MIDDELBURGSCHE C O U E A M *ÉM>- .V. 94. Zaturdag 1841. 7 Augustus. BESTUREN en administratien. j5Tv«uifcvijfc. «hwt; Publicatie. £l{mbc£tcbiu0. £,lcï5cv».*ït«bf5cfsc £5nbcI-iïla0 cis «u mu i t Standbeeld van den Admiraal NIEUWSTIJDINGEN. ïTiiJffiijc. göcrfisnöcu. V-. ÏA Dc alion nemen ts-|)rijs dezer Courant is f 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, ot bij bet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdiir 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend legen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is J' 1 3o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der In- en Opge zetenen dat het Kohier voor de Stedelijke Belasting, be kend onder den naam van omslag voor de LantaarnsBrand spuiten en Nachtsvachten voor het jaar 1841, door den lieer Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland invorder baar verklaardgesteld is in handen van den Collecteur van dat Middel, door wien op Maandag, Donderdag en Fr ij dag van iedere week dés namiddags van drie tot zes ure ten zijnen Kantore op de Heerengracht, Letter M. No. 25 tot de ontvangst dezer Belasting zal worden gevaceerd; wor dende een ieder aangemaand, 0111 het bedrag van zijnen aan slag sciptelijk binnen den daarvoor bepaalden en in de Aan slag-Biljetten vermelde, vier termijnen te voldoen; zullende de nalatigeti overeenkomstig art. 12 der ordonnantie, ge publiceerd den 3 December 1829, door middel van dwang bevelen, parate executie medebrengende, tot de betaling worden genoodzaakt. En zal deze worden afgekondigdmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Ilaadhuize der Stad Middelburg, den 6 Au gustus 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. allen die, onverschillig in welke hoedanigheid, door gelde lijke bijdragen, haar hebben in staat gesteld tot de vervulling van het voorgestelde doel, heeft tevens vermeend niet te mogen nalaten de bovenstaande tijdsbepaling algemeen bekend te maken, in afwachting van de uitgifte van het gearresteer de Programma, dat bereids ter perse ligt. Alzoo zal de Commissie het genoegen smaken aan hare Landgeuooten eene feestviering voor te bereiden die ter ge dachtenis van den groocen Vlootvoogd voor ieder Neder lander immer gedenkwaardig wezen zal. Vlissingen den 4 Augustus 1841. Namens de Commissie voornoemd D. UYTTENHOOVENVt. J. F. 11. SCHULTZSecretaris. Op Dingsdag den 10 Augustus 1841, des morgens ten 10 ure, zal, door de Dijks-Directie van de Watering Cadzand 4de District der Provincie Zeeland, binnen de Stad SLUIS, in de Herberg bewoond bij Johaunes Wolvers, in het open baar worden aanbesteed Het bouwen, in de Gemeente Retranchemenpvan-eene nieuwe ZEE-SLUIS van Vlaamsen Eikenhout, en van eene Steenen HEUL, met wederzijdsche RIJS- PAKWERKEN en STORTEBEDDENhet graven van eene WATERLEIDING, het maken van eeue LOS-en LADINGSPLAATS enz. De Voorwaarden en Bestekken, op welke de gemelde aan bestedingen zullen plaats hebben, zullen, boven en behalve te Cadzand, bij den Dijkgraaf, en te Sluis bij den Penning meester, ter lezing liggen op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van Waterstaatswerken te Middel burg en in het voornoemde District ter lezing gelegd wor den. De aanwijzing der Werken kan gevraagd worden den 7 8 en 9 der gemelde maand Augustus des morgen van 9 tot 12 ure, te Retranchemeutin de Herberg bewoond bij .7. de Kok. De DIRECTIE maakt bekend, dat de Na jaars-Keilingen der