MIDDELBIJ li GSCHE IJ li A v*^9 N*. 97. Zaturdag 1841. üguslus. nieuwstijdingen. «ar BESTUREN en ADMINISTRATIE*. ÏSckcnbrnalnutj. fJufelicrtttc. «3utt0cftlaub. (£jföOt~25rittaujc. Jfranfcrijk. Ulcbctrlaitbcn. De abonncments-prijs dezer Courant is 2 j5 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coraptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort tc geschieden des morgens vrftfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/i 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gelet op Art. 1 van het besluit van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincievan den 1 October 18^.0 {Pro vinciaal Blad No. 101) Verwittigen bij deze de Verlofgangers welke zich in de Gemeente bevinden dat alle zich zullen moeten vervoegen op Maandag den 16 dezerdes middags ten 12 ure, op de Ideerenbeurs alhier, voorzien van de Kleeding- en kleine Equipements-Stukken welke zij van hun Korps hebben be houden mitsgaders van het Attest HH., ten einde door den Heer Militie-Commissaris te worden geïnspecteerd, en dat van de Inspectie zullen zijn verschoond de zoodanigen, die zich met een tijdelijk velof in hunne haardsteden bevinden alsmede diegenen welke met hunne Korpsen nu of in der tijd hebben afgerekend, en eindelijk dezulken die nog niet van Militaire Kleeding zijn voorzien wordende alle belangheb benden aangemaand, zich ten voorschreven uur en plaats te doen vinden, ten einde zich niet bloot te stellen aan de straf van Provoost-arrest, bij Art. 183 der Wet vermeld, welke aan de zoodanigen, die van de Inspectie afwezig zullen blij ven zonder wettige redenen daarvoor te doen blijkendoor den Heer Militie-Commissaris zal worden opgelegd. En ten einde een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 9 Au gustus 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLIS- SINGEN Gezien de Missive van den Heer Luitenant-Kolonel Plaats- Kommandant dezer Vesting, dato heden; Brengen bij deze ter kennis van de In- en Opgezetenen dat, uit hoofde eenerjherstelling aan de Ravelijns-Brttgbui ten de Rammekenspoort dezer Stadde passage voor Rij tuigen langs die Brug, gedurende drie dagen, te beginnen met aanstaanden Dingsdag den 17 dezer, zal gestremd wezen. En opdat niemand hiervan onkundig zijzal deze worden afgekondigd en aangeplakt, ter plaatse waar zulks gebruike lijk is te geschieden, mitsgaders in de Middelburgsche Cou. rant geplaatst. Vlissingenden 13 Augustus 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. van der SWALME. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare S. van der SWALME, Secretaris. FRANKFORT den 7 augustus. De Augsburger Allge- meine Zeitung geeft het volgende berigt van de Turksche grenzen van 28 julij: Heden is een uit Galacz komende courier hier doorge sneldmet de tijding, dat den 24 te Bailow een opstand der Christenen tegen de Turksche overheden uitgebarsten wasen algemeen zulk eenen schrik verbreid haddat men terstond de naburige pacha s te hulp geroepen en de brug over den Donau afgebroken had, ten einde de gemeenschap met Bul garije te beletten. Omstreeks 600 Bulgarische gevangenen welke zich in die stad bevonden en wapenen hadden weten te krijgen, hadden in den morgen van dien dag gewapender hand de vergunning geëischt om naar hunne woonsteden te rug te keeren. Men trachtte hen tot bedaren te brengen en gaf hun de hoop, dat binnen wéinige dagen uit Konstantino- pel het bevel om hen uit de gevangenis te ontslaan zon aan komen. Intusschen werd de oploop, doordien ook de Chris telijke bevolking der stad zich aan hen aanslootsteeds drei- gen