MIDDELBÜIIGSCIIK C O IJ R A t: N°. 92. Dingsdag 1841. 3l Augustus. BESTUREN ex ADMINISTRATIEF. QUtt&cstcbiug. r_..v (öroot-lSirittatijc. NIEUWSTIJDINGEN. 23uitödtlauï>. Afcaufctrtjk. iSelgic. ücbcriatidcn. De abonncments-prijs deier Courant is f 2 75 voor drie maanden, en franco per Post /'3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beuling geschiedt complant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien. behoort te geschieden des morgens vriór ro ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. m De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van ién tot zes regels is/i 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn. alzoo het regt van zegel wordt betaald. Op Dingsdag den 10 Augustus 1841 des morgens ten 10 redeneringen over de staatkunde, die het te verwachten minis- a 1 n 1 rï^rvr Ar, niiUo TNI Ttr tefie V3T1 rlptl Pool linn.rer iimowooU i;..i;;h „„1 ..„1 LONDEN den 28 ju/ij. In sommige van de voornaamste dagbladen der behoudende partij vindt men gisteren en heden ure, zal, door de Dijks-Directie van de Watering Cadzand 4de District der Provincie Zeeland, binnen de Stad SLUIS, in de Herberg bewoond bij Johannes Wolversin het open baar worden aanbesteed Het bouwen, in de Gemeente Retranchementvan eene nieuwe ZEE-SLUIS, van Vlaamsch Eikenhout, e'11 van eene Steenen HEUL, met wederzijdsche 11IJS- PAKWERKEN en STOIITEBEDDEN het graven van eene WATERLEIDING, het maken van eene LOS-en LADINGSPLAATS, enz. De Voorwaarden en Bestekken, op welke de gemelde aan- bestedingen zullen plaats hebben, zullen, boven en behalve te Cadzand, bij den Dijkgraaf, en te Sluis bij den Penning, meester, ter lezing liggen op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van Waterstaatswerken te Middel burg en in het voornoemde Districtter lezing gelegd wor den. De aanwijzing der Werken kan gevraagd worden den 7 8 en 9 der gemelde maand Augustus des morgen van 9 tot 12 ure, te Retranchement, in de Herberg bewoond bij .7. de Kok. De Persoon van J. M. de GROOT, welke in de Stads courant van 24 Julij jl. heeft aangekondigd, door de plaats gehad hebbende Loting niet op de Beurs te hebben kunnen staan heeft dienaangaande eene verkeerde opgave gedaan aangezien hij eene standplaats op de groote Markt verkozen en die aldaar ook bij loting verkregen heeft. De fungerende Marktmeester, A. DUIK HENDRIKSE. FRANKFORT den 27 julij. In brieven uit Athene, van 12 julij, wordt hevig geklaagd over de geweldenarijen, die door Tahir-bassz tegen de Kandioten gepleegd worden. Ver bolgen over den ongunstigen uitslag zijner wapenfeiten had hij de in zijne magt zijnde dorpen verwoest; de levensmiddelen verbrand of op andere wijze vernield, en de inwoners, zon der onderscheid van ouderdom en kunneop de wreedste wij ze om het leven laten brengen. Bovendien beklaagt men zich in deze brieven (welke blijkbaar afkomstig zijn van de zijde der zeer warme voorstanders van den opstand der Giieksche Kandioten) dat de op het eiland residerende ver tegenwoordigers der groote mogendheden de uiterst gestrenge handelwijze van de lurksche overheden geheel lijdelijk aan zien, en dezelve hierdoor als 't ware begunstigen Wil dan (dus leest men in die brieven) Europa eene Christelijke bevolking van 100,000 zielen laten om hals brengen, en een bloeijend eiland laten veranderen in eene wildernis; en zulks slechts om de ellendige reden, dat het daar aan 10,000 geweren en eeuige kisten met patroonen ontbreekt? De ver bondene mogendheden hebben in het vorige jaar op de kust van Syrië zoo mildelijk wapenen en ammunitie laten uitdee- len indien men ook de Kandioten in de gelegenheid stelde om hunne krachten