MIDÖELBURGSCSIE T. N°. 102. Donderdag jTNuifcrijfc. BESTUREN en ADMINISTRATIE*. fXcbctrlauböcïtc i5a«bcI-fWrt«tt0chappij. ^Otcberlanbödic 45rtubcl-J$laatedi.t}jjnj. LANDBOUW. NIEUWSTIJDINGEN. 29uit0cfilaub. Cöroot-iairiüanjc. Bclgtc. üebcvlauben. De abonnemcnts-prijs dezer Gouranl is 2 -j5 voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingcn, waarvan de prijs van ée'n tot zes regels is ƒ1,50 en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De DIRECTIE maakt bekend, dat de Najaars-Veilingen der Maatschappij vaii 1841 (met uitzondering van die der Specerijenwaarvan eene nadere aankondiging wordt voor- behouden) zullen gehouden worden op oe dagen en plaatsen en bestaan uit de hoeveelheden hieronder gemeld Te ROTTERDAMop Maandag den 6 September 1841,- 214,296 Balen 600 Vaten Java KOFFIJ, liggende aldaar. 42,177 800 DITO. te Dordrecht. Te AMSTERDAMop Donderdag den 9 September 1841 294,084 Balen 1749 Vaten Java KOFFIJ 16,556 Sumatra KOFFIJ jllggende aldaar- Te MIDDELBURGop Donderdag den 23 September 1841, 13,100 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzeke ring, dat zij, vóór hare gewone Voorjaars-Veilingen van 1842, geene andere Koffijdan de bovengemelde partijen, aan de markt zal brengen. De Monsters zullen op Vrijdag den 13 Augustus verkrijg baar zijn; terwijl de Notitien met de Veil-Conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 3 Augustus 1841. VAN DER HOUVEN, President. KOOYDirecteurfungerend Secretaris. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zullen ge veild worden Te AMSTERDAMop Vrijdag den 24 September 1841. X729 Kisten JAVA INDIGO 1 d ,d 28 dito COCHENILLE J lehSenae aklaar- Te AMSTERDAMop Maandag den 27 September 1841. 17315 Blokken BANCA'S TIN, leggende aldaar. Te ROTTERDAMop Dingsdag den 28 September 1841. r66o Kisten JAVA INDIGO 1 d d 77 dito COCHENILLE J leSSenae alclaar- Te ROTTERDAMop iVoensdag den 29 September 1841. 13566 Blokken BANCA'S TIN, leggende aldaar. De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzeke ring, dat zij vóór hare Voorjaars-Veilingen van 1843 geene andere IndigoCochenille en Tindan de bovengemelde par tijen aan de markt zal brengen. De Notitien met de Veil-couditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 21 Augustus 1841. VAN DER HOUVEN, President. KOOY Directeur fungerend Secretaris. De Secretaris der COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND, als daartoe gemagtigd zijnde, verzoekt den belanghebbenden die de Proefnemingen ter bevordering van den PRACTICALEN LANDBOUW, in hec iste District der Provincie hebben volbragt om spoedig de vereischte bewijzen over te leggenten einde de daarvoor toegestane Premien te kunnen ontvangen bij den ondergeteekende. Middelburg, den 19 Augustus 1841. De Secretaris der Commissie voornoemd, J. H. LIEBERT. FRANKFORT den 19 augustus. Uit Petersburg schrijft men van den 12, dat de grootvorst Constantijn van zijn zee- togt naar de Nederlanden den 4 op Peterhof terug gekomen was. Voorts schrijft men van daar: Gisteren namiddag was het publiek getuige van eene wandeling over de Newa van den zeeofficier Ramstaedt. Met een cigaar in den mond en een wandelstok in de handzag men hem zonder moeite met zij ne waterschoenen de rivier op en afglijden. De heer Ram staedt heeft deze wijze, om het water en de zee te bewan- delenreeds vroeger uitgevondendoch de berigten deswege uit Stokholm hebben hem genooptom zijne proeven voor het publiek te doenen te bewijzen dat men die uitvinding aan geen Zweed heeft te danken. De koning van Hanover heeft bepaald, dat de kleinste Nederlandsche munt, die in dat koningrijk aangenomen zal wordenhet 25 centstuk zal zijn en wel ter waarde van 3 groschen 3 penningen. Tweehonderd zes en vijftig Grieken, welke aan den nu gedempten opstand in Candia deel hadden genomenen ook eenige aanvoerders van dien opstandzijn aan boord der twee Engelsche schepen te Athene aangebragten zon den na gehouden qnaranteinenaar de provincie waar zij te huis behooren vervoerd worden. De afloop der zaak had te Athene groot leedwezen veroorzaaktwaar men vermoed de dat de magt van het geldniet minder dan die der wape nen, de insurgenten tot bedaren had gebragt. LONDEN den 21 augustus. Het nieuwe parlement is eergisteren voor het eerst ve gaderd geweest, en door den lord kanselier en eenige andere commissarissen geopend. Het huis der gemeenten is terstond tot de verkiezing van zijnen voorzitter of spreker overgegaan, en heeft dien gewigtigen post op nieuw, en zonder iemands wederzeggeti