MIDDELBURGSCHE C O TT R A IV W. 99. Donderdag 1841. 19 Augustus. BESTUREN en ADMIN1STRAT1EN. v fhtblicaficu. Bckcnbrnafcing. Qtbucurtcntte. N1EUWSTIJD1NGEN. 53witsc(tla«b. ©ro rittan je. Jft'Anfïvijï». ileberlaubcn. De akonncments-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdtfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. den reis gewenschten naar Weimar BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG; Ontvangen hebbende eene missive van den Heer Staats raad Gouverneur dezer Provincie, van den 1 <5 dezer maand, waarbij aan het Stedelijk Bestuur het voornemen van Zijne Majesteit den KOlVINTCr wordt aangekondigd, om de ze Stad op Maandag den 23 aanstaande, vroegtijdig, met een bezoek te vereeren en dadelijkna Hoogstdeszelfs aan komst aan het Paleisaudiëntie te verleenen Brengen bovenstaande heugelijke tijding bij deze ter ken nis der In- en Opgezetenenonder mededeelingdat al de genen welke van de te gevene audiëntie zouden willen ge bruik maken zichna de aankomst van Zijne Majesteit zullen kunnen begeven naar de lokalen waarin de vergade ringen der Provinciale Staten worden gehoudenten einde van daar op het tot de boven bedoelde audiëntie alsdan be stemde tijdstip te worden toegelaten. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 17 Au gustus 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve A. M. BECI US. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen ter kennis der In- en Opgezetenen en verdere belanghebbenden, dat, ter gelegenheid van de komst van Zijne Majesteit den KONING binnen deze Stadop Maandag den 23 dezer maand, de gewone Marktdag niet zal worden gehouden; zullende de Groenten en andere dergelijke Eetwarenzoowel op dien dag als gedurende 's Konings ver der verblijf alhier, op de Groenmarkt te koop moeten wor den gesteld. En opdat een ieder hiervan kennis drage, zal deze wor den afgekondigd, mitsgaders in dezer Scads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 18 Au gustus 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van alle In- en Opgezetenen, dat van heden af tot op den 30 dezer maand, des voormiddags van tien tot twaalf ureop de Stedelijke Griffie ter inzage zullen nederleggen a. eene Lijst der Stem- geregtigde In- en Opgezetenen binnen deze Stad en Ambach ten en b. eene Lijsc der genen die bij het Stedelijk Bestuur bekend zijn de vereischten te bezitten om tot Leden van het Kies-Collegie te worden benoemdalsmede dat op gemelde Griffie eene Bus is geplaatst tot de ontvangst der reclamatien van diegenenwelke vermeenen mogten van deze Lijsten abusivelijk te zijn weggelaten. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 16 Au gustus 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad THO- LEN zullen, op Woensdag den 8 September 1841, des middags ten 12 ure, op het Stadhuis aldaar, in het openbaar presenteren te verpachten, het ruimen en vervoeren van den SECRETENMEST binnen dezelve Stad, voor den tijd van zeven aaneenvolgende jaren, ingaande den 1 Januarij 1842 en eindigende den laatsten December 1848; waarvan de con ditiën dagelijks ter Stads-Secretarievan des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 3 tot 5 ure, ter lezing leggen, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Tholen, den 13 Augustus 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd WAGTHO, Vt. Ter ordonnantie van dezelve, W. J. van VOORST CATSHOEK. FRANKFORT den 13 augustusDe voormalige eerste minister Thiers is den 7 te Keulen aangekomen, waar de autoriteiten moeite gehad hebben zijne verwelkoming met het bekende lied van Eeckerop den Duitschei) Rijn, te ver hinderen, Van daar is hij den volgenden dag over Mentz herwaarts gekomen maar heeft ook hier bijval niet gevondenen terstond zijne voortgezet. Het schijnt dat de Poolscbe adel thans gunstiger dan vroeger jegens het Russisch gouvernement gezind is, sedert men de hoop voedt dat de hertog van Leuc'itenbèrg zoon van Eugenius van Beauharnaisen behuwd-zoon van keizer Nicolaastot de waardigheid van onderkoning van Polen zal worden verheven, Heden is alhier uit Berlijn de belangrijke tijding aange- komen, dat tusschen de Pruissische en Luxemburgsche com missarissen het traktaat is geslotenwaarbij het groot-her togdom wordt opgenomen in de Duitsche douane-vereeniging. Een hevige storm en onweder hebben 11. maandag den 9 dezerte Leipzig groote schade veroorzaakt. LONDEN den 14 augustusHet gerucht loopt hierdat 5 oorlogschepen onverwijld