MIDDELBURGSCHE COÜRAI Am* 1 N°. 100. Zaturdag 1841. 21 Augustus. Bcfccubmafeittg. JVaufetrijfe. XMbP BESTUREN en ADMINISTRATIEN. fhtbHcalicti. ftcftcnbtualuttg. LANDBOUW. NIEUWSTIJDINGEN. £3uit0c!t(«iub. ilcöctiauöcts. De abonnements-prijs dezer Courant isf 2,75, voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij bet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfdr jo ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van écn tot zes regels Ufi 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Ontvangen hebbende eene missive van den Heer Staats raad Gouverneur dezer Provincie, van den 16 dezer maand, waarbij aan het Stedelijk Bestuur het voornemen van Zijne Majesteit den KONING wordt aangekondigd, om de ze Stad op Maandag den 23 aanstaande, vroegtijdigmet een bezoek te vereeren, en dadelijk, na Hoogstdeszelfs aan komst aan het Paleisaudiëntie te verleenen Brengen bovenstaande heugelijke tijding bij deze ter ken nis der In- en Opgezetenen, onder mededeelingdat al de genen welke van de te gevene audiëntie zouden willen ge bruik maken zichna de aankomst van Zijne Majesteit zullen kunnen begeven naar de lokalen waarin de vergade ringen der Provinciale Staten worden gehoudenten einde van daar op het tot de boven bedoelde audiëntie alsdan be stemde tijdstip te worden toegelaten. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 17 Au gustus 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gelet op het Reglement van Algemeene Plaatselijke Poli- cie dezer Stadwaarbijter voorkoming van belemmering op de publieke straatonderscheidene bepalingen zijn voor geschreven En in aanmerking genomen de noodzakelijkheidom de belanghebbenden aan die bepalingen te herinneren, en tevens eenige bijzondere voorzieningen daar te stellen welke bij de komst en gedurende het verblijf van Zijne Majesteit bin nen deze Stad zullen behooren te worden nagekomen Brengen bij deze ter kennis van de In- en Opgezetenen en yan een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan VooreerstDat de aankomst van Zijne Majesteit binnen de haven door het uitsteken der vlag op den Abdijtoren zal worden aangekondigd. Ten tweede: Dat alle Schippers en Schuitenvoerders zul len behooren te zorgen dat door hunne; vaartuigen geene belemmering aan de vaart van het jagt van Zijne Majesteit toegebragt wordeen dat zij zich mitsdien zullen moeten gedragen aan de bevelen, die hun nopens het in- of uitva ren der Ilaven zullen gegeven worden door of van wege den Commissaris over de Stads-haven aan welken de ver- pligting is opgelegdom voor de nakoming van deze bepa ling te wakenen zich daartoe van alle gepaste middelen te bedienen. Ten derdeDat het verboden is met eenig rij- of voertuig of te paard te rijden langs de trekbermen van het haven kanaal. Ten vierde: Dat alle rij- en voertuigen zich zullen moe ten verwijderen van den weglangs welken de trein il oet rijden, te weten: van de Rotterdamsche Kaai (plaats d-r aankomst)de Noordzijde van den Damden Damden Korten- en Langendelft, de Markt, de Noordstraat, de Wagenaarstraatde Balans en de Abdij. Zullende langs of door deze kaaijenstraten en plaatsen, na het uitsteken der vlag van den Abdijtoren volstrekt niet mogen worden geredenalvorens de trein aldaar zal wezen gepasseerd. Ten vijfde: Dat door de Koetsiers en Voerlieden, gedu rende het verblijf van Zijne Majesteit, zullen moeten wor den in acht genomen de navolgende bepalingen: a. Dat de rijtuigen de Abdij moeten inkomen door de poort aan het Koorkerkhof, en die moeten uitrijden door de poort aan de Balans. b. Dat geen rijtuig voor het Paleis mag blijven staan. t. Dat alle rijtuigen, waarmede eenig persoon aan het Paleis zal zijn gebragt, dadelijk de Abdij zullen moe ten uitrijden door de poort aan de zijde der Balans; of, die poort voorbij rijdende, zich zullen moeten stellen achter het laatste rijtuig, staande in de rei, welke beginnen zal aan de poort der Statenkamers dat geene rijtuigen zich naast elkander mogen plaat- S^a-e" dat toe5anS tot beide gemelde poorten der A O steeds vrij zal moeten blijven. J. Dat te rijtuigen, welke personen van het Paleis ko men a. ralenzich zullen moeten plaatsen in de rei sub lett. c. vermeld. Dat geen rijtuig uit de rei aan het Paleis mag wor den voorgebragt, zoo lang het niet bij den naam van dengenen welke daarmede wordt afgehaald zal voor geroepen zijn. Dat de koetsen aan het Paleis behoorende zich zul len moeten plaatsen voor de gaanderij, beginnende naast de poort der voormalige Provinciale Munt; en g. Dat, bij gelegenheid van receptien ten huize van den Heer Burgemeester, 1. De rijtuigen zullen moeten komen van de zijde van den Dam en zullen moeten wegrijden door de lange Giststraat. 