met die hunner onderdrukkers in een eer lijken strijd te meten, dan zoude er geen Napiernoch om- kooping met goud, noodig zijn, om de Turken, gelijk ginds de Egyptenarente verdrijven. Voor het overige is de zaak der Kandioten door de laatste kleine rampspoeden geenszins verloren. Men zegtdat het hun gelukt is eenige vaar tuigen te bekomenenindien zij meester op de zee kun nen worden zoo als de Grieken in den laatsten oorlog dan is het lot des eilands beslist." Te Konstantinopel baart het niet weinig verwondering, dat de Portethans 1111 de zaken met Egypte vereffend zijn on de binnenlandsche opstanden als overal onderdrukt worden •opgegeven, onlangs verscheidene regementen landweer, uit Anatolic en Rumelie, naar de hoofdstad heeft opontboden, waar zij voor het einde dezer maand moeten aangekomen wezen en waar dan na hunne aankomst, het garnizoen over de 50,000 man sterk zal zijn terwijl het onder sultan Mahmondzelfs in de gevaar ïjvste tijdsgewrichtende 40,000 man nooit is te boven gegaan. Om aan dit raadsel eenige verklaring te ge- venac t men dat de ministers voor troebelen vreesden, wanneer ie jeug ige sultan bezwijken mogtde toestand van ■wiens gezoi. .ïei m weerwil van het vroeger daaromtrent beweerde a.s ver van geruststellend wordt beschouwd. Ie Nape s zijn en 14 dezer, bij het vuren der artil lerie naar de schijfdoor eenen kanonkogeldie eene ver keerde rigting namtwee visschers en een meisje die aan de kust met hunne netten bezig waren gedood. Dit onge lukkig geval moge, bij alle soortgelijke oefeningen, tot waar schuwing dienen. terie van den heer Peel hoogstwaarschijnlijk zal volgen, en waarin hoofdzakelijk betoogt wordt, dat de genoemde staats man steeds gezind zal wezen, om, de behoeften van den steêds vooruitgaanden tijd in aanmerking nemende, de noo- dige verbeteringen in de onderscheidene takken van bestuur te helpen tot stand brengen; doch dat hij daarbij zich steeds zal vasthouden aan de grondslagen van de bestaande staats- inrigting en afkeerig blijven van de overdrijving en roeke- looze overijling der bewegings-partij. Deze redeneringen schijnen te moeten dienen, om de gematigde Whigs voor het verwacht wordende nieuwe ministerie te winnen. Onder de talrijke aardighedenwaartoe de uitslag der verkiezingen hier aanleiding gegeven heeft, vermaakt de me nigte zich vooral met den inval van een barbier die aange plakt heeft dat hij de Tories voor eenen stuiver scheert maar van de Whigs twee stuivers moet afeischen, omdat zij allen, na hunne nederlaagzulke lange aangezigten hebben gekregen. PARIJS den 29 julij. De dag van gisteren, welke ge heel aan de lijkplegtigheden was toegewijd, is zeer rustig af- geloopen. In den avond hebben eenige honderden jongelie. den zich op de Boulevards vereenigd en met luider keele den Marseilliaanschen marsch gezongen. Zij zijn van verre door eenige patrouilles ruiterij gevolgd, en verder door een groot aantal politie bedienden in 't oog gehouden en ten laat ste, zonder eenige wanorde te stichten, uiteengeraakt. In het kwartier van de kazerne Poissonnière zijn de inwoners door een paar geweerschoten verschrikt geworden; doch het schijntdat deze schoten alleen aan onvoorzigtigheid zijn toe te schrijven geweest. De toebereidselen voor de illuminatie, welke in de Elyzesche-velden zal plaats hebben, zijn zeer aanmerkelijk en de verlichting zal prachtiger zijn dan ooit te voren. Heden heeft het geschut het volksfeest aangekondigd. Eene menigte begeeft zich naar de Tuilerien, om deel daar aan te nemen. Alles is rustig. De fungerende maire van Toulouse heeft een besluit genomen, inhoudende, dat er dit jaar geene julij-feesten zullen worden