naar de kusten der Vereenigde- Staten vertrekken moetenen dat 10 andere verschillende stations zullen verlatenom zich met de eerstgenoemden te vereenigen. Het doel dezer expeditie zou zijn den Engel- schen gezant Fox af te halenbijaldien de weigering der her haalde aanvraag tot ontslag van den heer M'Leod de terug roeping van dien diplomaat uit Washington Vorderen mogt en verder zoodanige vijandelijke stappen te doen als onver mijdelijk geacht mogten worden om de eer der Britsche kroon te wrekendie door het gouvernement en de bevol king der Statenin den persoon van haren genoemden onder daan is aangerand. Men weet welke botsingen de Engelsche sluikhandel en de pogingen door de regering aangewend om denzelven te keer te gaan, sedert eenigen tijd aan de zuidelijke kusten van Spanje te weeg brengen. Dat zulks ter wederzijde verbitte ring wekt, is natuurlijk te begrijpen. Dit is dan ook de toon, welke heerscht in het volgende, door het dagblad van Mallaga gegeven verhaal van ee:i voorvalhetwelk men er kennen moet, dat, hoe verdrietig ook voor degenen, die er onmiddellijk in betrokken wareniets kluchtigs gehad heeft. Den 20 julij liep eene Engelsche oorlog-stoomboot in onze haven binnen, zoo men zeide om een smokkelvaartuig op te zoeken, hetwelk een onzer kustbewaarders genomen had, en dat de Engelschman zeker, even als dat van Car- thagena, wilde wegvoeren. Zich echter verzekerd hebben de, dat het niec in de haven lag (want het was naar Alican- te gebragt), ligtte hij het anker en zette oostwaarts koers. Den 21 kwam hij te Nerja aan en zond eenen officier en 6 man met eene boot naar landten einde bij de inwoners te vernemen wat er van den smokkelaar geworden was. Ver scheidene lieden uit Nerja, door nieuwsgierigheid gedreven om een Engelsch oorlogsvaartuig te bezigtigen begaven zich op 2 of 3 schuiten aan boord van hetzelve. Onder andere waren er verscheidene dames en meisjesmet de haar verzei lende vaders, broeders en vrienden; 'maar terwijl zij bezig waren het merkwaardigste op het schip te bezien kwam de officier van wal terug, en terstond deed de kapitein, zonder de aan boord zijnde vreemdelingen in het geringste te laten waarschuwen, het anker ligten en gaf bevel 0111 te vertrek ken. Men kan denken, welk een geschreeuw en geklag dit bevel onder de op het schip zijnden deed opgaan en zich de vrees en ongerustheid der aan land geblevenen verbeelden toen zij kinderenvrouwenbroedersover zee zagen weg slepen. De gevangenen, want dien naam mag men hun geven, jammerden, schreeuwden overluid en wuifden met hunne zak doeken in de lucht, om hulp te roepen; maar, daar er op dat kleine plaatsje niet een enkel stuk kanon aanwezig is en de inwoners geen middel hadden om de ruwe onbeschoftheid van den Engelschen kapitein te keer te gaan weet men niec wel wat er gebeurd zou zijn zonder den ijver en dapperheid des kapiteins van den kustbewaarder de Dianadie op de reede ten anker liggende en het hatelijk gedrag der Engelschen ziende, met 10 k 12 goede roeijers in zijne sloep sprong, en slaagde de stoomboot, welker machine nog niet in vollen gang was, te achterhalen. Den kapitein aansprekende, dreig de hij hem met geweld op het schip te zullen stijgen, zoo hij niet terstond de lieden, welke hij tegen hunnen wil aan boord hield, ontsloeg. Na eene vrij driftige woordenwisse ling, waarbij de kommandant van den kustbewaarder ge dwongen was den Engelschman te bedreigen dat hij hem vervolgen en met zijn geschut zou aantasten, gaf deze zijne gevangenen vrijdie met drift in de Spaansche sloep spron gen om een vaartuig te ontvlugten, op hetwelk men de stout heid zelfs zoo ver gedreven had van de mans te dreigen, om hen, zoo zij hun geschreeuw niec staakten, in zee te wer pen en hunne vrouwen en dochters aan boord te houden. Ziedaar het beknopte en getrouwe verhaal van dezen nieuwen hoon, der Spaansche natie door het bootsvolk van een Engelsch vaartuig anngedaan. Wij onthouden ons van alle aanmerkingen. Het is genoeg zoodanige daden te ver- melden, om derzelver bedrijvers te schandvlekken. En die lieden durven zich nog onze bondgeuooten noemen PARIJS den 14 augustus. De berigten uitToulouse, die gisteren alhier ontvangen zijn, maken nog weder van eenige nieuwe inhechtenisnemingen aldaar ter zake der laatste onlus ten melding. Van regeringswege is aangekondigd, dat eerlang een rondgaande bnet van aen minister van tinantien aan de prefecten over de zoo veel geruchts makende omschrijving