Maatschappij van 184* (met uitzondering van die der Specerijenwaarvan eene nadere aankondiging wordt voor behouden) zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen, en bestaan uit de hoeveelheden hieronder gemeld Te ROTTERDAMop Maandag den 6 September 1841, 214,296 Balen 600 Vaten Java KOFFJj, liggende aldaar 42,W7 500 DITO. te Dordrecht. Te AMSTERDAMop Donderdag den 9 September 1841 294,084 Balen 1749 Vaten Java KOFFIT") 16,556 Sumatra K0FF1JJ e r. Te MIDDELBURGop Donderdag den 23 September 1841, i.3,100 Balen Java K0FF1J, liggende aldaar. De Maatschappij geelt bij deze aankondiging de verzckc- ringdat zij, vóór hare gewone Voorjaars-Veiüngen van 1842, geene andere Koffijdan de bovengemelde partijen, aan de markt zal brengen. Dc Monsters zullen op Vrijdag den 13 Augustus verkrijg baar zijn; terwijl de Notitien met de Veil-Conditiën in tijds izullcn worden uitgegeven. Amsterdam, den 3 Augustus 1841. VAN DER HOUVEN, President. KOOY Directeurfungerend Secretaris. JIUYTER. Met rassche schreden nadert het tijdstip, waarop de Com- raissie icast met e °prigting van bovenstaand Gcdenluee- icen hare taak geheel zal zien volbragc op de uitnoodiging daartoe gedaan/heeft het Z. M. onzen beminden Koning behaagd te bepalen, dat de plegtige ont blooting van de 'Ruyters standbeeld in hoogstdeszelfs ver- eerende tegenwoordigheidzal plaats hebben op Woensdag den i 8 Augustus aanscaande. De Commissie, openlijk bare erkentenis betuigende aan KONSTANTINOPEL den 14 ju/ij. De Porte heeft door de stoomboot Peiki Schewketdie voor eeuige dagen uit Candia alhier aangekomen iszeer voldoende berigten omtrent den uitslag der tegen de opstandelingen op dat eiland begon nen operacien ontvangen, volgens welke men hopen mag dat de rust aldaar binnen kort hersteld zal worden. Er hadden op nieuw verscheidene gevechten tusschen de opstandelingen en de Ottouianische troepen plaats gehad waarin de laatst genoemden steeds de bovenhand hadden behouden, tengevolge waarvan de bewoners der districten van Candia, Apokorona en Canea zich onderworpen en hunne wapenen overgeleverd hadden. Alleen in liet district van Sphakia was de opstand nog niet gedemptmen geloofde echter, dat de onderwerping- van dit district insgelijkt binnen korten tijd zal plaats hebben. FRANKFORT den 1 augustus. Volgens brieven uit Mun ster, is de aarcsbisschip Droste zu Vischering zeer tevreden dat de Pruissische regering eindelijk besloten heeft den dooi den Paus benoemden vicaris-generaal te Keulen, dr. Iven als zoodanig te erkennen. Deze geestelijke staat als een dei- ijverigste aanhangers van den aartsbisschop bekend. Men hoopte dat de stap, nu door de regering gedaan, dien pre- laat bewegen zou ook van zijnen kant tot eindelijke ver effening der kerkelijke geschillen zoo veel bij te dragen, als hij met zijnen stand en werkelijke of vermeende pligten denkt te kunnen overeenbrengen. Te Berlijn wil men weten dat de Russische regering in ernstige -overweging genomen heeft de Poolsche constitutie van 1815 van lieverlede te herstellen, bijaldien het land zoo rustig blijft als nu sedert de laatste 8 jaren. Tot beraming van hiertoe strekkende maatregelen zou keizer Nico/aas voor nemens zijn Warschau in het najaar te bezoeken. De bevolking van genoemde hoofdstad is sedert 1839 met 4500 zielen vermeerderd. Uit Londen heeft men te Berlijn bemoedigende berig ten van den geheimraad Bunsenbetrekkelijk de bemoeijingen van het Pruissische hof