er, en men zag zich eindelijk genoodzaakt hun de ver- Knl t Vn"'|leid te yer'eenen. Thans echter verklaarden de 5 Jen ,at ZÜ die vergunning volstrekt niet behoefden, en "nnrinón" '"f"160 een'ge dagen de stad zouden verlaten, maar .V ..aa: *v'lden blijven; in plaats van te vertrekken egonn zij zie tot eene geregelde bende te organiseren en namen eene blijkbaar vijandige oorlogzuchtige houding aan. Zoo lang er geene hulptroepen uit de naburige pachaliks aankomen zal het zeer moeijeltjk zijn de opstandelingen tot de orde te doen cerugkeerenhunne stoutmoedige houding doet echter vreezen, dat er eene wijduitgestrekte zamenzwe- ring bestaat, en dat dit oproer slechts de voorbode van ern stiger onlusten wezen zal." Genoemd blad voegt intusschen zelf de aanmerking bij dit berigt, dat hetzelve waarschijnlijk zeer overdreven is. Uit Kirchberg had men te Weenen het berigt ontvan gen dat de hertog van Bordeauxop eene wandeling te paard, met zijn paard was gestort en het schenkelbeen had [gebroken. Zijne moeder, de hertogin van Berry, die bij I gelegenheid van de 25jarige echtvereeniging van haren oom, den prins van Salerno te Weenen was is op het ontvan gen van dit berigt, dadelijk naar Kirchberg vertrokken. Bij de reeds vermelde opschudding te Rome is het aan tal der dooden, volgens nadere opgave, drie geweest, 11a. mei ijk eene vrouw en twee kinderenterwijl 97 mens'chen ernstige wonden, door mes- en dolksteken gekregen hebben en ongeveer 600 anderen in het gedrang kneuzingen hebben bekomen. Bovendien hebben meer dan doo nieuwsgierigen zoo geestelijken als wereldlijken, zoo vrouwen als mannen' hunne zucht om openbare regtsplegingen bij te wonen met het verlies van beurzen hoeden en rottingen moeten bekoopen. LONDEN den 7 augustus. Volgens den Globe van 6 de zer zijn de prijzen der thee, ten gevolge der jongste berigten uit China, wederom hooger; en daar de handelaars aanzien lijke orders hebben voor binnenlandsch verbruik, gelooft men, da: de prijzen nog verdere rijzing zullen ondervinden. Omtrent den gruwclijkcn moord, welke den 22 julij 11. te Lissabon heeft plaats gehad wordt thans meer omstandig het volgende gemeld De slagtoflers zijn eene Fransche weduwe met name Lobo hare oudste dochter van achttien jaren haar twaalfjarig zoontje en het dienstmeisje. Het eerste alarm ismaar on gelukkiglijk te Iaat, gegeven geworden door een jong En- gelschman die in het tegenoverstaande huis woonde, en die het gedruisch van eene worsteling gehoord hebbende en voorts een man op het balkon hebbende zien verschijnen, die een hondje, hetwelk de lieveling van het gezin was, naar bui ten wierp vermoeden gekregen had dat er eenige misdaad werd gepleegd en de politie was gaan roepen. Inmiddels hadden ook andere huren het vreemd gerucht vernomen en een man uit het raam zien vlugten. Het was omstreekt een ure in den morgenstond. De politie verscheen men tiapte de deur in en vond de moeder, het jongetje en het dienstmeisje reeds dood; het dochtertje leefde nog, en zoodra zij menschen rondom zich bemerkte, riep zij uic, dat de moordenaar niemand anders was dan haar eigen neef Lobo, student in de medicijnen, en dat hij geene liulp van eenigen medepligcige had gehad. De politie zette hem na en greep hem op het oogenblik dac hij zijn huis bereikte. Zijne handen en kleederen waren nog niet bloed bemorscht, het gestolenebestaande in eene hoeveelheid bankbriefjes en schackist-billecten had hij nog bij zich Naar het tooneel des gruwels teruggeleid en met zijn nichtje vergelekenheeft deze op nieuw den moordenaar in hem erkend