gevierd, maar dat men zich zal bepalen tot eene lijkdienst en tot het uitdeelen van leeftogt aan de be hoeftige)). Uit den inhoud moet men opmaken dat hij zeer gebelgd is over de bepaling van den commissaris, dat de nationale garde niet onder het geweer mag worden geroepen. Velen achten de zaken van het Oosten door de over eenkomst van den 13 dezer niet ten volle vereffendmaar meenen integendeeldat de oude twist tusschen Frankrijk en Engeland na korteren of langeren tijd heviger dan ooit zal ontbranden nu eerstgenoemde mogendheid hare plaats in de beraadslagingen der Europesche kabinetten heeft hernomen. De uitbreiding der magt van Frankrijk in Algerieen de ge makkelijke gelegenheid daardoor aan dat rijk geschonken om met den Egyptischen pacha gemeenschap te houden, moet Engeland een doren in het oog zijn, terwijl de Fransche re gering, van den anderen kant, het niet onverschillig kan aan zien dat de Engelschen, in stede van Syrië te verlaten, zich daar meer en meer bevestigen. Zij die dus redeneren schrij ven verder het Fransche kabinet geheime oogmerken op het eiland Candia en de onderhandsche aansporing van koning Otto toe, om van de tegenwoordige omstandigheden, totuit breiding van het jeugdige Grieksche rijk, gebruik te maken. Anderen gaan reeds verderen spreken van bestaande on derhandelingen tusschen prins Metternich en den heer Guizot die een of- en defensief verbond tusschen Oostenrijk en Frank rijk ten doe! zouden hebben, ten einde Engeland en Rusland alle uitbreiding van magt in het Oosten te beletten. De be kende politiek van eerstgenoemden staatsman maakt echter zoo danig gerucht niet zeer aannemelijk. De vrees voor troebelen te Barcelona heeft zich niet verwezenlijkt, hoewel daar en in geheel Katalonie de gisting voorduurt. Uit Madrid is geen nieuws, dan dat de regering nieuwe verordeningen, tot aanmoediging van handel en nijver heid had uitgevaardigd. De geboortedag van koningin Ma ria Christinadie den 24 dezer inviel, zou, op last van den regent, dit jaar niet gevierd worden. De soldaten, die te Alhucemas, op de Afrikaansche kust, zulke schandelijke gruwelen hebben bedreven, zijn thans meerendeels te Mallaga aangebragt. Zij hebben zich overgegeven, op voorwaarde, dat ook de schuldigsten in het leven zoude worden gespaard. Desniettemin zijn zeventig hunner voor den krijgsraad gebragt en velen daarvan reeds ter dood veroordeeld. BRUSSEL den 30 ju/ij. De provinciale raad van Ant werpen heeft nagenoeg met eenparige stemmen tot het indie nen van een adres aan den koning besloten waarin dezelve op eene algemeene kanalisatie van het Kerapenland aandringt. Dat stelsel van kanalisatie (wordt onder anderen in die stuk gezegd) zou van groot gewigt voor geheel het land zijn. Het gemis van gemeenschap met Duitschland, sedert de weg van den Kijn voor otis versperd is geworden, drukt op den handel en de nijverheid. De Vereeniging van de Schel de met de Maas zou daaraan dien uitweg wedergeven en de provinciën Antwerpen Limburg en Luik onderling meer verbinden." Als een eerste stap voor deze kanalisatie wordt de ver eeniging van de Schelde met Maas genoemd. Alleen het lid van den raad Colins heeft zich met dit adres niet kunnen vereenigen, omdat zijns inziens daarin te veel lof aan de plannen van Napoleon opzigtelijk gezegde werken wierd toe gezwaaid. 