MIDDEL BURG SC HE c o ikmMm&S W. Biugsdag 1841. 10 Augustus. JVrtttfetrijfc. X,,„. yim BESTUREN ex A D MI NI STR ATI EN. fïcbctrlattböcïic ^anbcl-ililaatscfiappij. N i E U WSTIJ DINGEN SStsitschlaub. o o t - ia r it t a tt j c £tcbcvSauften. Il.i1lil.il». De abonncments-prijs dezer Couranl is f 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens Vtftfr 10 are, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbckendmakingen, waarvan de prijs van e'e'n tot zes regels is/j 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zullen ge veild worden Tc AMSTERDAMop Woensdag den 8 September 1841. 31,412 Krant, en Kanass. Java SUIKER T ,^Tt./-. liggende aldaar. 651 Kisten DITO J ob 12,929 Kranj. en Kanass. DITO, liggende te Rotterdam, 2,797 Dito DITO, Dordrecht, Waarvan de Notitien met de Veil-coiiditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 7 Augustus 1841. VAN DER HOUVEN, President. KOOY, Directeur, fungerend Secretaris. FRANKFORT den 3 augustus. Met veel belangstelling ziet men den verderen loop der zaken in Ilanover te gemoet. De spanning is daar in den iaatsten tijd zeer vermeerderd zoodat het ligtelijk tot eene uitbarsting zou kunnen komen. De scherpe verordeningen die dezer dagen van regerings wege uitgevaardigd zijn, ter onderdrukking van allen tegen stand tegen de bestaande orde van zakenbepaaldelijk ter gelegenheid van de aanstaande verkiezingen voor eene nieuwe stenden-vergadering, zullen gewis met gestrengheid worden uitgevoerden hebben dan ook bij velen indruk gemaakt. Doch het zal eerst later blijken of daardoor en door de middelen welke verder het bewind te dienst staan de ver kiezing van eene met de regering instemmende stenden-verga dering bewerkt zal worden. Z. M. de koning van Pruissen heeft dezer dagen een nieuw bewijs van eerbied voor de goede zeden, zonder aan zien van personen gegeven door een gestreng onderzoek te bevelen naar het gedrag van eenige jonge lieden trit de hoogere standen, welke zich op eene openbare plaats aan ergerlijke buitensporigheden hebben schuldig gemaakt. Van de Turksclie grenzen wordt or.der dagteekening van den 24 ju lij geschreven Volgens berigten uit Alexinezze gaat Jakub pacha voort met jegens de Christelijke bewoners van Bulgarije, die aan den opstand dee. genomen hebben oe grootste zachtmoedig heid te betoenen, waardoor de rust en orde blijkbaar beves tigd worden. Aan de naar Servie gevlugte, die nog niet naar hunne woonsteden terug gekeerd zijn heeft hij in de zachtste bewoordingen eene uitnoodiging gerigt van binnen eenen termijn van 21 dagen terug te keeren, onder toezeg ging van volkomen kwijtschelding en met'de belofte dat hun ne verwoeste huizen weder opgebouwd en hunne geleden schade zoo vee! mogelijk vergoed zou worden, en dat zij bovendien, des verkiezende, het regt zouden hebben om, door eigene afgevaardigden hunne grieven en bezwaren voor den troon des sultans te mogen brengen. De Servische re gering geeft zich veel moeite om aan de vlugtelingen ver trouwen in te boezemen en hen te bewegen om aan deze uitnoodiging te beantwoorden." De jonge graaf Arrivabene van Modena, en de heer Bianchi uit Milaan, beide 18 h 20 jaren oud, wilden van Nizza een uitstapje naar Frankrijk doen. Daar zij geene passen hadden, kwamen zij aan de grenzen met 2 personen overeen, om hen door eetie waadbare plaats over de Var te geleiden, waardoor zij veilig in Frankrijk waren. Op eenen donkeren avond zoude men door de rivier baden, waartoe men zich gedeeltelijk had ontkleed. De geleiders droegen de meeste goederen, en geleidden hen in eene diepte. Aldaar grepen zij de onbezonuen jonge lieden, wierpen hen omver en hielden hen