlogieu gehaald, op verzoek van een' achtenswaardigen inwoner in de nabijheid dezer stad. De afhaler was van een kaartje voorzien waarop aan de eene zijde de naam des verzoekers gedrukt en op de andere zijde het verzoek aan den horlogiemaker vermeld was. Deze ter goeder trouw handelende geeft eenige horlogieu mede ter waarde van f 450, en verwachtte den volgenden dag ant woord. Dat antwoord kwam echter niethij begeeft zich ten huize van den hem aangewezen heer, doch deze weet van de geheeie zaak niets. Men is den dader op het spoor en welligt is hij reeds in handen der politie. Uit Doesburg meldt men, dat aldaar woonachtig is een persoon die thans den zeldzamen ouderdom van 106 jaren heeft bereikt. Deze grijsaard, Hendrik Keuper genaamd, de oudste van vijf broedersis onder de gemeente Steenderen, in den zoogenaamden Toldijkgeboren uit eenvoudige land lieden. Op zijn 21ste jaar verliet hij de ouderlijke woning en voorzag als boeren-arbeider in zijne levensbehoeften, ter wijl hij zich op zijn 47ste jaar in het huwelijk begaf met een boerenmeisje van zijnen stand, met name Johanna Hendriks welke thans reeds 83 jaren oud en nog zijne levensgezellin is. Deze echt werd door niet minder dan een lotal kinde ren gezegendwaarvan er echter nog slechts 3 in leveu zijn. De bedoelde grijsaard geniet met zijne echtgenoot eene goe de gezondheid, doch mist in eene hooge mate het zintuig des geboors. Hij leeft voor het grootste gedeelte van de milddadigheid zijner natuurgenootenterwijl de opgewekte nieuwsgierigheid van lieden uit den omtrek hem niet onvoor- deelig is. NIJMEGEN den 24 augustus. Laatstleden zaturdag, des namiddags ten 4 ure, brak boven deze stad en omstreken een geducht onweder los. Hetzelve kwam op uit het zuidwesten en trok oostwaarts in, voorafgegaan en vergezeld van zwaren wind en ontzettenden regen overal de droevige sporen van deszelfs kracht achterlatende. Verscheidene landlieden verlo ren binnen weinige oogenblikken het grootste gedeelte van hunnen oogst, de hevige wind verspreidde het gemaaid lig gende graan op verren afstand door de lucht, en van de nog te veld staande gewassen werd veel door den geweldi gen plasregen, en den op verscheidene plaatsen gevallen zwa ren hagel geheel verpletterd. Verder verneemt men nog vele ongelukken van onderscheiden aard. Bij Arnhem is eene koe, van den stalhouder Florissendoor den bliksem gedood; te Neer-Asselt een huis otnvergevvaaid bijna overal zijn boo- meti ontworteld, of van een gespleten, zoodat door dit on geval weder veel van des landmans vooruitzigc op eenen goeden oogst, hetwelk door de overige schoone dagen der week was opgewekt, is vernietigd. HILVARENBEEK den 23 augustus. Gisteren avond, omstreeks 9 ure, zag men van hier in de rigting van Poppe'l eenen hevigen brand woeden, welke tot circa middernachc voortduurde. Thans verneemt men, dat dezelve was ont staan in de schuur van den landbouwer Verheydente Weel de, op het Belgische grondgebied, en ten gevolge heefc ge had dat niet alleen de schuur met den daarin verzamelden oogst, maar ook de huizing van den landbouwer, in welke, ;ie schelen, --Th r-g <*lrci 100 pWer}e^d«<th« mudden rogge op den zolder bevonden, benevens de zeer fiaaije R. K, kerk en toren eene prooi der vlammen zijn geworden. Ofschoon het ontstaan van den brand niet zeker bekend is, vermoedt men evenwel, dat die door het broeijen van het hooi is veroorzaakt. MIDDELBURG den 27 augustus. Het thé dansant eer gisteren door den heer burgemeester dezer stad ten zijnen huize gegeven isnaar wij vernemen zeer luisterrijk geweest. Z. M. en de Prinsen hebben hetzelve tot n ure met hunne hooge tegenwoordigheid vereerdeene zeer aanzienlijke vrou wenschaar was aldaar vereenigd, welke aan Z. M. is voor gesteld en waarmede de Koning zich minzaam heefc gelieven te onderhoudende toiletten der dames waren rijk en prach tig; met eenige derzelve