den heer Shasv Lefevre opgedragen. De voordragt daartoe door lord IVorsley gedaan, en door den heer E. Bu/ler ondersteund, heeft de goedkeuring van sir R. Peel weggedragendiezeide naar denzelfden regel te willen handelen, welke in 1835 en 1837 door hem gevolgd was, namelijk dat men in de keus van den spreker alleen op geschiktheid voor die betrekking en niet op politieke gevoelens te letten heeft. De heer Shasv Lefevre behoortzoo als bekend is, tot de Whig-partij. De minister .7. Russell heeft niet kunnen nalaten tot verde diging van zijn gedrag in 1835, toen hij den heer Manners Suton niet op nieuw tot genoemde waardigheid verkozen wilde hebben, aan te voeren dat hij daartoe nog andere rede nen had dan dat die heer niet met hein en zijne vrienden in politieke denkwijze overeenstemde. In de zitting van gisteren is de koninklijke goedkeuring op de verkiezing van den heer Shasv Lefevre ingekomenen vervolgens door een aantal leden de gebruikelijke eed af gelegd. De openingsrede, die heden het onderwerp der beraadsla gingen van een kabinetsraad moet uitmakenzal denkelijk den 24 gehouden worden. De heer Bruneide maker van den Tunnel onder den Theems, heeft eene weddingschap aangegaan, om met eene locomotive in minder dan 100 minuten den weg van Londen naar Bristol120 Engelsche mijlen, af te leggen. Hij heeft die weddingschap gewonnen, als hebbende dien weg in 90 minuten afgestoomddat is 32 uren in den tijd van een uur. Men heeft nog geen voorbeeld van zoodanigen spoed. In de Noord-Amerikaansche dagbladen worden tijdingen uit China aangetroffen welke gedeeltelijk tot bevestiging van het bereids van daar berigtte dienen, maar tevens bijzonder heden behelzen aan welke velen nog geen onbepaald geloof durven hechten. Hoofdzakelijk komt het in die dagbladen vervatte hierop neder: dadelijk 11a het innemen der forten op de Bogue zijn de stad Canton en hare voorsteden door de meeste inwoners verlaten en de winkels gesloten geworden. Zoodra de keizer den val der genoemde forten vernam heeft hij drie commissarissen naar Canton gezondenmet last 0111 de Engelschen te doen uitroeijen. De gouverneur-generaal Keshen was geketend naar Peking vervoerd, omdat hij Hong- Kong had afgestaan. Kapitein Elliot bevond zichonder militaire bescherming te Canton en verwachtte daar Tishan een neef van den keizer, om met hem te onderhandelen. Vier oorlogschepen lagen aan den kant van Macao, drie iets verder en zes te Wampao, om de vreemdelingen te beschut ten, en een onverhoedschen aanval af te wenden. Sir Hugh Gongh was den 21 maart, als bevelhebber der landtroepen, gearriveerd en sir Gordon Bremer naar Bengalen gezeild om versterking te halen. Tegen 1 junij werd hij terug ver wachten dan zou de vloot denkelijk noordwaarts st evenen om den keizer in zijne hoofdstad Peking de wet te stellen. Het verlies der Chinezen in de onderscheiden gevechten wordt in deze berigten op tusschen de 2500 en 3000 man en ongeveer 800 stukken geschut, begroot. Hun admiraal Kewang en a mandarijnen van hoogen rang waren gesneuveld. Een Engelsch zeekapitein zou verraderlijk vermoord wezen. Aan hen die Engelsche schepen of den bevelhebber der vloot, aan de Chinesche autoriteiten overleverden, zouden verbazende hooge sommen ter bclooning zijn uitgeloofd. PARIJS den 20 augustus. Het ministerieel blad de Mes sagen geeft weder een overzigt van den toestand der verschil lende plaatsen waar de rust gestoord is geworden, of men voor derzelver handhaving bevreesd is geweest. Volgens het genoemde blad zijn de onlusten te Ceret onverwijld beteugeld geweest, en is het werk der belasting-omschrijving daar we der voortgezeteven zoo te Perpignan en te St. Livradete Toulousc was ongeveer het twee derde gedeelte van dien ar beid voltooid. Ook te Rijssel was men daarmede aangevan gen. Eenige hoopen volks waren er zamengeschoolddoch spoedig weder verstrooid. Onder het volk had men lieden opgemerkt die wegens hunne buitensporige gevoelens bekend stonden; steenen waren er tegen de troepen geworpen, doch deze hadden zich even standvastig als voorzigtig gedragen. Acht der voornaamste rustverstoorders waren er gearresteerd. Te Bordeaux heerschte de volkomendste rust; te Angoulème was de meergemelde arbeid ongestoord begonnen. Te Sint- Evreux had men uit deze hoofdstad volledige protestatien te gen dien arbeid ontvangen, om er het nuodig gebruik van te maken. Verscheidene bladen hebben dezer dagen de verschijning aangekondigd van twee deelen behelzende zoogenaamde get denkschriften van