's GRAVENHAGE den 29 julij. Bij de jongste verga dering van de algemeene synode der Hervormde kerk in Ne- derlanden wel in hare zitting van.den 19 dezer, is rapport uitgebragt ter zake van 'een adres, ingeleverd door den pre dikant B. Moorrees Cz., alsmede door den kerkeraad van Nij- kerkOosterwolde, Elspeet en 's Grevelduin-Capellestrek kende ter handhaving van de leer der Hervormden." Dit rapport is thans, ter algemeene lands-drukkerij gedrukt iu het licht gegeven. De synode heeft zichals hare ge'voe- lens behelzende, mee eenparige stemmen, met dat rapport vereenigden heeft dien overeenkomstig besloten te we ten aldus De algemeene Christelijke synode der Hervormde kerk in het koningrijk der Nederlanden, ontvangen en overwogen hebbende een adres van B. Moorrees, predikant te Wijk in het land van Heusden benevens hem nog door vier predi kanten en vele andere personen geteekend, en waarin ver langd wordt: Dat de hooge kerkvergadering de Gereformeerde kerk op bare oude en vaste grondslagen herstelie, door het band- haven van de formulieren van eenigheid door het herstel- len van het oude formulier tot onderteekening van aanko- mende leeraren en herziening der kerkelijke reglementen en verordeningen, ten einde dezelve in overeenstemming te brengen met Gods Woord en de kerke-orde van Dord- recht;" Heeft, met voorbijzien van al hetgeen in dit adres onge fundeerd gesteld onbewezen getuigd, en voor het wettig bestaande kerkbestuur beleedigend gezegd is 001 eetstgeoordeeld dat de oude en vaste grondslagen der Gereformeerde kerkbij de tegenwoordige kerkinrigting op geenerlei wijze zijn losgerukt. Ten tweede, verklaart zij, uithoofde daarvan, met be krachtiging der reglementen en verordeningen, die' van haar zijn uitgegaan, de vorderingen der adressanten voor onaan- neinelijk; en zegt zij Ten derdegoed te vinden van dit een en ander aan den eersten der adressantenen verder door middel van de Boek zaalof het Tijdschrift voor de Protestantsche kerken in Ne derland, aan allen die het aangaat, openbare kennis te geven. Hiermede, zeggen de drie rapporteurs, ons rapport en de adviesendaarbij voorgedragenaan de beraadslagingen der hooge kerkvergadering onderwerpende, bidden wij U Hoog Eerw. de wijsheid toe, die van boven is, waardoor wij ons benaarstigen, om, door den band des vredes, de eeni"heid des geestes te behouden. De rapporteurs waren de Hoog %erw. DD. I. J. DermoutC. L. van den Broek en A trancken. Gemelde Rapport is in zijn geheel bij de Uitgevers dezer Courant te bekomen, a 30 cents.] MIDDELBURG den 2 augustus. De 23ste verjaring van Z. K. H. Prins Alexander is heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Z. M. de Koning is in den nacht tusschen vrijdag en zaturdag, uit Arasterdam van hoogstdeszelfs togt naar Vries land en Groningen, in de residentie terug gekeerd. Uit Groningen den 29 julij wordt gemeld, dat een ad judant des Konings, inden morgen van dien dag, aan de echt genoot van den beruchten boekdrukker Bolt de tijding heeft gebragt, dat het Z. M. heeft behaagd denzelven gratie te verleenen van de hem opgelegde straf. Blijkens een officielen staat van het aantal der krank zinnigen in de gestichten binnen het Rijk en van de huizen of gestichten waarin dezelve worden verzorgd, bedroeg het aantal krankzinnigen in de gestichten binnen dit Rijk geplaatst 826, als 388 mannen en 438 vrouwen. De gestichten in Noord-Braband telden 64 personen, Gelderland 47, Zuid- Holland 315, Noord-Holland 183, Zeeland 47, Utrecht 100, Overijssel 58 en Groningen 12. In Vriesland en Drenthe bestaan geene gestichten voor krankzinnigen. Een overzigt van het aantal gestichten wijst aan: dat er in Noord-Bra band zijn 2, waarin 64 personen; in Gelderland 4, met 47- in Zuid-Holland 9, met 315; in Noord-Holland 'met 183' in Zeeland 2, met 47; Utrecht 1, raet 100; Overijssel i' met 58, en Groningen 1, met 12 personen. Naar men verneemt zal eerstdaags eeue nieuwe dili-

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1