eer gunste der Christenen in het Oosten. Ook liet Weener hof wendt ijverige pogingen aan, om een bondgenootschap toe verligting van het lot dezer geloofsgenooten te vestigen, en te Londen, zoowel als te Parijsschijnt men daartoe gaarne de hand te willen bieden hoewel men zich de groote zwarigheden niec verheelt, welke de uitvoering van dit mensclilicvend' plan in den weg staan. De voltrekking van het doodvonnis aan drie boosdoe ners heeft te Rome aanleiding tot verregaande ongeregeldhe den gegeven, van welke de oorzaak nog in het duister schijnt te liggen. Negen mcnschen zijn vermoord en vele anderen gekwetst geworden. De gewapende magt heeft, niet zonder moeite, een einde aan de verwarring gemaakt. PARIJS den 2 augustus. Na hunne terugkomst van F011- taineblean hebben zich de koning en koningin naar St. Cloud begeven. Bij koninklijke ordonnantiën is een aantal prefecten naar an dere departementen verplaatst geworden. De oppositie ziet hierin een voorbereidsel tot de ontbinding der kamers, in welk geval de regering er belang bij zou hebben overal prefecten te hebben die in haren geest op de kiezers werken. Heden heeft inen hier berigten van Toulouse, volgens welke de volmaaktste rust aldaar bleef heerscben. De heer Duval had een provisioneel stedelijk bestuur aangesteld en bevestigd in weerwil der tegenkanting van den maire Arzac wien hij eene sommatie heeft moeten zenden om aan dc wet te gehoorzamen. Genoemde maire zal, verzekert men, een geregtelijk on derzoek wegens zijn gehouden gedrag ondergaan, maar voor de gewoiie regtbanken niet voor liet hof der pairs, Het standbeeld van Napoleon, dat den 15 op de kolom der groote armee te Boulogne geplaatst moet worden, is maan dag van hier in die stad aangekomen en door het volk met eene aan uitgelatenheid grenzende geestdrift ontvangen. Sommigen hebbende kar beklommen, om het beeld met vlaggen en lau werkransen te overdekken. De heer Arguelles heeft den 26 julij den eed als voogd der koningin van Spanje afgelegd. De plegtigheid was van zeer korten duur, en niet meer dan 140 senatenrs en gerie- pureerden waren in de zaal tegenwoordig, dewijl de minder heid zich aan alle deelneming daaraan had onttrokken. Ware de Engelsche gezant, de heer Aston, r.iet door persoonlijke redenen verhinderd geweest, dan zou hij waarschijnlijk onder de aanwezigen geteld zijn geworden. Het protest der konin gin-moeder tegen het besluit der cortes werd voor het publiek nog geheim gehouden. Men spreekt ook van een vertoog van den koning der Franschen waarbij deze dat besluit ais strijdig met de regten der vorsten, zou afkeuren, maar daar aan wordt hier weinig geloof gehecht. Van regeringswege zijn weder telegrafische berigten uit Toulon betrekkelijk dc krijgsverrigiingen in Algiers medege deeld, Zij houden in dat de generaal Latuoricièrc den 19 julij met zijne kolonne te Mostaganem is teruggekeerd, na verscheidene voordeeüge gevechten aan de vijandige Arabie ren te hebben geleverd, en dat de stad Mascara thans eciie bezetting van 2000 man heeft, die tot october van leeftoe: voorzien is. 