en er bijge - voegd dat hij hare moeder verzocht had den nacht bij haar in huis te mogen doorbrengen, voorgevende dat zij ne dienstmeid gestorven was en hij huiverig was om alleen met het lijk in huis te blijven. Het meisje is den volgenden morgen ten negen ure gestor ven. Het is de wil der Voorzienigheid geweest, dat zij lang genoeg zoude leven om den moordenaar te doen vatten en overtuigenwant anders zoude hij hec geregt ontkomen zijn daar hij den volgenden dag met de stoomboot naar Oporto gereisd zou wezen, en alzoo zijne bloedverwantschap met zijne slagtoffers hem voor alle vermoeden vrijgewaard zou hebben. Het feit heeft zulk een geweldigen indruk gemaakt, dat de minister van justitie zoo men verzekertin de ver gadering der cortes verschenen zou zijn, om te eischen dat j de mooidenaarbij uitzondering op de algemeene wet, voor eenen uitsluitend hiertoe te benoemen jury te regt zou worden gesteld, en het vonnis zonder verwijl aan hem vol trokken zou worden. PARIJS den 9 augustus. De linieschepen Inflexihle en Santi Petri zijn van Toulon uitgezeild, onder de bevelen van den contre-admiraal de Lasussedie in last heefc de ma- ritime station in de Levant, tot bescherming van den Fran- schen koophandel, te herstellen, en tot dat einde de ver schillende oorlogschepen te vereenigen welke zich in die zeeën bevinden. Dit berigt door de ministeriele bladen al dus medegedeeld, ontgaat de aanmerkingen der oppositie niet. Heeft de maatregel zegt deze geen ander dau het opgegeven doelwat moet men dan van een ministerie den ken dat. zeil erkent, den Franschen handel in het Oosten onbeschermd gelaten te hebben toen hem gevaren dreigden, en hem thans bescherming verleent, nu de vrede verzekerd en die bescherming dus bjina overtollig geworden is Men vindt dan ook lieden welke het genomen besluit liever met de opgewekte vrees in verband brengen dat bij het afster ven van den jongen sultan wiens toestand voortdurende be zorgdheid inboezemt groote schokken zullen ontstaan welke aan de Oostersche zaken haar vroeger ernstig aanzien zouden hergeven. De onmiddellijke aanbouw van drie nieuwe oorlog.vaar tuigen op de werf van Cherbourg is dezer dagen bevolen Sedert het einde van r83o zijn in de Fransche koloniën ruim 38,000 slaven vrij verklaard, namelijk 20,848 op Mar tinique 11,388 op Guadeloupe 1773 in Guyana en 3998 op het eiland Bourbon. De berigtenlangs den gewonnen weg uit Toulouse ontvangen loopen tot den 5 augustus. De gewezen tijdelijke maire, de heer Arzacwas tegen dien dag voor den regter geroepen, om getuigenis in de zaak der plaats gehad heb- bende onlusten, waaromtrent hec onderzoek mee grooten ijver wordt voortgezetafteleggen. Sommigen waren niet vreemd van hec denkbeeld, dat hij bij die gelegenheid in verzekerde bewaring zou worden gehoudenhetgeen, daar hij als hec hoofd der plaats gehad hebbende volksbeweging kan worden beschouwd, welligt een stoute stap zou zijn. Len der ministeriele bladen wildat binnen weinige dagen de omschrijving voor de directe belastingen te Toulouse weder een aanvang zal nemen. Van Tulle den 7 wordt gemeld, dat de correctionele regtbank dier stad, in bare zitting van dien dag, inde zaak van madame Lafarge uitspraak heeft gedaan. Na de heeren Co- ra'li en Odillon-Barrot in het belang der civile partij en hec openbare ministerie tot ondersteuning der aanklagte gehoord te hebben, heeft de regtbank Marie Cappel'.ewed. Lafarge, sc.iuldig verklaard aan het bedriegelijk wegnemen der diaman ten van mevr. de burggravin de Leotauden haar veroor deeld in de kosten van hec proces, vermits