mevrouw Lafarge. Thans verneemt me°n dat het openbaar ministerie in het belang der goede zeden en van den eerbied voor de uitspraken der justitie, voornemens zou zijn om de gezegde Memoires bij hare verschijning in be slag te doet, nemen. Uit Tulle verneemt men thans van den 17, dat mevr. Lafarge werkelijk bij het hof van cassatie geappelleerd heefc wegens de jongste uitspraak van de regtbank te Tulle in de zaak der diamanten, die haar het noodig uitstel voor het op roepen van getuigen (bepaaldelijk zekeren heer Clavé, die thans te Mexiko is) geweigerd heeft. BRUSSEL den 22 augustus. Heden begeven de koning en koningin zich voor eenige dagen van Ostende naar Parijs. Bij ouderscheidene besluiten is aan een aantal veld wachters vergunning verleend tot het dragen van het onder- scheidings-teeken onder het vorig gouvernement verleend voor I2jarige getrouwe dienst. Den 15 dezer is de diligence van Briard, op den weg van Bastogne naar Arion (Luxemburg) bij Warnach van eene hoogte van 50 voeten gestort. Van 8 reizigers zijn er 3 gevaarlijk gewond. De overige zijn ligt gekwetst, liet rijtuig is verbrijzeld. De voerman had een te korten draai genomen en een der paarden geslagen hetwelk steigerde en de andere mede in de diepte sleepte. 's GRAVENHAGE den 21 augustus. Gisteren heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal eene zitting gehouden waarin eerstelijk is ontvangen eene koninklijke boodschap, ten geleide van drie ontwerpen van wetten over de uitoefe ning van het steinregt. Deze voordragten zijn vergezeld van eene memorie van toelichting, en verzonden naar de afdee- lingen van augustus. Ingekomen een stuk van den heer van der Tuukte Haar lem een ontwerp tot vernietiging der staatsschuld nader toe lichtende, en een verzoekschrift uit Horst (Limburg), over de regterlijke indeelingbeide verzending aan de commissie. Deze doet verslag Bij monde van den heer van Hoorn van Burgh op een adres van mr. A. D. Meijerte Amsterdam betreffende de inrigting der loterijen van den heer Roesgen von Elossno pens den laster; van een grondeigenaar onder Wassenaar, over de grondbelasting, en van het gemeente-bestuur van Zaandijk, over de personele belasting. De twee eerstge noemde stukken zullen ter griffie nedergelegd worden de twee andere zijn ter zijde gelegd. Bij monde van den heer de Manop een verzoekschrift van verscheiden ijzersmeden uit Groningen over het tarief, en op een ander van het gemeente-bestuur van Valkenburg (Limburg) betreffende de regterlijke indeeling. Beide ter griffie. Bij monde van den heer van Heioma, opeen verzoekschrift van den heer Buyzemed. dr. te Neuzen, over het patent- regtop een ander van Dam en 73 veenlieden uit Engevier- den liaskerland enz., over den turfaccijns, en op een stuk van van Pcyma en 33 andere ingezetenen en landeigenaren 1 uit Vriesland nopens het belastingstelsel van Nederlaud in het algemeen. Ter griffie het verslag over het laatste stuk zal tevens worden gedrukt. Hierna werd de vergadering tot nadere bijeenroeping ge scheiden. Gisteren zijn de afdeelingen vergaderd geweest. Allereerst zijn onderzocht de voordragten nopens de maatschappij van weldadigheiden nopens de regterlijke verdeeling van Lim burg. Volgens geruchthetwelk echter bevestiging vereischt zou het bestaande stelsel van lager-en middelbaar-onderwijs met eenige wijzigingen behouden blijven en tot die wij zigingen de meer algemèene daarstelling van schoolcommissien ook ten platten lande, behooren, waarin men bij voorkeur de geestelijken zou zien opgenomen. Uit Groningen schrijft men, dat, op de daartoe door den procureur-generaal bij het provinciaal geregtshof aldaar gedane voordragt, het Z. M. den Koning heeft behaagdaan den veldwachter der gemeente Delfzijl, Roelf Pieters Maat huis eene gratificatie van f 100 te verleenen ter beloo ning van den moed door denzelven in den nacht van den 1 op den 2 mei 3 840 te Farmsumbij het arresteren van den beruchten Carel Gotlieb Schreiber aan den dag gelegd; bij welke gelegenheid die beambte in groot levensgevaar heeft verkeerd cn aan hem door genoemden booswicht onderschei- I dene wonden zijn toegebragt. AMSTERDAM den 23 augustus. Een partikuliere brief uit Smyrna ,van den 30 juli) hier ontvangen behelst na dere bijzonderheden wegens de vreesseiijke ramp welke die Oostersche stad getroffen heeft. Men meldt onder anderen Ruim een derde gedeelte van Smyrna is verbrand, meer dan 4000 huizen zijn in de asch gelegd en meer dan 35000

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1