eenigen tijd onder water, 0111 hen te doen verdrinken. Toen zij hen dood waanden, keerden zijtnetde geroofde goederen naar Nizza terug. Intussclten waren geen van beide jongelingen verdronken. Een hunner kon zwem- ijnen en kwam behouden aan land, terwijl de andere op eene -droogte te midden der rivier, geraakte, en van daar eenigen tijd daarna werd gered. De politie, van het gebeurde ott- derrigt heeft de roovers opgespoord en hen in eene kroeg' .gevonden alwaar zij het geroofde hadden verdeeld. Een is gevat en de andere is naar Frankrijk gevlugt. LONDEN den 4 augustus. De dezer dagen uit Oost- Jndie otttvangene berigten omtrent China hebben hier een onaangenamer indruk gemaakt, nademaal uit dezelve blijkt, dat het Chmesc.ierewind laatstelijk geenszins tot eene be slechting de< gesc uien geneigd was, maar integendeel had aangekondigd dat het niet zou ritsten voor dat de Engel- schen geheel verdreven waren,. Men verwacht derhalve dat onze troepen eenen ernstigen tegenstand zullen ontmoeten, en men is niet zonder vreesdat dezelve, ondanks hunne voortreffelijkheid en geduchte wapening gevaar zullen loopen van in ongelegenheid te geraken, indien het den Chinese hen keizer inogt gelukken, de bevolking, die ettelijke millioenen telt algemeen tegen hen in beweging te brengen. Voorts blijkt uit deze berigten dat op het vasteland van Oost-Indie het Britsche bewind bij voortduring schier aan alle zijden met oorlogen tegen de naburige volken te kampen heeft. Uit Lissabon heeft men hier berigten tot 24 julij. Vol gens het getuigenis van den minister van fittantien zeiven, in de vergadering der cortes afgelegdverergert de toestand der Portugesche geldmiddelen langs hoe meer, waarom die minister op de spoedige beraadslaging over het rapport der commissie van fittantien heeft aangedrongen. Twee dagen vroeger had te Lissabon een vreesselijk voor val plaats gegrepen. Eene Fransche weduwe is namelijk, met hare 18 jarige dochter, haren I2jarigen zoon en hare dienst maagd, dooreen bloedverwant dier dame vermoord geworden met oogmerk om zich daarna van hare bezittingen meester te maken. Gelukkig is de booswicht achterhaald en zou zijne regtvaardige straf niet ontgaan. fAllIJS den 4 augustus. De hertog van Aumale is den Iaatsten der afgeloopen maand aan het hoofd van zijn rege nt entte Marseille aangekomen. Evenals zijne soldaten door de zon verzengd afgemat als zij en door het aait flarden gescheurd regements-vaattdel voorafgegaanis de jonge vorst overal op zijnen weg met levendig gejuich begroet geworden. Maandag zou men zich, met korte dagmarschenop weg naar Parijs begeven. Een gedeelte der troepen welke het kamp van Blidah uit maakten hebben een strooptogt gemaakt, maar geene dan vhtg- tende Arabieren aangetroffen. Alom op hunnen weg is het te veld staand graan door de soldaten verbrand die voor meer dan 300,000 fr. aan waaide in runderen hebben geroofd. Ofschoon de omstandigheden deze soort van oorlogvoeren welligt eenig- zins wettigenis zij nogcaits van den kant der menschelijk- heid en beschaving diep te betreuren. Er bestaat eene overeenkomst tusscben de grootc mo gendheden waarbij bepaald wordt, dat sommige der Belgi- sclte vestingen op de Fransche grenzen zullen worden ge sloopt. Engeland vordertdat aan deze overeenkomst alsiiu gevolg zal worden gegeven. Koning Leopold verlangd zulks geenszinsen schijnt zich tot het bewind van Frankrijk te hebben gewend, ten einde van dien kant ondersteuning te erlangen. Naar men verzekert, zoude de koning der Fratt- scheit niet ongenegen zijnom den tegenstand van Belgie in dat opzigt ce ondersteunen. Door de liberalen wordt cr wei nig geloof aan geslagen. De