de straf van eeuwigdurende dwang-arbeidwaartoe mad. Lafarge vroeger is veroordeeld, de toepassing eener nieuwe seraf belet. De civile partij heefc maatregelen genomen cm dadelijk het von nis aan de beschuldigde te doen beceekenenom den termijn van oppositie zoo spoedig mogelijk ten einde te doen loopen. Men verzekercdat de getuigen alsmede de civile partij ver zocht zijn geworden Tulle tot na expiratie van den termijn niet te verlaten. [Jet verschijnen der getuigen zou intus- scnen mee eens zoo volstrekt noodzakelijk wezen vermits de president der regtbank de voorzorg heeft gebruikt om de verklaringen der getuigen, staande de zitting," in het proces verbaal te doen opnemen. De gestolene edelgesteenten bestaan uit de volgende: 122 losse diamancen, eenester, twaalf verschillende kostbare sieraden, een doosje met eenen ring, welke allen men edel gesteenten en brillanten bezet zijn, eene gouden ketting, vier kostbare peervormige paarlen en tien dito ronde, een'lang. werpig doosje met vier kostbare paarlen en twee gouden spel deneen doosje met een biaauwe ring, omzet met kostbare edelgesteenten, een fluweel juweelkistje in een wit satijnen foudraal inhoudende zes gouden doekspeldenhetwelk zich alles in eene doos bevond. •sGRAVENHAGE den 11 augustus. Heden had in de kloostei kerk alhier de plegtige doop der Prinses, jongstge- borene Dochter van Z. K. II. Prins Frederik der Nederlan- en, paats. Nadac de leden van het corps diplotnatique de ministers, de leden der hooge Staats-collegien, de gewes telijke en plaatselijke overheids personen en een groot aantal andere bewoners dezer residentievan onderscheiden rang en geslacht, zich in het kerkgebouw hadden vereenigd, zag de verzamelde schaar met gevoelens van eerbied en liefde het Koninklijk Gezin ten bepaalden tijde in hec vorstelijk ge stoelte plaats nemen. Naast HH. MM. den Koning en de Koningin waren aan de eene zijde HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranjeaan de andere de vader der jongge borene Prinses, Prins Frederik der Nederlanden, alsmede Prins /llexanderPrinses Sophie er. Prinses Louise gezeten. De gpdsdienstoefening begon mee het gezamenlijk zingen van Psalm 6S vs. 10; waarna de hofkapellaan Dermout met de mannelijke welsprekenheid en Chriscelijken zin, die hem ken merkt naar aanleiding der woorden van den gewijden zan gerin Psalm 127 vs. 3a: ziet, de kinderen zijn een erf deel des Heeren, eene korte gelegenheidsrede uitsprak. De redenaar maakte daarbij op den tredenden zin dier bij belwoorden en op den familie-zegen dien het doorluchtig huis van Oranje-Nassau door de Goddelijke genade bij voort during genietopmerkzaam, en eindigde met eene roerende toespraak aan Z. K. H. Prins Frederik en heilbeden voor tleszelfs gelukkig herstelde gemalin en de jonggeborene Pr'n- sis. Vervolgens werd de jonggeborene, die met den stoet, 111 het programma omschreven naar de kerk was geleidpieg- tiglijk te midden der Christelijke vergadering gebragt. Al de aanwezige leden van het Koninklijk Huis plaatsten zich als doopgetuigenvoor den predikstoelwaarna de leeraar aan de jonge Prinses den H. Doop toediende. Met een vurig gebed voor hec geliefde Koninklijke Huis en bet opzingen van het eerste der Evangelische gezangennam deze gods- dienscplegcigheid een einde. Sedert eenige dagen wordt er in deze residentie zeer veel gesproken van de aanstaande aftreding van den minister van justitieden heere mr. C. F. van Maarten. Als zijn vermoedelijke opvolger wordt genoemd de heer Borrellid

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1