's GRAVENHAGE den 3 augustus. Gisteren middag ten 3 ure heelt Z. K. II. Prins Alexandervergezeld van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning en in tegenwoordigheid van een aan zienlijk publiek, den gedenksteen geplaatst aan de eerste der vier kavalerie-kazernen welke voor eigen rekening van Z. M. worden gebouwd door de heeren aannemers F. E. van Ellink- hutzen en P. Schroot. Op dezen gedenksteen staat gebeiteld Gebouwd voor Z. M. honing Willem II en eerste steen ge- legd door hoogstaesze/fs beminden zoon, Prins Alexander di e Nederlanden luitenant-generaal en inspecteur-generaal der kav aller ieop den 2 augustus 1841." Het fraaiste weder begunstigde deze plegtigheid, welke in de beste orde is af- geloopen; hebbende de werkgasten, meer dan 300 in gettil allo hctzchuc hduitiiteksci tnec oranje versierd. Men verzekert thans, dat Z. M. de Koning, bij gelegen heid van hoogstdeszelfs aanstaande reis naar'Zeelandop maandag den 16 dezer, de stad Delft zal bezoeken. Gedurende de maand julij zijn den spoorweg v-en Am sterdam naar Haarlem en terug gepasseerd 43,025 reizigers en bedraagt de opbrengst 19,436,06; het aantal reizigers gedurende de eerste 6 maanden dezes jaars over den spoor- weg gevoerd bedraagt 131,51960 de opbrengst 62,287.65 makende tezamen 174,544 personen en de som van f 81,723,71.' ROTTERDAM den 4 augustus. Zondag is alhier, van Londen komende, in het Grand Hotel des Pays-Bas afgestapt de met lof bekende miss Elisabeth Fryvergezeld van fami lie en gevolg. Miss Fry heeft maandag morgen een uitstapje gemaakt naar Gouda ten einde een bezoek te geven aan hec gevangenhuis aldaar, terwijl de heer Gti-'ney die haar verge zelde, zondag en maandag avond, ten aanhoore van een tal rijk publiek, verslag gedaan heeft van zijne reis in een -e- deelte der West-Indien ter bevordering van de slaven-cman. cipntie. Dingsdag morgen is mevrouw Fry naar 's Ha^e ver trokken. B NIJMEGEN den 3 augustus. Heden had eene plegtigheid plaats, welke ongetwijfeld eiken Nijmegenaar met eencwec- moedige vreugde zal vervullen, omdat dezelve de blijken draagt, dat de groote verdiensten van hunnen voormalige» stadgenootwijlen Zijne Exc. den hoog welgeboren heer C. R. T. baron Kraijenhofdoor onzen Koning, nog na zij nen dood, worden gehuldigd. Op het fort, buiten de Hezeipoortdoor Z. M Ko- Willem (den n october 1824), fort Kraijenhof genoemd waar de asch van den overledenen generaal sedert den eS november 1840, in liet aldaar voor hem gebouwde graf rust, werd, op last van Z. M. den Koning, inden keel- muur van het fort, een met zeer veel zorg vervaardigde steen geplaatst, mee welker bezorging en plaatsing de vvel- ed. gescr. heer kapitein-ingenieur .7. Mouchardvóornialiv acijudant van wijlen Zijne Exc. den heer generaal Krare- f door het departement van oorlog belast' werd. Heden na- mak agten 1 ure, werd, in het bijwezen van vel" militai re en burgerlijke personen, door den heer Mouchard" ueze steen van deszelfs bekleedsel ontdaan, bij welke gelegenheid zijn wel-ed. gestr.met korte woorden, van het doei' dezer plegtigheid gewaagde en vervolgens, naar het graf <rC„nnu zijnde, van hem, ter wiens ecre en nagedachtenis de steen geplaatst is., voornamelijk den hooged. gestr. heer majoor in genieur jhr. .7. Kraijenhof, als zoon van den waardijen overledene, maar ook als ontwerper en uitvoerder vanV fort, op de hartelijkste wijze toesprak hetwelk door jh, Kraijenhof zeer gepast is beantwoord. De hoo»fleerde heer II. W. Tijdemon, hoogleeraar te Leyden bij toeval in deze stad, en alzoo bij deze plegtigheid aanwezig, vattede daarna het woord op eil wansclite den heer majoor K. hof geluk met de hulde aan de verdienste» va» zijnen i-o,,-. geachte» vader, ook door Koning Willem 11. zoo bi>

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1