behaagde het HH. KK. HH. deel te nemen aan den dans. Behalve het aanzienlijk gevolg der Vorsten bevonden zich mede onder de genoodigden een aan tal viag-officieren der marine, welke dien morgen tegenwoor dig waren geweest bij dt plegtigheid te Vlissingen tot al gemeen genoegeu is dus ook weder deze avond waarop de stad door verlichting van het Abdijplein en van vele partiku- liere huizen weder een feestelijk aanzien hadten einde ge- loopcn. Gisteren morgen over zes ure heefc de Koningbenevens HH. KK. HH.de Prinsen deze stad verlacen om zich naar Goes en Zierikzee te begeven. Buiten de bavenpoorc bevond zich de heer burgemeester, aan het hoofd van den stedelijken raad, ten einde aldaar afscheid van Z. M. te nemen. De schutterij en het garnizoen dezer stad met de muzij'k der beide korpsen, stonden aldaar in batailie geschaard, alwaar zich ook de vroeger vermelde werklieden van het St. Jans- gilde met hunne vaandels bevonden. Na ter dezer plaatse door den heer burgemeester te zijn aangesproken, heefc Z. M. in de hartelijkste bewoordingen, wegens de ontvangst alhier genoten, dankbetuigd, en heeft daarna, vergezeld door Z. Exc. den heer staatsraad gouver neur, den heer generaal-raajoor provincialen kommandanr en den heer griffier der Staten, onder toejuiching der zich al daar bevindende menigte, zijne reis verder voortgezet. De eerewaclu die Z. M. steeds in en ook buiten de stad heefc vergezeld en aan het paleis dienst heeft gedaan bege leidde de Hooge Personen tot op het dorp Nieuwland, en werd aldaar door Z. M. op het allerminzaamst voor de be- wezene eer en de gedane diensten bedanktterwijl aan den kommandant derzelve, den heer mr. A. M. Beciuseen be wijs van aandenken werd toegezegd. Eene eerewaclu van landlieden begeleide vervolgens Z. M. cot aan het Sloevan waar de maritime eerewachc van Vlis singen den Koning en de Prinsen in eene fraai versierde bar- cas tot aan de wal van Zuid-Beveland hebben overgeroeid alwaar Z. M. ook deze op de beleefdste wijze heefc dankbe tuigd. IiH. KK. HH. d<2 Prinsen waren tijdens derzelver verblijf alhier gelogeerd, ae Prins van Oranje, bij den heer burge meester dezer stad; Prins Alexanderbij jhr. J. van Rei gersberg Fersluys, en Prins Hendrik, bij jhr. B. de Jonge. Naar wij vernemen zijn nog door Z. M. benoemd cot ridders der orde van den Nederiandschen Leeuw: ds. C. Vis ser president van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland en predikant ce Tholen; de heer Pierssensfungerend dis— tricts-commissaris te Hulsten de heer M. Hennequin lid der provinciale Statente Sluis. Op den togt die Z. M. laatscl. dingsdag door dit eiland heefc gedaan, is hoogstdezelve te Domburg'aan het badpa viljoen afgestapt, en na het merkwaardige dier plaats en de fabriek der heeren G. en II. Salor.ionson bezigtigd te hebben is Z. M. mee deszelfs gevolg naar Wesckapellè gereden en werd aldaar door eene commissie uit de centrale directie van Walcheren opgewacht en een collation aangeboden. De Ko- ning heeit aldaar met veel belangstelling den vermaarden dijk cu de werkzaamheid aan denzelven in oogenschouw genomen. Z. M. scheen aldaar ook met behagen deszelfs opmerkzaam heid te vestigen op eene nationale uitspanning, te weteu het ringrijden der landlieden, en heefc ook aan de deelheb bers een prijs van wege hoogscdenzelven coegezegd. Ook hier bezocht Z. M. de fabriek der heeren Salomonson. Over al op dezen togt is Z. M. vergezeld geweest van Z. Exc. den heer gouverneurden heer hoofd-ingenieur van den wa terstaat, de president der directie van Walcheren en verder gevolg, en is alom met den aan deszelfs hooge betrekking verscbuldigden eerbied eu hulde ontvangen. Te Vlissingen heefc 11. woensdag de plegtige ontblooting van het standbeeld van den admiraal de Rttytcr plaats gehad. Z. M., de Prinsen en gevolg zijn aldaar omtrent u ure

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1