voor de directe belastingen hec licht zal zien. In den ge meenteraad van Marseille is een voorstel om zich tegen dien maatregel te verklaren met 17 tegen 14 stemmen verworpen. De omschrijving voor de directe belastingen is te Lyon en in andere groote gemeenten rustig afgeloopen Te Sc. Livrade, nabij Villeneuve d'Agen, heeft zij daarentegen aan leiding tot eenige opschudding gegeven. Door den minister van finantien is eene circulaire aan de prefecten afgevaardigd om hun omtrent den aard en hec doel dier omschrijving ge ruststellende inlichtingen te geven. Brieven uit Toulon verzekeren, dat het eskader onder den vice-admiraal Hugon last bekomen heeft om naar die zeehaven weder te keeren. De admiraal de la Susse heeft zichmet de linieschepen Inftexible en Sante-Petriden 9 dezer van Toulon naar de Levant begeven. Men wil, dat hij onder de bevelen van den heer Piscatory gesteld zou zijn, die met eene buitenge wone zending der Fransche regering in Griekenland belast is. Een groot gedeelte der troepen, die aan onderscheiden expedicieu deel genomen hebbenwas den 1 dezer te Oran teruggekeerd. Zij zullen aldaar eenige maanden uitrusten om alsdan den najaars-veldcogc te beginnen die weder zeer uitgebreid en belangrijk schijnt te zullen wezen. Een der Fransche ministeriele bladen behelst een arti kel tegen hec manifest, waarin Espartero het bekend vertoog van koningin Maria Christina wederlegt. In dit artikel worde betoogddat Maria Christina alleen daarom afstand van hec regentschap gedaan heeft, dewijl de zegevierende opstand haar onwettige en vernederende voorwaarden voor schreef, en in Spanje te blijven voor haar gelijk gestaan zou hebben met zich vrijwillig als gevangene aan dien opstand over te leveren maar dat van het regentschap af te staan geheel iets anders was dan zulks ook van de voogdij over hare dochters te doen, waartoe zij zich nooit bereid heefc betoond. Espartero en zijne medestanders worden In dit be toog verder hevig gegisptdat zij met de zoo veel belo vende revolutie van september niets voor hec geluk van Spanje verrigt hebben, hetwelk nog evenzeer als vroeger aan inwendige verdeeldheden ter prooien buitenslands om den verwarden staat zijner finantien gewantrouwd en in minach ting gebleven is. Eindelijk wordt de meening geuitdat de Fransche rege ring geheel vreemd is aan de verrigtingen der koningin-moe der, en aan die regering de raad gegeven de Spanjaarden zei- ven hunne zaken te laten vereffenen. Men vindt lieden die den heer Thiers voor den raadsman van Maria Christina en voor den steller van haar meerge meld protest houden. Een niet minder wijdloopig manifest dan dat tegen de ko. ningin-weduweis door de Spaansche regering aan de we derlegging der Pauselijke allocutie gewijd, in welke haar, gelijk men weecde opheffing van onderscheidene kloosters en de openbare verkoop der daaraan verknochte kerkgebou- wen wordt verweten. De generaal Palafoxdoor zijne verdediging van Sarra- gossa tegen de hranschen, in 1808, algemeen beroemd ge worden, en die sederc bij hec leger ten hoogste geëerbiedigd isheefc zijn ontslag als bevelhebber over de koninklijke garde genomen, en men ducht dat dit voorbeeld door andere voorname generaals gevolgd zal worden, hetwelk een zeer nadeeligen invloed op den geest der troepen zou kunnen uit oefenen. Palafox wordt door den generaal Pedro Chacon opgevolgd. 's GRAVENI-IAGE den 16 augustus. Z, M. de Koning is donderdag voormiddag ten half tien ure te Tilburg aange komen en aar, hoogstdeszelfs paleis afgestapt. Onmiddellijk 11a Zr. Ms. komst heefc hec stedelijk bestuur zijne opwach ting bij den Koning gemaakt. HII. KK. HH. de Prins van Oianje en Prins Alexander zijn dien middag ten half vier ure aldaar aangekomen en insgelijks aan het koninklijk paleis afgestapt. Gisteren is de baron van Omphalladjudant van Z. M. Koning IVillem Frederikgraaf van Nassaudie eenigen tijd in deze residentie doorgebragt heefcvan hier naar Pruis- sen vertrokken. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft heden ha re werkzaamheden hervat. Daarbij is ingekomen een konink lijk besluitwaarbij aan den baron Schimmelpenninck van der Oye van de Poll, op het daartoe door hem gedaan ver zoekeen eervol ontslag als lid der Kamer verleend wordt. Aangenomen voor kennisgeving. Voorts is ontvangen een koninklijk besluit, waarbij Z. Exc. de minister van financien gemagtigd wordtom zich op mor-

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1