koning stelt er steeds groot belang in, dat de vesting werken om Parijs, en inzonderheid de afgezonderde forten, met den meesten spoed worden gereedgemaakt. Dezer dagen zijn er zeer vele soldaten van de bezetting van Parijs gear resteerd. Of die maatregel is te weeg gebragt door weder- spannigheidter zake van den arbeid aan de vestingwerken of uit eenige andere oorzaak is ttiet gebleken, liet bekend protest van koningin Maria Christina van Spanje was den 28 julij te Madrid nog niet publiek gemaakt, en scheen den ministers groote bezorgdheid in te boezemen, niettegenstaande Espartero het tnet schijnbare onverschilligheid behandelde en gezegd zou hebben dat het slechts een blad be schreven papier meer in de wereld was. Men sprak van eett opgeworpen maar afgekeurd plan, om volks 'bewegingen uitte lokken, gedurende welke, als om aan het verlangen der me nigte te voldoen, het protest openlijk zou zijn verbrand ge worden. liet was te Madrid ver van rustig, en dewijl men tegen der. 1 september, zijnde de verjaardag der constitutie, de uitbarsting van troebelen vreesde, heeft het gouvernement, naar gezegd werd, 10,000 man troepen meer derwaarts ont boden. De president-minister Gonzales heeft in de zitting der cor tes hec gerucht wedersproken, dat ook de koning der Fran- schen tegen het besluit wegens de voogdijschap zou hebben geprotesteerd. De mémoires van mevrouw Laff'arge liggen ter perse. Zij zijn met veel sierlijkheid van stijl veel talentmaar ook met groote boosaardigheid geschreven. De pen van mevrouw Laff'arge zal menigen goeden naam te gronde rigten, en de regtskundige en zielkundige questien die zich aan de per soon der schrijfster hechten, op nieuw aan hec daglichc bren gen. Hec kan niec missen of dit boek zal eett grooten aftrek hebben. 's GRAVENIIAGE den 6 augustus. Dezer dagen zijn er onderscheidene bijeenkomsten van den Raad van State en van den Raad van Ministers gehouden, die, naar men verneemt, zeer langdurig en de laatste ook zeer levendig moeten zijn geweest, en waarin, naar men zegt, onder anderen gehan deld moet zijn over verscheidene ontwerpen van wet, welke de Regering voornemens is aan de Statcn-Generaalhetzij in dè aanstaande bijeenkomst der Kamers, hetzij inde na jaarszitting, aan te bieden. Men verneemt voorts, d» men ook aan de departementen ijverig werkzaam moet zijn aan het vervaardigen van voordragcen van wet, of het daartoe bijeenbrengen van stukken en bescheiden, en dat wel over ondei scheidene belangrijke onderwerpen, die sedert jaren han gende en onafgedaan gebleven waren. lieden heeft Z. M. de Koning de vergadering van den Raad van State gepresideerd. Op een oogenbiik dat men zich te Amsterdam bezig houdt met een onderwerp waarbij de lijdende menschheid een zoo hoog belang heeft, vermeent men de personen, die beiast zijn om inlichting in te winnen nopens de beste ge stichten van dien aard buiten 's lattds te moeten herinneren aan dat hetwelk sedert eenige jaren te Siegbitrg, twee uren van Bonn, bestaat. Men vermeent te kunnen verzekeren dat deze instelling in alle opzigten alle de zoodanige over treft welke men heden in Frankrijk en in Belgie vindt. Men haalt deze beide landen aan, omdat, naar men verzekert, het derwaarts is dat personen gezonden zullen worden, om de bestaande gestichten tot behandeling der ongeiukkigendie door krankzinnigheid zijn aangetast, op te nemen. Den 4 is te Leyden de vergadering van afgevaardigden der Waalsche gemeenten geopendmet eene plegtige kerke lijke redevoering, uitgesproken door den weleerw! zeergel. heer van Hamelpredikant te Haarlem. Den 3 dezer is te Dordrecht, in den ouderdom van 76 jaren en 7 maanden, overleden