2. Geene rijtuigen in de lange Giststraat zullen mo gen verblijven of van die zijde aankomen. 3. De rijtuigen bij het afhalen zich achter elkander in eene rei zullen moeten scharen langs de Noord zijde van den Dam naar de Dambrug. 4. Geen rijtuig uit de rei zal mogen worden voorge bragt zoo lang het niet bij den naam van den genen welke daarmede wordt afgehaaldzal zijn voorgeroepen. Ten zesde: Dat aan alle In- en Opgezetenen zal worden vrijgelaten, gedurende het verblijf van Zijne Majesteit binnen deze Stadderzelver huizen met groen te versierenen dat op den avond van den dag, waarop Zijne Majesteit alhier zal aankomen, de Stads Gebouwen en de Eerepoorten, van Stadswege gesteld, verlicht zullen worden, en aan a 11eIn- en Opgezetenen mede zal worden vrijgelaten om de voor gevels hunner gebouwen, de straten of de boomen op de kaaijen te verlichten. Ten zevende: Dat op den avond der illuminatie, tusschen acht uur des avonds en middernachtniet anders dan stap voets zal mogen worden gereden. En dat op dienzelfden avond over de Balans in het geheel niets anders zal mogen gereden worden, dan in de rigting van de St. Pieterstraat naar de Wagenaarstraat, en van den Burg naar de Wagenaarstraat, voorbij de Stedelijke Waag. Ten achtste: Dat, teneinde de vreugde van den dag door geene ongelukken worde gestoord, op den avond der illumi natie geene voetzoekers geworpen of eenig ander vuurwerk zal mogen afgestoken worden, zullende zulks op den volgen den avondna negen urevrijelijk kunnen geschieden. Ten negende Dat gedurende's Konings verblijf binnen deze Stad de poorten voor de voetgangersook gedurende den ganschen nacht, zonder betaling van retributiezullen toe gankelijk blijven. En is de Commissaris van Politie belast met het toezigt over de nakoming van alle vorenstaande bepalingen, waarvan de overtreders overeenkomstig het algemeen Reglement van Politie zullen worden gestraft. Zullende, opdat een iegelijk met den inhoud dezer Publi catie bekend worde, deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 20 Au gustus 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen ter kennis der In- en Opgezetenen en verdere belanghebbenden, dat, ter gelegenheid van de komst van Zijne Majesteit den KONING binnen deze Stad, op Maandag den 23 dezer maand de gewone Marktdag niet zal worden gehouden; zullende de Groenten en andere dergelijke Eetwarenzoowel op dien dag als gedurende 's Konings ver der verblijf alhier, op de Groenmarkt te koop moeten wor den gesteld. En opdat een ieder hiervan kennis drage, zal deze wor den afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 18 Au gustus 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG maken bij deze bekend, dat, ter vermeerdering der algemeene vreugde, bij gelegenheid van het verblijf van Zijne Majesteit den KONING binnen deze Stad, op Maan- dag den 23 dezer maand, ten drie ure na den middag, gele genheid zal worden gegeven om den Mast te beklimmen welke te dien einde van Stadswege op de groote Markt zal worden opgerigtterwijl elk die daarvan mogt verlangen ge bruik te makenzich zal moeten vervoegen bij den Heer Stads-Architectop Zaturdag den 21 te voren, van twee tot zes ure na den middagten einde zich daarvoor te laten j inschrijven. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 20 Au gustus 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve; A, M. BECIUS. De Secretaris der COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND, als daartoe gemagtigd zijnde, verzoekt den belanghebbenden, die de Proefnemingen ter bevordering van den Partikulieren Landbouw, in het iste District der Pro vinciehebben volbragtom spoedig de vereischte bewijzen over te leggen ten einde de daarvoor toegestane Premien te "kunnen ontvangen bij den ondergeteekende. Middelburg, den 19 Augustus 1841. De Secretaris der Commissie voornoemd J. II. LIEBERT. FRANKFORT den 13 augustus. Berigten uit Konstanti- nopel melden, dat Said-bey, de zoon van den Egyptischen onderkoning, den 24 julij ter audiëntie bij den sultan is toe gelaten, en de verzekering ontvangen heeft, dat de jaarlijk- sche schatting voor het vervolg op 60,000 buidels is ver- minderd. In den namiddag van den 9 dezer heeft te Naumlnirg en in den omtrek, na eene warmte van 8o° naar de schaal van Fahrenheiteen hevige orkaan uit het Noordwesten ge woed en is daarop eene met bliksem en donder gepaard maan de en buitengewoon hevige hagelbui gevolgd. Onder de in digte massa's nedervallende stukken ijs bevonden er zich ter grootte van een hoenderei, en 16 h 18 lood zwaar, door welke onderscheidene ganzen gedood en een aantal menschen en vee zwaar gekwetst zijn geworden. In Freiburg en in de omliggende streken heeft deze hagelbui zoo vreesselijk ge woed, dat niet alleen de op de windzijde zich bevindende vensters, maar ook de dakpannen vernield werden, terwijl geen spoor meer van de te veld staande vruchten te vinden is. Dit weder duurde ongeveer 25 minuten en woedde over eene uitgestrektheid lands van ongeveer eene mijl in het vierkant. PARIJS den 16 augustus. Berigten uit Bordeaux melden, dat thans ook in die aanzienlijke stad onlusten uitgebarsten zijn. Dezelve zijn in den' nacht van den 12 op den 13 voor gevallen; volgens sommigen waren zij in den schouwburg ont staan volgens anderen waren de gemoederen reeds sedert eenige dagen opgewonden, ter oorzaak van het besluit des stedelijken bestuurs om gevolg te geven aan de omschrijving der belastingen. In den gezegden nacht hebben zich volks^ hoopen op verscheidene punten der stad verzameldsmaad redenen doen hooren voor de woningen van de leden van het stedelijk bestuur, steenen tegen deuren en door glazen geworpen enz.en zijn de onrustige hoopen eerst door de gewapende magt verdreven en verstrooid. Dezelfde toonee- len hebben zich in den volgenden nacht, van den ,3 op den 14. °P ee»e nog ergerlijke wijze herhaald; toen zijn de re- verbcres stukgeslagen en heeft men met geweld binnen de ruizen willen dringen; doch ook nu werd, hoewel naar het schijnt eerst 11a eenig tijdsverloop, door de gewapende magt aan de ongeregeldheden een einde gemaakt. Tijdingen uit Smyrna van den 30 julij melden, dat die stad door een vreesselijken brand is geteisterd geworden waar door binnen den tijd van achttien uren bijna de helft der stad in den asch verkeerd is en meer dan 20,000 harer bewoners in armoede en ellende gestort zijn. De brand ontstond in den nacht van woensdag den 28 in een koffijhuis van den bazar der zilversmids en twee uren later had de vlam zich reeds over eene uitgestrektheid van eene halve mijl uitge- breid, honderde huizen in haren vernielenden omtrek omvat tende. De hevigheid van den wind dreef de vlammen met eene ongelooflijke woede naar de verschillende wijken van het bovengedeelte der stad henenen maakte alle mensche- lijke hulp onmogelijk. De vlammen verbreidden zich als een onstuimige stroomdie niets weerhouden kan, overal voort. De plaatselijke localiteit, de ouderdom en de gebrekkige bouw der huizen de groote hitte het gebrek aan water op verschillende punten de hevige wind alles scheen mede te werken om de verwoesting volkomen te maken. Een derde gedeelte der Turksche stad, de geheele joden wijk, een aantal bazarseen groot getal moskeen, 7 syna gogen, en 9000 a 10,000 huizen zijn een prooi der vlam men gewordenterwijl de bergen puin nog brandende wa ren. Zoover men wist waren omtrent 30 h 40 personen in de vlammen omgekomen. De verliezen zijn onberekenbaar en beloopen zeker verscheidene millioenen. s GRAVENHAGE den 17 augustus. In de op heden ge- houdene zitting van de Tweede Kamer der Staten.Generaal heeft Z. Exc. de minister van finantien ingevolge artikel 123 der grondwet, aan de vergadering aangeboden de be grooting van 's Rijks uitgaven over de jaren "1842 en 1843. Dezelve bedraagt Voorden jare 1842 f 71,328,103 65als: I. Huis des Konings 1,250,000; II. Hooge collegien f 604,732 III.

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1