de weleerw. zeergel. heerG. van Kooten predikant aldaardie zich in onderscheiden op zigten jegens de maatschappij verdienstelijk heeft gemaakt. Men verneemt, dat in de vaart van Leyden op Haarlem mede eene ijzeren schuit gebragt zal worden. GRONINGEN den 5 augustus. Op gisteren had weder om de prijsuicdeeiing en vertooning van proeven plaats van de kweekelingen van hec weldadig instituut voor doofstom, men, hier ter stede, in tegenwoordigheid van de hoofd-di- rectie van hetzelve, en eene overgroote menigte van aan- schouwers van allerlei rang en stand, waaronder* men hec ge noegen had op te merken Z. Exc. den heer staatsraad guit- vernettr dezer provincie en echtgenoot. Na eene belangrijke voorafspraak van den heer dr. C. Guyot over Dalgarno en diens hoogst zeldzaam geworden werk Didascalocophus of de leermeester der doofstommengedrukt te Oxford 1680, gaven 153 aanwezige kweekelingenonder leiding van de heeren Guyot en verdere onderwijzers, bewij zen van hunne gemaakte vorderingen in verschillende vakken van kennis cn aangeleerde handwerken. Bij deze gelegenheid bekwamen 17 kweekelingen hun eer vol ontslag en werden verscheidene leerlingen met premien 1 begiftigd die zij ontvingen uit handen van den president der hoofd-directie, den héér oir. H. O. FeithVan de 17 ont slagene kweekelingen hebben, voor eenigen tijd10 hunne geloofsbelijdenis naar de leer der Hervormden afgelegd; zijn 5, als behoorende tot de Roomsch-Kacholiike godsdienst, tot de eerste H. Communie toegelaten, tervvijl 2 Joodsche meisjes door de godsdienstige Israëlitische school-commis- sie, zijn onderzocht en bevonden in hare leer ervaren te zijn. De pantomime, toe onderwerp hebbende eenige tafereelen uit lrec leven van de koningin Estherheeft mede bij de aan- schouwers blijkbaren indruk gemaakt en voldaan. Tegen september zijn wederom alle, bij de hoofd-directie aangegevenin de jaren ter opneming vallende doofstom men, ten getaile van 19, opgeroepen. Op het instituut zijn thans aanwezig 153 kweekelingen, als: 89 jongens en 64 meisjes. Van dezen zijn in het jon gens-kosthuis 82, in hec meisjes-kosthuis 58 en in het Israë- litische-kosthuis 13. Van dezen zijn Gereformeerd 93, R.-Ka- tholijk 40, Doopsgezind 2, Evangelisch-Luchersch 4, Re- monstrantsch 1, Hoogduitsch-Israëlitisch 10 en Porttigeesch- 1 Israëlitisch 3. Van dezen zijn uit de provincie Zuid-Holland 28, Noord-Holland 37, Vriesland 20, Groningen 17, Gel derland 11Overijsgel 8, Utrecht 11, Noord-Braband 6, Drenthe 8 en Zeeland 7. Het volle kostgeld (ƒ250) wordt betaald voor 1 toelage van f 1*00 tot beneden de f 150 voor 4 toelage van f 10 toe beneden de f 100 voor 13, en geheel voor rekening van het instituut zijn 117. Van de jongens leeren het kleermaken 19, schoenmaken 17, letterzetten 8, boekbinden 2, kuipen 6, schrijnwerken 6, wicwerken 1, wagenmaken 4, mandemaken 5, zadeima- ken 2 blikslaan 2zeilmaken 1 borstelmaken 3 brood bakken 2stoelettmaken 2 en smeden 1 nog op geen am bacht zijn 8. Van de meisjes leeren het naaijen, borduren enz. 50 en breijen 14. Behalve deze 153 kweekelingen zijn er nog 2 (één jon gen en één meisje) alléén tot het onderwijs toegelaten. Het heeft Z. M. behaagd, ook aan E. Meetervoor- maligett schrijver van hec dagblad de Tolk der Vrijheidgra tie te verleeneti van de gevangenisstraf, waartoe dezelve, bij arrest van den Iioogen Raad, van den 16 februarij 11., in hooger beroep, voor den tijd van vier jaren was verwezen. MIDDELBURG den 9 augustus. Men verneemt, dat de komst van Z. M. den Koning naar dit gewesc, eerst acht dagen laterdan vroeger bepaald was zal plaats hebben.

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1